Рішення від 02.12.2021 по справі 380/4282/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 року справа №380/4282/21

провадження № П/380/4345/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,

представника позивача Керода Р.П.,

представника відповідача Озацької О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Винниківська тютюнова фабрика» (позивач)

до Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (відповідач)

про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Винниківська тютюнова фабрика» звернулось з позовом до Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, у якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправними дії відповідача по включенню ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» (код ЄДРПОУ 37741731) до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та подання його на затвердження голові ДПС; визнати протиправним та скасувати рішення Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про призначення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Винниківська тютюнова фабрика» (код ЄДРПОУ 37741731), що оформлене наказом № 9-п від 09.02.2021 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» (код ЄДРПОУ 37741731).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» неправомірно включено у План-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік. Відповідно до п.2 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів. Позивач не відноситься до таких платників, тому відповідач не мав підстав включати його у План-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік. Позивач стверджує, що Державною податковою службою України не було оприлюднено на офіційному веб-сайті до 25.12.2020 план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік, як це передбачено абз.2 п.77.1 ст. 77 Податкового кодексу України. Опублікований на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України файл Exel з назвою Rozd_li План-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2021 не має грифу затвердження, як це вимагається п.77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, не відповідає вимогам реквізитів електронного документа, що встановлені приписами Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронним документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну. За відсутності затвердженого у встановленому порядку головою ДПС плану-графіку проведення документальних перевірок на 2021 рік та без опублікування його на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України відповідач не мав права приймати рішення про проведення документальної планової перевірки позивача та проводити таку перевірку.

Ухвалою від 23.03.2021 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 22.04.2021.

22.04.2021 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні до 25.05.2021.

Позивач подав заяву про доповнення підстав позову від 08.04.2021, у якій покликався на те, що відповідач призначив документальну планову виїзну перевірку відповідача в період діючого мораторію на таку перевірку, що запроваджений пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки Постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» не є складовою податкового законодавства України та не підлягає застосуванню судом до спірних правовідносин.

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що на підставі п.77 Податкового кодексу України та відповідно до затвердженого плану-графіку, який своєчасно оприлюднений на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України, Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято наказ ДПС № 9-п від 09.02.2021 «Про проведення планової документальної виїзної перевірки ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика», код ЄДРПОУ 37741731, з питання контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та з метою контролю за правильністю нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2018 року по 30.09.2020 року», який направлено позивачу поштою разом з повідомленням про початок перевірки № 2/35-00-07-01-03 від 09.02.2021. ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» включений до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, як платник податків, що має ризики несплати податків.

Відповідач стверджує, що План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік сформовано відповідно до норм Податкового кодексу України та Порядку № 524 та затверджено головою ДПС та оприлюднено на офіційному веб-сайті ДПС 24.12.2020, а 26.02.2021 та 29.03.2021 здійснено коригування річного плану графіку, яке затверджено головою ДПС 26.02.2021 та 29.03.2021 відповідно. 26.02.2021 на веб-сайті ДПС оприлюднено оновлений річний план-графік. Порядок № 524 не передбачає підписання електронним цифровим підписом опублікованого на офіційному веб-сайті ДПС плану-графіка та опублікування такого з грифом затвердження. Відповідач подав до суду належним чином завірену копію витягу з Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік в частині включення до нього ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» з грифом затвердження, підписом голови Державної податкової служби України, який оприлюднено на офіційному веб-сайті ДПС 24.12.2020. Положення Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» не поширюється на порядок оприлюднення плану-графіку на веб-сайті ДПС. Сфера дії Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронним документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затверджена постановою КМУ від 17.01.2018 № 55 використовується виключно для організації діловодства з документами органів виконавчої влади з використанням службової електронної пошти.

ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» фактично допущено фахівців контролюючого органу до проведення перевірки на підставі спірного наказу ДПС від 09.02.2021 № 9-п «Про проведення планової документальної виїзної перевірки ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика», код ЄДРПОУ 37741731, з питання контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та з метою контролю за правильністю нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2018 по 30.09.2020». Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач подав доповнення до відзиву на позовну заяву, у якому зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 прийнята у відповідності з вимогами Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ, яким законодавцем надано право Кабінету Міністрів України скорочувати дію обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та які прийняті з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

25.05.2021 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні до 17.06.2021. Прийнято ухвалу про розгляд справи у режимі відеоконференції.

17.06.2021 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 26.08.2021.

26.08.2021 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 23.09.2021.

23.09.2021 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 21.10.2021.

21.10.2021 відкладено розгляд справи у судовому засіданні на 25.11.2021.

25.11.2021 оголошено перерву у судовому засідання до 02.12.2021.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у позовній заяві, представник відповідача проти позову заперечив з підстав, вказаних у відзиві.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.77.4 ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України та затвердженого Плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік прийнято наказ № 9-п від 09 лютого 2021 р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» (код ЄДРПОУ 37741731), яким визначено провести документальну планову виїзну перевірку ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» з 24 лютого 2021 року тривалістю 30 робочих днів за період діяльності з 01.10.2018 по 30.09.2020 з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та з метою контролю за правильністю нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2018 року по 30.09.2020 року.

