Постанова від 02.12.2021 по справі 160/2029/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 року м. Дніпросправа № 160/2029/21

Головуючий суддя І інстанції - Ільков В.В.

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,

суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 року в адміністративній справі №160/2029/21 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови зарахування позивачу до вислуги років часу роботи в судових органах та органах прокуратури;

- зобов'язати Дніпропетровський обласний центр комплектування та соціальної підтримки зарахувати позивачу до вислуги років час роботи в судових органах на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області в період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року та час роботи в органах прокуратури на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови зарахування ОСОБА_1 до вислуги років час його роботи в судових органах на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області у період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року та час роботи в органах прокуратури на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області у період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року.

Зобов'язано Дніпропетровський обласний центр комплектування та соціальної підтримки зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час його роботи в судових органах на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області у період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року та час роботи в органах прокуратури на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області у період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначене рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що відсутні підстави для зарахування позивачу до вислуги років часу роботи в судових органах на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області в період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року та часу роботи в органах прокуратури на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року, оскільки позивач на той час не перебував на військовій службі.

Відзив від позивача на адресу суду не надходив.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 у період з 28.10.1985 року по 19.10.1987 року проходив строкову військову службу.

З 18.12.1987 року по 17.05.1993 року проходив службу на посадах рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ.

У період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року позивач працював на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області.

З 21.03.1996 року по 05.11.1999 року - працював на посаді заступника прокурора П'ятихатського району.

У період з 28.08.2000 року по 15.11.2006 року - проходив службу на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ.

Вказані вище обставини підтверджуються: трудовою книжкою позивача, копія якої долучена до матеріалів справи, архівною довідкою, виданою територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, якою підтверджено, що в період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року позивач працював на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області; архівною довідкою Дніпропетровської обласної прокуратури, згідно, якої у період з 21.03.199 року по 05.11.1999 року він працював на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області; архівною довідкою Управління МВС України на Придніпровській залізниці, якою підтверджено проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ у періоди з 18.12.1987 року по 17.05.1993 року та у період з 28.08.2000 року по 15.11.2006 року.

Починаючи з 28.01.2015 року - до цього часу позивач проходить військову службу у Збройних Силах України та займає посаду військового комісара Жовтоводського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який є структурним підрозділом Дніпропетровського ОТЦК та СП.

Наказом військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19 листопада 2020 року № 237, оголошено вислугу років капітану ОСОБА_1 , військовому комісару Жовтоводського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки: станом на 1 листопада 2020 року вислуга складає: за календарем - 21 рік 03 місяця 17 днів, пільгова - 01 рік 00 місяців 08 днів, загальна - 22 роки 03 місяці 25 днів.

Зазначається, що при здійсненні такого розрахунку відповідачем не було враховано у вислугу років періоди роботи позивача з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року, під час якого він працював на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області, та період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року під час якого позивач працював на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області.

09.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з рапортом про внесення змін до наказу військового комісара Дніпропетровського ОТЦК та СП від 19.11.2020 року №237 та зарахування йому до вислуги років часу роботи в судових, органах та органах прокуратури на посадах суддів та прокурорів.

Листом від 06 січня 2021 року № 52/40 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу було роз'яснено, що зарахування до вислуги років позивача часу роботи в судових органах та органах прокуратури є таким, що суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1993 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» та Закону України «Про військовий і обов'язок і військову службу», оскільки під час роботи на посадах судді П'ятихатського районного суду та заступника прокурора П'ятихатського району, позивач не перебував на військовій службі.

Не погодившись з правомірністю наведених доводів відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу повинно бути зараховано до вислуги років час його роботи в судових органах на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області в період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року та час його роботи в органах прокуратури на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:

а) військова служба;

б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

в) час роботи в органах державної влади, оргнах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

г) час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

д) час перебування під вартою та час відбуття покарання в місцях позбавлення волі особами, які мають право на пенсію за цим Законом, безпідставно притягнутими до кримінальної відповідальності, репресованими особами, яких у подальшому було реабілітовано;

е) час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового тримання осіб, у тому числі дітей, які були насильно вивезені з тимчасово окупованої території колишнього Союзу РСР у період Другої світової війни та які після звільнення з цих місць були призвані або прийняті на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, якщо за час перебування в зазначених місцях примусового тримання ними не було вчинено злочину проти миру і людства;

є) час перебування в полоні або заручником, якщо полонення, захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства;

ж) час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу;

з) військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

и) час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку; захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони;

і) час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;

ї) час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва;

й) служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони;

До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання, у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що особам офіцерського складу, військовослужбовцям і військової служби за контрактом за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії, у тому числі зараховуються служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду та час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів і перебувають на військовій службі.

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач у період з 28.10.1985 року по 19.10.1987 року проходив строкову військову службу.

У період з 18.12.1987 року по 17.05.1993 року позивач проходив службу на посадах рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ.

В свою чергу, у період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року позивча працював на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області.

В подальшому, з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року позивач працював на посаді заступника прокурора П'ятихатського району.

Згідно п.5 ст.15 Закону України «Про прокуратуру» прокурори в Україні, мають єдиний статус незалежно від місця прокуратури в системі прокуратури України чи адміністративної посади, яку прокурор обіймає у прокуратурі.

У період з 28.08.2000 року по 15.11.2006 року позивач проходив службу посадах начальницького складу органів внутрішніх справ.

Починаючи з 28.01.2015 року до цього часу позивач проходить військову службу в Збройних Силах України.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи та приписи законодавства, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачу повинно бути зараховано до вислуги років час його роботи в судових органах на посаді судді П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області в період з 07.05.1993 року по 13.03.1996 року та час його роботи в органах прокуратури на посаді заступника прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в період з 21.03.1996 року по 05.11.1999 року.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 року в адміністративній справі №160/2029/21 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя О.М. Панченко

суддя В.Є. Чередниченко