Рішення від 09.12.2021 по справі 160/14475/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2021 рокуСправа № 160/14475/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 05.11.2020 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у протиправній відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 29.07.2020, а також у протиправному зменшенні пільгового стажу роботи з Списком № 1;

- скасування рішення (відмови) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке викладене у листі від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити періоди роботи з 01.06.2006 по 31.12.2008, з 01.01.2009 по 21.08.2009, з 04.10.2010 по 31.05.2014 та з 01.06.2014 по 02.08.2016 до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за Списком № 1, що складає 9 років 0 місяців 21 день;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з моменту досягнення пенсійного віку з 29.07.2020.

2. Ухвалою суду від 10.11.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

3. 22.12.2020 від позивача надійшли заперечення на відзив із доказом направлення відповідачу.

4. 24.12.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом доказами.

5. Ухвалою суду від 23.02.2021 зупинено провадження в адміністративній справі № 160/14475/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 360/3611/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/32/20).

6. 09.06.2021 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження, у задоволенні якого відмовлено ухвалою суду від 22.06.2021.

7. 03.12.2021 засобами поштового зв'язку від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.

8. Ухвалою суду від 09.12.2021 провадження у справі поновлено.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

9. Позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки не досягнуто пенсійного віку 50 років, який передбачений статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

10. Відповідачем протиправно виключений із пільгового стажу роботи за Списком № 1 період роботи, який складає 1 рік 6 місяців 0 днів, а також відповідач протиправно стверджує, що право на пільгову пенсію позивач набуде тільки у 50 років.

11. Висновок відповідача щодо відмови у призначенні пенсії через відсутність необхідного віку для призначення пенсії на пільгових умовах по Списку № 1 не відповідає положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла на момент звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах.

12. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. Рішення Конституційного суду підлягає виконанню на всій території України і всіма органами державної виконавчої влади, в тому числі і органами Пенсійного фонду України.

13. Протиправні дії відповідача, які виразилися у невизнанні та невиконанні рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 щодо застосування положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також протиправне неврахування всіх періодів пільгового стажу роботи за Списком № 1, наслідком чого стала протиправна відмова у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а також зменшення пільгового стажу роботи за Списком № 1 призвели до порушення прав та законних інтересів позивача.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

14. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що порядок призначення пенсій на пільгових умовах передбачений нормами статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

15. Загальний страховий стаж позивача на момент звернення становив 28 років 10 місяців 29 днів, за Списком № 1 - 7 років 6 місяців 21 день.

16. Згідно паспортних даних позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент звернення виповнилося 45 років.

17. Позивач не досяг необхідного віку, встановленого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому не набув права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

18. 11.09.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Новокодацького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії, вид пенсії - за віком Список № 1.

19. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт НОМЕР_1 ; трудову книжку НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення від 11.09.2020 ОК-5; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 08.09.2020 № 16.4/323; документи про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 від 12.06.2020 № 46, від 12.06.2020 №№ 83, 84; інші документи у кількості 3; свідоцтво про народження дитини НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ; свідоцтво про шлюб НОМЕР_6 .

20. Заяву та документи прийнято 11.09.2020 і зареєстровано за № 5792.

21. Розглянувши заяву позивача від 11.09.2020 щодо призначення пенсії за віком по Списку № 1, Відділом з питань перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення, оформлене листом від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727 «Про відмову у призначені пенсії», в якому, зокрема, зазначено:

- право на пенсію за віком на пільгових умовах жінкам 1975 року народження і старші після досягнення такого віку по Списку № 1 - 50 років, які народилися в період з 01.10.1974 по 31.12.1985;

- загальний страховий стаж складає 28 років 10 місяців 29 днів, пільговий стаж по Списку № 1 складає 7 років 6 місяців 21 день;

- у призначенні пенсії за віком по Списку № 1 відмовлено, через відсутність необхідного віку для призначення пенсії на пільгових умовах по Списку № 1.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

23. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

24. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

25. Відповідно частини другої статті 21 Закону № 1058-ІV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

26. Пунктом 2 частини третьої статті 21 Закону № 1058-ІV встановлено, що персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.

27. За приписами частини першої статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

28. Відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004, в редакції до 11.10.2017:

- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;

- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

- особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення»; у цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

29. Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, в редакції з 11.10.2017:

- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;

- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

30. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

- працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;

- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року;

- працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

31. Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

32. Згідно із пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року.

33. Рішенням Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

34. Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

35. Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

- «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам…».

36. Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення від 23.01.2020 № 1-р/2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788-XII до внесення змін Законом № 213-VIII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.

37. За приписами статті 44 Закону № 1058-IV:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

38. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

39. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014.

40. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

41. Згідно із пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

42. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

43. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

44. Відповідно до постанов Правління ПФУ від 10.06.2004 № 7-6 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», від 05.11.2009 № 26-1 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», від 08.10.2010 № 22-2 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено, що:

- код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 - це код для застрахованих осіб, які є працівниками, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

45. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

щодо визнання протиправними дій, які виразились у протиправній відмові у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та скасування рішення (відмови), яке викладене у листі від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727

46. Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів таких правовідносин і мають обов'язковий характер.

47. Отже, предметом оскарження є дії суб'єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.

48. Розглянувши заяву позивача про призначення пенсії від 11.09.2020 Відділом з питань перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення, оформлене листом від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727 «Про відмову в призначені пенсії».

49. Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення, яке оформлене листом від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727 «Про відмову у призначені пенсії», правом на оскарження якого позивач скористався у заявленому спорі, у з'язку із чим відсутні підстави для визнання протиправними оскаржуваних дій в цій частині.

50. Рішенням, оформленим листом 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727 «Про відмову у призначені пенсії», позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з причин відсутності необхідного віку.

51. Таким чином, спірним у цій справі є досягнення позивачем необхідного віку, який би давав останньому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

52. Позивач вважає, що за наявності необхідного стажу роботи та досягненням 45 років він має право на пенсію на пільгових умовах.

53. Натомість відповідач керується Законом № 1058-ІV (в редакції Закону № 2148-VIII), за яким пенсійний вік становить 50 років.

54. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що при призначенні жінкам пенсії відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII)) необхідними умовами були:

1) досягнення 45 років;

2) стаж роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

55. Законом № 213-VIII, який набув чинності 01.04.2015, необхідними умовами при призначенні пенсії за пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII визначено:

1) досягнення 50 років;

2) стаж роботи не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

56. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), текст Закону № 1058-IV доповнений, зокрема, статтею 114, згідно із пунктом 1 частини другої якої на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

- працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші.

57. Вказана норма набула чинності з 01.10.2017.

58. Таким чином, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком № 1 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме:

1) пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII у редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 та

2) пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV у редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 року.

59. За конституційним поданням народних депутатів України Закон № 213-VIII перевірявся на відповідність Конституції України.

60. Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

61. Отже, на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ, з урахуванням Рішення № 1-р/2020, встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 для жінок після досягнення 45 років.

62. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.

63. Норми зазначених законів регулюють одне і те ж коло відносин, однак, явно суперечать один одному.

64. При цьому, таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14.102010 у справі «Щокін проти України»).

65. Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

66. З урахуванням викладеного, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

67. На час звернення ОСОБА_1 до відповідача за призначенням пенсії їй виповнилося 45 років 1 місяць, отже позивач досягла необхідного віку, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

68. Оскільки, відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність необхідного віку у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення, оформлене листом від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727 «Про відмову в призначені пенсії».

69. Відділ з питань перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

щодо визнання протиправними дій у зменшенні пільгового стажу роботи з Списком № 1

70. Позивач у позовній заяві зазначив, що відповідно до записів трудової книжки пільговий стаж за Списком № 1 складає 9 років 0 місяців 21 день, та включає наступні періоди: з 01.06.2006 по 31.12.2008, з 01.01.2009 по 31.08.2009, з 04.10.2010 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 02.08.2016.

71. Згідно із розрахунком, здійсненим відповідачем під час розгляду заяви від 11.09.2020 про призначення пенсії, зарахованими до пільгового стажу за Списком № 1 є наступні періоди:

- з 01.06.2006 по 31.12.2008 (2 роки 5 місяців 8 місяців);

- з 01.01.2009 по 21.08.2009 (0 років 8 місяців 0 днів);

- з 04.10.2010 по 29.01.2011 (0 років 4 місяці 0 днів);

- з 30.07.2012 по 31.05.2014 (1 рік 11 місяців 0 днів);

- з 01.06.2014 по 02.08.2016 (2 роки 3 місяці 0 днів).

72. Таким чином, судом встановлені розбіжності щодо обрахунку пільгового стажу за Списком № 1, який зазначено позивачем та фактично зарахованим при розгляді заяви від 11.09.2020 про призначення пенсії.

(щодо періоду з 01.01.2009 по 31.08.2009)

73. Позивач просить суд зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.01.2009 по 31.08.2009.

74. Згідно із довідкою від 08.09.2020 № 16.4/323 ОСОБА_1 повний робочий день працювала на ПрАТ «Дніпровський металургійний завод», зокрема з 01.01.2009 по 21.08.2009 (0 років 7 місяців 21 день):

- у виробництві: роботи з радіоактивними речовинами, джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм (інші роботи);

- у якості лаборанта рентгеноспектрального аналізу (безпосередньо зайнятий на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки) групи емісійного, рентгеноспектрального та хімічного експрес-аналізу дільниці рентгеноспектрального та емісійного аналізу лабораторії хімічної центральної заводської лабораторії технічного управління, як працівники безпосередньо зайняті на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки і науково-дослідних інститутах, а також їх ремонтом, регулюванням та налагодженням;

- передбачено Списком № 1, розділ - ХХІІ, підрозділ 5, позиція 22.5-1б, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

75. Суд звертає увагу, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.

76. При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.

77. Доказів того, що довідка від 08.09.2020 № 16.4/323 оскаржувалась у судовому порядку та визнавались недійсною, матеріали справи не містять.

78. Трудова книжка НОМЕР_3 не містить відомостей щодо віднесення періоду роботи з 01.01.2009 по 31.08.2009 до пільгового стажу за відповідним списком.

79. У постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі № 577/2688/17, від 31.03.2020 у справі № 446/656/17, від 21.05.2020 року у справі № 550/927/17 Верховний Суд дійшов висновку про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках:

1) за відсутності трудової книжки як такої або

2) необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

80. Таким чином, суд зазначає, що за відсутності належних записів у трудовій книжці, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення відповідачем правомірно зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.01.2009 по 21.08.2009 на підставі довідки від 08.09.2020 № 16.4/323.

(щодо періоду з 04.10.2010 по 31.05.2014)

81. Згідно із довідкою від 08.09.2020 № 16.4/323 у період з 04.10.2010 по 31.05.2014 (3 роки 7 місяців 28 днів) ОСОБА_1 працювала повний робочий день на ПрАТ «Дніпровський металургійний завод»:

- у виробництві: роботи з радіоактивними речовинами, джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм (інші роботи);

- у якості лаборанта рентгеноспектрального аналізу, безпосередньо зайнятий на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки, групи емісійного, рентгеноспектрального та хімічного експрес-аналізу дільниці рентгеноспектрального та емісійного аналізу лабораторії хімічної центральної заводської лабораторії технічного управління, як працівники безпосередньо зайняті на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки і науково-дослідних інститутах, а також їх ремонтом, регулюванням та налагодженням;

- передбачено Списком № 1, розділ - ХХІІ, підрозділ 5, позиція 22.5-1б, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

82. При цьому, відповідачем зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 лише періоди роботи з 04.10.2010 по 29.01.2011 та з 30.07.2012 по 31.05.2014.

83. Пояснень щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012 відповідачем не надано, оскаржуване у цій справі рішення про відмову у призначенні пенсії також не містить інформації щодо не зарахованого періоду роботи до пільгового стажу за Списком № 1.

84. Щодо атестації робочого місця довідка від 08.09.2020 № 16.4/323 містить, зокрема, наступну інформацію:

- у 2005-2006 роках на заводі проведена атестація робочих місць за умовами праці. Висновки атестації затверджені наказом керуючого санацією - генерального директора заводу від 30.01.2006 № 31 та узгоджені з Головним Держекспертом Дніпропетровської області за умовами праці Просандаєвим 31.01.2006;

- лист від 23.12.2009 № 2032 про розповсюдження висновків атестації робочих місць за умовами праці, затверджених наказом по ВАТ «ДМЗ ім. Петровського» від 30.01.2003 № 31 - центральної заводської лабораторії (ЦЗЛ) на ЦЗЛ технічного управління;

- лист від 27.07.2012 № 5085 про продовження терміну дії наказу про атестацію робочих місць ВАТ «ДМЗ ім. Петровського» від 30.01.2006 № 31 на ПАТ «Євраз-ДМЗ ім. Петровського» до 31.10.2012, узгоджено з Головним Держекспертом Дніпропетровської області за умовами праці Просандаєвим 27.07.2012;

- у 2011-2012 роках на заводі проведена атестація робочих місць за умовами праці. Висновки атестації затверджені наказом генерального директора заводу від 30.07.2012 № 661 та узгоджені з Головним Держекспертом Дніпропетровської області за умовами праці Просандаєвим 31.07.2012.

85. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

86. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

87. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

88. Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

89. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

90. Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у не зарахований до пільгового стажу період робоче місце позивача атестоване наказом від 30.01.2006 № 31 (термін дії якого тривав 5 років у відповідності до пункту 4 Порядку № 442), листом від лист від 27.07.2012 № 5085 термін дії наказу від 30.01.2006 № 31 продовжено до 31.10.2012. Наступна атестація робочого місця затверджена наказом від 30.07.2012 № 661.

91. Крім того, суд зазначає, що в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України наявні відомості щодо пільгового (спеціального) стажу позивача у спірний період за кодом «ЗПЗ013А1».

92. За приписами частини другої статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

93. З урахуванням вище викладеного, до пільгового стажу позивача за Списком № 1 повинен бути зарахований період роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012, оскільки у зазначений період позивач виконував роботи за професією (посадою), яка віднесена до Списку № 1.

94. Суд зазначає, що не зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1, періоду роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012 відповідачем порушено права та інтереси позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

95. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.

96. Не зарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу є бездіяльністю Пенсійного фонду, а не його діями, у зв'язку із чим для повного захисту прав позивача суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права на соціальне забезпечення позивача, та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоду роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012.

97. При цьому, суд звертає увагу, що право позивача на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів з 01.06.2006 по 31.12.2008, з 01.01.2009 по 21.08.2009, з 04.10.2010 по 29.01.2011, з 30.07.2012 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 02.08.2016 не може ставитись під сумнів, оскільки зазначений період вже був досліджений під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії і повинен враховуватись при обрахунку пенсії.

щодо зобов'язання вчинити певні дії

98. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

99. На захист порушеного права позивача, суд зобов'язує відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоду роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012.

100. Суд звертає увагу, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.

101. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, обирає належний спосіб захисту порушеного права та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2020 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

102. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та зазначеним діям передує належний розгляд заяви про призначення пенсії.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

103. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

104. Під час розгляду цієї справи судом враховано правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 03.11.2021 у зразковій справі № 360/3611/20, оскільки у цій справі правовідносини є подібними, та стосуються набуття права на призначення пенсії на пільгових умовах позивачем, що досяг пенсійного віку, визначеного статтею 13 Законом № 1788-ХІІ, у редакції чинній до внесення змін Законом № 213-VІІІ, після набрання чинності Законом № 2148-VІІІ та після ухвалення 23.01.2020 Конституційним Судом України рішення № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15).

105. Пільгові умови відповідно до яких призначається пенсія (Список № 1 або Список № 2) не є визначальним для вирішення спору та не свідчить про наявність значних розбіжностей у фактичних обставинах справ, що унеможливлювали б урахування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові за результатами розгляду зразкової справи № 360/3611/20, у ході розгляду цієї справи.

106. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

107. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_7 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

108. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоду роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012.

109. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення, оформлене листом від 17.09.2020 № 0400-0307-8/82727 «Про відмову в призначені пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 11.09.2020.

110. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 період роботи з 30.01.2011 по 29.07.2012;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2020 про призначення пенсії із урахуванням досягнення заявником віку, що дає право на призначення пенсії, та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

111. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

112. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.

113. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба