Постанова від 02.12.2021 по справі 699/626/21

Справа № 699/626/21

Номер провадження № 3/699/589/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2021 м.Корсунь-Шевченківський

Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , непрацюючого, посвідчення водія НОМЕР_1 , видане 16.07.2009 Уманським ВРЕР УДАІ УМВС України у Черкаській області, інші дані суду не відомі,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 1 Черкаського РУП Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 26.05.2021 серії ААБ № 157822 (далі - протокол).

З протоколу вбачається, що 15.04.2021 о 00 год. 02 хв. на трасі Н-01, поблизу с. Ситники, водій ОСОБА_1 керував т/з OPEL OMEGA д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, про що свідчить акт хіміко-токсикологічних досліджень № 360 та № 361, чим було порушено вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Під час складення адмінматеріалу у ОСОБА_1 посвідчення водія не вилучалося.

Адміністративний матеріал, крім протоколу, містить копії актів хіміко-токсикологічних досліджень КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради» № 360 (вміст алкоголю в крові 1,92 проміле) та № 361 (вміст алкоголю в сечі 3,15 проміле); копію рапорту поліцейського з логістики Корсунь-Шевченківського ВП Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області Полтавця А.В.; копію письмових пояснень ОСОБА_1 ; копії посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; копії повідомлень про запрошення ОСОБА_1 до підрозділу поліції від 26.04.2021, 11.05.2021, 24.05.2021; рапорт поліцейського СРПП СПД № 1 ВП № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Супруна А. щодо надання дозволу на складання адмінматеріалу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

З письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що 14.04.2021 близько 23 год. він рухався на своєму автомобілі по автодорозі Н-1 з м. Київ до с. Лебедин та поблизу с. Ситники втратив керування, внаслідок чого виїхав на смугу зустрічного руху, зіткнувся із іншим автомобілем та з'їхав у кювет.

У протоколі зазначено, що свідки вказаної події відсутні.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. При цьому його захисник Кравчук В.М. у судовому засіданні повідомив, що протокол складено з порушеннями ст. 254 КУпАП, оскільки він складений 26.05.2021 відносно події, яка відбулася 15.04.2021. Копія протоколу не вручалася для ознайомлення ОСОБА_1 , так як він не був присутнім при його складенні, оскільки не був належним чином повідомленим про необхідність з'явитися до відділу поліції. У зв'язку зі вказаним порушено право ОСОБА_1 на захист. Крім того, в порушення ст. 266 КУпАП, до матеріалів справи не долучено відеозапису, що мав здійснюватися під час проведення огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, а також направлення його на медичний огляд. Разом з тим зазначив, що огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, однак акти хіміко-токсикологічних досліджень № 360 та № 361 не містять часу проведення такого огляду. Водночас, огляд особи на стан сп'яніння проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, вважається недійсним. З огляду на вказане просив закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного.

Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Положеннями ст. 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно з вимогами ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.

Відповідно до приписів ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Приписами ч. 5 ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Порядок огляду водія транспортного засобу на стан сп'яніння передбачено розділом Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 (далі - Інструкція). Так, відповідно до Інструкції обов'язковому огляду підлягають водії транспортних засобів - учасники ДТП, унаслідок якої є особи, які отримали тілесні ушкодження.

Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).

Згідно з вказаною Інструкцією огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.

Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).

У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).

Відповідно до копії рапорта поліцейського з логістики Корсунь-Шевченківського ВП Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області Полтавця А.В. 14.04.2021 о 23.06 до відділення поліції по лінії «102» надійшло повідомлення про те, що 14.04.2021 о 23.05 год. (а не 15.04.2021 о 00.22 год. як зазначено в протоколі) на трасі поблизу с. Ситники відбулося ДТП з травмованими.

Таким чином, згідно з Інструкціює водій ОСОБА_1 , який був учасником ДТП, унаслідок якої є особи, які отримали тілесні ушкодження, підлягав обов'язковому огляду на стан сп'яніння.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

З огляду на вказане 14.04.2021 о 23.06 год. працівниками поліції встановлені підстави для здійснення огляду ОСОБА_1 , тому його огляд на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я міг бути проведений до 01.06. год. 15.04.2021.

Відповідно до пунктів 12-14 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядок), у разі коли в результаті дорожньо-транспортної пригоди водія доставлено у лікувальний заклад, в обов'язковому порядку проводиться дослідження з метою виявлення в його організмі алкоголю, наркотичних чи інших речовин, що знижують увагу та швидкість реакції. Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. Висновок складається в трьох примірниках: по одному - для поліцейського та водія транспортного засобу, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.

Водночас, в порушення вище вказаного, за результатами огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння складено та долучено до матеріалів справи акти хіміко-токсичних досліджень, а не висновок за формою, яка затверджується МОЗ, при цьому зазначені акти не містять дати та часу проведення огляду, тому у суду відсутня можливість встановити чи був він проведений протягом двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.

При цьому, до матеріалів справи не долучено диски із відеозаписом проведення огляду ОСОБА_1 , що є порушенням ст. 266 КУпАП.

З огляду на викладене суд констатує, що працівники поліції допустили порушення порядку проведення огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Разом з тим, протокол складено з порушеннями строків визначених ч. 2 ст. 254 КУпАП. При цьому, у протоколі вказано, що ОСОБА_1 відмовився від підпису у протоколі. Однак, дослідивши матеріали справи судом встановлено, що вказане не відповідає дійсності, так як він не був присутнім при його складенні. ОСОБА_1 не був належним чином повідомленим про необхідність з'явитися до відділу поліції, оскільки суду не надано докази вручення останньому викликів до відділу поліції.

У зв'язку з вказаним слід дійти висновку про допущення порушень прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачених ч. 1 ст. 268 КУпАП.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний матеріал не містять відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та щодо наявності в її діях складу адміністративного правопорушення або і самої події.

Ураховуючи зміст наведених судом письмових доказів, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.

Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 130, 247,254, 266, 268, 283, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення від 26.05.2021 серії ААБ № 157822 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , непрацюючого, посвідчення водія НОМЕР_1 , видане 16.07.2009 Уманський ВРЕР УДАІ УМВС України у Черкаській області, інші дані суду не відомі - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Суддя Літвінова Г.М.