Ухвала від 06.12.2021 по справі 607/22354/21

УХВАЛА

Іменем України

06.12.2021 Справа №607/22354/21 Провадження № 1-кс/607/7265/2021

м. Тернопіль

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у режимі відеоконференції з Шепетівським міськрайонним судом Хмельницької області клопотання прокурора Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01.07.2021 відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шевченко Славутського району Хмельницької області, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, який має на утриманні одну малолітню дитину, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , зі слів проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який займає посаду заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , учасника АТО, раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

УСТАНОВИВ:

03.102.2021 прокурор Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Клопотання мотивоване тим, що третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

Так, досудовим розслідуванням установлено, що згідно з наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 5 від 14.01.2019 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі за текстом - ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України,військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати (далі за текстом - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату, проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до пункту 8 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою КМУ № 389 від 03.06.2013, завданням військових комісаріатів відповідно до покладених обов'язків є керівництво військовим обліком призовників і військовозобов'язаних на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, у тому числі в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників і військовозобов'язаних на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ), проведення призову громадян на військову службу в мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів із числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Пунктами 14, 15 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою КМУ № 389 від 03.06.2013, визначено, що військовий комісар відповідає за: стан обліково-призовної роботи, мобілізаційну готовність військового комісаріату, підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції, своєчасне і повне виконання завдань, покладених на військові комісаріати. Військовий комісар зобов'язаний: забезпечувати виконання особовим складом військового комісаріату поставлених перед ним завдань; організовувати: взаємодію військового комісаріату з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також органами військового управління та військовими частинами, які розміщені на території відповідальності військового комісаріату, ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних і призовників, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі ІНФОРМАЦІЯ_4 та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час, розроблення та уточнення плану проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів на відповідній території, а також разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування розроблення та виконання плану заходів щодо утримання бази оповіщення, збору і поставки мобілізаційних ресурсів військового комісаріату в готовності до використання за призначенням, проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку, здійснювати контроль за веденням військового обліку військовозобов'язаних та призовників, здійснювати контроль за правомірністю видачі громадянам документів військового обліку, посвідчень та інших документів, забезпечувати: виконання вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Відповідно до ст. 2, 9, 11, 16, 58, 59, 130, 111-112, 395 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України ОСОБА_4 під час проходження військової служби повинен свято та непорушно дотримуватись Конституції України і законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки та бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, забезпечувати недоторканність державного кордону та охорону суверенних прав України. Крім цього, згідно з вказаними положеннями захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Таким чином, проходячи військову службу на посаді заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 є особою, яка постійно обіймає в органах державної влади посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, та згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України є службовою особою.

Також відповідно до підпункту «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_4 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Згідно зі ст. 22 вказаного Закону особам, зазначеним у ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Відповідно до ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, ці особи зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно зі статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Таким чином ОСОБА_4 , будучи заступником військового комісара - начальником відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , при виконанні службових обов'язків за посадою постійно здійснює функції представника влади, обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку з чим є службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Відповідно до вимог ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_4 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.

Незважаючи на свою обізнаність з вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, будучи попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, ОСОБА_4 використав свої службові повноваження у злочинних цілях за таких обставин.

Згідно з Указом Президента України ОСОБА_5 № 71/2021 від 24.02.2021 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2021 році» постановлено призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу: у квітні - червні 2021 року та у жовтні - грудні 2021 року.

Досудовим розслідування встановлено, що у червні 2021 року ОСОБА_6 , який перебував на військовому обліку як призовник у ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з обізнаністю про вказаний вище Указ Президента України та бажанням змінити своє місце проживання на місто Здолбунів Рівненської області, звернувся до свого знайомого ОСОБА_7 , який в минулому працював на посаді у ІНФОРМАЦІЯ_6 , з метою консультації та роз'яснення вимог чинного законодавства щодо призову.

Під час розмови ОСОБА_7 , дізнавшись про намір ОСОБА_8 стати на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_7 , зателефонував до свого знайомого з числа працівників даної установи, який представився військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_4 , з питаннями щодо можливості взяття на військовий облік ОСОБА_6 . При цьому ОСОБА_4 повідомив про необхідність обговорення такого питання під час особистої зустрічі.

