09.12.21
Справа № 652/1021/21
Провадження № 3/652/434/2021
09 грудня 2021 року Суддя Високопільського районного суду Херсонської області, Дригваль В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Високопілля, матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Іванівка Високопільського району Херсонської області та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, одруженого, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, працюючого фізичною особою підприємцем, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, -
02.11.2021 року від відділення поліції №1 Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення з додатками відносно ОСОБА_1 , за ст.124 КУпАП, яка в порядку автоматичного розподілу справ 08.11.2021 року передана на розгляд судді Дригваль В.М.
В ході розгляду справи, як убачається із протоколу про адміністративне правопорушення від 23.10.2021 року серії ДПР18 №156486, складеного начальником СРПП ВП №1 БРВП , старшим лейтенантом поліції Сєдіковим Євгенієм Едуардовичем, 07.01.2021 року, близько 13.20 год., водій ОСОБА_1 , у м. Києві по вул.Композитора Лятошинського, б.18, керував транспортним засобом «Ford Fiesta», д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом, був неуважний та необережний, внаслідок чого здійснив наїзд на авто, що стоїть, а саме т/з «KIA CERATO», НОМЕР_2 , після чого обидва транспортні засоби отримали механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки, чим порушив п. 10.9, 2.3б Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
В судовому засіданні правопорушник ОСОБА_1 , вину свою не визнав, мотивуючи поверхневим проведенням перевірки факту ДТП та упередженим прийняттям рішення про складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, без відповідних на те достатніх та допустимих доказів, оскільки працівниками поліції не було належного оформлення матеріалів та надання доказів на підтвердження його винуватості у вчиненому ДТП, а ті докази, які зібранні нашвидкоруч, мають розбіжності та не відповідають фактичним обставинам справи. Додатково пояснивши, що дійсно він працював на автомобілі «ФОРД», який використовувався, як таксі, власником якого є ОСОБА_2 , з яким він перебуває у неприязних відносинах, через порушення законодавства про працю. Даним автомобілем таксі, крім нього керували ще три водія, працювали позмінно та за необхідністю мінялися змінами. Твердо впевнений, що саме 07.01.2021 року працював у нічну зміну, з 22.00 год., вдень не працював. Вважає, що власник авто ОСОБА_2 оговорив його, щоб сплатив борг, який не існує. При цьому надав додатково і письмові пояснення.
Факт того, що ОСОБА_1 працював 07.01.2021 року з 22.00 год. підтверджується і письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.245 КУпАП, завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За змістом ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Як передбачено ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи, суддя повинен перевірити правильність складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (уразі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Як убачається із протоколу та доданих матеріалів, а саме схеми огляду місця події та огляду транспортного засобу «KIA CERATO», НОМЕР_2 , пояснень ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , автомобіль «Ford Fiesta», д.н.з. НОМЕР_1 (власником якого є ОСОБА_2 ), рухаючись заднім ходом, здійснив наїзд на авто, що було припарковане, а саме т/з «KIA CERATO», НОМЕР_2 , водій якого був відсутній, після чого із автомобіля «Ford Fiesta», д.н.з. НОМЕР_1 вийшов водій оглянув автомобілі, сів у свій та поїхав у невстановленому напрямку. При цьому водія транспортного засобу своєчасно не було зупинено та встановлено. Про те, що керував автомобілем ОСОБА_1 , убачається із пояснень власника автомобіля ОСОБА_2 , інших доказів не надано, що спростовується поясненнями самого ОСОБА_1 та поясненнями свідка ОСОБА_3 .
Таким чином, зазначені матеріали не відповідають вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України №1395 від 7.11.2015 року ( із змінами та доповненнями), згідно якої, схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками, що не було дотримано.
Відповідно до розділу IХ «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП» Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 року № 1395 (із змінами та доповненнями), у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:
1) схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
3) показання технічних приладів (у разі їх наявності);
4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю.
На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
2) номерний знак транспортного засобу;
3) власник (співвласник) транспортного засобу;
4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;
5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
6) вид пригоди;
7) кількість учасників ДТП;
8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);
10) тип транспортного засобу.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
При складанні схеми місця ДТП рекомендується:
1) застосовувати спеціальне креслярське приладдя (лінійки, лекала);
2) користуватися загальноприйнятими графічними зображеннями об'єктів та умовними позначками;
3) не порушувати масштабу зображення;
4) деталізувати ту чи іншу ділянку схеми пригоди;
5) використовувати винесення фрагментів за схему.
8. Якщо при ДТП один з його учасників зник з місця пригоди, поліцейський оформляє схему місця ДТП, відбирає пояснення в потерпілого, свідків (у разі їх наявності), встановлює наявність засобів зовнішнього відео-, фотоспостереження та невідкладно повідомляє уповноважену особу підрозділу поліції, відповідальну за розшук осіб, що зникли з місця ДТП. Остання зобов'язана вжити всіх можливих заходів для встановлення винуватців ДТП та обставин її вчинення в найкоротший строк, але не більше двох місяців.
Розшук осіб, що зникли з місця ДТП, здійснюється шляхом використання баз (банків) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, відкритих джерел інформації, надсилання запитів про отримання необхідних фото- та/або відеофіксацій відповідної пригоди, виклику осіб для прибуття до підрозділу або відвідування їх за місцем проживання (перебування), роботи.
При встановленні транспортного засобу, який зник з місця пригоди, проводяться його огляд на предмет наявності характерних пошкоджень, інших обставин ДТП та фотофіксація.
У випадку встановлення факту проживання власника транспортного засобу на території, яку обслуговує інший підрозділ поліції, матеріали надсилаються за територіальністю.
Як убачається із реєстраційної картки транспортного засобу, автомобіль «Ford Fiesta», д.н.з. НОМЕР_1 , зареєстрований за власником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 . Разом з тим матеріали зібрані працівниками поліції Управління патрульної поліції м.Києва по даному факту дорожньо-транспортної пригоди, всупереч вимогам, зазначеної вище Інструкції, направлені до відділення поліції №1 Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області, де працівником вказаного відділення поліції і було складено протокол про адміністративне правопорушення, не за місцем встановлення факту дорожньо-транспортної пригоди, або ж за місцем проживання власника транспортного засобу, тобто з порушенням територіальності.
Зазначені недоліки судом прийнято до уваги, а також враховано те, що протокол про адміністративне правопорушення складено 23.10.2021 року, про обставини вчинення правопорушення, що мало місце 07.01.2021 року, та на час розгляду справи, вирішити питання щодо накладення стягнення на правопорушника є неможливим у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення (більш як три місяці), передбачених ч.2 ст.38 КУпАП (справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення), а тому, за таких обставин, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Пункт 7 частини 1 статті 247 КУпАП, не містить положень про наявність у суду повноважень, щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні, у відсутність належних та допустимих доказів, та у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За вимогами статті 284 КУпАП, рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
А тому, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження по суті у справі про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, вина особи, в даному випадку ОСОБА_1 , належними допустимим та достатніми доказами не підтверджена, а тому у даній справі, в якій провадження закривається за спливом строків накладення адміністративного стягнення, вина останнього не встановлюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 38, 124, ст.247 ч.1 п.7 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, закрити у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст.38 КУпАП, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя : В.М.Дригваль