Рішення від 06.12.2021 по справі 620/16202/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/16202/21

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Шимко М.Ю.,

представника відповідача Гоман О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства ''Оператор газорозподільної системи ''Чернігівгаз'' до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування припису,

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство ''Оператор газорозподільної системи ''Чернігівгаз'' звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 28.09.2021 № 52, який виданий на підставі акту перевірки від 24.09.2021 № 157.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 03.11.2021 № 028 «Про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» .

Свої вимоги обґрунтовує тим, що припис від 28.09.2021, який виданий на підставі акту перевірки від 24.09.2021 № 157 та постанова від 03.11.2021 № 028 «Про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» винесені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області є незаконними і не обґрунтованими, прийнятим з порушенням вимог законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

28.09.2021 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області у відношенні АТ ''Оператор газорозподільної системи ''Чернігівгаз'' було складено припис № 52, який виданий на підставі акту перевірки від 24.09.2021 № 157.

03.11.2021 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області у відношенні АТ ''Оператор газорозподільної системи ''Чернігівгаз'' було винесено постанову № 028 «Про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів».

Не погодившись з вказаними приписом та постановою, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

31.08.2021 за вх. КО-460 до Головного управління надійшло колективне звернення мешканців села Ярославка, Бобровицького району, Чернігівської області щодо порушення вимог законодавства про захист прав споживачів AT «Чернігівгаз».

У зверненні заявники зазначали наступне: «21 липня 2021 року 0 14 год. по АДРЕСА_1 прибув автомобіль з написом «аварійна газу» на ОСОБА_1 , яка іменує себе як інспектор по газу (очевидно представник AT «Чернігівгаз»), «..особи нікому нічого не пояснюючи почали проводити земельні роботи впродовж дороги неподалеку від домогосподарств будинку № 5 , АДРЕСА_1 . 22 липня 2021 року в буд. № 7 , № 5 , № 2 та в інших будинках по АДРЕСА_1 зник газ. Своїми діями AT «Чернігівгаз» призводить до умисного пошкодження газотранспортної системи Бобровицького району Чернігівської області, свавільно і самочинно від'єднують будинки від газової мережі, чим перешкоджають громадянам України користуватися рівними правами та отримувати послуги газопостачання.» Та в якому просили провести ряд дій, серед яких: « Провести перевірку протиправної діяльності Оператором газорозподільних систем AT «Чернігівгаз»».

Звернення було оформлено у відповідності до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян», тому Головним управлінням було розпочато його розгляд.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» ( Далі -Закону № 877-V), підставою для здійснення позапланового заходу є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності), оформлене у відповідності до вимог ст. 5 Закону України «Про звернення громадян».

Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Згідно ст. 7 Закону № 877-V, для здійснення позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки, у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначається місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності якого здійснюється захід.

За зверненням споживачів та за погодженням Держпродспоживслужби за вих. № 15.3-8/2821 від 20.08.2021, на підставі наказу № 1933-п від 13.09.2021 та за направленням на проведення позапланової перевірки від 13.09.2021 № 1933-п/1001 Управлінням захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області було проведено позапланову перевірку AT «Чернігівгаз», що розташована за адресою: вул. Любецька, буд. 68, м. Чернігів.

Під час проведення позапланової перевірки в AT «Чернігівгаз» (далі - Оператор ГРМ) було встановлено, що відносини з вищевказаним суб'єктом господарювання та споживачами ОСОБА_2 (о/р НОМЕР_1 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_3 (о/р НОМЕР_2 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_4 (о/р НОМЕР_3 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_5 (о/р НОМЕР_4 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_6 (о/р НОМЕР_5 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_7 (о/р НОМЕР_6 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 регулюються Законом України «Про ринок природного газу», «Кодексом газорозподільних систем», затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 та «Типовим договором розподілу природного газу», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (далі - Договір), який опублікований на офіційному сайті Верховної ради України. Будинок № 8 за вищевказаною адресою не газифіковано.

Пунктом 7. 3 Договору передбачено, що споживач має право на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску.