Тоді ж у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на особисте збагачення шляхом одержання неправомірної вигоди для себе за забезпечення прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік, непризову останнього на строкову військову службу та у подальшому вжиття заходів щодо визнання його непридатним для проходження військової служби.

У подальшому ОСОБА_4 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на особисте збагачення, всупереч інтересам служби, переслідуючи корисливий мотив, 30.06.2021, перебуваючи на території залізничного вокзалу м. Рівне, в присутності ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 про те, що взяття останнього на військовий облік у підконтрольній ОСОБА_4 установі може тривати значний час і може закінчитися негативно у вигляді прийняття рішення про відмову від взяття на облік.

Однак у разі надання йому - ОСОБА_4 коштів у розмірі 1500 доларів США ІНФОРМАЦІЯ_3 прийме рішення щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік та у подальшому, як додаткову послугу, не здійснить призов ОСОБА_6 на строкову військову службу шляхом вживання заходів щодо визнання його непридатним для проходження військової служби.

ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що у разі невиконання протиправних вимог ОСОБА_4 , для нього настануть негативні наслідки у вигляді відмови від взяття на військовий облік, не бажаючи їх настання, будучи поставленим у безвихідь, змушений був погодитися на протиправні вимоги ОСОБА_4 .

Однак, розуміючи незаконність зазначених вимог та усвідомлюючи, що надання неправомірної вигоди є кримінально караним діянням, не бажаючи бути притягненим до кримінальної відповідальності та бажаючи викрити незаконні дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_6 звернувся з відповідною заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем з метою викриття злочинної діяльності.

У подальшому 07.07.2021 приблизно о 15 год. ОСОБА_6 на вимогу ОСОБА_9 прибув у супроводі ОСОБА_7 до закладу (бару) «Три валети» за адресою: АДРЕСА_3 .

Під час вказаної зустрічі ОСОБА_4 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на особисте збагачення, всупереч інтересам служби, переслідуючи корисливий мотив, отримав від ОСОБА_10 кошти у розмірі 1500 доларів США (за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ станом на 07.07.2021, становить 40874 гривень), які особисто перерахував та помістив до гаманця, що знаходився в наплічній сумці, за забезпечення прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік та подальшого непризову останнього на строкову військову службу шляхом вжиття заходів щодо визнання його непридатним для проходження військової служби.

Після того ОСОБА_4 в порядку ст. 208 КПК України затримали працівники правоохоронних органів та вилучили вказану вище неправомірну вигоду у розмірі 1500 доларів США.

Прокурор вважає, що у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01.07.2021 наявна обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, що підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами.

06.10.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду ОСОБА_4 продовжено строк відсторонення від посади заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 до 06.12.2021.

01.12.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжений до шести місяців, тобто до 08.01.2022.

Прокурор зазначає, що завершити досудове розслідування у строк дії попередньої ухвали про відсторонення ОСОБА_4 від посади неможливо з підстав необхідності проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій, необхідних для забезпечення повного та об'єктивного здійснення досудового розслідування.

Також прокурор вважає, що сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали. При цьому обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.

За таких підстав прокурор просить продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної ним посади заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах строку досудового розслідування, а саме до 07.01.2022.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив клопотання задовольнити.

У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 не заперечував проти клопотання прокурора. Додатково зазначив, що на час відсторонення його від посади заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 він працює водієм таксі з метою забезпечення побутових потреб своєї родини.

Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.

Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Частини 1, 2 ст. 154 КПК України визначають, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Так, третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

08.07.2021 у межах цього кримінального провадження ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

09.07.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду до підозрюваного ОСОБА_4 застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а також визначено заставу у розмірі 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 136200 грн та у випадку внесення застави покладено на нього обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України. Така застава була сплачена та на даний час ОСОБА_4 рахується таким, відносно якого застосований запобіжний захід у виді застави.

Крім цього, 08.09.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду ОСОБА_4 відсторонено від посади заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 на строк до 06.10.2021.

06.10.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду ОСОБА_4 продовжено строк відсторонення від посади заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 на строк до 06.12.2021.

