Іменем України
09 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6768/21
Суддя Луганський окружний адміністративний суд Тихонов І.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанського міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 04 листопада 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач,) до Управління соціального захисту населення Лисичанського міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі-відповідач, УСЗН Лисичанської МВЦА), з вимогами:
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щорічної допомоги до 05 травня за 2021 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 03.11.2016 позивач є учасником бойових дій має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.
04.11.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення виплати щорічної грошової допомоги до 05 травня у сумі 8190 гривень, передбаченої ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновку Конституційного Суду України викладеному у рішенні від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №14-247/2018(3393/18), а саме щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій.
Статтею 7 Закону України «Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2021 року-1769 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році становить 8845 грн (1769,00 х 5). Відповідач зовсім не здійснив виплату за 2021 рік, тому сума виплати повинна бути 8845 гривень.
Ухвалою суду від 09.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач адміністративний позов не визнав, про що 22 грудня 2020 року за вхідним реєстраційним № 1739/2021 подав відзив на позовну заяву від 12 січня 2021 року за № 352, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити за необґрунтованістю з огляду на таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій, пільгове посвідчення від 03.11.2016, серія НОМЕР_1 та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни ОСОБА_1 за 2021 рік управлінням не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки списки щодо виплати спірної допомоги до управління не надходили, з заявою щодо нарахування та виплати щорічної грошової допомоги, що передбачено статтею 17-1 Закону, Позивач не звертався.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Крім того, відповідачем надано додаткові пояснення (а.с. 36).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 03.11.2016 серії НОМЕР_1 (а.с. 8) та перебуває на персоніфікованому обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій (а.с. 33).
Допомога до 5 травня Позивачу в 2021 році відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки списки щодо виплати допомоги до 5 травня на позивача в 2021 році до Управління не надходили, з заявою щодо отримання спірної допомоги в порядку статті 17-1 Закону позивач не звертався, про що зазначає відповідач у відзиві на позов (а.с. 32).
Позивач 04.11.2021 звернувся до відповідача із заявою, в якій просить нарахувати та виплатити йому разову грошову допомогу до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком (а.с. 11).
Листом від 30.11.2021 № 900-03/47 позивачу повідомлено, що від позивача звернення про виплату допомоги до 5 травня до управління не надходило, тому підстави для виплати відсутні (а.с. 38).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно абзацу другого статті 4 Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Статтею 12 Закону встановлені пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-XIV від 25.12.1998 статтю 12 Закону доповнено частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком».
Підпунктом 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, зазначену вище норму викладено в такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Поряд із цим, внаслідок законотворчої діяльності Верховної Ради України було створено іншу норму права, присвячену регламентуванню тих самих правовідносин пункт 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Так, пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» № 79-VIII від 28.12.2014 визначено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Зазначена норма діяла з 01.01.2015.
Процедура надання та позбавлення статусу учасника бойових дій передбачена Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 року № 223, від 14 березня 2018 року № 170, від 20 березня 2019 року № 237 особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідний статус до 5 травня включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня відповідного року.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Так, зазначеною нормою право встановлено обов'язок суб'єкту правовідносин звернутися до органу соціального захисту. Разом з тим, зазначено присічний строк для такого звернення - 30 вересня.
Допомога до 5 травня Позивачу в 2021 році відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки списки щодо виплати допомоги до 5 травня на ОСОБА_2 в 2020 році до Управління не надходили, з заявою щодо отримання спірної допомоги в порядку статті 17-1 Закону позивач звернувся після спливу присічного строку.
Позивачем зазначені доводи відповідача не спростовані, доказів звернення в 2021 році до відповідача із заявою про виплату щорічної допомоги до 5 травня в визначений законодавством строк (до 30 вересня) не надано.
Таким чином, відповідачем бездіяльності щодо ненарахування та невиплати щорічної грошової допомоги до 05 травня 2021 року допущено не було.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи, що Позивач не звертався до Відповідача у передбачений законодавством строк із заявою про виплату щорічної допомоги до 5 травня, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання Відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовні вимоги слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанського міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов