Справа № 590/1153/21
Провадження № 2-а/590/7/21
09 грудня 2021 року смт. Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянувши матеріали у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства «Глухівське бюро технічної інвентаризації» (адреса місцезнаходження: вул.Ціолковського, буд. 3, м.Глухів, Сумська обл., індекс: 41400), Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області (адреса місцезнаходження: вул.Грушевського буд. 31, смт.Свеса, Сумської обл., 41226) про встановлення неправомірних дій,
установив:
ОСОБА_1 звернувся до Ямпільського районного суду Сумської області із адміністративним позовом до Комунального підприємства «Глухівське бюро технічної інвентаризації», Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області із вимогою:
- встановити неправомірні дії фахівця КП «Глухівське БТІ» по невірному схематичному відображенню ширини земельної ділянки в плані БТІ за 2004 рік гр. ОСОБА_2 ;
- встановити неправомірні дії фахівця КП «Глухівське БТІ» по невірному відображенню довжини земельної ділянки в плані БТІ за 2006 рік гр. ОСОБА_1 і невірне відображення довжини земельної ділянки в плані БТІ за 1983 рік гр. ОСОБА_3 ;
-витребувати у Комунального Підприємства «Глухівське бюро технічної інвентаризації» технічний паспорт на домоволодіння і план земельної ділянки, що по АДРЕСА_2 від 20.03.1960 року і технічний паспорт на домоволодіння і план земельної ділянки гр. ОСОБА_4 що по АДРЕСА_3 за 1973 рік;
-зобов'язати Свеську селищну раду відновити межу, між суміжними земельними ділянками що по АДРЕСА_4 .
-встановити, що у відповіді від Свеської селищної ради № 02-22/199-П від 02.08.2021р. невірно наведені розміри по земельної ділянці гр. ОСОБА_5 , і невірно встановлений висновок що гр. ОСОБА_6 не захопили землю.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов такого.
За змістом ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
- оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
- уточнення списку виборців;
- оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
- оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
- примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
- примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
- затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
- продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
- затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
- затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Згідно з ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Вищенаведений перелік адміністративних справ, підсудних місцевим загальним судам як адміністративним судам, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Велика Палата Верховного Суду сформулювала чіткі критерії для визначення того, які спори про оскарження рішень органів місцевого самоврядування й органів державної влади щодо прав на землю підлягають вирішенню в загальних та господарських судах, а які - в адміністративних. Якщо спір стосується цивільного права особи, має приватноправовий характер (наприклад, якщо на підставі оскаржуваного рішення виникло право на землю або оскаржуване рішення порушує право на землю), спір повинні вирішувати загальні (господарські) суди. Адміністративні суди зобов'язані розглядати спори, що виникли внаслідок протиправних дій (рішень або бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, а позивач, при цьому, не має (не набув) права на земельну ділянку й не порушує питання про визнання такого права.
Реалізуючи дискрецію при визначенні предметної юрисдикції справ, суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що предметом позову у даній адміністративній справі не є вимоги, передбачені пунктами 1-5 частини першої статті 20 КАС України, тому вказана справа не підсудна Ямпільському районному суду Сумської області як адміністративному суду.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Глухівське бюро технічної інвентаризації», Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області, про встановлення неправомірних дій передати на розгляд Сумського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 19, ст. 20, ст. 29, ст. 248, ст. 294 КАС України, -
постановив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Глухівське бюро технічної інвентаризації», Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області, про встановлення неправомірних дій передати на розгляд за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Сумського окружного адміністративного суду (адреса місцезнаходження: вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, Сумська область, 40000).
Апеляційна скарга на ухвалу суду відповідно до ст. 297 КАС України подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: І.М. Деркач