Справа № 442/9570/21
Провадження №3/442/3327/2021
Іменем України
09 грудня 2021 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Курус Р.І., перевіривши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, проживаючу на АДРЕСА_1 , не працюючу, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч. 3 ст. 156 КУпАП, -
В провадження Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 790987 від 04.11.2021.
Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
За змістом п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2008 р., п. 12 Постанови ВССУ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 № 11, повернення протоколу про адміністративне правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення можливе в разі складання його не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП.
Згідно ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я особи, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є ; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду , про це також зазначається в протоколі.
Диспозицією ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі пивом, алкогольними та слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а також суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів та охорони здоров'я населення.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у формі, зокрема, торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук.
Суб'єктом адміністративного проступку є працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях; будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку (за ч. 3 цієї статті).
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
Предметом даного адміністративного правопорушення є пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої або тютюнові вироби.
За наведених обставин, суть адміністративного правопорушення має бути викладена з урахуванням предмету, об'єктивних та суб'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 04.11.2021 стосовно ОСОБА_1 вбачається, що остання здійснювала реалізацію з рук водно-спиртової суміші.
При цьому водно-спиртова суміш не є предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Отже, суть адміністративного правопорушення, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не відповідає вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП, оскільки викладена без дотримання вимог ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Додатково слід відмітити, що без конкретизації, яку саме рідину реалізовувала ОСОБА_1 неможливо вирішити питання про притягнення її до адміністративної відповідальності. Оскільки в діючому КУпАП, крім ч. 3 ст. 156 КУпАП, предметом якої є алкогольні напої, є норма ч. 2 ст. 177- 2 КУпАП, предметом якої є фальсифіковані алкогольні напої.
Крім цього, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, полягає у здійсненні торгівлі, тобто процесу обміну товарами та грошима.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не сформульована об'єктивна сторона правопорушення, не зазначено точних обставин вчинення адміністративного правопорушення, оскільки відсутні дані щодо особи, яка купила у гр. ОСОБА_1 водно-спиртову суміш, не зафіксовано факту продажу та одержання грошей (виручки, яка відповідно до санкції ч. 3 ст. 156 КУпАП повинна бути конфіскованою у разі визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення).
За наведених обставин, даний протокол підлягає поверненню на доопрацювання органу, який його склав.
Керуючись ч. 1 ст. 256, ч. 2 ст. 268, ч. 2 ст. 277, ст. ст. 283-285 КУпАП, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП, повернути Дрогобицькому РВП ГУ НП у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Курус Р.І.