29 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/9776/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Бородулі В.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з уточненим позовом до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - Управління), в якому просить визнати дії відповідача протиправними щодо зобов'язання повернення субсидії виплаченої позивачу у розмірі 10 928,15 грн за період опалювального сезону 2019-2020 року.
Суд ухвалою від 02.09.2021 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі відповідно до ч.5 ст.262 КАСУ в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду від 02.11.2021 проведено заміну неналежного відповідача, а саме Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації замінено на Відділ з питань реалізації державної соціальної політики №2 Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області. Ухвалою суд від 02.11.2021 справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження. В подальшому, ухвалою суду від 10.11.2021 Відділ з питань реалізації державної соціальної політики №2 Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області замінено на Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач здійснив обрахунок з періоду з якого позивач не зверталася за призначенням субсидії. Позивач вважає, що такі дії відповідача цілеспрямовано направлені на виявлення нібито правопорушення зі сторони позивача та вимоги повернення субсидії, що є прямим порушення законодавчих актів в сфері соціального забезпечення.
Позивача в судовому засіданні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Протягом встановленого судом строку надав відзив на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що оскільки позивачем було здійснено купівлю майна на суму більше 50 тисяч гривень у жовтні 2018 року, то право на призначення житлової субсидії на загальних підставах виникає лише в листопаді 2019 року. Таким чином, житлова субсидія була призначена неправомірно з жовтня 2019 року.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
29.10.2019 позивачем було подано заяву про призначення житлової субсидії за адресою АДРЕСА_1 . До заяви було додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
За результатами розгляду поданої заяви, позивачу було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2019-2020 роки згідно рішення комісії з питань надання населенню житлових субсидій та допомог малозабезпеченим сім'ям за місцем фактичного проживання на фактичну кількість проживаючих осіб.
В грудні 2020 року відповідно до проведеної верифікації за даними Міністерства фінансів України було встановлено, що 06.10.2018 позивач здійснив купівлю нерухомого майна на суму, що перевищує 50 тисяч гривень.
18.12.2020 відповідачем повідомлено позивача про те, що у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, яка подавалась разом із заявою про призначення житлової субсидії, відсутня інформація про придбання майна.
В подальшому, позивача повідомлено про те, що оскільки позивачем було здійснено купівлю майна на суму більше 50 тисяч гривень у жовтні 2018 року, то право на призначення житлової субсидії на загальних підставах виникає лише в листопаді 2019 року. Таким чином, житлова субсидія була призначена неправомірно з жовтня 2019 року, а тому надмірно виплачені кошти в сумі 10 928,15 грн позивач зобов'язаний повернути.
Такі дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними, внаслідок чого звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення), в редакції Постанови на дату звернення за призначенням субсидії, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально- побутових умов домогосподарства та акта обстеження стану зовнішньо- і внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності вимогам нормативно- правових актів, що проведені організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж.
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 3 Положення № 848).
Згідно з п. 4 Положення № 848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово- комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (п. п. 8, 9 Положення № 848).
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи визначені цим пунктом. Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується: за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону. У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні (п. п. 10, 11 Положення № 848).
Згідно з пунктом 13 Положення № 848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до частини 12 пункту 13 Положення, громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, шляхом подання відповідних документів.
Заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі, за його серією та номером); не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу- домогосподарства. число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером); не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника; відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.
У разі виявлення помилки у зазначених даних структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (пп. 5-1 п. 6 Положення № 848).
Також, згідно приписів п.14 Положення №848 Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).
Відповідно до приписів п. 22 Положення № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Пунктами 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997року № 39/283/90/5, передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:
припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів;
подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);
повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Згідно з п.20 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Як встановлено судом позивач 06.10.2018 здійснила купівлю нерухомого майна на суму, що перевищує 50 000,00 грн.
Таким чином, право на субсидію у позивач виникає з листопада 2019 року - після спливу 12 місячного терміну з моменту здійснення купівлі нерухомого майна, про що зазначає і сам відповідач та не заперечується позивачем.
В той же час, Управлінням призначено позивачу субсидію на опалювальний період з жовтня 2019 по квітень 2020 року, тобто з урахуванням місяця, в якому позивач права на отримання субсидії ще не мала.
А отже враховуючи, що правомірність нарахування субсидії за період з листопада 2019 року по квітень 2020 року під сумнів відповідачем не ставиться, у останнього відсутні правові підстави вимагати повернення призначеної субсидії за період, коли позивач мала право на отримання субсидії. В той же час, обгрунтованими є вимоги відповідача про повернення надміру виплаченої субсидії за жовтень 2019 року у розмірі 930,47 грн, про що не заперечує позивач.
Враховуючи вищевикладене, у суду наявні правові підстави для часткового задоволення позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо зобов'язання ОСОБА_1 повернути субсидію виплачену у розмірі 9 997,68 грн за період опалювального сезону 2019-2020 років.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області (проспект Миру, 116-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 03196179).
Повний текст рішення суду складено 09.12.2021.
Суддя Л.О. Житняк