Постанова від 09.12.2021 по справі 757/42853/21-п

Справа № 757/42853/21-п

Провадження № 3/594/884/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2021 року

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Чир П.В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в м.Києві та направлені на розгляд до Борщівського районного суду Тернопільської області Печерським районним судом міста Києва на:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 015420 від 19 липня 2021 року ОСОБА_1 19 липня 2021 року о 01 год.40 хв. у м.Києві по вул.Хрещатик,21 керував автомобілем «DAF FT XF105.460» з напівпричепом VM TARM VM4, д.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився з використанням технічного засобу DRAGER ALKOTEST 6820 ARAM 0522, тест №1922, результат позитивний 0,64 ‰, чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

Постановою судді Печерського районного суду м. Києва від 16.09.2021 року матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП направлено до Борщівського районного суду для розгляду за місцем його проживання.

Справа, передана з одного суду першої інстанції до іншого суду першої інстанції, в порядку зміни підсудності, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона направлена. Спори між судами про підсудність не допускаються.

ОСОБА_1 в залі судового засідання вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та подав письмові пояснення, у яких просить справу щодо нього закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.Зазначив, що протокол про адмінправопорушення складений з грубими порушеннями. Поліцейським було запропоновано йому пройти експрес тест за допомогою технічного засобу, однак законних вимог для проходження такого тесту поліцейський не назвав. Результати тесту йому повідомлені не були та не показано табло технічного засобу, що доводиться відеозаписом. У матеріалах справи наявний тест і як вбачається з протоколу про адмінправопорушення, цей тест має №1922, результат є позитивним і становить 0,64 проміле. Однак даний тест є абсолютно нечитабельним, не можливо встановити номер тесту, рік, місяць та дату, годину і хвилину проведення огляду, результатів огляду, а також заводський номер технічного засобу. У протоколі зроблено виправлення години вчинення адмінправопорушення. У матеріалах справи наявний акт огляду на стан алкогольного сп'яніння, відповідно до якого результати його огляду становили 0,69 проміле, в той час як у протоколі такий результат становить 0,64 проміле. Даний акт не підписаний особою, який його складав. В матеріалах справи є направлення його для огляду до медичного закладу датоване 29.07.2021, а відповідно до протоколу про адмінправопорушення таке мало місце 19.07.2021 . Окрім того у даному направленні вказано, що огляд проводився за допомогою технічного засобу 6810, в той час як в протоколі зазначено 6820. В матеріалах справи відсутні будь які докази причини його зупинки. Коли до його автомобіля під'їхали працівники поліції він автомобілем не керував, а просто перебував в кабіні авто. Посвідчення водія у нього не вилучалось, тимчасовий дозвіл не видавався.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши та оцінивши докази по справі, встановлено наступне.

Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження, відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008, та регулюється «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.

Згідно ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

В розділі II. «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року встановлено порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів, а саме:

1. За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

2. Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.

3. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

4. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.

5. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

6. Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

7. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

8. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

9. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

10. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.

Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

На підтвердження вини ОСОБА_1 до протоколу надано відеозапис з автомобільного та нагрудного реєстратора, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння, направлення на огляд водія в КМНКЛ «Соціотерапія», результат огляду.

Оцінюючи протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 015420 від 19 липня 2021 року встановлено, що година вчинення правопорушення виправлена з 00.40 на 01.40. Вказано результат тесту позитивний 0,64 проміле, а у акті огляду на стан алкогольного сп'яніння вказано 0,69 проміле.

Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння у заклад охорони датоване 29 липня 2021.

Досліджуючи зазначений в протоколі як результат огляду встановлено, що роздрукований на папері показник не читається. З такого не можна встановити номер тесту, рік, місяць та дату, годину і хвилину проведення огляду, результатів огляду, а також заводський номер технічного засобу.

Під час перегляду і дослідження відеозаписів з реєстраторів встановлено, що під час проведення огляду ОСОБА_1 поліцейські застосовували технічні засоби відеозапису, на таких не зафіксовано факт керування і зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , що підтверджує його пояснення про стоянку у вказаному місці.

Надалі на відео зафіксовано проведення тестування ОСОБА_1 за допомогою технічного засобу, однак ні показник з самого приладу, ні показник на паперовому носії на відео не зафіксовано і вголос не оголошено.

Інших доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 до матеріалів справи не додано.

Відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, додані до нього письмові докази, вказують на ті обставини, що поліцейським було порушено порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, а протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений з істотними порушеннями норм КУпАП, а відтак не може бути належним і допустимим доказом по справі.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Встановлені вищевикладені обставини свідчать про те, що по справі немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає до закриття у відповідності до п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 9, 33, 34, 35, п.1 ст.247, ст.ст. 266, 280, 284 КУпАП - ПОСТАНОВИВ :

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Чир П. В.