Справа №442/7669/21
Провадження №2/442/1544/2021
09 грудня 2021 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючої судді: Гарасимків Л.І.
при секретарі - Петрів В.М.
розглянувши в приміщенні суду в м.Дрогобичі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання Дрогобицької міської ради» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-
28.09.2021 представник позивача звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в користь КП «Управитель «ЖЕО» заборгованість у розмірі 6683,38 грн. за надані послуги з управління багатоквартирним будинком та судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на момент формування заборгованості) визначені обов'язки споживача та виконавця житлово- комунальних послуг, зокрема обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово - комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово- комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції чинній на момент формування заборгованості). Згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Така правова позиція була висловлена Верховним судом України у межах Постанови від 20 квітня 2016 року у справі 6-2951 цс 15.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на момент формування заборгованості, з оформленим Актом - претензією, про неякісне надання послуг боржник не звертався. З 09 червня 2018 року набув чинності Закон України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-УІІІ від 9 листопада 2017 року, згідно з яким до житлових послуг віднесені послуги з управління багатоквартирним будинком. Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-УІІІ від 9 листопада 2017 року послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно- технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-УІІІ від 9 листопада 2017 року споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово- комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Комунальним підприємством «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання» Дрогобицької міської ради та співвласниками багатоквартирного будинку, в особі першого заступника міського голови Германа Ігора Миколайовича, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 19.03.2019 р. №70, укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 25 березня 2019 року.
Згідно з пунктом 6 Договору кожен співвласник зобов'язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором. Ч. 2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках, однак не зважаючи на відповідні норми відповідач не вносить плати за послуги з управління багатоквартирним будинком та заборгованість становить 5933,30 гривень.
Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові від 20.11.2019 року у справі № 640/18143/16-ц, факт ненадання послуги або зниження якості наданої послуги, що, у свою чергу, є порушенням умов договору у розумінні ст. ст. 526, 530 ЦК України, повинен бути зафіксований належним чином. При цьому, у своїй постанові від 07.02.2018 року у справі №521/6969/15-ц, Верховний Суд зазначив, що належним доказом ненадання житлово-комунальної послуги або зниження якості наданої послуги є звернення споживача до надавача послуг та складання сторонами акта-претензії, жодних звернень від відповідачів щодо складення актів претензій не надходило.
Верховний Суд у Постанові від 29 листопада 2019 року у справі № 645/5401/17 зазначив, що суди першої та апеляційної інстанції обґрунтовано виходили із відсутності підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем не надано належних доказів звернення до виконавця послуг з метою складання акту-претензії щодо неналежного виконання комунальних послуг, а також послуг з утримання будинку та прибудинкової території, проведення поточних ремонтних робіт. Неодноразові звернення позивача до відповідача та органів місцевого самоврядування визнанні судами такими, що не можуть виступати належними доказами фіксації неналежного виконання комунальним підприємством взятих на себе обов'язків щодо утримання будинку та прибудинкової території, надання комунальних послуг, достовірно підтверджувати ті дефекти, вимоги про усунення яких заявив позивач. Просять позов задоволити.
29.09.2021 суддею направлено запит до Відділу АДР Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області щодо реєстрації місця проживання відповідачів, що містяться в картотеці реєстраційного обліку, відповідь на які судом отримано 18.10.2021.
Ухвалою від 04.11.2021 в зазначеній справі відкрито провадження та постановлено розглядати дану справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін на 09.12.2021. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подачі відзиву на позовну заяву. Також позивачу встановлено п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Вказану ухвалу про відкриття провадження відповідачами отримано, однак до суду не поступив письмовий відзив на позовну заяву.
Частиною 2 ст. 191 ЦПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлових послуг віднесено послуги з управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Комунальним підприємством «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання» Дрогобицької міської ради та співвласниками багатоквартирного будинку, в особі першого заступника міського голови Германа Ігоря Миколайовича, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 19.03.2019 р. №70, укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 25 березня 2019 року.
Згідно з пунктом 6 Договору від 25.03.2019р. «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» АДРЕСА_2 , кожен співвласник зобов'язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором.
Пунктом 10 Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 від 25 березня 2019 року передбачено, що ціна послуги з управління становить 2,7094 гривень (в тому числі податок на додану вартість, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.
Відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , яка перебуває на балансі КП «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання» Дрогобицької міської ради.
