Іменем України
01 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4647/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Карча В.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Політична партія «НАШ КРАЙ», ОСОБА_2 , про визнання діяльності протиправною та скасування постанов,
31.08.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
1) визнати протиправною діяльність Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 43781185) по прийняттю постанови «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VІІІ скликання ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 »;
2) скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 43781185) «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 »;
3) скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 43781185) від 23.06.2021 № 4 «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач за результатами чергових місцевих виборів, що відбулися 25 жовтня 2020 року, був обраний депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання, як кандидат у територіальному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» (код ЄДРПОУ 37724082). У встановленому законодавством порядку позивач приступив до виконання депутатських повноважень.
24.06.2021 до Кремінської міської ради під час засідання чергової сесії надійшли та були оголошені постанови Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 2 «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 », від 23.06.2021 № 4 «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
Вищевказані постанови Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області, на думку позивача, порушують гарантовані Конституцію України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» права позивача та були прийняті з грубим порушенням вимог чинного законодавства України і підлягають скасуванню, оскільки відповідно до частини 1 статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Тобто, законодавець прямо встановлює термін в один рік, протягом якого депутат місцевої ради не відкликається.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 03.09.2021 позов було залишено без руху для усунення недоліків. У встановлений судом строк позивачем недоліки було усунуто.
Ухвалою суду від 20.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 12.10.2021 залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Політичну партію «НАШ КРАЙ» та ОСОБА_2 .
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Від третьої особи Політичної партії «НАШ КРАЙ» 01.11.2021 до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено таке.
Рішенням Кремінської міської ради від 03.12.2020 року № 1/2 «Про початок повноважень депутатів Кремінської міської ради» прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Кремінської міської ради, серед яких зазначений ОСОБА_1 та позивач набув повноважень як депутат Кремінської міської ради восьмого скликання, висунутої Луганською обласною організацією Політичної партії «НАШ КРАЙ».
09 лютого 2021 року Луганською обласною організацією Політичної партії «НАШ КРАЙ» проведено конференцію, на якій прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області від Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу конференції Луганської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 09 лютого 2021 року встановлені неодноразові та систематичні порушення депутатом Кремінської міської ради ОСОБА_1 положень Конституції України, невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми та невиконання своїх зобов'язань перед виборцями, та конференцією Луганської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Кремінської міської ради ОСОБА_1 .
Протокол конференції Луганської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 09 лютого 2021 року був направлений до Політичної партії «НАШ КРАЙ».
20 березня 2021 року на 31-му позачерговому з'їзді Політичної партії «НАШ КРАЙ», відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», розглянуто звернення конференції Луганської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 09 лютого 2021 року щодо відкликання депутата Кремінської міської ради від Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 та прийнято рішення про відкликання депутата Кремінської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою.
22 березня 2021 року за вих. № 3/03 Політичною партією «НАШ КРАЙ» були направлені до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області комісії документи по прийнятому рішенню про відкликання депутата Кремінської міської ради від Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_3 , а саме: протокол 31-го позачергового з'їзду Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20 березня 2021 року та засвідчена копія Реєстру делегатів 31-го позачергового з'їзду Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20 березня 2021 року.
На підставі вказаних документів Кремінською міською територіальною виборчою комісією Сєвєродонецького району Луганської області видано постанову від 23.06.2021 № 2 «Про визнання обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 ».
Постановою Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23 червня 2021 року № 4 «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області», ОСОБА_2 зареєстровано депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області наступної за черговістю кандидата у єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області висунутих Луганською обласною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ».
Відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
Згідно з частиною восьмою цієї статті рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.
Тому третя особа вважає, що Політична партія «НАШ КРАЙ», Луганська обласна організація політичної партії «НАШ КРАЙ», Кремінська міська територіальна виборча комісія Сєвєродонецького району Луганської області при відкликанні депутата Кремінської міської ради від Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 діяли у відповідності до діючого законодавства України.
На підставі викладеного третя особа просила відмовити в задоволенні позовних вимог (арк. спр. 47-52).
