щодо заміни сторони виконавчого провадження
08 грудня 2021 року Р і в н е №460/1275/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі про заміну сторони правонаступником у адміністративній справі № 460/1275/19, за позовом Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа № 460/1275/19 за позовом Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.08. 2019 року позовну заяву задоволено повністю, зокрема, стягнуто на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судовий збір в розмірі 19210грн.
15.01.2020 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року залишено без змін.
20.02.2020 року позивачу виданий виконавчий лист.
10.11.2020 року Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва звернулося до суду із заявою, у якій, посилаючись на положення статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), просить замінити боржника у виконавчому листі по справі № 460/1275/19, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 20.02.2020 року.
26.11.2021 адміністративна справа № 460/1275/19 надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду з Верховного Суду.
Ухвалою суду від 06.12.2021 заяву про заміну боржника у виконавчому листі призначено до судового розгляду.
Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви, у судове засідання не прибули. Позивач подав клопотання про розгляд заяви без його участі.
Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За змістом ч. 4 ст. 379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності представників учасників справи, на підставі наявних в матеріалах справи документів в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу заяви позивача про заміну боржника у виконавчих листах, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України», затверджено Положення про Державну податкову службу України (далі - Положення про ДПС) та Положення про Державну митну службу України.
Згідно з пунктом 1 Положення про ДПС, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200, Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Пунктом 7 Положення про ДПС встановлено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі і Офіс великих платників податків ДПС за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Зі змісту додатку 1 та додатку 2 до вказаної вище постанови вбачається, що створено Офіс великих платників податків ДПС до якого шляхом реорганізації приєднується Офіс великих платників податків ДФС.
30 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений запис за № 10741020000086628, про проведення державної реєстрації юридичної особи - Офіс великих платників податків ДПС, код ЄДРПОУ 43141471 .
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для заміни боржника у виконавчих листах.
Керуючись статтями 241, 248, 256, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Замінити у виконавчому листі у справі № 460/1275/19, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 20 лютого 2020 року, боржника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, його правонаступником - Офісом великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11, код ЄДРПОУ 43141471).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 08.12.21
Суддя Т.О. Комшелюк