Одночасно встановлено, що 21.07.2021 до аварійно - диспетчерської служби Бобровицької дільниці AT "Чернігівгаз", надійшла заявка щодо запаху газу біля житлових будинків АДРЕСА_5 та яка зареєстрована в Журналі реєстрації аварійних заявок Бобровицької дільниці за № 30/334.

Під час виїзду за вищевказаними адресами працівниками суб'єкта господарювання було виявлено виток газу на підземному розподільчому вуличному газопроводі середнього тиску на з'єднувальній муфті, який належить Оператору ГРМ, у зв'язку з чим газопостачання до даних будинків було припинено шляхом встановлення перетискана на газопроводі, про що складено Протокол огляду місця, де сталась аварія (нещасний випадок) від 21.07.2021 (далі - Протокол). Проте Акти на припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) побутовим споживачам по даному факту суб'єктом господарювання не складались. В Протоколі та поясненнях суб'єкта господарювання відсутня інформація про прилад, за допомогою якого виявлено виток газу.

Згідно наданого суб'єктом господарювання наряду - допуску на виконання газонебезпечних робіт від 22.07.2021, роботи по відновленню газопостачання по АДРЕСА_5 були виконанні в повному обсягу.

Після проведення Оператором ГРМ ремонтних робіт та ліквідації витоку газу на підземному газопроводі, споживачам було відновлено газопостачання тільки 13.08.2021 та 19.08.2021, про що свідчать відповідні Акти на зняття пломби та відновлення газопостачання (розподілу природного газу) від 13.08.2021 № № 1042,1043,1041,1040,1039 та від 19.08.2021 № 1065.

Враховуючи викладене вище було встановлено, що оператором ГРМ не забезпечено можливість цілодобового доступу вищевказаних споживачів до газорозподільної системи, чим було порушено п. 7.3 «Типового договору розподілу природного газу», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498; ч. 2 ст. 19 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VTII; ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023 - XI. Що було зафіксовано в Акті перевірки від «24» вересня 2021 року № 157.

На підставі перевірки, з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, керуючись вимогами ст. 5, ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» AT «Чернігівгаз» було винесено припис № 52 від 28 вересня 2021 року, яким зобов'язано провести перерахунок нарахувань за послугу розподілу природного газу споживачам, а саме: ОСОБА_2 (о/р НОМЕР_1 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_3 (о/р НОМЕР_2 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_4 (о/р НОМЕР_3 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_5 (о/р НОМЕР_4 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_6 (о/р НОМЕР_5 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 в бік зменшення з 22.07.2021 по 12.08.2021 у відповідності до вимог чинного законодавства. Провести перерахунок нарахувань за послугу розподілу природного газу споживачу ОСОБА_7 (о/р НОМЕР_6 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 в бік зменшення з 22.07.2021 по 18.08.2021 у відповідності до вимог чинного законодавства.

З досліджених судом доказів вбачається, що у направленні Головного управління на проведення перевірки від 13.09.2021 № 1933-п/1001 та акті Головного управління від 24.09.2021 № 157 зазначено колективне звернення споживачів ( КО-460 від 31.08.2021), хоча з колективного звернення споживачів, доданого до направлення, вбачається інша дата та вхідний № КО-871 від 11.08.2021.

Тобто, на думку позивача, наявна не відповідність дійсності дату та номер звернення, що викликає сумнів у правомірності направлення на проведення перевірки.

Однак, колективна скарга на неправомірні дії Оператора газорозподільних систем AT «Чернігівгаз» та ТОВ «Чернігівгаз Збут» від 06 серпня 2021 р № 01/06-08021 була надіслана шляхом розсилки, серед адресатів Голові Держпродспоживслужби. Яка була розглянута Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та разом з погодженням була направлена 20.08.2021 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, де скарга була зареєстрована за вх. № КО-460 від 31.08.2021.

Від так Головним управлінням не було порушено вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Перевірка це вид контролю, що здійснюється органами та установами державної влади для забезпечення дотримання фізичними та (або) юридичними особами законодавства. Предмет перевірки - це саме та область фінансово-господарської діяльності, яка підлягає контролю тими чи іншими державними органами.

