Постанова від 08.12.2021 по справі 420/11438/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/11438/21

Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л.М.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 вересня 2021р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2021р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1.12.2019р. на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1705 від 26 квітня 2021р., виданої станом на 19 листопада 2019р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. № 2262-Х1І І «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови І Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести з 1.12.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1705 від 26 квітня 2021р., виданої станом на 19 листопада 2019р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 1.12.2019р. по день проведення перерахунку.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України ГУ ПФУ в Одеській області надіслано довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019р. для проведення з 1.12.2019р. перерахунку основного розміру пенсії позивача.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії. Проте, позивачу відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ №2262 від 9.04.1992р. пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи Законів України. При зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про, перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Відповідач зазначив, що після проведення останнього перерахунку пенсії, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, після набрання Рішення суду законної сили, щодо скасування п. 3 Постанови КМУ №103.

Позивач посилаючись на те, що дії відповідача є протиправними, незаконними та такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду із відповідним позовом.

Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 вересня 2021р. позов задоволено.

Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області в проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 1.12.2019р. на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1705 від 26 квітня 2021р..

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести з 1.12.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1705 від 26 квітня 2021р., з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись із даним судовим рішенням ГУ ПФУ в Одеській області подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії на підставі зазначеної довідки після виникнення підстав для проведення перерахунку та виплати, відповідач допустив протиправні діяння, які безпосередньо впливають на права та інтереси позивача, що пов'язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі. Отже, відповідачем протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки №22/6-1705 від 26.04.2021р..

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

26.04.2021р. Департаментом персоналу МВС України на ім'я позивача надано довідку №22/6-1705 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 1.12.2019р. за прирівняною посадою (а.с.6).

27.05.2021р. представник позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №22/6-1705 від 26.04.2021р. (а.с.7).

24.06.2021р. ГУ ПФУ в Одеській області на заяву позивача надано відповідь, в якій повідомлено, що частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019р., визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019р. №1088 Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян зазначений пункт виключено. Інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося. Враховуючи викладене, для проведення позивачу перерахунку пенсії на основі довідки про розмір грошового забезпечення від № 22/6-1705 від 26.04.2021р. правових підстав немає (а.с.8).

Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність рішення ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність, колегія судів виходить з наступного.

Так, положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-ХІІ).

Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.4 ст.63 ЗУ №2262-XII усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 вказаного Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого вказаною частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393" від 13.02.2008р. № 45 затвердив Порядок №45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного у пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено зазначеним Порядком.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р., в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Тобто зміни, внесені Постановою №103, зокрема до дод.2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція дод.2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р. та Постановою Верховного Суду від 12.11.2019р., зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнані протиправними та нечинними, а Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019р. у справі №826/12704/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019р. - визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, з 19.11.2019р. - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Тому, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Як встановлено судом першої інстанції, враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019р. у справі №826/12704/18 та постанову Великої палати Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19 Департаментом персоналу МВС України на ім'я позивача надано довідку від 26.04.2021р. за №22/6-1705 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 1.12.2019р. за прирівняною посадою (а.с.6).

Позивач, отримавши нову довідку про розмір грошового забезпечення звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці.

Отже, судова колегія приходить до висновку, що у відповідача у зв'язку з отриманням зазначеної довідки виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 1.12.2019р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) .

Проте, як було вірно встановлено судом першої інстанції, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія приходить до висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідки виготовленої Департаментом персоналу МВС України №22/6-1705 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 1.12.2019р. за прирівняною посадою є протиправною.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Одеській області в проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 1.12.2019р. на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1705 від 26 квітня 2021р. та зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести з 1.12.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1705 від 26 квітня 2021р., з урахуванням раніше виплачених сум.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 вересня 2021р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М.Градовський

Судді: А.В.Крусян

О.В.Яковлєв