Справа № 461/3755/21
Провадження № 1-кс/461/6737/21
про тимчасовий доступ до речей і документів
08.12.2021 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021140410000013 від 02 березня 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
Слідчий відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021140410000013 від 02 березня 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, погодженим прокурором відділу Спеціалізованої прокуратури у військової та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю вилучення оригіналів, а саме до інвентаризаційної справи будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , що перебуває у володінні Обласного комунального підприємства Львівської обласної Ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », юридична адреса якого АДРЕСА_2 .
Подане клопотання мотивує тим, що зазначена вище інформація перебуває у володінні Обласного комунального підприємства Львівської обласної Ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » сама по собі і в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні має суттєве значення для встановлення всіх обставин та винних осіб вчиненого кримінального правопорушення.
В клопотанні слідчий просить проводити розгляд без участі слідчого та прокурора.
У зв'язку із реальною загрозою зміни або знищення таких речей та документів, слідчий просить розгляд клопотання, з урахуванням ч.2 ст.163 КПК України, провести без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі, та в його відсутності та прокурора.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, та у відсутності слідчого та прокурора.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що відділом слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021140410000013 від 02.03.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що внаслідок недбалого ставлення посадових осіб Львівської філії Концерну « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ІНФОРМАЦІЯ_3 до виконання своїх службових обов'язків, щодо контролю за використанням та збереженням державного майна спричинено тяжкі наслідки у вигляді недоотриманої орендної плати щонайменше у розмірі 506 042,63 грн.
Зокрема, із матеріалів кримінального провадження вбачається, що 14.12.2017 року ІНФОРМАЦІЯ_4 укладено договір оренди нерухомого державного майна №166 з ГОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за яким передано у строкове платне користування державне нерухоме майно будівлю загальною площею 2655,1 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 . що перебуває на балансі Львівської філії Концерну « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Орендна плата відповідно п. 3.1. Договору становить 142 978,54 гри без ГІДВ.
За актом прийому передачі державного нерухомого майна, згідно договору оренди від 01.12.2017 № 166 орендодавець - ІНФОРМАЦІЯ_6 передав, а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » прийняв державне нерухоме майно будівлю, загальною площею 2655.1 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 . Акт прийому-иередачі погоджено балансоутримувачем - Львівською філією Концерну « ІНФОРМАЦІЯ_2 », претензій щодо стану та вартості майна зі сторони орендаря не має, про що зазначено в акті.
У подальшому. 17.04.2019 листом № 11-03-02420 ІНФОРМАЦІЯ_6 надає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » дозвіл на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна на суму 7 462 098,00 грн. без ПДВ, що становить 27.3 % від оціночної вартості майна (станом на 21.08.2017) оціночна вартість майна становить 27 235 000,00 грн без ПДВ.) У свою чергу Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_2 » листом від 20.03.2018 №02/601 підтримав пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо здійснення невід'ємних поліпшень, за умови, що вартість невід'ємних поліпшень не підлягатиме компенсації під час дії та припинення (розірвання) договору оренди. Орган, уповноважений управляти державним майном - ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 20.03.2018 № 303/9/292 також підтримав пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо здійснення невід'ємних поліпшень, за умови, що вартість невід'ємних поліпшень не підлягатиме компенсації під час дії та припинення (розірвання договору оренди.
Отже, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не маючи зауважень до стану орендованого майна, що відображено в акті прийому-передачі, не розпочинаючи ведення власної господарської діяльності, майже одразу після підписання договору оренди державного нерухомого майна, звертається до орендодавця з метою отримання згоди на здійснення невід'ємних поліпшень.