Предмет перевірки був зазначений в направленні на проведення перевірки від 13.09.2021 № 1933-п/1001 а саме: «за додержанням законодавства прав споживачів», тоді коли питання перевірки- це питання необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, а саме ті які зазначені в скарзі № КО-460 від 31.08.2021.

Щодо твердження позивача про неправомірність винесення припису, Суд зазначає наступне.

Позивач вважає припис від 28.09.2021, який виданий на підставі акту перевірки від 24.09.2021 № 157 незаконним і не обґрунтованим, прийнятим з порушенням вимог законодавства, оскільки регулятивна (зобов'язальна) частина припису, не ґрунтується, а ні на предметі скарги споживача, а ні на направленні, а ні на акті перевірки.

Відповідно до ч.8 ст.7 Закону № 877-V Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Що саме повинен містити припис законодавцем не визначено. Від так доводи позивача є не обгрунтовані.

Споживачам ОСОБА_2 (о/р НОМЕР_1 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_3 (о/р НОМЕР_2 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_4 ; ОСОБА_4 (о/р НОМЕР_3 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_5 (о/р НОМЕР_4 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_6 (о/р НОМЕР_5 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_7 (о/р НОМЕР_6 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 з 21.07.2021 по серпень 2021 газопостачання було припинено, що не заперечується позивачем. Хоча, відповідно до пункту 4 глави 7 розділу VI Кодексу, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Тобто Оператором ГРМ з 21.07.2021 по серпень 2021 не забезпечено можливість цілодобового доступу вищевказаних споживачів до газорозподільної системи, чим було порушено п. 7.3 «Типового договору розподілу природного газу», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498; ч. 2 ст. 19 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII; ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023 - XI.

Фактично послуга не надавалась за певний період, тому позивача було правомірно зобов'язано провести перерахунок нарахувань за послугу розподілу природного газу в бік зменшення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до пп.2 п. 7.3 «Типового договору розподілу природного газу», затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, споживач має право на перерахунок наданих послуг за цим договором у разі недотримання Оператором ГРМ рівня якості та/або величини тиску природного газу, що передається на межі балансової належності об'єкта Споживача.

В нашому випадку подачі газу загалом не було.

В своєму позові позивач зазначає, що є основними функціями Оператора ГРМ, відповідно до п.2,3,4 глави 2 розділу 1 Кодексу ГРС, при цьому не звертає увагу на п. 5 глави 2 розділу 1 Кодексу ГРС яким визначено, що основними функціями Оператора ГРМ є також виконання договірних зобов'язань при розподілі ( споживанні, передачі) природного газу ГРМ.

Що саме і не було виконано AT «Чернігівгаз».

Окремо суд зазначає, що припинення розподілу природного газу було не з ініціативи споживача, а з ініціативи Оператора ГРМ, що не заперечується позивачем, а відповідно до абзацу 1 пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС «Припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов'язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом». Коли цим пунктом, а саме абзацем 4 пункту 9 глави б розділу VI Кодексу передбачено, що : «Якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи Оператора ГРМ у випадках, передбачених пунктом 3.17 глави 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється. При цьому місячна вартість послуг розподілу зменшується з урахуванням кількості днів припинення (обмеження) розподілу природного газу. Таке припинення (обмеження) та відновлення розподілу природного газу споживачу здійснюється за рахунок Оператора ГРМ.»

Від так, суд констатує, що порушень процедури, та прав Позивача Головним управлінням при винесенні Постанови не було допущено.

Як вбачається з матеріалів перевірки та не заперечується позивачем 21.07.2021 до аварійно - диспетчерської служби Бобровицької дільниці AT "Чернігівгаз", надійшла заявка щодо запаху газу біля житлових будинків № 3 , 5 , 7, АДРЕСА_5 та яка зареєстрована в Журналі реєстрації аварійних заявок Бобровицької дільниці за № 30/334.

