номер провадження справи 24/157/20
06.09.2021 Справа № 908/2716/20
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, при секретареві судового засідання Вака В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вул. Сталеварів, буд. 14, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код 00130926)
до відповідача: Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (просп. Будівельників, буд. 17, офіс 5-1, м. Енергодар, Запорізька область, 71503, ідентифікаційний код 32166551)
про стягнення 106564,57 грн.
зацікавлені особи:
1. Енергодарський міський відділ державної Виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (вул. Молодіжна, буд. 5, м. Енергодар, Запорізька область, 71503)
2. Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (вул. Курчатова, буд. 1 прим. 8, м. Енергодар, Запорізька область, 71502, ідентифікаційний код 42346158)
за участю представників:
від стягувача (заявника): не прибув,
від боржника: не прибув,
від першої заінтересованої особи: не прибув,
від другої заінтересованої особи: не прибув.
До Господарського суду Запорізької області звернулось Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» із заявою (від 22.04.2021 № 63-33/577) про заміну сторони виконавчого провадження (боржника) - Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (ідентифікаційний код 32166551) по справі № 908/2716/20 на Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (ідентифікаційний код 42346158).
Відповідно до витягну із протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 27.04.2021, заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 908/2716/20 передано на розгляд судді Азізбекян Т. А.
Ухвалою суду від 28.04.2021 прийнято заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 908/2716/20 до розгляду та розгляд заяви призначити на 12.05.2021 о 12 год. 30 хв.
12.05.2021 від Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради надійшов відзив № 1512 від 07.05.2021 на заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Також, 12.05.2021 до суду Комунальним підприємством «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради подано клопотання про зупинення провадження у справі № 908/2716/20 за заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження на Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради до розгляду Верховним Судом касаційної скарги у справі № 908/3592/16 та винесення судового рішення.
Ухвалою суду від 12.05.2021 відкладено розгляд заяви Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20 на 24.05.2021 о 15 год. 00 хв.
Ухвалою суду 24.05.2021 судове засідання з розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 908/2716/20 перенесено на 23.06.2021 о 12 год. 30 хв.
24.05.2021 на електронну адресу суду від Енергодарського міського відділу державної Виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 24.05.2021 № 10777 надійшла заява, в якій останній просить суд провести розгляд заяви без участі представника відділу державної виконавчої служби, та зазначає, що вирішення питання по суті залишає на розсуд суду. Також відділ державної виконавчої служби повідомив суду, що виконавче провадження з примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області від 25.02.2021 по справі № 908/2716/20 станом на 24.05.2021 перебуває на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (69107, м. Запоріжжя, пр.. Соборний, буд. 164).
У зв'язку із зайнятістю головуючого судді Азізбекян Т.А. 23.06.2021 в судовому засіданні із розгляду іншої господарської справи відеоконференцзв'язок у назначений час не відбувся.
Ухвалою від 23.06.2021 відкладено розгляд заяви у справі № 908/2716/20 на 27.07.2021 о 15 год. 40 хв.
19.07.2021 на адресу суду від Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради надійшла заява № 2444 від 15.07.2021 про відкладення судового засідання 27.07.2021.
Ухвалою суду від 23.07.2021 судове засідання з розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 908/2716/20 перенесено на 04.08.2021 о 12 год. 45 хв.
Ухвалою від 04.08.2021 відкладено розгляд заяви Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20 на 10.08.2021 о 10 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 10.08.2021 відкладено розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20 на 30.08.2021 о 10 год. 20 хв.
27.08.2021 Комунальним підприємством «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради подано до суду клопотання № 2751 від 26.08.2021 про зупинення провадження у справі, у якій останній просить суд зупинити провадження за заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20 до розгляду справи № 908/2343/21 про банкрутства Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.
Ухвалою від 30.08.2021 відкладено розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20 на 06.09.2021 о 12 год. 20 хв. Розгляд заяви у справі № 908/2716/20 в судовому засіданні 06.09.2021 визначено здійснювати з використанням системи відеоконференцзв'язку «EASYCON».
Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, далі ГПК України, враховуючи неявку представників сторін, судовий процес 06.09.2021 ведеться без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
В судовому засіданні 06.09.2021 судом розглянуті клопотання Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради про зупинення провадження у справі № 908/2716/20 за заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження.
Так, в клопотанні № 1514 від 07.05.2021 (вх. № 9517/08-08/21 від 12.05.2021) Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради просить суд зупинити провадження у справі № 908/2716/20 за заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження до розгляду Верховним Судом касаційної скарги у справі № 908/3592/16 та внесення судового рішення, в порядку п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України.
Відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.05.2021 відмовлено у відкритті касаційного провадження у справі № 908/3592/16 за касаційною скаргою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 05.01.2021.
Враховуючи вкладене суд залишає без задоволення клопотання Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради № 1514 від 07.05.2021 (вх. № 9517/08-08/21 від 12.05.2021) без задоволення.
В клопотанні № 2751 від 26.08.2021 (вх. № 17614/08-08/21 від 27.08.2021) Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради просить суд зупинити провадження у справі № 908/2716/20 за заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження до розгляду справи № 908/2343/21 за завою Головного управління ДПС у Запорізькій області як відокремленого підрозділу ДПС України про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради та внесення судового рішення, в порядку п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України.
В обґрунтування клопотання Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради посилається на приписи ст. ст. 39, 41 Кодексу України з процедур банкрутства та п. 4 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно інформації що міститься в базі «Діловодства спеціалізованого суду» Господарського суду Запорізької області 01.09.2021 оголошена перерва в підготовчому судовому засіданні 07.09.2021 о 15 год. 00 хв. по справі № 908/2343/21 з розгляду заяви Головного управління ДПС у Запорізькій області як відокремленого підрозділу ДПС України про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Суд, здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності зупинення провадження у даній справі за заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження, вважає, що Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради у клопотанні не доведено об'єктивну неможливість розгляду заяви про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження до розгляду справи № 908/2343/21 за завою Головного управління ДПС у Запорізькій області як відокремленого підрозділу ДПС України про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про залишення без задоволення клопотання № 2751 від 26.08.2021 (вх. № 17614/08-08/21 від 27.08.2021) Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради про зупинення провадження у справі.
Представники стягувача - Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», боржника - Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» та Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, органу виконання - Енергодарського міського відділу державної Виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), в судове 06.09.2021 не з'явилися.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження згідно із ч. 3 ст. 334 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заяву, з'ясувавши підстави звернення з нею заявника, суд встановив.
Предметом розгляду у справі № 908/2716/20 були вимоги про стягнення з Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради пені в сумі 93022,88 грн., трьох процентів річних в сумі 13541,69 грн. згідно договору, укладеного шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання від 28.12.2018 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах Договору про постачання електричної енергії № 705 від 01.07.2011.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.12.2020 у справі № 908/2716/20 позовні вимоги задоволено, а саме вирішено: стягнути з Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 32166551) на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (ідентифікаційний код 00130926) 93022,88 грн. пені, 13541,69 грн. 3 % річних та 2102,00 грн. судового збору.
На виконання вищезазначеного рішення у справі № 908/2716/20 господарським судом був виданий відповідний наказ від 25.02.2021, який надісланий стягувачу.
Матеріали справи свідчать, що 12.04.2021 Енергодарським міським відділом державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за вищезазначеним судовим наказом було відкрито виконавче провадження № 65017906.
Відповідно до постанови від 12.05.2021 наказ № 908/2716/20 від 25.02.2021 постановлено виконавче провадження № 65017906 передати до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Постановою від 14.05.2021 виконавче провадження № 65017906 прийнято Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро).
Постановою про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 14.05.2021 виконавче провадження № 65017906 з примусового виконання наказу № 908/2716/20 від 25.02.2021 було приєднане до зведеного виконавчого провадження № 50779867.
Подана заява за вих. № 63-33/577 від 22.04.2021 мотивована тим, що як зазначає стягувач на даний момент є факт правонаступництва в сфері постачання теплової енергії від КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради до Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. Вказує, що з боку органів місцевого самоврядування м. Енергодар (власник обох підприємств Енергодарська міська рада) були прийняті рішення стосовно правонаступництва у сфері постачання теплової енергії від Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради до Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. Рішенням Енергодарської міської ради № 3 від 27.11.2018 міською радою вирішено вилучити з господарського відання та балансу КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради комунальне майно згідно з додатком до цього рішення та передати вказане комунальне майно у господарське відання та на баланс КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. 11.04.2019 виконавчим комітетом Енергодарської міської ради винесено рішення № 96, яким КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого водопостачання гарячої води. Стягувач вказує, що після створення та отримання на баланс основних фондів, що забезпечують здійснення теплопостачання (цілісного майнового комплексу) КП «Тепловодоканал» ЕМР розпочав діяльність із здійснення теплопостачання споживачам м. Енергодар. Основним видом діяльності, як Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради, так і Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, код КВЕД 35.30. Тобто Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради так і Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради є теплопостачальними організаціями в розумінні Закону України «Про теплопостачання» та на них поширюється його дія. Частиною 3 ст. 22 Закону України «Про теплопостачання» визначено випадок правонаступництва за борговими зобов'язаннями. В переліку комунального майна, що було передано КП «Тепловодоканал» ЕМР зазначене в тому числі теплові мережі, будівлі теплового розподільчого пункту, обладнання теплового розподільчого пункту, що є індивідуально визначеним майном та яке було передано по акту приймання-передачі. Стягувач вважає, що саме власник Енергодарська міська рада розпоряджається таким майном і саме таке розпорядження майном тягне за собою правонаступництво нового користувача майном за зобов'язаннями старого володільця або користувача цим майном. При цьому будь-яких дій зі сторони старого володільця або користувача комунальним майном (об'єктом централізованого теплопостачання) законодавство не вимагає. Стягувач вважає, що на підставі рішення Енергодарської міської ради № 3 від 27.11.2018 КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради автоматично стало правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати заборгованості, що виникла у суб'єкта господарювання, який раніше володів або користувався вказаним комунальним майном, тобто КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради, з якого стягнута заборгованість рішенням у справі № 908/2716/20 від 14.12.2020. Прийняття будь-яких додаткових рішень ні власником нового боржника, ні самим новим боржником не потрібно і чинним законодавством не передбачається. Зазначені факти є підставою для здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання рішення у справі № 908/2716/20 від 14.12.2020 та заміни боржника з КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради на КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. Стягувач в заяві зазначив, що за вказаним рішенням суду жодних сум погашено не було.
Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради у відзиві на заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» зазначило, що відповідно до ч. 1 ст. 520, ч. 1 ст. 521, ч. 1 ст. 513 ЦК України заміна боржника є можливою в двох випадках: в разі загального правонаступництва (спадкування, реорганізації юридичної особи); в разі окремого (сингулярного) правонаступництва - на підставі договору. Договору, яким би передбачалась заміна боржника у зобов'язанні (договір переведення боргу) не надано, інформації про укладення такого договору матеріали справи не містять. КП «Тепловодоканал» ЕМР створено рішенням Енергодарської міської ради від 24.07.2018 № 21 «Про створення комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради» та затверджено його статут. Відповідно до пункту 1.8 та 4.1 Статуту КП «Тепловодоканал» ЕМР підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника, а власник не несе відповідальності за зобов'язаннями підприємства. Для забезпечення діяльності підприємства власником утворюється статутний капітал в розмірі 2000000,00 грн., який складається із фактичних внесків Енергодарської міської ради грошовими коштами. Тобто, КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради створено з окремим статутним капіталом та зареєстровано у встановленому порядку задовго до прийняття рішення від 27.11.2018 № 3 «Про передачу комунального майна з балансу комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради на баланс комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради». В порядку ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в цьому рішенні власником - Енергодарською міською радою вирішувалось питання передачі майна з балансу одного комунального підприємства та передачу в господарське відання на баланс іншому комунальному підприємству, а не створення підприємства шляхом виділу за розподільчим балансом, відповідно до ст.ст. 107, 109 ЦК України. Енергодарською міською радою 27.11.2018 прийнято декілька рішень щодо розпорядження комунальним майном та передачі його виконавчим органам місцевого самоврядування та комунальним підприємствам м. Енергодара. КП «Тепловодоканал» ЕМР з часу створення та реєстрації самостійно здійснювало діяльність, зокрема, вжило заходів та отримало на власне ім'я всі необхідні ліцензії та дозволи, розрахувало тарифи на комунальні послуги. За твердженням заінтересованої особи-2, надання КП «Тепловодоканал» ЕМР послуг, які раніше надавало КП «Підприємство комунальної власності» ЕМР не є законодавчо визначеним випадком, настання якого зумовлює правонаступництво однією юридичною особою зобов'язань іншої юридичної особи. Вказане підприємство не ліквідовано, жодних рішень Енергодарською міською радою про припинення діяльності цього підприємства шляхом здійснення реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації не приймалось. Воно є боржником за зведеним виконавчим провадженням №50779867. КП «Тепловодоканал» ЕМР зазначає, що рішенням Енергодарської міської ради від 10.02.2021 № 33 «Про затвердження статуту комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради в новій редакції» затверджено статут КП «Тепловодоканал» ЕМР в новий редакції, відповідно до пунктів 2.1, 2.2., 3.4., 5.2. якого підприємство не здійснює діяльності з виробництва (вироблення) теплової енергії; основним завданням господарської діяльності підприємства, зокрема, віднесено надання послуг з постачання та транспортування теплової енергії від виробника до споживача; підприємство не вправі здійснювати діяльність з виробництва (вироблення) теплової енергії; підприємству не передається в користування цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення (виробництва) теплової енергії. Вважає, що теплові мережі, будівлі теплового розподільного пункту, обладнання теплового розподільного пункту, не є індивідуальним визначеним майном з вироблення теплової енергії, а отже відсутні і перший необхідний елемент для застосування ч. 3 ст. 22 Закону України «Про теплопостачання». Також, КП «Тепловодоканал» ЕМР зазначає, що пеня та три процента річних стягнуті за рішенням суду по справі № 908/2716/20 є штрафними санкціями, а не заборгованістю з постачання енергоносіїв чи їх транспортування.
Згідно із ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв'язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Згідно зі статтею 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Процесуальне правонаступництво на стадії виконання судового рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Правонаступництво полягає у переході прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого з відповідною відмовою від тих же вимог до суб'єкта, від якого такі права і обов'язки переходять.
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 512 Цивільного кодексу України, далі ЦК України, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва. Отже, правонаступництвом є перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого.
Відповідно до ст. 520 ЦК України боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
В обґрунтування підстав для здійснення заміни сторони у виконавчому провадженні у цій справі стягувач посилається на приписи частини 3 статті 22 Закону України «Про теплопостачання».
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про теплопостачання» № 2633-ІV від 02.06.2005 у разі якщо суб'єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб'єкт стає правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб'єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним).
Ця норма визначає випадок правонаступництва за борговими зобов'язаннями суб'єкта господарювання, який раніше використовував цілісний майновий комплекс з вироблення теплової енергії, новим суб'єктом господарювання, який одержав таке майно в користування.
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки (частина перша статті 11 ЦК України). Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти (пункти 1 і 4 частини другої вказаної статті). Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (частина третя цієї статті). У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події (частина шоста статті 11 ЦК України), наприклад, смерті фізичної особи.
У ч. 1 ст. 177 ЦК України визначено, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Відповідно до ч. 1 ст. 178 ЦК України об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.
Статтею 327 ЦК України визначено, що в комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 60 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Статтею 319 ЦК України встановлено, що власність зобов'язує.
За приписами з ч. 1 ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
При цьому слід зазначити, що Енергодарська міська рада не може мати на своєму балансі таке майно, а тільки здійснює управління таким майном шляхом прийняття відповідних рішень.
Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради та Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради є Енергодарська міська рада.
Отже, власником юридичних осіб - попереднього та наступного користувачів майна є Енергодарська міська рада.
Статутами підприємств також підтверджено, що засновником (власником) обох підприємств являється Енергодарська міська рада.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 136 Господарського кодексу України, далі ГК України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати з акту управління господарською діяльністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 ГК України майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати:
- з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом;
- внаслідок створення та придбання майна з підстав, не заборонених законом.
Таким чином, передача майна на підставі акту органу місцевого самоврядування може бути відповідно до ч. 1 ст. 144, ч. 1 ст. 174 ГК України підставою для виникнення майнових прав та обов'язків суб'єкта господарювання.
Енергодарська міська рада 27.11.2018 ухвалила рішення № 3 «Про передачу комунального майна з балансу Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради на баланс Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради для формування матеріально-технічної бази, забезпечення функціонування та безперебійної роботи останнього, рада вирішила вилучити з господарського відання та балансу Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради комунальне майно згідно з додатком до цього рішення та передати його в господарське відання та на баланс Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.
З метою задоволення потреб фізичних та юридичних осіб в житлово-комунальних послугах, забезпечення необхідного рівня та якості житлово-комунальних послуг, у зв'язку з прийняттям 24.07.2018 Енергодарською міською радою рішення №21 «Про створення Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради виконавчий комітет Енергодарської міської ради 11.04.2019 прийняв рішення №96 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг», яким визначив Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, холодної води і водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
До 30.04.2019 функції із забезпечення теплопостачання мешканців міста Енергодара виконувало Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.
Відповідно до п. 2.2. Статуту Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради, одним із основних завдань господарської діяльності підприємства є: надання комунальних послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та опалення.
На підставі рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 № 96 виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення з централізованого постачання гарячої води визначено Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.
Зазначеним рішенням визнані такими, що втратили чинність:
- п. 1 рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 29.05.2013 №167 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг» в частині визначення Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, з централізованого постачання холодної та гарячої води, з централізованого водовідведення;
- п. 2 рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 29.05.2013 №167.
Відповідно до п. 2.2. Статуту Комунального підприємства «Тепловодоканал» (затвердженого рішенням Енергодарської міської ради від 24.07.2018р. № 21), одним із основних завдань господарської діяльності Підприємства є: надання послуг з постачання теплової енергії.
Матеріалами справи підтверджується, що одним із основних видів господарської діяльності відповідача - Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради було надання комунальних послуг з опалення, для чого йому на баланс власником майна було передано комунальне майно, зокрема магістральні, зовнішні та внутрішньоквартальні теплові мережі і мережі гарячого водопостачання, будівлі теплового розподільчого пункту, обладнання теплового розподільчого пункту, очисні споруди, біоставки, теплові введення, а також всі інші об'єкти щодо обслуговування цього виду діяльності (право користування земельними ділянками, капітальні інвестиції, трансформатори, верстати, офісне та комп'ютерне обладнання, тощо), тобто цілісний майновий комплекс щодо здійснення діяльності, зокрема, з централізованого теплопостачання у місті Енергодарі.