Частиною 4 ст.11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є:
-перелік послуг; вимоги до якості послуг; права і обов'язки сторін; відповідальність сторін за порушення договору; ціна послуг; порядок оплати послуг; порядок і умови внесення змін до договору; строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.
Так, положення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 від 25.03.2019 у повній мірі відповідають зазначеній вище нормі закону, а тому посилання відповідачів на неправомірність нарахунь в період з серпня 2018р. до березня 2019р. не знайшли свого підтвердження, крім того не долучено доказів про відсутність істотних умов та факту неналежного надання відповідачам комунальних послуг, суд вважає безпідставними.
Щодо чинності договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 , суд вважає обґрунтованими доводи позивача з приводу того, що останній є чинним, позаяк в п. 30 Договору передбачено, що якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік.
У відповідності до абз.4 ч.1 ст.15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Крім того, судом враховано той факт, що відповідачами не подано ані відмови до КП «Управитель «ЖЕО» Дрогобицької міської ради від Договору, ані Рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку про відмову від Договору, що свідчить про продовження строку дії Договору, а тому посилання відповідачів на неналежний факт надання останнім та безпідставне нарахування оплати за комунальні послуги не знайшли свого підтвердження ( не долучено жодних письмових доказів факту ненадання послуги або зниження якості наданої послуги, що, у свою чергу, є порушенням умов договору, а у розумінні ст. ст. 526, 530 ЦК України, даний факт повинен бути зафіксований належним чином (постанова Верховного Суду від 20.11.2019 року у справі № 640/18143/16-ц).
При цьому, у своїй постанові від 07.02.2018 року у справі №521/6969/15-ц, Верховний Суд зазначив, що належним доказом ненадання житлово-комунальної послуги або зниження якості наданої послуги є звернення споживача до надавача послуг та складання сторонами акта-претензії.
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В матеріалах справи відсутні будь які звернення, акти-претензії відповідачів щодо ненадання житлово-комунальної послуги.
Більше того, суд вважає за доцільне звернути увагу на те, що Договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком не передбачено надання управителем окремих підтверджуючих документів щодо виконання послуг з управління надання таких документів не передбачено також Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Крім того, вимогами ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що разі якщо прибудинкова територія багатоквартирного будинку не оформлена у власність або користування співвласників багатоквартирного будинку, прибирання та інші послуги з обслуговування території навколо такого багатоквартирного будинку можуть бути включені до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (у тому числі при визначенні управителя на конкурсних засадах) виключно за згодою споживачів із визначенням на договірних засадах та погодженням з органом місцевого самоврядування меж та площі території, яку співвласники згодні утримувати.
В той же час, слушними є доводи позивача про те, зазначена норма закону була прийнята згідно із Законом України від 03.12.2020 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» котрий набрав чинності лише 01.05.2021 року, тобто зі спливом 2 років після укладення Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 від 25.03.2019р.
Положеннями ст.5 Закону України «Про житлово - комунальні послуги передбачено, що послуга з управління багатоквартирним будинком включає забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства.
Разом з тим, абзац третій пункту 1 частини першої статті 5 в частині положення щодо знаходження, за даними Державного земельного кадастру, прибудинкової території у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, вводиться в дію з 1 січня 2023 року згідно із Законом № 1060-ІХ від 03.12.2020.
Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожен співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реєстрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку, пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до нарахування оплати за послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 , зокрема по квартирі за №114 , наявна заборгованість в розмірі 6683,38 грн., відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не виконують свого обов'язку з внесення плати за надання послуг з управління багатоквартирним будинком, а тому суд вважає, що заявлені позовні вимоги позивача - Комунального підприємства «Управитель «Житлово-експлуатаційного об'єднання» Дрогобицької міської ради» є підставиними та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 264, 265 ЦПК України -
Позов задоволити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в користь Комунального Підприємства «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання Дрогобицької міської ради» - 6683,38 грн. заборгованості за надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 .
Стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Комунального Підприємства «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання Дрогобицької міської ради» - 2270 гривень понесених судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Сторони у справі:
Позивач - Комунальне Підприємство «Управитель «Житлово-експлуатаційне об'єднання Дрогобицької міської ради», юридична адреса : м.Дрогобич, вул.Індустріальна,4, Львівської області, код ЄДРПОУ 20790524.
Відповідач - ОСОБА_1 , місце реєстрації - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий.
Відповідач - ОСОБА_2 , місце реєстрації - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий.
Суддя Гарасимків Л.І.