Третя особа ОСОБА_2 правом подати письмові пояснення не скористалася.
Ухвалою суду від 08.11.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач підтримав позову заяву в повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не прибув, відповідно до частини одинадцятої статті 126 КАС України вважається повідомленим належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, про причини неприбуття не повідомив.
Представник третьої особи Політичної партії «НАШ КРАЙ» в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без його участі.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, відповідно до частини одинадцятої статті 126 КАС України вважається повідомленою належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, про причини неприбуття не повідомила.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) обраний депутатом Кремінської міської ради восьмого скликання від Політичної партії «НАШ КРАЙ» та був закріплений за територіальним виборчим округом № 2, що підтверджується посвідченням депутата Кремінської міської ради, листом Кремінської міської ради Луганської області від 29.07.2021 № 03-06-02/2925, рішенням Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області від 03.12.2020 № 1/2 «Про початок повноважень депутатів Кремінської міської ради», рішенням Кремінської міської ради Луганської області від 23.12.2020 № 2/4 «Про утворення постійних комісій, затвердження їх складу та обрання голів комісій Кремінської міської ради» та Додатком № 1 до цього рішення щодо складу постійних комісій міської ради, рішенням Кремінської міської ради Луганської області від 23.12.2020 № 2/5 «Про розподіл та закріплення депутатів міської ради за виборчими округами» (арк. спр. 9, 11-17).
Згідно з рішенням Кремінської міської ради Луганської області від 03.12.2020 № 1/2 «Про початок повноважень депутатів Кремінської міської ради» прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Кремінської міської ради VIII скликання (арк. спр. 12).
Отже, повноваження депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 почалися з 03.12.2020.
09.02.2021 Луганською обласною організацією Політичної партії «НАШ КРАЙ» проведено конференцію, на якій прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області від Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 , що підтверджується протоколом від 09.02.2021 (арк. спр. 56-65).
Згідно з письмовими поясненнями третьої особи Політичної партії «НАШ КРАЙ» 20.03.2021 на 31-му позачерговому з'їзді Політичної партії «НАШ КРАЙ» відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» розглянуто звернення конференції Луганської обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 09 лютого 2021 року щодо відкликання депутата Кремінської міської ради від Політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 та прийнято рішення про відкликання депутата Кремінської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, відповідні документи направлено до Кремінської міської територіальної виборчої комісії.
Відповідно до постанови Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 2 «Про визнання обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 » за результатом розгляду протоколу 31-го позачергового З'їзду Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20.03.2021 «Про відкликання депутата Кремінської міської ради ОСОБА_1 » депутат Кремінської міської ради VIII скликання ОСОБА_1 , обраний на перших виборах депутатів районних рад 25 жовтня 2020 року в єдиному списку, включений до виборчих списків Луганської обласної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» припинив повноваження депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області за результатом відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. У зв'язку із зазначеним визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії «НАШ КРАЙ» в єдиному виборчому списку ОСОБА_2 (арк. спр. 19).
Постановою Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 4 «Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області» зареєстровано депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області наступного за черговістю кандидата у депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області, висунутих Луганською обласною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з перших виборів депутатів районних рад 25 жовтня 2020 року, ОСОБА_4 (арк. спр. 20).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає та встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради Закон України від 11 липня 2002 року № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон № 93-IV).
Частинами першою, другою статті 4 Закону № 93-IV передбачено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
За статтею 37 Закону № 93-IV підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути: 1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили; 2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону; 3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано; 4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними; 5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно із частиною першою статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Частиною дев'ятою статті 38 Закону № 93-IV визначено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції). Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.
Відповідно до частини другої статті 39 Закону № 93-IV:
у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення (абзац перший);
голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду (абзац другий);
протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом (абзац третій).
За приписами частини сьомої статті 41 Закону № 93-IV вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу (частина восьма статті 41 Закону № 93-IV).
З аналізу наведених норм слідує, що чинним законодавством передбачено відкликання депутата за народною ініціативою (в тому числі за ініціативою місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом), однак у строк не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень.
Матеріалами справи встановлено, що 23.06.2021 о 16 год. 35 хв. Кремінською міською територіальною виборчою комісією Сєвєродонецького району Луганської області винесено постанову № 2, відповідно до якої відповідач, розглянувши протокол 31-го позачергового З'їзду Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20 березня 2021 року «Про відкликання депутата Кремінської міської ради, достроково припинив повноваження депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 за результатами відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. У зв'язку із зазначеним визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» в єдиному виборчому списку ОСОБА_2 .
Отже, з постанови слідує, що підставою для дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 слугував протокол 31-го позачергового З'їзду Політичної партії «НАШ КРАЙ» від 20.03.2021.
Водночас, матеріалами справи підтверджено, що повноваження депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 набув 03.12.2020.
Тобто, право на внесення пропозиції щодо відкликання депутата за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої обрано депутатом позивача, виникає не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень, тобто не раніше 03.12.2021.
Однак, в порушення вимог частини першої статті 38 Закону 93-IV внесення пропозиції про відкликання депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 мало місце до спливу річного терміну набуття ним повноважень, у зв'язку із чим постанова відповідача від 23.06.2021 № 2 є протиправною та належить до скасування.
Також до матеріалів справи не надано доказів, що на виконання вимог частини дев'ятої статті 38, частини другої статті 39, частини першої статті 48 Закону № 93-IV Луганська обласна організація Політичної партії «НАШ КРАЙ» повідомляла засоби масової інформації про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, у триденний строк після дня проведення конференції, на якій було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, також що у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії Луганська обласна організація Політичної партії «НАШ КРАЙ» повідомляла Кремінську міську територіальну виборчу комісію Луганської області, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення конференції із доданням до повідомлення витягу з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення (абзац перший), а також що місцева організація партії письмово повідомила позивача про дату, час і місце проведення конференції, на якій буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Частиною дев'ятою статті 41 Закону № 93-IV визначено, що на підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
Судом установлено, що постановою Кремінської міської територіальної виборчої комісії Луганської області від 23.06.2021 № 4 відповідно до частини п'ятої статті 283 Виборчого кодексу України зареєстровано депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області наступного за черговістю кандидата у депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області, висунутих Луганською обласною організацією Політичної партії «НАШ КРАЙ» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з перших виборів депутатів районних рад 25 жовтня 2020 року, ОСОБА_4 .
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність постанови відповідача від 23.06.2021 № 2 та відсутність підстав для припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 , як наслідок, є протиправною і постанова Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 4 «Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною діяльності Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області по прийняттю постанови «Про визначення обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VІІІ скликання ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 » суд зазначає таке.
Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несуть акти індивідуальної дії, в даному випадку - постанови відповідача від 23.06.2021 № 2 та № 4. Саме вони мають вплив на права та інтереси позивача.
Виходячи із завдання Кодексу адміністративного судочинства України - справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення прав чи інтересів особи.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не належать до задоволення через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торіха проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є більшою частиною обґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскаржених рішень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір за три немайнові вимоги в сумі 2724,00 грн, що підтверджено квитанцією від 31.08.2021 № 0.0.2249527159.1 (арк. спр. 6).
Оскільки позов задовольняється частково, суд присуджує позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 1816,00 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: пр. Дружби, буд. 13, кімн. 117, м. Кремінна, Луганська область, 92900, код ЄДРПОУ 43781185), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Політична партія «НАШ КРАЙ» (місцезнаходження: вул. Велика Житомирська, буд. 30, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 37724082), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ), про визнання діяльності протиправною та скасування постанов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 2 «Про визнання обраним депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання після дострокового припинення повноважень депутата Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області VIII скликання ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_2 ».
Визнати протиправною та скасувати постанову Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 23.06.2021 № 4 «Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кремінської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 10 грудня 2021 року.
Суддя І.О. Свергун