Під час виїзду за вищевказаними адресами працівниками суб'єкта господарювання було виявлено виток газу на підземному розподільчому вуличному газопроводі середнього тиску на з'єднувальній муфті, який належить Оператору ГРМ, у зв'язку з чим газопостачання до даних будинків було припинено шляхом встановлення перетискана на газопроводі, про що складено Протокол огляду місця, де сталась аварія (нещасний випадок) від 21.07.2021 (далі - Протокол).

Проте Акти на припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) побутовим споживачам ,по даному факту, суб'єктом господарювання не складались.

При цьому, до пункту 4 глави 7 Розділу VI вказаного вище Кодексу, при припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об'єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акту про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов'язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ). У разі відмови споживача від підписання акту про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням. Так, у порушенні вимог КГС, працівниками AT «Чернігівгаз» акти про припинення розподілу природного газу не складалися. Тому вважаємо, що таким чином було порушено право споживача передбачено договором та КГС.

Позивач зазначає, що тільки після ремонту газопроводу, який було здійснено, згідно наданого суб'єктом господарювання наряду - допуску на виконання газонебезпечних робіт, 22.07.2021 перед виконанням робіт ( випробування на герметичність газопроводу) необхідно було перекрити крани на газопроводах вводах житлових будинків №№2,3,4,5,6,7,10 для уникнення некерованого витоку газу у зазначених житлових будинках, з чого можливо зробити висновок, що споживачів 21.07.2021 не було повідомлено про аварійну ситуацію, та про правила безпеки систем газопостачання, та відповідні акти не складалися.

22.07.2021, по закінченні проведення ремонтних робіт, споживачам не було відновлено газопостачання, тоді як ремонтні роботи та ліквідація витоку газу була нейтралізована. Газопостачання було відновлено лише 13.08.2021 ( акти № №1039, 1040,1041,1042,1043 від 13.08.2021), 19.08.2021 ( Акт № 19.08.2021) та 09.09.2021 (Акт № 1199 від 09.09.2021).

13.08.2021 не було відновлено газопостачання до житлового будинку №7 через незабезпечення споживачем вільного доступу до житлового будинку для перевірки системи газопостачання на герметичність. Відповідно до документів які були надані позивачем 13.08.2021 представником AT «Чернігівгаз» було складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) побутовому споживачу № 489 від 13.08.2021, в якому зазначено, в зв'язку з порушенням ПБСГ п.5.7 гл.5 розділу V; пп.7.1,7.17 розділу VII припинено газопостачання (розподілу природного газу) та опломбовано Ж/Б шляхом заглушення та опломбування крану 20 на газопроводі вводі пл. сп.104 с59520940 в якому зазначено, що споживач відмовився від підпису.

З наведеного слідує, що за адресою Молодіжна 7, 22.07.2021 не було перекрито кран на газопроводах вводах з метою випробування на герметичність газопроводу. Акт на припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) побутовим споживачам був складений лише 13.08.2021.

З наведеного суд робить висновок, що припинення та відновлення газопостачання працівниками AT «Чернігівгаз» за вищезазначеними адресами, було здійснено не у повній відповідності з вимогами Правил безпеки систем газопостачання, як стверджує позивач.

Всі перераховані обставини позивачем не впливають на обов'язок оператора ГРМ AT «Чернігівгаз» забезпечити безперебійне постачання/розподіл природного газу. Тим паче, що сам позивач, розуміючи неправомірність своїх дій визнає, що Оператор ГРМ AT «Чернігвгаз» зобов'язаний забезпечити безперебійне постачання/розподіл природного газу.

Зважаючи на наведене вище, судом встановлено, шо виносячи припис № 52 від 28.09.2021 та постанову № 028 «Про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» від 03.11.2021 Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області діяло првомірно та в межах своїх повноважень.

За таких обставин у суду відсутні правові підстави для визнання їх протиправними та скасування.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства ''Оператор газорозподільної системи ''Чернігівгаз'' необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Акціонерного товариства ''Оператор газорозподільної системи ''Чернігівгаз'' (вул.Любецька, буд.68, м.Чернігів,14021) до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул.1-го Травня, буд.180, м.Чернігів,14034) про визнання протиправною та скасування припису - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 09 грудня 2021 року.

Суддя С.Л. Клопот