Не погодившись при прийнятим наказом та включенням ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» у План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік позивач звернувся до суду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Цим Кодексом передбачені функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 ПК України).

Зокрема, підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Приписами статті 77 ПК України регламентовано, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (п. 77.1 ст. 77 ПК України).

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п.77.4 ст. 77 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 року за № 751/27196, затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі-Порядок № 524), відповідно до п. 1 розд. І якого цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік). Річний план - графік складається відповідно до вимог статті 77 розділу Податкового кодексу України.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану - графіка здійснюється у разі його коригування.

Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року, крім випадків, коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.

Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших, ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше ніж 1 липня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року, і не раніше ніж 1 жовтня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

Відповідно до п. 5 розділу І Порядку план-графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).

Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Аналіз наведених норм ПК України та Порядку № 524, дає підстави для висновку, що план-графік проведення документальних планових перевірок на поточний рік, затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України, є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Судом встановлено, що на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України опубліковано План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, відповідно до якого ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика» включено до графіку перевірок на 2021 рік. План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік сформовано відповідно до норм Податкового кодексу України та Порядку № 524, затверджено головою ДПС та оприлюднено на офіційному веб-сайті ДПС 24.12.2020, а 26.02.2021 та 29.03.2021 здійснено коригування річного плану графіку, яке затверджено головою ДПС 26.02.2021 та 29.03.2021 відповідно. 26.02.2021 на веб-сайті ДПС оприлюднено оновлений річний план-графік.

Порядок № 524 не передбачає підписання електронним цифровим підписом опублікованого на офіційному веб-сайті ДПС плану-графіка та опублікування такого з грифом затвердження. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів. У свою чергу Типова інструкція з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронним документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затверджена постановою КМУ від 17.01.2018 № 55 визначає порядок проходження електронного документа з моменту його створення або одержання і до моменту відправлення або передавання до архівного підрозділу установи;загальні засади функціонування та використання системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (далі - система взаємодії); оперативний інформаційний обмін з використанням службової електронної пошти. Вказані нормативні акти не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідач подав до суду належним чином завірену копію витягу з Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік» в частині включення до нього ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» з грифом затвердження, підписом голови Державної податкової служби України, який оприлюднено на офіційному веб-сайті ДПС 24.12.2020.

Таким чином спростованими відповідачем є покликання позивача на те, що План-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік не було своєчасно оприлюднено на офіційному веб-сайті ДПС.

Щодо покликання позивача на неправомірне включення ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, то такі є необґрунтованими. Суд не встановив порушення періодичності проведення перевірки позивача згідно затвердженого плану-графіку.

Отже, позивача у встановленому порядку було включено до Плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2021р., тому на відповідача як територіальний орган ДПС було покладено обов'язок призначення документальної планової перевірки позивача у лютому 2021 року.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX та Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 591-IX від 13.05.2020 внесено зміни до ПК України, зокрема підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2, яким установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами78.1.7та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78цьогоКодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами80.2.2, 80.2.3та 80.2.5 пункту80.2 статті 80цьогоКодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)"не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року№ 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин.

Постановами від 09 грудня 2020 № 1236, від 21.04.2021 № 405, від 16.06.2021 № 611 Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про продовження дії карантину.

Разом з цим, відповідно до положень пункту 4 розділу II Прикінцеві положення Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік (далі Закон № 909-ІХ) на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

Таким чином, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Положення пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України, як і пункту 4 розділу II Прикінцеві положення Закону № 909-ІХ були прийняті саме з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, внаслідок якої актами Кабінету Міністрів України було введено та продовжено у подальшому карантин.

Отже, враховуючи право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, яке надано положеннями Закону № 909-ІХ, суд відхиляє доводи позивача про відсутність повноважень у Кабінету Міністрів України скоротити строк дії обмежень, заборон, встановлених положеннями пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України.

З метою реалізації вимог пункту 4 розділу II Прикінцеві положення Закону № 909-ІХ, 03 лютого 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» (далі постанова КМ України № 89), якою визначено скоротити строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб: тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були завершеними; документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, суб'єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 квітня 2020 р. № 568-ІХ); документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.

Отже, постановою КМ України № 89 контролюючому органу надано право на проведення документальних перевірок під час дії мораторію за умови дотриманням ним вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України.

Постанова КМ України № 89 є чинною, доказів скасування або визнання її нечинною до суду не надано.

Наказ № 9п від 09.02.2021 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» (код ЄДРПОУ 37741731) підписано начальником Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Галиною Феденко, направлено разом з повідомленням засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням № 6105246181240 на юридичну адресу ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика».

Таким чином, суд не встановив при призначенні документальної планової перевірки ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» порушень вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України

Враховуючи викладене, відсутні підстави для скасування наказу № 9п від 09.02.2021 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» (код ЄДРПОУ 37741731).

Як зазначено в п.58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Винниківська тютюнова фабрика» до Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10.12.2021.

Суддя Крутько О.В.