Постанова від 08.12.2021 по справі 725/6054/21

Єдиний унікальний номер 725/6054/21

Номер провадження 3/725/4442/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2021 Першотравневий районний суд м.Чернівців

в складі:

головуючого судді Скуляк І. А.

при секретарі Ботнар Т.П.

за участю ОСОБА_1 ,

захисника Задорожного С. Д.,

прокурора Кукурудзяк В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.ч.1,2 ст. 172-7 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого лікарем ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», проживаючого: АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

До Першотравневого районного суду м. Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КпАП України.

Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення №278/1, 279/1 від 19.11.2021 року, ОСОБА_1 будучи виконувачем обов'язків генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня», відповідно до п.п. «а», п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», далі «Закону» будучи суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, всупереч вимогам ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив про наявність у його діях реального конфлікту інтересів, чим, на думку правоохоронного органу, порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-7 КпАП України, та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів , чим порушив вимоги п.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.2 ст.172-7 КпАП України.

Зокрема 05 листопада 2019 року заступником голови Чернівецької обласної ради Маковецькою І.С. винесено розпорядження про призначення ОСОБА_1 на посаду в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

20 січня 2020 року головою Чернівецької обласної ради ОСОБА_2 винесено розпорядження № 35 «Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

24.01.2020 року, у відповідності до протоколу зборів трудового колективу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» прийнято рішення обрати дві кандидатури представників трудового колективу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» для включення до конкурсної комісії з проведення конкурсу на заняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня», одним з яких був лікар хірург хірургічного відділення ОСОБА_3 .

27.01.2020 року, ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», за підписом в.о. генерального директора ОСОБА_1 , направила лист (вих.№143) на адресу Чернівецької обласної ради про включення до конкурсної комісії з проведення конкурсу на заняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня» двох представників, одним з яких був лікар хірург хірургічного відділення ОСОБА_3 .

07.02.2020 року, в.о. голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_4 , відповідно до статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» винесено розпорядження № 95 «Про утворення конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

Даним розпорядженням створено конкурсну комісію з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня». Головою вказаної комісії обрано лікаря хірурга хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_3 .

В той же час, 29 січня 2020 року, в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 , призначено на посаду в.о. завідувача хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» (наказ 15-К від 29.01.2020 року) ОСОБА_3

13.03.2020 року на адресу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» надійшов лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області щодо наявності потенційного та реального конфлікту інтересів у голови конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

Вказаний лист УСБУ України в Чернівецькій області було взято до уваги та 13.03.2020 року ОСОБА_3 (за його заявою) звільнено від виконання обов'язків завідувача хірургічного відділення (наказ ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» № 39-К від 13.03.2020 року).

16 березня 2020 року, рішенням Конкурсної комісії Чернівецької обласної ради з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» (протокол № 4 від 16.03.2020 року) ОСОБА_1 визнано переможцем на зайняття посади керівника. В той же час, шляхом відкритого голосування, ОСОБА_3 проголосував «За» обрання ОСОБА_1 переможцем.

Поряд з цим, 01.04.2020 року, у зв'язку з реорганізацією, наказом № 49-К в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 , згідно довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск № 78 «Охорона здоров'я»), ОСОБА_3 переведено на посаду начальника хірургічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

Згідно Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск №. 78 «Охорона здоров'я»), стаж роботи для медичного директора на керівних посадах для закладів національного рівня - не менше 5-ти років, обласного рівня - не менше 3-х років, ОСОБА_1 , достовірно знаючи про вказані кваліфікаційні вимоги, 30.06.2021 року, у відповідності до наказу № 99-К в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» призначає ОСОБА_3 на посаду медичного директора з хірургічної роботи апарату управління ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 824/443/20-а, яке залишилось без змін судами апеляційної та касаційної інстанцій, визнано протиправним та скасоване рішення (протокол №2 від 04.03.2020 року та протокол №4 від 16.03.2020 року) Конкурсної комісії Чернівецької обласної ради з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня» в частині допуску претендентів до участі у конкурсі та в частині рекомендації сесії Чернівецької обласної ради призначення ОСОБА_1 на посаду генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

З огляду на викладене, працівники правоохоронного органу вважали, що ОСОБА_1 , вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч.1,2 ст.172-7 КпАП України.

Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним за ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КпАП України, оскільки, на її думку, зібраними доказами, які містяться в матеріалах справи, повністю доводиться вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень.

ОСОБА_1 та його адвокат у судовому засіданні вину у вчиненні ОСОБА_1 вищевказаних правопорушень не визнали. Суду пояснили, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад будь-якого адміністративного правопорушення. Вказали, що всі рішення щодо призначення ОСОБА_3 на посаді в хірургічному відділенні ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», були прийняті ним, на підставі організаторських та ділових якостей останньогобез існування інтересу, що впливав на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень. В свою чергу, рішення по призначенню його ( ОСОБА_1 ) на посаду генерального директора комісією приймалося колегіально. Поряд з цим, ОСОБА_3 до вищевказаної комісії делегував трудовий колектив ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», а не ОСОБА_1 . Крім того, зазначили, що ОСОБА_3 і на даний час перебуває на керівній посаді у вищезазначеній лікарні.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що будучи учасником конкурсу на зайняття посади керівника ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», написав заяву до правоохоронних органів про можливе вчинення під час конкурсу правопорушення. Оскільки вважав, що під час проведення конкурсу існував конфлікт інтересів у члена комісії ОСОБА_3 з претендентом ОСОБА_1 , зокрема тому, що під час проведення конкурсу ОСОБА_1 призначив ОСОБА_3 на посаду в.о. медичного директора з хірургії ЧОКЛ.

Проте, суд не бере до уваги покази свідка ОСОБА_5 , оскільки, виходячи з його пояснень, він був одним із претендентів на посаду генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», який приймав участь у конкурсі, що, на думку суду, свідчить про зацікавленість свідка ОСОБА_5 у вирішенні даної справи по суті.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його захисника, прокурора та свідка, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Так, відповідно до положень ст. 245 КпАП України, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

За змістом положень ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Як було встановлено судом, 05.11.2019 р. заступником голови Чернівецької обласної ради Маковецькою І.С. винесено розпорядження про призначення ОСОБА_1 на посаду в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

20.01.2020 р. головою Чернівецької обласної ради І. Мунтяном винесено розпорядження №35 «Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», яким оголошено про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня». (а.с.95-96).

24.01.2020 р. зборами трудового колективу, а саме 67 особами, обрано дві кандидатури представників трудового колективу від ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» для включення до конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , про що листом від 27.01.2020 р. №143 в. о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 повідомлено Чернівецьку обласну раду. (а.с. 46, 99).

Так, 29.01.2020 р. наказом №15-К в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 призначено на посаду в.о. завідувача хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_3 (а.с.28).

В подальшому, 07.02.2020р. в.о. голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_4 винесено розпорядження №95 «Про утворення конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», відповідно до якого створено конкурсну комісію та обрано головою вказаної конкурсної комісії ОСОБА_3 (а.с.100-101).

Проте, 13.03.2020 р. на адресу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» надійшов лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області щодо наявності потенційного та реального конфлікту інтересів у голови конкурсної комісії з проведення вищевказаного конкурсу та щодо вжиття заходів щодо недопущення виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів та після чого, цього ж дня, 13.03.2020р. наказом №39-К ОСОБА_3 було звільнено від виконання обов'язків завідувача хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня». Листом від 13.03.2020 р. №459 в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 повідомлено Чернівецьку обласну раду про виконання вищевказаного листа Управління СБУ в Чернівецькій області, а саме про звільнення 13.03.2020р. ОСОБА_3 від виконання обов'язків завідувача хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» (а.с.29, 48-50).

16.03.2020р. рішенням Конкурсної комісії, у складі 6 осіб, з яких на засіданні були присутніми 5 осіб, одноголосно визнали ОСОБА_1 переможцем на зайняття посади керівника, шляхом відкритого голосування (а.с.165-167).

В подальшому, 01.04.2020 р. у зв'язку із реорганізацією, в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 , ОСОБА_3 переведено на посаду начальника хірургічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

Відповідальність за ч.ч.1,2 ст. 172-7 КпАП України настає у разі неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Аналізуючи в сукупності вищезазначене, суд вважає що, у діях ОСОБА_1 , відсутній склад правопорушень, які йому інкримінуються, оскільки:

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про призначення ОСОБА_3 на посаду приймалося ОСОБА_1 до обрання ОСОБА_3 головою конкурсної комісії. В подальшому, на виконання листа Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області щодо запобігання можливим порушенням, пов'язаним з корупцією від 13.03.2020 р. в той же день в.о. генерального директора ОСОБА_1 звільнено ОСОБА_3 від виконання обов'язків завідувача хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», про що повідомлено Чернівецьку обласну раду.

У вказаний період ОСОБА_3 ніякий рішень щодо ОСОБА_1 під час проведення конкурсу не приймалося.

В подальшому 16.03.2020р. рішенням конкурсної комісії, у складі 6 осіб, з яких на засіданні були присутніми 5 осіб, одноголосно визнали ОСОБА_1 переможцем на зайняття посади керівника, шляхом відкритого голосування. Голос ОСОБА_3 не був вирішальним. І тільки 01.04.2020 р. у зв'язку із реорганізацією, в.о. генерального директора ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» ОСОБА_1 , ОСОБА_3 переведено на посаду начальника хірургічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», тобто в той час коли ОСОБА_3 вже виконав свої функції у конкурсній комісії відносно ОСОБА_1 , що, на думку суду, виключає будь-який інтерес ОСОБА_1 у призначенні ОСОБА_3 на посаду завідувача хірургічного відділення ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, під час розгляду справи судом було встановлено, що докази того, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені за ч.ч.1,2 ст. 172-7 КпАП Українивідсутні.

Матеріали даної справи відносно ОСОБА_1 не містять доказів, щодо вчинення ним адміністративних правопорушень.

Крім того, у справі «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 p., заява № 36673/04) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

А згідно рішення у справі «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Зважаючи на те, що згідно ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази, приходжу до висновку про недоведеність поза розумним сумнівом наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст. 172-7 КпАП України, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення відносно останнього підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України - за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 172-7, 221, 251, 284, 294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.ч.1,2 ст. 172-7 КпАП України, закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України за відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст. 172-7 КпАП України.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці І. А. Скуляк