Рішення від 07.12.2021 по справі 640/12514/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2021 року м. Київ № 640/12514/20

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Шевченко Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Національного банку України до Дочірнього підприємства «Фінансова компанія «Елмі» про стягнення штрафу,

УСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (надалі по тексту також - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Фінансова компанія «Елмі» (надалі по тексту також - відповідач), в якому просить стягнути з Дочірнього підприємства "Фінансова компанія «Елмі» (02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, буд. 11-А, кімната 414, код ЄДРПОУ - 36602569) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») штраф у сумі 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Ухвалою від 06.08.2020 замінено первісного позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на правонаступника - Національний Банк України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, будинок 9, код ЄДРПОУ: 00032106).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що добровільно у встановлені строки накладений штраф товариством не сплачено. Документів, які б підтверджували оскарження постанови, на підставі якої накладено штраф, на момент подачі позову не було.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, до матеріалів справи надано відзив, у якому зазначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг не мала законних підстав для застосування заходів впливу до відповідача, оскільки у останнього відсутня вина у неподанні аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності та звіту про надання впевненості щодо звітних даних за 2018 рік відповідача. Таким чином, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг не врахувала вищевказані обставини, внаслідок чого ухвалила неправомірну постанову від 02.09.2019 № 731/1341/16- 2/13-П і неправомірно застосувала до відповідача захід впливу - штрафну санкцію в розмірі 17 000 гривень.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи установлено, що 14.08.2019 Нацкомфінпослуг складено акт №1341/16-2/13 відносно дочірнього підприємства «Фінансова компанія «Елмі» про правопорушення вчинені на ринку фінансових послуг.

Суть порушення полягала у наступному: підприємством не надано до Нацкомфінпослуг аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності (у разі якщо відповідно до законодавства необхідно складати консолідовану фінансову звітність) та звіт про надання впевненості щодо звітних даних за 2018 рік фінансової компанії, що свідчить про порушення Підприємством вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме: пункту 13 розділу 3 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за № 1294/31162 (далі - Порядок), в частині неподання Підприємством аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності (у разі якщо відповідно до законодавства необхідно складати консолідовану фінансову звітність) та звіту про надання впевненості щодо звітних даних за 2018 рік.

02.09.2019 Нацкомфінпослуг за результатами розгляду акту про правопорушення вчинені підприємством на ринку фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовано до підприємства штрафну санкцію (штраф) згідно з постанови від 02.09.2019 №731/1341/16-2/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Відповідно до постанови, на підприємство накладено штраф у розмірі 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень і надано строк до 23.09.2019 повідомити Нацкомфінпослуг про добровільну сплату.

На момент пред'явлення цього позову, документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до Нацкомфінпослуг не надходило, та, відповідно, сума штрафу у розмірі 17000,00 грн не була перерахована до Державного бюджету України.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлені Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 року № 2664-ІІІ (далі - Закон № 2664-ІІІ, у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 4 Закону № 2664-ІІІ послуги у сфері страхування вважаються фінансовими.

Згідно зі ст. 21 Закону № 2664-ІІІ державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється, в тому числі, і спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Згідно Положенню про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1070/2011, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

За приписами п. 3 наведеного Положення, основними завданнями Комісії, в тому числі є здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері; захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.

Відповідно до п.п. 36, 39, 41 п. 4 Положення комісія, в тому числі проводить у межах своїх повноважень самостійно або разом з іншими уповноваженими органами виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ; встановлює згідно із законом порядок та умови застосування заходів впливу; приймає та надсилає фінансовим установам і саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження (приписи) щодо усунення порушень законодавства про фінансові послуги, вимагає надання необхідної інформації та документів.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Частиною першою статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно пункту 3 частини першої статті 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Відповідно до частини третьої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу чи оскарження постанови в судовому порядку станом на день вирішення спору Дочірнім підприємством «Фінансова компанія «ЕлМІ» до суду не надано.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які спростовували б доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати до стягнення не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Національного банку України задовольнити повністю.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Фінансова компанія «Елмі» (02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, буд. 11-А, кімната 414, код ЄДРПОУ - 36602569) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») штраф у сумі 17 000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

3. Судові витрати розподілу не підлягають.

Позивач: Національний банк України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9, код ЄДРПОУ 38062828)

Відповідач: Дочірнє підприємство "Фінансова компанія «Елмі» (02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, буд. 11-А, кімната 414, код ЄДРПОУ - 36602569)

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко