справа№380/17285/21
10 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Марта-Транс»
до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки
про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом у якому заявлено позовну вимогу: визнати протиправною та скасувати постанову Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 03.09.2021 № 216233 про застосування адміністративного-господарського штрафу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, 06.05.2021 посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області було проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля VOLVO модель FH 13 реєстраційний номер НОМЕР_1 , з спеціалізованим напівпричепом марки BODEX , реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить позивачу - ТзОВ «Марта-Транс». За результатами вагового контролю зважування було встановлено перевищення нормативних вагових параметрів на одиничну вість 12,15 тонн при нормативно допустимому 11 тонн. За результатами габаритно-вагового контролю посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки було складено: довідку № 0064773 від 08.07.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю; акт № 0061176 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.07.2021; розрахунок № 00684 від 08.07.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акта від 0061176 від 08.07.2021, видано талон зважування № 00684 віл 08.07.2021.
Позивач вказує, що зі змісту документів, на підставі яких винесено оскаржувану постанову, неможливо встановити будь-яких характеристик зважувального обладнання, яке було використане відповідачем при проведенні габаритно-вагового контролю. В матеріалах справи відсутні відомості про те, якою методикою керувалась посадова особа Укртрансбезпеки, яка проводила зважування транспортного засобу позивача, відтак неможливо встановити чи відповідала його методика зважування вимогам, зазначеним у наказі Міністерства інфраструктури України № 255 від 28.07.2016. Сумарна вага перевезення не була порушена та становила 38400 кг за дозволеної ваги 40000 кг. За усним проханням водія не було проведено повторного зважування транспортного засобу. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 11.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Відповідач проти позову не заперечив, відзиву на позовну заяву не подав. Про розгляд справи у спрощеному провадженні повідомлений електронною поштою на офіційну електронну адресу.
Дослідивши заяви по суті справи та письмові докази суд встановив наступне.
06.05.2021 посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області було проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля VOLVO модель FH 13 реєстраційний номер НОМЕР_1 , з спеціалізованим напівпричепом марки BODEX, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить позивачу - ТзОВ «Марта-Транс».
За результатами габаритно-вагового контролю посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області було складено: довідку № 0064773 від 08.07.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю; акт № 0061176 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.07.2021; розрахунок № 00684 від 08.07.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акта від 0061176 від 08.07.2021 та видано водію талон зважування № 00684 віл 08.07.2021.
03.09.2021 Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову № 216233 про застосування адміністративно-господарського штрафу, згідно якої ТзОВ «Марта-транс» допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановлено стягнути з ТзОВ «Марта-транс» адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн.
Не погодившись з вказаною постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті (Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103)
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення № 103).
Відповідно до вимог частин 1 та 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, виданий компетентними уповноваженими органами, який дає право на рух автомобільними дорогами України, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 15 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ).
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданого перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Отже, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на осі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Відповідно до підпунктів 1, 5 пункту 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - це процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволів на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (п. 15 Порядку № 879).
Згідно з пунктом 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879).
З матеріалів встановлено, що перевезення вантажу на транспортному засобі позивача здійснювалось при осьовому навантаженні на одиничну вісь транспортного засобу - 12,15 тонн при дозволеному навантаженні 11,00 тонн, тобто з перевищенням параметрів над нормативом на вісь на рівні 10,45 %. Зазначене порушення підтверджується письмовими доказами у справі, які не спростовані позивачем.
Покликання позивача на відсутність у документах перевірки відомостей про вимірювально-зважувальне обладнання, яке використовувалось посадовими особами Укртрансбезпеки до уваги не приймається, оскільки відсутні вимоги про зазначення таких відомостей у документах, які складаються за результатами габаритно-вагового контролю.
Суд відхиляє покликання позивача на відсутність посилання у долучених до справи документах на відповідну методику зважування транспортного засобу.
Відсутність затвердженої спеціальної методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів, якою повинні були керуватись посадові особи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю не є підставою для невнесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за зазначені перевищення. До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 03.07.2019 у справі № 819/1381/16.
За змістом статей 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993, статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю належить до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм щодо великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів був визначений Порядком № 879, яким керувався відповідач.
Не обґрунтованим є також покликання позивача на те, що за клопотанням водія транспортного засобу не було проведено повторне зважування автомобіля.
Згідно пунктів 12.1, 12.5 Глави 12 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.2014 при транспортуванні вантажів слід дотримувати вимог Правил дорожнього руху України. Для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова; волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Однією з цілей визначення максимальної маси транспортних засобів та навантаження на осі, є встановлення граничних параметрів, при перевищенні яких є небезпека пошкодження автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів.
З метою уникнення пошкоджень автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, законодавством передбачено, що участь в дорожньому русі великовагових та великогабаритних транспортних засобів здійснюється за спеціальними правилами.
Підтвердження факту перевищення транспортним засобом габаритно-вагових норм за відсутності відповідного дозволу або документу про внесення плати за проїзд транспортним засобом з перевищенням вагових обмежень, якщо таке перевищення становить понад 10% але не більше 20%, є підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Таким чином, позивачем не наведено обґрунтованих підстав для скасування оскаржуваної постанови.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Матеріалами справи підтверджується обґрунтованість висновків, зроблених під час перевірки, та правомірність прийнятого рішення, тому у позові слід відмовити.
Судові витрати покласти на позивача відповідно до ст. 139 КАС України..
Керуючись ст.ст. 2, 6, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Марта-Транс»» до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Крутько О.В.