В гой же час ІНФОРМАЦІЯ_8 проведено періодичний комплексний, з оглядом об'єкта оренди, контроль за використанням орендованого майна та виконання умов договору оренди державного нерухомого майна від 14.12.2017 №166, про що 23.11.2020 складено відповідний звіт. У ході контролю посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що на момент перевірки майно не використовується орендарем відповідно не розібрав використання (п. 2.1. Договору оренди), станом на 23.11.2020 заборгованість по сплаті орендної плати до державного бюджету становить 506 042.63 грн., що суперечить п. 3.6 та 5.3 Договору оренди. Інформації щодо закінчення будівельних робіт по здійсненню невід'ємних поліпшень в Звіті не зазначено, а лише констатовано факт надання дозволу на здійснення таких поліпшення
Відповідно до додатків 1, 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України 15.07.2020 №611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» звільнення від орендної плати не застосовується до тих орендарів, які отримали згоду на здійснення невід'ємних поліпшень не завершили таких поліпшень станом на дату початку карантину, крім орендарів, які здійснюють невід'ємні поліпшення в закладах освіти державної форми власності.
З листа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 08.12.2020 № 0812-01 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 вбачається що проведений перерахунок нарахованої орендної плати, станом на 08.12.20 проведена звірка з орендодавцем та заборгованість відсутні.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_8 достеменно знаючи, що орендоване майно не використовується, відповідно до договору оренди, не здійснивши контроль за здійсненням невід'ємних поліпшень, проведено перерахунок орендної плати, в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину», чим завдано збитки державі щонайменше на 506 042.63 грн.
Незважаючи на це, ІНФОРМАЦІЯ_8 листом від 22.01.2021 №11-03-00341 повідомлено Концерн « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». що видано наказ від 15.01.2021 №00107 про задоволення заяви орендаря - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо продовження договору оренди від 14.12.2017 без проведення аукціону.
Окрім цього, як вбачається із матеріалів кримінального провадження, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » листом №1302-01 від 13.02.2019 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 в якості підтвердження об'ємів виконаних будівельних робіт, а також факту оплати за виконані роботи, що мають відношення до здійснення невід'ємних поліпшень орендованого державного майна (будівлі загальною площею 2655,1 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 ), надали копії актів приймання виконаних робіт згідно реєстру актів та копій платіжних документів на загальну суму 8 736 127,04 грн., що в подальшому слугувало продовженням терміну дії договору оренди зазначеного приміщення.
15.11.2021 в рамках матеріалів кримінального провадження призначено судову будівельно-технічну експертизу, виконання якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Відповідно до клопотання експерта №СЕ-19/114-21 /20222-БТ від 24.11.2021 для повного та всебічного проведення експертного дослідження необхідно надати оригінал інвентаризаційної справи по об'єкту дослідження.
Слідчий зазначає, що на даний час у кримінальному провадженні виникла необхідність у тимчасовому доступі та вилученні оригіналу інвентаризаційної справи будівлі за адресою: АДРЕСА_1 .
Доступ до такої інформації та документів на даний час можливо отримати у Обласному комунальному підприємстві Львівської обласної Ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », юридична адреса якого: АДРЕСА_2 .
Слідчим доведено, що зазначена вище інформація, яка перебуває у володінні Обласного комунального підприємства Львівської обласної Ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » сама по собі і в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні має суттєве значення для встановлення всіх обставин та винних осіб вчиненого кримінального правопорушення
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать конфіденційна інформація.
Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів..
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, враховуючи, що означені документи та інформація можуть надати органу досудового розслідування та суду можливість отримати речові докази та забезпечити проведення повного, швидкого та неупередженого розслідування, а тому, вважаю, що клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 162-166 КПК України, слідчий суддя ,-
клопотання задовольнити.
Надати слідчому відділу СУ ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_3 та іншим слідчим групи слідчих у вказаному кримінальному провадженні дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до інвентаризаційної справи будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , що перебуває у володінні Обласного комунального підприємства Львівської обласної Ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », юридична адреса якого АДРЕСА_2 , з можливістю ознайомлення та вилучення її оригіналу.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3
Строк дії ухвали 2 (два) місяці з дня її постановлення.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1