Постанова від 06.12.2021 по справі 320/2992/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/2992/21 Суддя (судді) першої інстанції: Журавель В.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Черпіцької Л.Т. та суддів Пилипенко О.Є., Собківа Я.М., за участю секретаря Зуєнка Д.П., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області про визняння дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту також - позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Київській області (далі по тексту також - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові сформувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на грудень 2019 року по прирівняній посаді старшого інспектора Управління первентивної діяльності ГУНП у Київській області;

- зобов'язати відповідача за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на грудень 2019 року, відносно позивача із зазначенням в цій Довідці розміру посадового окладу 2700 грн., окладу за спеціальним званням 2000 грн., відсоткової надбавки за стаж служби 30% - 1410 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби 45% - 2749 грн. 50 коп. та премії 221 % - 140 грн.) (по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань) - 12422 грн. 87 коп. по прирівняній посаді старший інспектор Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 1 січня 2020 р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно відмовив у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням вищенаведених розмірів, оскільки у грудні 2019 року відбулось підвищення грошового забезпечення по прирівняній посаді старший інспектор Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області, з якої позивачка звільнена зі служби в поліції 30 березня 2018 р., за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за стаж служби 30%, надбавки за специфічні умови проходження служби 45% та премії 221 %, які мають постійний характер, прямо визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та є безумовними складовими грошового забезпечення поліцейських.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Київській області, які полягають у відмові сформувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області відносно ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на грудень 2019 року по прирівняній посаді старший інспектор Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Київській області за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на грудень 2019 року, відносно ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, по прирівняній посаді старший інспектор Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 1 січня 2020 р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Суд першої інстанції, відмовляючи у позові, виходив з того, що дійсно відбулось підвищення грошового забезпечення по прирівняній до посади позивачки посаді старшого інспектора Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, які мають постійний характер, прямо визначені Постановою №988 та є безумовними складовими грошового забезпечення поліцейських.

Відповідач, приймаючи рішення про відмову у наданні позивачці довідки для перерахунку пенсії у зв'язку з введенням нових щомісячних видів грошового забезпечення, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної поліції у Київській області подало апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

У відзиві на апеляційну скаргу на адресу суду позивачка, посилаючись на законність та обгрунтованість рішення окружного суду, просить залишити його без змін.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно з ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено.

Наказом відповідача від 30 березня 2018 р. № 169 о/с позивачку звільнено з посади старшого інспектора Управління превентивної діяльності ГУ НП у Київській області та призначено пенсію по інвалідності відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ.

Розмір пенсії позивачки обчислено на підставі грошового атестата від 21 травня 2018 р. № 134 та грошового забезпечення, зазначеного в довідці відповідача від 24 травня 2018 р. № 403.

Листом відповідача від 15 січня 2021 р. позивачку було проінформовано, що у грудні 2019 року відбулось підвищення грошового забезпечення за посадою, з якої її було звільнено, за рахунок введення в дію надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, а також підвищення премії, які мають постійних характер та прямо визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та є безумовними складовими грошового забезпечення поліцейських.

Листом відповідача з табличними додатками свідчать, що за наявними 5-ма посадами старшому інспектору Управління превентивної діяльності ГУ НП у Київській області у грудні 2019 року серед іншого була нарахована та виплачена надбавка за специфічні умови проходження служби .

3 лютого 2021 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення, яке нараховувалось і виплачувалось поліцейським за відповідною посадою.

Листом відповідача від 19 лютого 2021 р. позивачці відмовлено у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, яке нараховувалось і виплачувалось поліцейським за відповідною посадою.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправні дії щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення поліцейського за аналогічною посадою для перерахунку пенсії станом на 1 грудня 2019 р., позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Частиною 3 ст.63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до вимог ст.94 Закону України "Про національну поліцію" від 2 липня 2015 р. №580-VІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 р. №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно з вимогами ч.3 розділу 1 Порядку №260 до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до вимог ст.10 Закону №2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Відповідно до вимог абзацу 1 пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Із матеріалів справи судом встановлено, що на звернення позивача щодо підготовки та надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідач листом повідомив, що після звільнення позивача зі служби в поліції будь-яких змін до грошового забезпечення поліцейських внесено не було, тому немає жодних підстав для надання йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оцінюючи вказані підстави відмови, суд обгрунтовано врахував, що згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Крім того, за приписами ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби тощо.

Пунктом 5 Постанови №988 зобов'язано також виплачувати й надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Таким чином, враховуючи інформацію, викладену в листах відповідача, а також виходячи з системного аналізу наведених норм законодавства у своєму взаємозв'язку, судом встановлено, що дійсно відбулось підвищення грошового забезпечення по прирівняній посаді старший інспектор Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, які мають постійний характер, прямо визначені Постановою №988 та є безумовними складовими грошового забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими, зокрема, додаток 2 (форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) до Порядку №45 викладено у новій редакції, згідно якої у вказаній довідці мають зазначатись лише посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, а такі складові як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення - відсутні.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 р. у справі №826/3858/18 (яке набрало законної сили 5 березня 2019 р.) зазначені вище зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в т.ч. і щодо форми довідки) визнано протиправними та нечинними.

За правилами, встановленими ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, до правовідносин, пов'язаних з оформленням і видачою уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, повинні застосовуватись правила Порядку №45, що діяли до 21 лютого 2018 р., тобто до внесення вищезгаданих змін, які судом визнані протиправними та нечинними.

На підставі вищевикладеного судом встановлено, що положення Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 та Порядку №3-1 не містять обмежень для видачі уповноваженим органом на звернення пенсіонера відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Дана правова позиція викладена в постанові Великої палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.

За таких обставин колегія суддів пооджується з висновком окружного суду про наявність підстав для видачі позивачці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за рівнозначною посадою старшого інспектора Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області із зазначенням: посадового окладу 2700 грн., окладу за спеціальним званням 2000 грн., відсоткової надбавки за стаж служби 30% - 1410 грн.

Щодо зазначенні інших надбавок, суд врахував висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 р. у справі №802/2196/17-а, відповідно до яких у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського. Аналогічний підхід Велика Палата Верховного Суду застосувала до зазначення у довідці середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентованої Постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського.

Зважаючи на встановлені розміри вказаних надбавок та премії по прирівняній посаді старший інспектор Управління превентивної діяльності ГУНП у Київській області, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 1 січня 2020 р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії)., суд, з урахуванням наведених висновків Великої Палати Верховного Суду дійшов вірного висновку про наявність підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії надбавок та премії у середньому розмірі, а саме: надбавки за специфічні умови проходження служби 45% - 2749 грн. 50 коп. та премії 221 % - 140 грн.

Проаналізувавши всі доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

Враховуючи, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 06 грудня 2021 року.

Головуючий суддяЛ.Т. Черпіцька

Судді: О.Є. Пилипенко

Я.М. Собків