01.12.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду продовжений строк досудового розслідування до шести місяців, тобто до 08.01.2022.

Як вбачається зі змісту клопотання та доданих до нього документів, сторона обвинувачення зазначає, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 № 5 від 14.04.2019, одержав неправомірну вигоду у сумі 1500 доларів США, тим самим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України, санкція якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, що в силу вимог ст. 12 КК України є тяжким злочином.

Про обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_4 , та його можливу причетність до вчиненого кримінального правопорушення свідчать матеріали кримінального провадження у їх сукупності, а саме: заява ОСОБА_11 від 30.06.2021 про вчинення кримінального правопорушення заступником військового комісара - начальника відділу рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 ; протоколи допиту свідка ОСОБА_6 від 01.07.2021 та від 08.07.2021; протоколи допиту свідка ОСОБА_7 від 02.07.2021 та від 08.07.2021; протокол огляду, ідентифікації, помічення та вилучення грошових коштів від 07.07.2021; протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, від 07.07.2021; протокол освідування особи від 07.07.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 08.07.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_13 від 08.07.2021; висновки експертів за результатами проведення криміналістичних експертиз речовин хімічних виробництв та спеціальних хімічних речовин № 3250 від 20.08.2021, № 3251 від 20.08.2021; протокол проведення слідчого експерименту від 24.09.2021; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-, відеоконтроль особи від 27.07.2021; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину від 27.07.2021.

Більше того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (рішення № 14310/88 від 23.10.1994) суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.

Також прокурором у судовому засіданні доведено, що обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, продовжують існувати.

Як вбачається зі змісту ухвали від 08.09.2021, при застосуванні відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду вважав доведеним, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, а також може продовжити свою злочинну діяльність.

Щодо ризику впливати на свідків та інших учасників у цьому кримінальному провадженні, то ст. 23 КПК України встановлює принцип безпосередності дослідження показань, за змістом якого суд досліджує докази безпосередньо і показання учасників кримінального провадження суд отримує усно. Тобто доказове значення у кримінальному провадженні матимуть саме ті показання свідків та інших учасників кримінального провадження, які будуть надані останніми безпосередньо під час судового розгляду у судовому засіданні, а не надані ними в ході досудового розслідування. Вказане доводить, що з метою зміни свідками та іншими учасниками кримінального провадження своїх показань на користь підозрюваного або відмови від дачі показань останній може впливати на вказаних осіб у незаконний спосіб. При цьому, враховуючи широке коло знайомих підозрюваного та займану ним посаду, ймовірність цього впливу у разі невідсторонення ОСОБА_4 від займаної посади є досить високою, так як підозрюваний може здійснювати такий вплив з використанням своїх службових повноважень.

Також слідчий суддя враховує той факт, що ОСОБА_4 є військовою службовою особою Збройних Сил України та має закріплену за ним вогнепальну зброю, наявність якої вже створює тиск на вказаних вище учасників кримінального провадження через побоювання фізичної розправи у випадку надання викривальних показів та вчинення інших дій, спрямованих на встановлення винуватості ОСОБА_4 .

Крім того, стороною обвинувачення доведено, що перебування ОСОБА_4 на займаній посаді безпосередньо сприяло можливому вчиненню ним кримінального корупційного правопорушення, а його мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, останній зможе продовжити свою злочинну діяльність.

Слідчий суддя також зазначає, що стороною захисту не було надано належних доказів, які б свідчили про негативні наслідки відсторонення ОСОБА_4 від займаної ним посади та вплив такого відсторонення на інших осіб.

Відтак слідчий суддя вважає, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного як відсторонення його від посади, а негативні наслідки відсторонення від посади є мінімальними та не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні.

За таких підстав слідчий суддя доходить висновку, що стороною обвинувачення доведено наявність обставин, визначених ч. 2 ст. 158 КПК України, а тому клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 43 Конституції України, ст. 2, 131, 132, 154, 157, 158, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Тернопільської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000052 від 01.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, задовольнити повністю.

Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 на 33 (тридцять три) дні.

Встановити строк дії ухвали до 07.01.2022.

Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.

Копію ухвали негайно після її оголошення направити підозрюваному ОСОБА_4 та до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора у цьому кримінальному провадженні.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1