Відповідно до вищенаведених рішень Енергодарської міської ради комунальне майно, що перебувало на балансі та у господарському віданні відповідача в даній справі, передано Комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, для здійснення тієї ж самої діяльності - постачання та транспортування теплової енергії у місті Енергодарі.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд, вирішуючи питання процесуального правонаступництва зобов'язаний керуватися доказами, які підтверджують факт настання матеріального правонаступництва за конкретним предметом спору та відносно конкретного учасника у відносинах, щодо яких виник спір.
Спір у цій справі виник у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем - Комунальним підприємством «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради договору укладеного шляхом підписання відповідачем заяв-приєднання від 28.12.2018 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (опублікований на офіційному веб-сайті ОСР: http//www.zoe.com.ua «Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії») на умовах Договору про постачання електричної енергії № 705 від 01.07.2011, відповідно до Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.
Предметом розгляду у справі № 908/2716/20 були вимоги про стягнення з Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради 93022,88 грн. пені, 13541,69 грн. 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов'язання за договором від 01.01.2019 № 705 в частині оплати послуг з розподілу електричної енергії у квітні та листопаді 2019 року, які встановлені судовим рішенням по справі № 908/2723/19.
Питання моменту правонаступництва має вирішуватися з урахуванням моменту передання майна, прав та обов'язків від правопопередника до правонаступника. У вирішенні питань, пов'язаних з правонаступництвом, слід здійснювати аналіз документів, що стосуються переходу прав і обов'язків на майно (висновок, викладений в постановах Верховного Суду від 31.05.2018 у справі № 910/1879/17 та від 20.01.2021 у справі № 908/2168/19).
Із витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що основним видом діяльності, як Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради так і Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради є постачання пари, гарячої води та кондицінованого повітря, код КВЕД 35.30.
Вказане також підтверджується статутами цих підприємств, зокрема, відповідно до п. 2.2 Статуту Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради одним із основних завдань господарської діяльності підприємства є надання комунальних послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та опалення.
Відповідно до п. 2.2 Статуту Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (затвердженого рішенням Енергодарської міської ради від 24.07.2018 за №21) одним із основних завдань господарської діяльності підприємства є, зокрема: надання послуг з постачання теплової енергії; надання послуг з постачання гарячої води, надання послуг з центрального водопостачання; надання послуг з центрального водовідведення; надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії, утримання, ремонт, експлуатація електричних мереж.
Так, в заявках-приєднання від 28.12.2018 надання ПАТ «Запоріжжяобленерго» до умов «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» зазначено, що на виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», з урахуванням статей 633, 643, 641, 642 Цивільного кодексу України та з метою неперервного електрозабезпечення Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради за об'єктом (об'єктами) споживача, зокрема: Ф5, Ф6, Ф9, Ф10 (артезіанська скважена), Ф2 (Полив), Ф1 (КНС2,3), ф9, Ф24 (ЦТП) КНС-1, ТРП-1 - ТРП-12, ООС, насосні станції 1, 2 м-н.
Відповідно до акту приймання-передачі майна від 27.11.2018, що складений Комунальним підприємством «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради та Комунальним підприємством «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, затверджений в.о. начальника управління комунальної власності Енергодарської міської ради, на підставі рішення Енергодарської міської ради від 27.11.2018 № 3 «Про передачу комунального майна з балансу Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради на баланс Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради передає, а Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради приймає на баланс на праві господарського відання комунальне майно, зокрема: виробничо-побутовий корпус ООС, хлораторна ООС, розподільні камери ООС, пісколовки ООС, господарчо-питний водопровід ООС, приймальна камера і водо виливні лотки ООС, блоки ємкостей ООС, насосна повітродувна станція ООС, піскові та мулові майданчики ООС, огорожа ООС, біоставки ООС, дороги, автомобільна дорога ООС; мулова насосна станція ООС, басейн майданчиків мулу ООС, пішохідні доріжки, тротуари і впорядкування ООС, огорожа ООС, теплові мережі на території ООС, скидний колектор ООС, мережі зв'язку ООС, інженерно-технічні споруди на хлораторній ООС, огорожа КНС-2, внутрішньо квартальне планування КНС №3, будівля КНС №2, будівля КНС №3, огорожа КНС-3, стоянка з навісом на території КНС №3 господарчо-питний водопровід КНС-2, напірний колектор господарчо-побутової каналізації КНС-2, теплові мережі КНС №3, мережі поливу КНС №3 господарчо-питний водопровід КНС №3, мережі зв'язку КНС №3, господарчо-побутова каналізація від КНС-2 до КНС-3, будівлі ТРП-1 - ТРП-12, електричні мережі 0,4 кВ ТРП-9, мережі 0,4 кВ до ТРП-8, мережі 0,4 кВ до ТРП-10, мережі 0,4 кВ до ТРП № 2 від РП-2, мережі 0,4 кВ до ТРП-7, будівля ГФНС (КНС-1), насосна станція перекачування шламу і освітлених стоків, електроосвітлення і електрообладнання насосної станції перекачування шламу, мережа 0,4 кВ насосної станції перекачування шламу, насосна станція неочищених стоків, свердловини артезіанські №1 - №30, насосна станція на теплові мережі 1 і 2 мікрорайонів, мережі 0,4 кВ хлораторної ГПВ, мережі освітлення опор ООС, мережі 0,4 кВ ООС
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.12.2020 у цій справі з відповідача на користь позивача вирішено стягнути 93022,88 грн. пені та 13541,69 грн. 3% річних, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем - Комунальним підприємством «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради договору укладеного шляхом підписання відповідачем заяв-приєднання від 28.12.2018 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (опублікований на офіційному веб-сайті ОСР: http//www.zoe.com.ua «Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії») на умовах Договору про постачання електричної енергії № 705 від 01.07.2011.
Враховуючи викладене, прийнявши відповідне майно в господарське відання та на баланс Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради набуло не тільки права щодо цього майна, а й відповідні обов'язки щодо його утримання, тому таке розпорядження майном тягне за собою правонаступництво нового користувача майном Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради за зобов'язаннями попереднього володільця або користувача цим майном Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.
Заперечення Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради викладені у відзиві на заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» судом не приймаються як необґрунтовані з урахуванням наведеного.
Відповідно до статей 1, 17 Закону України «Про виконання рішень» та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справи положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) та Європейської комісії з прав людини.
ЄСПЛ у пункті 40 у справі «Горнсбі проти Греції» (Case of Hornsby v. Greece) зазначив, що виконання судового рішення має буди захищене, як складова частина доступу до суду в світлі вимог статті 6 Конвенції.
Також у справі «Чижов проти України» (Chizhov v. Ukraine) ЄСПЛ зазначив, що затримка у виконання рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції. На Державі лежить позитивне зобов'язання організувати систему виконання рішення таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною як в теорії, так і на практиці, а затримка у виконанні рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається відповідно до параграфу першого статті 6 Конвенції.
За таких обставин, враховуючи встановлені вище обставини, наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» та наявність підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області від 25.02.2021 у справі № 908/2716/20, а саме: Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 32166551) у справі № 908/2716/20 на Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 42346158).
Керуючись ст. ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/2716/20 задовольнити.
2. Замінити сторону виконавчого провадження (боржника) - Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (пр. Будівельників, буд. 17, офіс 5-1, а/с 376, м. Енергодар, Запорізька область, 71503, ідентифікаційний код 32166551) у справі № 908/2716/20 на Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (вул. Курчатова, буд. 1 прим. 8, м. Енергодар, Запорізька область, 71502, ідентифікаційний код 42346158).
Порядок набрання ухвалою законної сили визначений статтею 235 ГПК України.
Порядок оскарження ухвали суду першої інстанції визначений статтями 254, 255, 256 ГПК України.
Повний текст ухвали складено та підписано - 09.12.2021.
Суддя Т.А. Азізбекян