10 грудня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/731/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву, подану у порядку 382 - 383 КАС України, у справі
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до Вільшанської селищної ради Кіровоградської області (26600, Кіровоградська обл., Вільшанський р-н. смт. Вільшанка, вул. Центральна, 15, код ЄДРПОУ - 04365595)
провизнання протиправним та скасування рішення в частині та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 09.02.2021 року №125 "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Добрових" в частині відмови ОСОБА_1 , зобов'язано Вільшанську селищну раду Кіровоградської області не пізніше 30 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, із земель ФГ "Добрових", а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
09.09.2021 року від представника позивача надійшла заява в порядку статей 382-383 КАС України, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної ради щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 18.01.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Кіровоградської області, із земель ФГ “Добрових”, а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 з урахуванням висновків суду, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №340/731/21, яке набрало законної сили 22.05.2021 року;
- зобов'язати Вільшанську селищну раду вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню ст.129-1 Конституції України щодо ухилення від виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №340/731/21;
- зобов'язати Вільшанську селищну раду в 30-денний строк з дня винесення окремої ухвали подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №340/731/21, шляхом направлення до суду копії рішення Вільшанської селищної ради, яким на виконання рішення суду повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 18.01.2021 із урахуванням висновків суду.
Заява мотивована тим, що відповідач всупереч вказаному рішенню Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 року на його виконання протиправно не прийняв жодного рішення та не розглянув заяву позивачки.
Ухвалою суду від 18.11.2021 року заяву прийнято та вирішено здійснювати її розгляд у порядку письмового провадження.
Наведеною ухвалою Вільшанську селищну раду Кіровоградської області зобов'язано до 30.11.2021 року надати суду письмові пояснення та належним чином завірені копії всіх матеріалів, що були складені на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 року у справі №340/731/21, а також, письмові пояснення по суті поданої заяви.
Станом на 10 грудня 2021 року жодних документів чи пояснень від Вільшанської селищної ради Кіровоградської області не надходило, отже, вимоги ухвали суду не виконані, що в свою чергу свідчить про неповагу до суду.
Розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку про наявність підстав для її задоволення.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 09.02.2021 року №125 "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Добрових" в частині відмови ОСОБА_1 , зобов'язано Вільшанську селищну раду Кіровоградської області не пізніше 30 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, із земель ФГ "Добрових", а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Вказане рішення набрало законної сили 29.08.2021 року.
Жодних доказів, що рішення суду виконане чи не виконане з незалежних від відповідача обставин до матеріалів справи не долучено.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Приписами ст.14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Європейський суд з прав людини у справі "Горнсбі проти Греції" наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію.
Отже, для цілей ст.6 Конвенції стадія виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими було встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою ст.129-1 Конституції України.
Тобто, обов'язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30.01.2003 року №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Згідно ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до ч.6 ст.383 КАС України, за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Системний аналіз вищезазначених норм права свідчить, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст.383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Застосування судом до суб'єкта владних повноважень заходів процесуального впливу можливе виключно у випадку встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Таким чином, з огляду на правовий статус Вільшанської селищної ради як суб'єкта владних повноважень по відношенню до заявника, як громадянина України, який за наслідками судового захисту вправі очікувати на своєчасне та у повному обсязі поновлення порушених прав з боку державних органів, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення поданої заяви, оскільки рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 року, яке набрало законної сили взагалі не виконано.
Таким чином, бездіяльність Вільшанської селищної ради в частині неприйняття рішення за результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.01.2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, із земель ФГ "Добрових", а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 з урахуванням висновків суду суперечать п.9 ч.1 ст.129, ст.129-1 Конституції України, відповідно до яких судове рішення є обов'язковим до виконання, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Згідно до ч.2 ст.249 КАС України, у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Частиною 9 ст.249 КАС України встановлено, що окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Умисне невиконання відповідачем - Вільшанською селищною радою рішення суду від 21.04.2021 року є порушенням вимог закону.
Статтею 382 Кримінального кодексу України передбачено, що умисне невиконання службовою особою вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню - карається штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені службовою особою, яка займає відповідальне чи особливо відповідальне становище, або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам і свободам громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам юридичних осіб, - караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Враховуюче вищевикладене, суд дійшов висновку, що вищезазначені дії містять ознаки складу злочину, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України.
Аналізуючи вищезазначені процесуальні норми, суд дійшов висновку про необхідність застосування положень ч.9 ст.249 КАС України, для встановлення ознак кримінального правопорушення та направлення до відповідних органів досудового розслідування.
Враховуючи викладене, суд вирішив постановити окрему ухвалу і направити її відповідачу для усунення порушення прав та законних інтересів позивача. Також, направити ухвалу до Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області та зобов'язати керівників зазначених суб'єктів владних повноважень не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали письмово проінформувати Кіровоградський окружний адміністративний суд про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи.
Керуючись положеннями ст.ст.243, 249, 250, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Кіровоградський окружний адміністративний суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної ради щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 18.01.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі середньої земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Добрянської сільської ради Кіровоградської області, із земель ФГ “Добрових”, а саме за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 26,73 га, кадастровий номер 3524380800:02:000:9031 з урахуванням висновків суду, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №340/731/21, яке набрало законної сили 28.09.2021 року.
Зобов'язати Вільшанську селищну раду вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню ст.129-1 Конституції України щодо ухилення від виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №340/731/21.
Зобов'язати Вільшанську селищну раду в 30-денний строк з дня винесення окремої ухвали подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №340/731/21, шляхом направлення до суду копії рішення Вільшанської селищної ради, яким на виконання рішення суду повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 18.01.2021 із урахуванням висновків суду.
Направити окрему ухвалу для виконання до Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області (вулиця Віктора Чміленка, 41, Кропивницький, Кіровоградська область, 25000) для встановлення наявності ознак кримінального правопорушення в діях Вільшанської селищної ради Кіровоградської області.
Зобов'язати голову Вільшанську селищну раду Кіровоградської області та начальника Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області не пізніше одного місяця після надходження ухвали письмово проінформувати Кіровоградський окружний адміністративний суд про результати розгляду та вжиті заходи відповідно до чинного законодавства.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук