09 грудня 2021 року Справа №480/10264/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10264/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимального розміру сумою 18540 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплачувати ОСОБА_1 перераховану йому пенсію у сумі 21580,00 грн без обмеження її максимальним розміром з 01.04.2019, а також виплатити різницю між перерахованою пенсією без обмеження її максимальним розміром та отриманою ОСОБА_1 пенсією з 26.08.2021, з дня набрання законної сили рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 у справі № 480/5285/21.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем протиправно проведено перерахунок пенсії за вислугу років та обмежено розмір пенсії 10 прожитковими мінімумами, наслідком чого стало неправильне визначення розміру пенсії позивачу.
Ухвалою суду від 12.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до норм чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На звернення позивача з приводу складення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019, ДУ "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" підготовлено довідку від 14.05.2021 №33/39-328 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 (а.с.7).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 у справі №480/5285/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 14.05.2021 №33/39-328.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 14.05.2021 №33/39-328, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, проте обмежено пенсію її максимальним розміром 18540,00 грн (а.с.12).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із зверненням, у якому просив повідомити на підставі яких законодавчих актів позивачу було обмежено пенсію максимальним розміром десять прожиткових мінімумів (а.с.13).
Листом від 24.09.2021 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії, на виконання рішення суду у справі № 480/5285/21, здійснено враховуючи чинну на момент його проведення, частину 7 статті 43 Закону Украйни від 09.04.1992 № 2262-XІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262 - XII), якою визначено, що, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, в листі зазначено, що за результатами проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 у справі №480/5285/21, її розмір перевищив максимальний. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку у період дії загальної норми частини 1 статті 2 Закону № 3668-VI, то застосовуються положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність (а.с.14-15).
Норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії є чинними, неконституційними не визнавалися, а тому підлягають застосуванню.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Законом № 2262-ХІІ передбачено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Право на довічну пенсію за вислугою років передбачено ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-ХІІ. Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, в тому числі, складові, які включаються при обчисленні пенсій.
Як вже зазначалось, позивач набув право на отримання пенсії з 1998 року. Розмір пенсії було обраховано з обмеженнями 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу враховані норми законодавства чинні на момент його проведення, а саме абзац 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", із змінами, внесеними згідно із Законами України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частину сьому статті 43, а тому внесені у подальшому Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (набрав чинності 01.01.2017) зміни до частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Отже, протягом 2018, 2019 років стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Отже, внесені Законом N 1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Вищезазначена правова позиція міститься також в постанові Верховного Суду від 24.09.2021 по справі № 370/2610/17 та постанові Верховного Суду від 10.09.2021 по справі № 300/633/19.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону N 2262-XII у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Отже, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019, з обмеженнями 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність є протиправними.
Враховуючи все вищезазначене, суд приходить до висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату, згідно наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" оновленої довідки від 14.05.2021 №33/39-328, пенсії без обмежень десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених раніше виплат.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію у конкретній сумі, а саме 21580 грн, то суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вказана вимога є передчасною та не підлягає на даний час задоволенню, оскільки предметом розгляду даної справи є право позивача на отримання пенсії без обмеження її максимальним розміром, яке взагалі заперечується відповідачем.
Крім того, суд зазначає, що розрахунок пенсії у конкретному розмірі проводиться виключно уповноваженим органом, а саме Головним управління пенсійного фонду України.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплатити різницю між перерахованою пенсією без обмеження її максимальним розміром та отриманою ОСОБА_1 пенсією з 26.08.2021, з дня набрання законної сили рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 у справі № 480/5285/21, суд зазначає, що судом задоволено позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату, згідно наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" довідки від 14.05.2021 №33/39-328, пенсії без обмежень десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених раніше виплат. При цьому виконання відповідачем даної вимоги фактично здійснюється шляхом перерахунку та виплати різниці між перерахованими і фактично виплаченими сумами пенсії. Відтак, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки судом належним чином захищені права позивача.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати під час звернення до суду із даним позовом.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо обмеження з 01.04.2019 максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та невиплати йому пенсії за вислугу років у повному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (вул. Пушкіна, буд. 1, м. Сузми, 40009, ідент. код 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 перерахунок та виплату, згідно наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" оновленої довідки від 14.05.2021 №33/39-328, пенсії без обмежень десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених раніше виплат.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька