Рішення від 30.11.2021 по справі 924/880/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"30" листопада 2021 р. Справа № 924/880/21

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В. при секретарі судового засідання Шевчук І.А., розглянувши матеріали справи

за позовом приватного підприємства «Укр Захід Буд Сервіс» м. Хмельницький

до управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради м. Хмельницький

про стягнення 1000000,00 грн.

Представники сторін:

від позивача: Козік Т.Л. - за довіреністю № б/н від 01.09.21р.

Анцут О.Б. - за довіреністю №б/н від 01.11.2021р.

від відповідача: не з'явився

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи:

Приватне підприємство «Укр Захід Буд Сервіс» м. Хмельницький звернулося з позовною заявою до управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради м. Хмельницький про стягнення 1000000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що між сторонами було укладено договір про закупівлю робіт № 337 від 15.05.2019р., згідно якого Підрядник (позивач) зобов'язався у 2019-2020р. надати послуги, зазначені в технічних вимогах тендерної документації, а Замовник прийняти і оплатити такі послуги. Найменування послуг - «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в. м. Хмельницькому (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015:45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт».

Зазначає, що під час виконання робіт за договором виникла необхідність виконання додаткових робіт не передбачених проектно-кошторисною документацією у зв'язку з чим позивач звернувся до замовника з пропозицією погодити виконання таких робіт. В свою чергу, замовник погодив та підтвердив виконання додаткових робіт, що підтверджується протоколами виїзних технічних нарад щодо виконання робіт на об'єкті від 08.07.2019 року, від 05.09.2019 року, від 04.11.2019 року, від 29.11.2019 року.

Вказує на те, що додаткові роботи позивачем були виконані в повному обсязі, однак всупереч умов домовленостей відповідач з позивачем за виконані роботи не розрахувався, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 1000000 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 30.08.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.09.2021р.

30.09.2021р. в підготовчому засіданні оголошено перерву до 11.10.2021р.

11.10.2021р. в підготовчому засіданні оголошено перерву до 27.10.2021р.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 27.10.2021р. прийнято уточнення позовних вимог та предметом спору визначено стягнення 1000000,00 грн. заборгованості, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу № 924/880/21 до судового розгляду по суті на 10.11.2021р.

Ухвалою суду від 10.11.2021р. в судовому засіданні оголошено перерву до 18.11.2021р.

В судовому засіданні 18.11.2021р. оголошено перерву до 30.11.2021р.

Відповідач на адресу суду подав відзив на позов в якому проти позову заперечує, посилається на те, що договір було укладено за результатами тендерної процедури. Вказує на те, що відповідно до ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, що діяла на момент укладення договору) та п. 14.13. Договору, умови договору не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язання сторонами в повному обсязі, крім випадків встановлених частиною 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі». Зазначає, що дана норма не містить випадку збільшення обсягів ціни закупівлі в межах одного правочину, тобто, у випадку виникнення необхідності виконання додаткових робіт необхідно провести іншу процедуру закупівлі.

Посилається на те, що положення Закону України «Про публічні закупівлі» є спеціальними нормами, які визначають правові підстави внесення змін та доповнень до договорів, укладених за наслідками публічних закупівель та повинні застосовуватись переважно над нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, які визначають загальну процедуру внесення змін до договору. Відтак, якщо спеціальною нормою права (частиною 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі») заборонено укладення умов договору про публічні закупівлі, які відрізняються від умов тендерної пропозиції, та заборонено вносити зміни до договору, окрім певного переліку таких змін то внесення змін до такого договору поза межами переліку, передбаченого частиною 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», означатиме нікчемність таких змін до договору відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі» (відповідна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №916/1491/17).

Посилається на те, що оскільки роботи зазначені в акті виконаних робіт за листопад 2019 року не стосуються предмета договору, то такі роботи можуть виконуватися в межах цього правочину лише за умови дотримання положень пунктів 6.4.5, 13.1. Договору, тобто шляхом узгодження об'єму та вартості робіт за взаємною згодою, яка оформлюється письмово шляхом укладення додаткового договору із підписанням уповноваженими представниками сторін підписами, що мають бути скріплені печатками юридичних осіб. За загальним правилом цивільного та господарського законодавства такі зміни і доповнення до договору укладаються шляхом підписання додаткових угод до договору, відповідно, виконання позивачем додаткових робіт за ціною, визначеною в акті виконаних робіт за листопад 2019 року, не було погоджено відповідачем в порядку, визначеному договором.

Вказує на те, що протоколи від 08.07.2019, від 05.09.2021, від 04.11.2019 та від 29.11.2019 є неналежними доказами по справі, оскільки не створюють, змінюють або припиняють зобов'язання та не є правочином в розумінні статті 202 Цивільного кодексу України. Акт виконаних робіт за 2019 рік за своєю формою є первинним обліковим документом для визначення вартості та проведення відповідних розрахунків відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Даний акт також не створює, змінює або припиняє зобов'язання та не є правочином в розумінні статті 202 Цивільного кодексу України. Зазначає також, що позивач не надав допустимих та належних доказів, які підтверджують факт надання відповідачу на підпис та погодження акту виконаних робіт за листопад 2019 року в межах договірних відносин. А тому на підставі наведеного просить в позові відмовити.

Позивач в своїх запереченнях на відзив повідомив, що згідно п. 6.4.5 Договору № 337 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти від 15.05.2019 року, Підрядник зобов'язаний виконувати усі додаткові послуги (роботи), які не входять до кошторисної документації, тільки за погодженням із Замовником. Відповідно до п. 25 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, Підрядник належним чином повідомив Замовника про необхідність виконання додаткових робіт, а саме Листом № 188 від 27.06.2019р., та одночасно подав Замовнику схему розміщення об'єкта з частковим улаштуванням додаткового шару ґрунту та копію загального журналу на виконання робіт.

Листом № 189 від 27.06.20219р. Позивач звернувся до Відповідача з проханням прийняти міри та здійснити необхідні заходи щодо завезення необхідної кількості ґрунту на територію Об'єкта силами Замовника, оскільки проектно-кошторисною документацією не передбачено місце для розробки та забору ґрунту для засипки території Об'єкта 20 046,00 м. куб.

Замовник затвердив та погодив виконання Підрядником додаткових робіт та їх прийняття шляхом підписання належним чином оформлених протоколів (додатків до позовної заяви) представниками Замовника та Підрядника, де зазначено, що в процесі обговорення комісія вирішила: зафіксувати обсяги робіт та включити їх в план фінансування на наступний фінансовий період.

Акти приймання виконаних будівельних робіт було складено Підрядником та надано Замовнику в 2 (двох) примірниках, які замовник зобов'язаний був підписати або надати письмові зауваження до нього.

Відповідач в додаткових поясненнях зазначив, що оскільки роботи визначені в акті виконаних робіт за листопад 2019 року не стосуються предмета договору, то такі роботи можуть виконуватися в межах цього правочину лише за умови дотримання положень пунктів 6.4.5, 13.1. Договору, тобто шляхом узгодження об'єму та вартості робіт за взаємною згодою, яка оформлюється письмово шляхом укладення додаткового договору із підписанням уповноваженими представниками сторін підписами, що мають бути скріплені печатками юридичних осіб. За загальним правилом цивільного та господарського законодавства такі зміни і доповнення до договору укладаються шляхом підписання додаткових угод до договору, відповідно, виконання позивачем додаткових робіт за ціною, визначеною в акті виконаних робіт за листопад 2019 року, не були погоджені відповідачем в порядку, визначеному договором.

Позивач в своїх поясненнях повідомив, що відповідач погодив та підтвердив виконання позивачем додаткових робіт та їх прийняття шляхом підписання належним чином оформлених протоколів, в яких визначено додаткові обсяги робіт Зазначає також, що позивач звернувся до відповідача з проханням підписати акти виконаних будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та здійснити розрахунок в сумі 1787029,81 грн. за виконані додаткові роботи або надати письмові зауваження до відповідного акту, проте вмотивованої відповіді не отримав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, посилаючись на те, що вони підтверджені поданими доказами.

Відповідач в судові засідання не з'являвся, причин неявки суду не повідомляв. Про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.

Статтею 202 ГПК України передбачено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причини неявки.

Зважаючи на те, що судом вжито всіх передбачених ГПК України заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також обмеженість строків вирішення даного спору, суд доходить висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Між приватним підприємством «Укр Захід Буд Сервіс» (Підрядник) та управлінням комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради (Замовник) укладено договір про закупівлю робіт (робіт або послуг) за державні кошти № 337 від 15.05.2019 року, згідно якого Підрядник (позивач) зобов'язався у 2019-2020р. надати послуги, зазначені в технічних вимогах тендерної документації, а Замовник прийняти і оплатити такі послуги. (п. 1.1 договору).

Відповідно до п. 1.2 договору, найменування послуг - «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в. м. Хмельницькому (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015:45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт». Обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Згідно п. 1.3 договору, Замовник доручив на умовах окремого Договору здійснення технічного нагляду за наданням послуг (виконання робіт).

Відповідно до п. 3.1 договору, загальна сума, що визначена у Договорі становить 14949895,00 грн. з ПДВ. Замовник бере на себе бюджетні зобов'язання відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджетів. Сума бюджетних асигнувань на 2019 рік становить 1968975,00 грн. з ПДВ. Фінансування даних послуг (робіт) в наступних роках буде здійснюватися в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях про виділення коштів.

Сума цього договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Договірна ціна зазначена у відповідності до чинних діючих національних стандартів в будівництві. (п. 3.2 договору).

Згідно п. 3.3 договору, ціни на окремі види послуг (робіт є динамічними і можуть коригуватися відповідно до вимог діючого законодавства по фактично виконаним об'ємам, цінам і матеріалам, але в межах договірної ціни. Ціна на окремий вид послуг (робіт) уточнюється при оформленні форм № КБ-2 і № КБ-3 та/або актів надання послуг, згідно з діючими національними стандартами в будівництві.

Відповідно до п. 4.1 договору, розрахунки проводяться шляхом: оплати Замовником, на підставі норм Постанови КМУ «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» № 117 від 23 квітня 2014 р. попередньої оплати (авансу) в розмірі до 30% на виконання робіт, що становить 590692,50 грн. з ПДВ, на строк не більше 90 календарних днів.

Після отримання попередньої оплати Підрядник зобов'язаний в 90-денний термін надати послуги (виконати роботи) на отриману суму попередньої оплати та надати Акти приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) і Довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та/або актів наданих послуг.(п. 4.2 договору).

Пунктом 4.3 договору передбачено, що в разі ненадання Актів приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та/або актів наданих послуг на отриману суму попередньої оплати Підрядник зобов'язаний повернути на розрахунковий рахунок Замовника невикористану суму попередньої оплати.

Згідно п. 4.4 договору, Замовник проводить оплату вартості Послуг (Робіт) на підставі Актів виконаних робіт (форма КБ-2в) і довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та/або актів наданих послуг протягом 10 (десяти) календарних днів з дати прийняття Послуг (Робіт), за умови надходження фактичного бюджетного фінансування видатків на рахунок Замовника. У випадку відсутності на розрахунковому рахунку Замовника бюджетного фінансування видатків призначених на оплату Послуг (Робіт), Замовник проводить оплату наданих послуг (виконаних Робіт) протягом 10 (десяти) робочих днів з дня надходження відповідного бюджетного фінансування на рахунок Замовника.

Вартість наданих послуг (виконаних робіт), що підлягають оплаті, визначається в межах вартості послуг (робіт), передбачених договірною ціною, із урахування, виконаних обсягів послуг (робіт) та їх вартості за одиницю виміру. (п. 4.5 договору).

Відповідно до п. 4.6. договору, Підрядник визначає обсяги та вартість надання послуг (виконання робіт), що підлягають оплаті, та готує Акти виконаних робіт (форма КБ-2в) та/або актів наданих послуг і подає їх для підписання Технічному нагляду до 25-го числа звітного місяця. Технічний нагляд підписує подані Підрядником Акти виконаних робіт (форма КБ-2в) та/або актів наданих послуг, що підтверджують надання послуг (виконання робіт) або у разі виявлення невідповідності Послуг (Робіт), пред'явлених до оплати, встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін та інших помилок, що вплинули на ціну наданих послуг (виконаних робіт), Технічний нагляд має право за участю Підрядника скоригувати суму, що підлягає сплаті. Після підписання Технічним наглядом Актів виконаних робіт (форма КБ-2в) та/або актів наданих послуг Підрядник до 29-го числа звітного місяця надає їх Замовнику разом з Довідкою про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та/або актів наданих послуг. Замовник повертає Підряднику підписаний екземпляр Актів виконаних робіт (форма КБ-2в) та/або актів наданих послуг та Довідку про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та/або актів наданих послуг до 3-го числа наступного за звітним місяцем.

Згідно п. 4.7 договору, оплата Послуг (Робіт) здійснюється шляхом безготівкового перерахунку коштів на розрахунковий рахунок Підрядника проміжними платежами.

Відповідно до п. 5.1 договору, строк надання послуг (виконання робіт) - 2019-2020 роки. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк надання послуг (виконання робіт) - 450 календарних днів, але в будь-якому випадку не пізніше 31.08.2020 року. Підрядник розпочне надання послуг (виконання робіт) протягом 3 днів з дня виконання Замовником зобов'язань щодо: надання будівельного майданчика (фронту робіт); передачі проектно-кошторисної документації; передачі дозволу (декларації) на початок робіт; сплати авансу. Строк дії договору призупиняється, а строки надання послуг (виконання робіт) можуть переглядатися при: затримці фінансування видатків Замовника; виникненні обставин непереборної сили; виникненні обставин, що затримують надання послуг (виконання робіт) не з вини Підрядника (при умові своєчасного письмового повідомлення Замовника про виникнення таких обставин); появі необхідності проведення непередбачених додаткових обсягів надання послуг (виконання робіт); внесенні змін до проектно-кошторисної документації; зміні законодавчих та нормативних актів, що приводять до додаткових витрат часу і коштів.

Згідно п. 5.2. договору, місце надання послуг (виконання робіт): вул. Заводська, 165 м. Хмельницький. Замовник передає Підряднику на період надання послуг (виконання робіт) та до їх завершення будівельний майданчик з усіма необхідними для використання ним дозволами, документами та погодженнями. За охорону будівельного майданчика, його освітлення, огорожу, дотримання санітарних норм і протипожежних вимог, техніки безпеки, складування будівельних матеріалів і розташування техніки під час надання послуг (виконання робіт) несе відповідальність Підрядник. Підрядник несе юридичну й майнову відповідальність за організацію руху на ділянці проведення надання послуг (виконання робіт) до введення в експлуатацію і передачі об'єкта Замовнику.

Пунктом 5.3. договору передбачено, що надання послуг (виконання робіт) здійснюється за рахунок сил та матеріалів Підрядника, якщо інше не буде узгоджено Сторонами додатково.

Відповідно до п. 6.2.3 договору, Замовник зобов'язаний Своєчасно та в повному обсязі оплачувати надання Послуги (виконані Роботи);

Пунктом 6.4.5 договору передбачено виконання усіх додаткових послуг (робіт), які не входять до кошторисної документації, тільки за погодженням із Замовником.

Згідно п. 10.1 договору, договір набирає чинності і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами та діє до 31.08.2020р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами зобов'язань за договором.

Відповідно до п. 13.1 договору зміна договору здійснюється шляхом зміни або доповнення його умов за ініціативою будь-якої сторони на підставі додаткового договору. Додатковий договір є невід'ємною частиною договору. Якщо зміна умов договору зумовлена обставинами, що залежать від діяльності однієї із сторін, а інша сторона внаслідок цього понесе збитки, вона має право на їх відшкодування у встановленому порядку.

Згідно п. 14.13 договору умови договору про закупівлю не повинні відрізнятись від змісту тендерної пропозиції, крім випадків зменшення обсягів робіт залежно від реального фінансування. Зміна істотних умов може здійснюватися за згодою сторін у випадках, що передбачені ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 року, зокрема: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Рlatts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої статті 36 Закону, відповідно до якої дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.

Даний договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

На виконання умов Договору Сторонами було погоджено календарний графік фінансування та виконання робіт «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому (1 черга будівництва (код ДК 021:2015:45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт») у якому сторони прийшли до взаємної згоди визначити строк фінансування та виконання будівельних робіт, початок яких - травень 2019 р., кінець робіт - листопада 2019 р.

Між сторонами погоджено договірну ціну на будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому (1 черга будівництва (код ДК 021:2015:45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт»), що здійснюється в 2019 році, згідно якої договірна ціна за надані роботи по даному об'єкту складають 1968975,00 грн.

20.05.2019р. між сторонами укладено додаткову угоду № 1 про зміни та доповнення до договору № 337 від 15.05.2019р. в частині доповнення договору реквізитами підрядника.

20.08.2019р. між сторонами укладено додаткову угоду № 2 про внесення змін та доповнення до договору № 337 від 15.05.2019р., згідно якої викладено договірну ціну виконання робіт у 2019р.в новій редакції , яка є додатком № 1 до цієї додаткової угоди.

04.08.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду № 3 про внесення зміни до договору № 337 від 15.05.2019р., згідно якої п. 3.1, 4.1, 5.1, 10.1 договору викладено в наступній редакції: « п. 3.1 Загальна сума, що визначена у Договорі становить 14949895,00 грн. з ПДВ, з них Сума виконаних робіт у 2019 році - складає 1968975,00 грн. з ПДВ. Сума бюджетних асигнувань на 2020 рік становить 1969523,96 грн. в т.ч. ПДВ. Фінансування даних робіт в 2021 році буде здійснюватися в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях про виділення коштів. Замовник бере на себе бюджетні зобов'язання відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України виключно в межах відповідних надходжень спеціального фонду бюджетів». «п. 4.1 На підставі норм Постанови КМУ «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» № 117 від 23.04.2014р. Замовник надав Підряднику у 2019 році попередню оплату (аванс) в розмірі до 30% на виконання робіт, що становить 590692,50 грн. з ПДВ, на строк не більше 90 календарних днів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1070 від 04.12.2019р. „Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" Замовник надає Підряднику у 2020 році попередню оплату в розмірі до 30% на придбання матеріалів та устаткування, виконання робіт, що становить 590850,00 грн. з ПДВ. Підрядник протягом 60 календарних днів зобов'язується прозвітувати про використання отриманих коштів. Підрядник має право, без згоди Замовника, достроково прозвітувати про використання коштів попередньої оплати». « 5.1 Строк надання виконання робіт - 2019-2021 роки. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк надання послуг (виконання робіт)не пізніше 01.02.2021 року. Підрядник розпочне надання послуг (виконання робіт) протягом 3 днів з дня виконання Замовником зобов'язань щодо: надання будівельного майданчика (фронту робіт); передачі проектно-кошторисної документації; передачі дозволу (декларації) на початок робіт; сплати авансу. Строк дії договору призупиняється, а строки надання послуг (виконання робіт) можуть переглядатися при: затримці фінансування видатків Замовника; виникненні обставин непереборної сили; виникненні обставин, що затримують надання послуг (виконання робіт) не з вини Підрядника (при умові своєчасного письмового повідомлення Замовника про виникнення таких обставин); появі необхідності проведення непередбачених додаткових обсягів надання послуг (виконання робіт); внесенні змін до проектно-кошторисної документації; зміні законодавчих та нормативних актів, що приводять до додаткових витрат часу і коштів.» «п. 10.1 Договір набирає чинності і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами та діє до 01.03.2021р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами зобов'язань за договором».

Відповідно до додатку до додаткової угоди № 3 від 04.08.2020р. сторонами було погоджено календарний графік фінансування та виконання робіт «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому" (1 черга будівництва) у якому сторони прийшли до взаємної згоди визначити строк фінансування та виконання будівельних робіт, початок яких - серпень 2020 р., кінець робіт - листопада 2020 р.

Між сторонами погоджено договірну ціну на будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому, 1 черга будівництва (код ДК 021:2015:45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт», що здійснюється в 2020 році, згідно якої договірна ціна за надані роботи по даному об'єкту складають 1969523,96 грн.

12.10.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду № 4 про зміни до договору № 337 від 15.05.2019р., згідно п 1 якої сторони прийшли до взаємної згоди викласти п. 4.1 договору № 337 від 15.05.2019р. в наступній редакції: « 4.1 На підставі норм Постанови КМУ «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» № 117 від 23.04.2014р. Замовник надає Підряднику у 2019 році попередню оплату (аванс) в розмірі до 30% на виконання робіт, що становить 590692,50 грн. з ПДВ, на строк не більше 90 календарних днів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1070 від 04.12.2019р. «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» Замовник надає Підряднику у 2020 році попередню оплату в розмірі до 30% на придбання матеріалів та устаткування, що становить 590850,00 грн. з ПДВ. Виконавець протягом 90 календарних днів зобов'язується прозвітувати про використання отриманих коштів».

Відповідно до додатку до додаткової угоди № 4 від 12.10.2020р. сторонами було погоджено календарний графік фінансування та виконання робіт «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому (1 черга будівництва) у якому сторони прийшли до взаємної згоди визначити строк фінансування та виконання будівельних робіт, початок яких - серпень 2020 р., кінець робіт - грудень 2020 р.

20.10.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду № 6 про зміни до договору № 337 від 15.05.2019р., згідно п 1 якої сторони прийшли до взаємної згоди викласти п. п. 4.1, 4.2 договору № 337 від 15.05.2019р. в наступній редакції: « 4.1 На підставі норм Постанови КМУ «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» № 117 від 23.04.2014р. Замовник надає Підряднику у 2019 році попередню оплату (аванс) в розмірі до 30% на виконання робіт, що становить 590692,50 грн. з ПДВ, на строк не більше 90 календарних днів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1070 від 04.12.2019р. «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» Замовник надає Підряднику у 2020 році попередню оплату в розмірі до 30% на придбання матеріалів та устаткування, що становить 590850,00 грн. з ПДВ. Виконавець протягом 90 календарних днів зобов'язується прозвітувати про використання отриманих коштів». «п. 4.2 Після отримання попередньої оплати Підрядник зобов'язаний в 90-денний термін надати послуги (виконати роботи) на отриману суму попередньої оплати та надати Акти приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) і Довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та/або актів наданих послуг. Підрядник має право здавати проміжні акти виконаних робіт до настання кінцевого строку звітування за отримані кошти попередньої оплати».

21.12.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду № 7 про зміни до договору № 337 від 15.05.2019р., згідно п 1 якої сторони прийшли до взаємної згоди викласти п. 3.1 договору № 337 від 15.05.2019р. в наступній редакції: « 3.1. Загальна сума, що визначена у Договорі становить 14949895,00 грн. з ПДВ, з них Сума виконаних робіт у 2019 році - складає 1968975,00 грн. з ПДВ, з них сума бюджетних асигнувань та виконання робіт у 2019 році - складає 1968975,00 грн. з ПДВ. Сума бюджетних асигнувань та виконання робіт на 2020 рік становить 1933229,46 грн. з ПДВ. Замовник бере на себе бюджетні зобов'язання відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України виключно в межах відповідних надходжень спеціального фонду бюджетів. Фінансування даних послуг (робіт) в 2021 році буде здійснюватися в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях про виділення коштів.

Рішенням першої сесії Хмельницької міської ради «Про перейменування та створення виконавчих органів Хмельницької міської ради та затвердження положень про їх діяльність» № 19 від 08.12.2020р. перейменовано управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради в управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради.

27.06.2019р. ПП «Укз Захід Буд Сервіс» звернувся з листом № 188 до управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради згідно якого просить прийняти до відома інформацію для узгодження щодо улаштування території об'єкта, а саме: відповідно до проектно-кошторисної документації проектною організацією враховано завезення ґрунту для зміни існуючого рівня території об'єкта в кількості 10454,00 м. куб. Станом на 27.06.2019р. підприємством на територію об'єкта завезено та переміщено ґрунту з ущільненням 4944,00 м. куб., чим здійснено необхідну зміну рівня площадки об'єкта 2354.00 м. кв. Зважаючи на те, що відповідно до проектної документації загальна площадка території об'єкта складає 11 900,00 м. кв., необхідна кількість завезення ґрунту для улаштування території об'єкта, що не враховано проектно-кошторисною документацією складає 14536,00 м. куб. Загальна площа засипки ґрунту по всій території об'єкта становить 24 990,00 м. куб.

Також надіслав додатки: схему розміщення об'єкта з частковим улаштуванням додаткового шару ґрунту станом на 27.06.2019р. та копіюю журналу на виконання робіт.

27.06.2019р. ПП, «Укз Захід Буд Сервіс» звернувся з листом № 189 до управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради згідно якого просить прийняти міри та здійснити заходи щодо завезення додаткової кількості ґрунту на територію об'єкта силами Замовника, оскільки проектно-кошторисною документацією не передбачено місце для розробки та забору ґрунту для засипки території об'єкта в кількості 20046,00 м. куб.

08.07.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., директора КП «Технагляд» Петрука А. А., інженера КП «Технагляд» Костюка І.В., директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С. С. та ГІПа Кривохижа О. А. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В.П. Новачком, згідно якого встановлено, що в ході виконання робіт виявились непередбачені в кошторисі роботи, які призвели до зміни обсягів робіт щодо розроблення, перевезення, переміщення додавання та ущільнення ґрунту в кількості 1292 м. куб/2261,00 тонн.

Протоколом вирішено зафіксувати дані додаткові обсяги робіт, внести зміни до проекту та включити їх в план додаткового фінансування на наступний фінансовий період

Позивачем виконано додаткові роботи по об'єкту будівництва на суму 298668,22 грн., що підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 1 за липень 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за липень 2019р. на суму 298668,22 грн. Дані документи підписані позивачем та скріплені печаткою.

05.09.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., директора КП «Технагляд» Петрука А. А., інженера КП «Технагляд» Костюка І. В. та директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С. С. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В. П. Новачком, яким вирішено зафіксувати дані обсяги робіт та включити їх в план додаткового фінансування на наступний фінансовий період, а саме роботи які враховані проектно-кошторисною документацією: розроблення ґрунту в кількості 817,00 м. куб., перевезення ґрунту в кількості 1429,75 т., переміщення ґрунту в кількості 817,00 м. куб., додавання ґрунту в кількості 6179,00 м. куб., ущільнення ґрунту в кількості 817,00 м. куб.

Позивачем виконано будівельні роботи по об'єкту будівництва відповідачу на суму 246366,61 грн. що підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 2 за вересень 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в. Дані документи підписані позивачем та скріплені печаткою.

04.11.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., інженера КП «Технагляд» Костюка І. В., директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С.С. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт)» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В. П. Новачком, яким вирішено зафіксувати додаткові обсяги робіт та включити їх в план фінансування на наступний фінансовий період, а саме роботи які враховані проектно-кошторисною документацією: додавання ґрунту в кількості 817,00 м. куб, ущільнення ґрунту в кількості 3500,0995 м. куб., ущільнення ґрунту в кількості 10454,00 м. куб., планування укосів і полотна насипів в кількості 906,00 м. куб.

Позивачем виконано будівельні роботи по об'єкту будівництва відповідачу на суму 77914,34 грн., що підтверджується довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 3 за листопад 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в. Дані документи підписані позивачем та скріплені печаткою.

13.11.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., інженера КП «Технагляд» Костюка І. В., директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С. С. та ГІПа Кривохижа О. А. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт)» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В. П. Новачком, яким вирішено зафіксувати додаткові обсяги робіт, внести зміни до проекту та включити їх в план додаткового фінансування на наступний фінансовий період, а саме непередбачувані в кошторисі роботи, які призвели до зміни обсягів робіт: перевезення, переміщення, додавання та ущільнення ґрунту в кількості 28300,00 м. куб.

Позивачем виконано будівельні роботи по об'єкту будівництва відповідачу на суму 1164080,64 грн., що підтверджується актом приймання виконаних робіт № 4 за листопад 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за листопад 2019р. на суму 1164080,64 грн. Дані документи підписані позивачем та скріплені печаткою.

Комісією за участі представників установ та підприємств: головним інженером ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Акутом О. Б., інженером КП «Технагляд» Костюком І. В. та інженером - проектувальником Кривохижим О. А. проведено огляд робіт, виконаних ПП «Укр Захід Буд Сервіс» та складено акти освідчення прихованих робіт, а саме засипка та уплотнення ґрунту другого та третього шару, проведення будівельних робіт на території об'єкту по будівництву споруд, що підтверджується актами освідчення прихованих робіт №/№ 1-6.

Матеріали справи містять також докази виконання робіт позивачем за договором.

Так, на виконання умов договору та додаткових угод до даного договору відповідачем прийнято виконані позивачем роботи за 2019 рік, а саме: за червень 2019р. на суму 590692,50 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2019 року від 03.07.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за червень 2019 року від 03.07.2019р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №1), за червень 2019р. на суму 342258,67 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2019 року від 03.07.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №2 за червень 2019 року від 03.07.2019р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №2), за липень 2019р. на суму 419810,46 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 року від 25.07.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №3 за липень 2019 року від 25.07.2019р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №3), за серпень 2019 року на суму 102713,20 грн. (довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2019 року від 23.08.2019 року, додаток до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат на серпень 2019р. від 23.08.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №4 за серпень 2019 року від 23.08.2019р., акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 23.08.2019 року, підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №4); за листопада 2019 року на суму 1968975,00 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопада 2019 року від 19.11.2019 року, акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 19.11.2019 року, додаток до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 19.11.2019 року, актами приймання виконаних будівельних робіт №5 за листопад 2019 року від 19.11.2019 року, підсумковими відомостями ресурсів та розрахунками загальновиробничих витрат по актах КБ-2в №5), а всього на загальну суму 1968975,00 грн.

за 2020 рік, а саме: за жовтень 2020р. на суму 172686,85 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2020 року від 09.10.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року від 09.10.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за жовтень 2020р. на суму 155879,84 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2020 року від 09.10.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року від 09.10.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за жовтень 2020р. на суму 91240,60 грн. (акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року від 09.10.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за листопад 2020р. на суму 195285,78 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2020 року від 27.11.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2020 року від 27.11.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за листопад 2020р. на суму 506562,85 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2020 року від 11.11.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2020 року від 11.11.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за листопад 2020р. на суму 384951,40 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2020 року від 11.11.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2020 року від 11.11.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за грудень 2020р. на суму 426622,14 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2020 року від 11.12.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року, підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), а всього на загальну суму 1933229,46 грн.

Відповідачем за виконанні будівельні роботи було проведено оплату з позивачем на суму 3902204,46 грн., а саме у 2019 році - 1968975,00 грн. та у 2020 році - 1933229,46 грн.

10.12.2019р. ПП «Укр Захід Буд Сервіс» листом № 376 надіслав на адресу відповідача розрахунки та копії протоколів, локальний кошторис на будівельні роботи №7-1-1 на вертикальну планіровку (додаткові роботи) на суму 2826157,88 грн. та локальний кошторис на будівельні роботи №7-2-1 на вертикальну планіровку (роботи, які передбачено проектно-кошторисною документацією) на суму 262655,10 грн. з проханням здійснити розрахунок з ПП «Укр Захід Буд Сервіс».

24.04.2020р. позивач звернувся до відповідача з листом № 15 в якому просив останнього здійснити розрахунок з ПП «Укр Захід Буд Сервіс» в сумі 3088812,98 грн. в тому числі і за додатково виконані роботи в сумі 2826157,88 грн.

19.05.2020р. листом № 17 Позивач звернувся до Відповідача та директора ТОВ «Подільський центр будівельно-технічної експертизи» в якому просив врахувати додаткові об'єми земельних робіт при розрахунках за виконанні роботи, оскільки проектом було передбачено завезення грунту в кількості 9504 м. куб., а реально завезене 38996,5 м. куб., що підтверджено протоколами виїзних комісій та картаграмами виконаними головним інженером ПП «Укр Захід Буд Сервіс» та інженером з технічного нагляду.

Згідно повідомлення ТОВ «Подільський центр будівельно-технічної експертизи» № 16 від 20.05.2020р. підтверджується необхідність виконання додаткових робіт по ущільненню ґрунту.

12.02.2021р. відповідач на адресу позивача надіслав листа № 233/01-15-08 в якому повідомив, що у зв'язку з обмеженим фінансовим ресурсом бюджетні призначення на 2021р на виконання робіт із будівництва центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165, відсутні, тому роботи за Договором мають бути зупинені. Крім того, повідомив, що термін дії Договору №337 від 15.05.2021 закінчується та продовжуватися не буде через відсутність фінансування.

23.06.2021р. листом № 310 позивач звернувся до відповідача з проханням підписати акти виконаних будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт, повернути один примірник ПП «Укр Захід Буд Сервіс» та здійснити розрахунок в сумі 1 787 029,81 грн. з ПДВ за виконані додаткові роботи по будівництву центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому (1 черга будівництва).

Відповідач на адресу позивача надіслав листа № 2573/01-14-10 від 27.07.2021р. в якому повідомив, що дія Договору закінчилась, здійснити оплату наданих позивачем актів в межах правовідносин визначених Договором неможливо.

Оскільки відповідач за виконані роботи розрахунок не провів, позивач звернувся із даним позовом до суду в якому просить стягнути з відповідача 1000000 грн..

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Згідно ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч. 1 ст. 638 ЦК України).

За змістом ст. 627 ЦК України відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами ст. 193 ГК України.

Положеннями ч. 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 7 ст. 193 ГК України, не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Судом встановлено, що між ПП «Укр Захід Буд Сервіс» (Підрядник) та управлінням комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради (Замовник) укладено договір про закупівлю робіт (робіт або послуг) за державні кошти № 337 від 15.05.2019 року

Відповідно до п. 1.2 договору, найменування послуг - «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в. м. Хмельницькому (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015:45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт». Обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Також, між сторонами було погоджено та підписано Додаткові угоди № 1 від 20.05.2019р., № 2 від 20.08.2019р., № 3 від 04.08.2020р., № 4 від 12.10.2020р., № 5 від 19.10.2020р., № 6 від 20.10.2020р., № 7 від 21.12.2020р. до Договору №337 від 15.05.2019р.

За своєю правовою природою Договір, який укладено сторонами, є договором будівельного підряду.

Відповідно до ст. 323 Господарського кодексу України, договори підряду (субпідряду) на капітальне будівництво укладаються і виконуються на загальних умовах укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Кабінетом Міністрів України, відповідно до закону.

Відповідно до Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 р. N 668, за договором підряду підрядник зобов'язується за завданням замовника на свій ризик виконати та здати йому в установлений договором підряду строк закінчені роботи (об'єкт будівництва), а замовник зобов'язується надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, а також затверджену в установленому порядку проектну документацію (у разі, коли цей обов'язок повністю або частково не покладено на підрядника), прийняти від підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх.

Умови договору підряду, що укладається за результатами проведених торгів (тендеру), повинні відповідати тендерній документації замовника та акцептованій тендерній пропозиції підрядника.

Закупівля робіт за рахунок державних коштів здійснюється в порядку та на умовах, визначених законодавством. Договір підряду, що укладається на підставі державного замовлення, повинен відповідати умовам цього замовлення.

Зважаючи на те, що відповідач у справі є бюджетною установою, під час укладення договору та додаткових угод сторони керувались приписами Закону України «Про публічні закупівлі», до спірних правовідносин норми матеріального права мають бути застосовані з урахуванням Закону України «Про публічні закупівлі», яким установлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», цей закон застосовується до замовників, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.

Згідно з ч. 10 ст. 3 вищевказаного Закону, забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини третьої статті 10 цього Закону.

Частиною 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених в ч. 5 ст. 41 вищевказаного Закону, зокрема у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Пунктом 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження. Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 2 БК України).

Бюджетні установи мають право брати бюджетні зобов'язання, витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду. Обсяг бюджетних зобов'язань, узятих бюджетною установою протягом року, повинен забезпечити зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями у поточному році. У разі скорочення асигнувань розпорядники повинні вживати заходів до ліквідації або скорочення обсягу бюджетних зобов'язань, які перевищують уточнені плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів, помісячні плани використання бюджетних коштів.

Згідно з ч. 3 ст. 48 БК України розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсними. За такими операціями не виникають бюджетні зобов'язання та не утворюється бюджетна заборгованість.

Судом встановлено, що на виконання умов договору та додаткових угод до даного договору відповідачем прийнято виконані позивачем роботи за 2019 рік, а саме: за червень 2019р. на суму 590692,50 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2019 року від 03.07.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №1 за червень 2019 року від 03.07.2019р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №1), за червень 2019р. на суму 342258,67 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2019 року від 03.07.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №2 за червень 2019 року від 03.07.2019р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №2), за липень 2019р. на суму 419810,46 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 року від 25.07.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №3 за липень 2019 року від 25.07.2019р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №3), за серпень 2019 року на суму 102713,20 грн. (довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2019 року від 23.08.2019 року, додаток до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат на серпень 2019р. від 23.08.2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт №4 за серпень 2019 року від 23.08.2019р., акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 23.08.2019 року, підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в №4); за листопада 2019 року на суму 1968975,00 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопада 2019 року від 19.11.2019 року, акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 19.11.2019 року, додаток до довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 19.11.2019 року, актами приймання виконаних будівельних робіт №5 за листопад 2019 року від 19.11.2019 року, підсумковими відомостями ресурсів та розрахунками загальновиробничих витрат по актах КБ-2в №5), а всього на загальну суму 1968975,00 грн.

за 2020 рік, а саме: за жовтень 2020р. на суму 172686,85 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2020 року від 09.10.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року від 09.10.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за жовтень 2020р. на суму 155879,84 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2020 року від 09.10.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року від 09.10.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за жовтень 2020р. на суму 91240,60 грн. (акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року від 09.10.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за листопад 2020р. на суму 195285,78 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2020 року від 27.11.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2020 року від 27.11.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за листопад 2020р. на суму 506562,85 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2020 року від 11.11.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2020 року від 11.11.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за листопад 2020р. на суму 384951,40 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2020 року від 11.11.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2020 року від 11.11.2020р., підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), за грудень 2020р. на суму 426622,14 грн. (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2020 року від 11.12.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року, підсумковою відомістю ресурсів та розрахунком загальновиробничих витрат по акту КБ-2в), а всього на загальну суму 1933229,46 грн.

Відповідачем за виконанні будівельні роботи було проведено оплату з позивачем на суму 3902204,46 грн., а саме у 2019 році - 1968975,00 грн. та у 2020 році - 1933229,46 грн.

Водночас, як встановлено судом, позивачем, крім виконання робіт за договором № 337 від 15.05.2019 року, в межах виконання робіт, були виконані також додаткові роботи які були як передбачені проектно-кошторисною документацією так і не передбачені проектно-кошторисною документацією. При цьому, виконання таких робіт було погоджено з відповідачем, що підтверджується наступним..

Так, 08.07.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., директора КП «Технагляд» Петрука А. А., інженера КП «Технагляд» Костюка І.В., директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С. С. та ГІПа Кривохижа О. А. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В.П. Новачком, згідно якого встановлено, що в ході виконання робіт виявились непередбачені в кошторисі роботи, які призвели до зміни обсягів робіт щодо розроблення, перевезення, переміщення додавання та ущільнення ґрунту в кількості 1292 м. куб/2261,00 тонн.

Протоколом вирішено зафіксувати дані додаткові обсяги робіт, внести зміни до проекту та включити їх в план додаткового фінансування на наступний фінансовий період

Позивачем виконано додаткові роботи по об'єкту будівництва на суму 298668,22 грн., що підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 1 за липень 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за липень 2019р. на суму 298668,22 грн.

05.09.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., директора КП «Технагляд» Петрука А. А., інженера КП «Технагляд» Костюка І. В. та директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С. С. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В. П. Новачком, яким вирішено зафіксувати дані обсяги робіт та включити їх в план додаткового фінансування на наступний фінансовий період, а саме роботи які враховані проектно-кошторисною документацією: розроблення ґрунту в кількості 817,00 м. куб., перевезення ґрунту в кількості 1429,75 т., переміщення ґрунту в кількості 817,00 м. куб., додавання ґрунту в кількості 6179,00 м. куб., ущільнення ґрунту в кількості 817,00 м. куб.

Позивачем виконано будівельні роботи по об'єкту будівництва відповідачу на суму 246366,61 грн. що підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 2 за вересень 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в.

04.11.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., інженера КП «Технагляд» Костюка І. В., директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С.С. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт)» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В. П. Новачком, яким вирішено зафіксувати додаткові обсяги робіт та включити їх в план фінансування на наступний фінансовий період, а саме роботи які враховані проектно-кошторисною документацією: додавання ґрунту в кількості 817,00 м. куб, ущільнення ґрунту в кількості 3500,0995 м. куб., ущільнення ґрунту в кількості 10454,00 м. куб., планування укосів і полотна насипів в кількості 906,00 м. куб.

Позивачем виконано будівельні роботи по об'єкту будівництва відповідачу на суму 77914,34 грн., що підтверджується довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 3 за листопад 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в.

13.11.2019р. комісією за участі представників установ та підприємств: заступника начальника управління ЖКГ Гурського В. В., начальника відділу з благоустрою міста управління ЖКГ Циб Т. М., інженера КП «Технагляд» Костюка І. В., директора ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Ковальова С. С. та ГІПа Кривохижа О. А. складено протокол виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті: «Будівництво центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому» (1 черга будівництва), (код ДК 021:2015: 45000000-7 - «Будівельні роботи та поточний ремонт)» який затверджено начальником управління житлово-комунального господарства В. П. Новачком, яким вирішено зафіксувати додаткові обсяги робіт, внести зміни до проекту та включити їх в план додаткового фінансування на наступний фінансовий період, а саме непередбачувані в кошторисі роботи, які призвели до зміни обсягів робіт: перевезення, переміщення, додавання та ущільнення ґрунту в кількості 28300,00 м. куб.

Позивачем виконано будівельні роботи по об'єкту будівництва відповідачу на суму 1164080,64 грн., що підтверджується актом приймання виконаних робіт № 4 за листопад 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за листопад 2019р. на суму 1164080,64 грн.

Комісією за участі представників установ та підприємств: головним інженером ПП «Укр Захід Буд Сервіс» Акутом О. Б., інженером КП «Технагляд» Костюком І. В. та інженером - проектувальником Кривохижим О. А. проведено огляд робіт, виконаних ПП «Укр Захід Буд Сервіс» та складено акти освідчення прихованих робіт, а саме засипка та уплотнення ґрунту другого та третього шару, проведення будівельних робіт на території об'єкту по будівництву споруд, що підтверджується актами освідчення прихованих робіт №/№ 1-6.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідача існує заборгованість за виконанні будівельні роботи за липень 2019р., вересень 2019р. та листопад 2019р. у сумі 1000000,00 грн. на підставі Договору про закупівлі товарів (робіт або послуг) за державні кошти № 337 від 15.05.2019р. та додаткових угод до даного договору та просить суд її стягнути.

Враховуючи наведені вище норми Закону України «Про публічні закупівлі», Бюджетного кодексу України, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зважаючи на погоджені протоколи виїзної технічної наради щодо виконання робіт на об'єкті та актів освідчення прихованих робіт №/№1-6, якими підтверджуються виконанні позивачем роботи, суд дійшов висновку, що заявлена позивачем до стягнення сума за своєю правовою природою в розмірі 1000000 грн. є вартістю отриманих відповідач послуг без достатньої правової підстави, а не на підставі Договору № 337 від 15.05.2019р. та Додаткових угод до Договору, що підтверджується протоколом засідання комісії від 08.07.2019 року та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 1 за липень 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за липень 2019р. на суму 298668,22 грн., а також протоколом засідання комісії від 13.11.2019р. та актом приймання виконаних робіт № 4 за листопад 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за листопад 2019р. на суму 1164080,64 грн.

Водночас, суд зауважує, що виходячи з принципу судочинства jura novit curia - «суд знає закони», неправильна юридична кваліфікація позивачем спірних правовідносин не звільняє суд від обов'язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм. Отже, суд під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін, та, з'ясувавши при розгляді справи, що сторона або інший учасник судового процесу на обґрунтування своїх вимог або заперечень послався не на ті норми права, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх та застосовує для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 924/1473/15, від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц, від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц та у постановах Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 06.11.2019 у справі № 905/2419/18 та від 13.02.2020 у справі № 921/109/19.

Саме на суд покладено обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Самостійне застосування судом для прийняття рішення саме тих норм матеріального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини, не призводить до зміни предмета позову та/або обраного позивачем способу захисту.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17 та у постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 18.06.2020 у справі № 915/940/18.

Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Ван де Гурк проти Нідерландів").

Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Вимогами процесуального закону визначено обов'язковість встановлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, надання їм юридичної оцінки, а також оцінки всіх доказів, з яких суд виходив при вирішенні спору. Без виконання цих процесуальних дій ухвалити законне й обґрунтоване рішення у справі неможливо.

З огляду на викладене, керуючись принципом верховенства права, складовою якої є юридична визначеність, і принципом jura novit curia, суд вважає за необхідне надати належну правову кваліфікацію спірних відносин, що склались між сторонами, за результатами дослідження та оцінки усіх обставин справи.

Стаття 1212 ЦК України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Об'єктивними умовами виникнення зобов'язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або незбільшення майна в іншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна з боку набувача шляхом зменшення або відсутності збільшення на стороні потерпілого; 4) відсутність правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).

Відповідно до ст. 1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Загальна умова ч. 1 ст. 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі цієї статті тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Тобто в разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, положення ст. 1212 ЦК України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 23.01.2020 у справі № 910/3395/19, від 23.04.2019 у справі № 918/47/18.

Відповідно до ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Для застосування зазначеної норми необхідно, по-перше, щоб одна особа набула (зберегла) майно за рахунок іншої. Збільшення або збереження в попередньому розмірі майна однієї сторони є результатом відповідного зменшення майна у іншої сторони. По-друге, необхідно, щоб набуття майна однією особою за рахунок іншої відбулося без достатньої правової підстави, передбаченої законом або угодою. Безпідставно набуте майно повертається тому, за рахунок кого було набуте (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 18.06.2020 у справі №915/940/18).

Як встановлено судом, під час виконання робіт за договором № 337 від 15.05.2019р. та Додаткових угод до Договору, позивачем виконувались додаткові роботи, які не були передбачені проектно-кошторисною документацією, однак виконання яких було погоджено з відповідачем, що підтверджується протоколом засідання комісії від 08.07.2019 року та протоколом засідання комісії від 13.11.2019р. Виконання вказаних додаткових робіт підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 року від 23.06.2021 року, актом приймання виконаних робіт № 1 за липень 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за липень 2019р. на суму 298668,22 грн., а також актом приймання виконаних робіт № 4 за листопад 2019р. від 23.06.2021р., підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до акту КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3) за листопад 2019р. на суму 1164080,64 грн.

23.06.2021 р. листом №310 позивач звернувся до відповідача з проханням підписати акти виконаних будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт, повернути один примірник ПП «Укр Захід Буд Сервіс» та здійснити розрахунок в сумі 1 787 029,81 грн. з ПДВ за виконані додаткові роботи з Будівництва центру поводження з тваринами КП «Надія» по вул. Заводській, 165 в м. Хмельницькому (І черга будівництва), який відповідачем залишено без задоволення.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи встановлення судом факту отримання відповідачем наданих послуг (виконаних додаткових будівельних робіт, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 1000000,00 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову.

При цьому, суд відзначає, що інші доводи та заперечення сторін не спростовують встановлених судом обставин та не можуть впливати на законність судового рішення.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов приватного підприємства «Укр Захід Буд Сервіс» м. Хмельницький до управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради м. Хмельницький про стягнення 1000000,00 грн. задовольнити.

Стягнути з управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Проскурівська,1, код 03356163) на користь приватного підприємства «Укр Захід Буд Сервіс» (м. Хмельницький, вул. Залізняка, 14/2, кв. 155, код 35435390) - 1000000,00 грн. (один мільйон гривень 00 коп.) заборгованості, 15000,00 грн. (п'ятнадцять тисяч гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржена протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 09.12.2021р.

Суддя С.В. Гладій

Відрук. 3 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу uwbs@i.ua

3 - відповідачу uzkg.km301@ukr.net