06.12.2021 Справа №607/22376/21
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Позняк В.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Регіонального представника Уповноваженого Верховної ради України в Тернопільській області Воловника Володимира Несторовича про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання скласти протокол про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Регіонального представника Уповноваженого Верховної ради України в Тернопільській області Воловника Володимира Несторовича про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання скласти протокол про адміністративне правопорушення.
Ознайомившись із матеріалами справи, судом встановлено, що подана позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України.
Так, частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, позивачем до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору чи документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому, позивач у своєму позові просить суд звільнити його від сплати судового збору, оскільки розмір судового збору перевищує 5% його річного доходу за 2020 рік.
Розглянувши зазначене клопотання позивача, суд приходить до наступного висновку.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимоги немайнового характеру.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.п. 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою справляється судовий збір, ставка якого становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (908 грн. 00 коп.).
Підстави звільнення від сплати судового збору визначено ст.133 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" перелічені умови, за яких суд може відстрочити, розстрочити або звільнити сторону від сплати судового збору, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Згідно частини другої вказаної статті Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У п. 53 Рішення Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland), було зазначено, що «Право на суд» не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Законодавче закріплення судових витрат має на меті: по-перше, відшкодування державі витрат, понесених на утримання судової системи і забезпечення її діяльності (саме у цьому проявляється компенсаційна функція інституту судових витрат), по-друге: покладає певні витрати на тих, хто звертається до суду за захистом, що покликано дисциплінувати фізичних та юридичних осіб від подання до суду необґрунтованих заяв та клопотань, забезпечуючи таким чином також процесуальну економію.
Як вбачається з відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків за період з 1 кварталу 2020 року по 2 квартал 2021 року інформація про доходи ОСОБА_2 відсутня.
З огляду на вище зазначене, суддя приходить до переконання, що на підставі п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» позивачу необхідно зменшити розмір судового збору до 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, таким чином розмір судового збору, який необхідно оплати позивачу становить 227 гривень.
Таким чином, позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 227,00 грн.
У відповідності до вимог ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
З врахуванням наведеного, в силу вимог статті 169 КАС України дана позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись статтей 160, 169 КАС України, суд, -
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити частково.
Зменшити розмір судового збору до 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме, до 227 гривень.
У задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального представника Уповноваженого Верховної ради України в Тернопільській області Воловника Володимира Несторовича про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання скласти протокол про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність усунути вказані вище недоліки в строк не пізніше десяти днів з дня отримання ним даної ухвали суду.
У разі невиконання зазначених в ухвалі вимог до встановленого терміну позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Головуючий суддяВ. М. Позняк