Справа № 560/11773/21
іменем України
08 грудня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить привести у відповідність до вимог постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 по справі за №560/3353/19 та до вимог, передбачених Інструкцією про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженої Наказом МВС України №199 від 22.03.2016 акти за формою Нвс-5, Нвс-1 від 19.05.2021, складених на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 по справі за №560/3353/19 а саме:
- останнє речення пункту 8.1. акту за формою Нвс-5 від 19.05.2021 викласти у наступній редакції: "таким чином комісія вважає, що підстави для складання акту Нвс - 1 наявні";
- виключити з актів Нвс-5, Нвс-1 від 19.05.2021 твердження про вживання ОСОБА_1 , алкоголю - як причини, що привели до нещасного випадку;
- пункт 1 висновків комісії акту Нвс-1 від 19.05.2021 викласти у такій редакції: "визнати нещасний випадок, що стався із ОСОБА_1 03.01.2019 таким, що стався під час виконання ним обов'язків військової служби".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 по справі за №560/3353/19, відповідач склав акт Нвс-5 та акт форми Нвс-1. Позивач вважає, що висновки вказаних актів не відповідають висновкам, викладених у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду по справі №560/3353/19 від 25.02.2020. На звернення позивача із заявою про приведення у відповідність зазначених актів до вимог постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 по справі №560/3353/19 та до вимог, передбачених Інструкцією №199, відповідач відмовив, посилаючись на правомірність вчинених дій.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому вказано, що позовні вимоги ОСОБА_1 Західне регіональне управління Держприкордонслужби не визнає повністю та вважає, що вони безпідставні не обґрунтовані, тому не підлягають задоволенню. Зазначає, що підстав змінювати зміст складених Актів на підставі рішення суду, як цього бажає позивач немає. Просить відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 17.09.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.12.2019 скасовано. Прийнято нове рішення, яким адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо відмови у проведені розслідування за фактом нещасного випадку з ОСОБА_1 , який мав місце 03.01.2019. Зобов'язано Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України провести спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався із ОСОБА_1 03.01.2019, та скласти акти за формою Нвс-5, Нвс-1 відповідно до Інструкції про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженої Наказом МВС України №199 від 22.03.2016.
На виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду наказом Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 20.05.2020 №291-АГ "Про призначення розслідування" призначено розслідування.
В подальшому наказом Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 30.06.2020 №16 "Про продовження строку розслідування", продовжено строки розслідування на час необхідний для отримання висновків, експертиз, та встановлення всіх обставин можливого нещасного випадку що стався з колишнім військовослужбовцем Західного регіонального управління ОСОБА_1 .
Призначеною комісією з проведення розслідування складено акти форми Нвс-5, НВС-1 від 19.05.2021 на виконання постанови суду від 25.02.2020, про що повідомлено позивача.
Згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.07.2021 за результатом розгляду заяви Західного регіонального управління про прийняття звіту про виконання рішення суду та заяви ОСОБА_1 про неприйняття такого звіту та накладення штрафу у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Держприкордонслужби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, Сьомий апеляційний адміністративний суд прийняв звіт Західного регіонального управління Держприкордонслужби України про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі №560/3353/19. У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвала набрала законної сили.
Разом з тим, Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 31.07.2020, після добровільного початку (20.05.2020) виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №560/3353/19 закрив виконавче провадження ВП №62646979 після складення відповідних актів.
Вважаючи, що висновки актів форми Нвс-5, Нвс-1 від 19.05.2021 не відповідають висновкам, викладених у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду по справі №560/3353/19 від 25.02.2020, позивач звернувся до відповідача із заявою про приведення у відповідність зазначених актів до вимог постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 по справі №560/3353/19 та до вимог, передбачених Інструкцією №199.
Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України листом від 05.08.2021 №14/Н-226 відмовило позивачу, посилаючись на правомірність вчинених дій.
Вважаючи, що висновки актів форми Нвс-5, Нвс-1 від 19.05.2021 не відповідають висновкам, викладених у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду по справі №560/3353/19 від 25.02.2020, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про Державну прикордонну службу України", з метою встановлення єдиного порядку розслідування та обліку нещасних випадків, які сталися з військовослужбовцями Державної прикордонної служби України та приведення нормативно-правових актів Адміністрації Державної прикордонної служби України у відповідність до законодавства Наказомом МВС України затверджена Інструкція про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України 22.03.2016 №199 (далі - Інструкція №199).
Ця Інструкція визначає порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, які сталися з військовослужбовцями Адміністрації Державної прикордонної служби України, її територіальних органів, органів охорони державного кордону, Морської охорони, підрозділів спеціального призначення, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів та підрозділів забезпечення Державної прикордонної служби України.
Згідно пункту 3 розділу І Інструкції розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме: обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострих отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень через аварії, пожежі, стихійні лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани тощо), контакти із представниками тваринного і рослинного світу, які призвели до втрати військовослужбовцем працездатності на один день і більше, а також у разі смерті військовослужбовця.
Відповідно до пункту 15 Інструкції №199, за результатами розслідування комісія зобов'язана скласти:
акт розслідування нещасного випадку (випадку смерті), що стався (додаток 1) (далі - акт форми Нвс-5);
акт про нещасний випадок (випадок смерті), що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби (додаток 2) (далі - акт форми Нвс-1), якщо цей нещасний випадок (випадок смерті) визнано таким, що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби, або акт про нещасний випадок (випадок смерті), що стався з військовослужбовцем не під час виконання ним обов'язків військової служби (додаток 3) (далі - акт форми НПвс), якщо цей нещасний випадок (випадок смерті) визнано таким, що стався з військовослужбовцем не під час виконання ним обов'язків військової служби.
Акти підписують голова і всі члени комісії. У разі незгоди зі змістом зазначених актів член комісії підписує їх з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта форми Нвс-5.
Підписані акти подаються на затвердження керівнику органу Держприкордонслужби, який призначив комісію.
Керівник органу Держприкордонслужби, який призначив комісію, розглядає та затверджує акти форми Нвс-5 та форми Нвс-1 (або форми НПвс) протягом трьох діб після їх подання.
Разом з тим, у разі надходження скарги на висновки комісії щодо обставин та причин нещасного випадку Голова Державної прикордонної служби України (керівник територіального органу Адміністрації Держприкордонслужби) з метою забезпечення об'єктивності розслідування нещасного випадку має право призначити повторне (додаткове) розслідування такого випадку комісією в іншому складі (пункт 20 Інструкції №199).
За результатами повторного (додаткового) розслідування комісія зобов'язана скласти висновок про наявність або відсутність підстав для скасування актів попередньої комісії. Такий висновок, підписаний головою і всіма членами комісії, подається на затвердження особі, що призначила повторне (додаткове) розслідування (пункт 21 Інструкції №199).
Пунктом 22 Інструкції №199 визначено, що за висновком комісії особа, що призначила повторне (додаткове) розслідування, має право скасувати акти попередньої комісії та затвердити нові акти форми Нвс-5 і форми Нвс-1 (або форми НПвс), а також вжити заходів щодо активізації роботи із запобігання виникненню нещасних випадків, притягнення до відповідальності посадових осіб органів Держприкордонслужби, які порушили вимоги керівних документів щодо збереження життя та здоров'я військовослужбовців.
Про скасування актів попередньої комісії особа, що призначила повторне (додаткове) розслідування, видає наказ.
Із вищевказаних положень Інструкції №199 слідує, що виключно уповноважена комісія приймає рішення щодо Актів за результатом розслідування можливого нещасного випадку, змісту Актів на підставі матеріалів та доказів зібраних в ході проведеного розслідування.
Суд встановив, що на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 по справі за №560/3353/19, відповідач склав акт Нвс-5 та акт форми Нвс-1.
Згідно ухвали від 13.07.2021 Сьомий апеляційний адміністративний суд прийняв звіт Західного регіонального управління Держприкордонслужби України про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі №560/3353/19, а саме про складання акту Нвс-5 та акту у форми Нвс-1.
Тобто, комісія з проведення розслідування врахувала встановлені обставини в ході проведення розслідування у Акті Нвс-5, а також склала Акт Нвс-1 із змістом, який відповідає Акту Нвс-5 та встановленого розслідуванням.
Вказані результати розслідування, Акти, позивачем не оскаржувалися, судом не визнавалися нечинними.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. При вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективного державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Діючим законодавством встановлений порядок проведення розслідування, ведення обліку нещасних випадків та оформлення результатів проведеного розслідування, а тому суд не може підміняти цю процедуру та адміністративного суб'єкта, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.
Суд є правозастосовним органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.
Таким чином зобов'язувати змінювати зміст складених Актів буде вважатися втручанням суду в дискреційні повноваження органу уповноваженого приймати рішення у спірних правовідносинах.
Крім цього, посилання позивача на невідповідність змісту вказаних актів відповідача висновкам у постанові суду, суд не бере до уваги, оскільки спір щодо висновків службового розслідування, не є предметом розгляду у цій справі.
Частиною першою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відтак, суд приходить висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 грудня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України (вул. Мечнікова,16 а, м.Львів, 79017 , код ЄДРПОУ - 14321647)
Головуючий суддя В.В. Матущак