про зміну способу і порядку виконання судового рішення
08 грудня 2021 року Р і в н е №460/3246/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.В. Друзенко за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача (заявника): не прибула, відповідачів: представники не прибули, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву у справі за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Державної судової адміністрації України,
Восьмого апеляційного адміністративного суду
про стягнення суддівської винагороди,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі №460/3246/21, яке набрало законної сили 08.06.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Стягнуто з Восьмого апеляційного адміністративного суду на користь ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року у розмірі 318765,96 (триста вісімнадцять тисяч сімсот шістдесят п'ять гривень 96 коп.) шляхом безспірного списання коштів з наявних бюджетних програм, на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя, головним розпорядником яких є Державна судова адміністрація України. Допущено до негайного виконання рішення суду в частині стягнення суддівської винагороди за один місяць (зокрема за квітень 2020 року у розмірі недоплаченої суми - 18476,86 грн).
03.12.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі №460/3246/21.
Подану заяву обґрунтовано тим, що відповідно до Правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2002 року № 1098, наказом ДСА України від 12 лютого 2021 року №50 затверджено паспорт бюджетної програми за КПКВ 0501150 на 2021 рік. Отже, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року №45), у порядку черговості згідно з чинним законодавством України органами Казначейства за рахунок коштів бюджетної програми КПКВ 0501150, головним розпорядником якої є ДСА України, у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період. Зазначене узгоджується з правовими висновками, наведеними у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 червня 2021 року у справі №520/13014/2020 з приводу недоотриманої суддівської винагороди, відповідно до якої для таких цілей у віданні ДСА України діє окрема бюджетна програма для забезпечення виконання судових рішень - КПКВ 0501150. Наявність такої програми означає, що списання коштів здійснюватиметься саме за нею.
Ухвалою суду від 06.12.2021 розгляд заяви призначено до розгляду на 08.12.2021.
Сторони в судове засідання не прибули. ВІідповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву без участі сторін.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву та надані документи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною другою статті 6 Закону України “Про виконавче провадження” рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з часинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901-VI) та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 “Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників” (далі - Порядок №845).
Відповідно до статті 3 Закону №4901-VI, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Підпунктом 2 пункту 25 Порядку № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24 - 34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Законом України "Про Державний Бюджет України на 2021 рік" від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ, ДСА України, як головному розпоряднику, затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою КПКВ, зокрема 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" (далі - КПКВ 0501150) на 2021 рік.
У свою чергу, відповідно до Правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2002 року № 1098, наказом ДСА України від 12 лютого 2021 року №50 затверджено паспорт бюджетної програми за КПКВ 0501150 на 2021 рік.
Отже, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється відповідно до Порядку №845 у порядку черговості згідно з чинним законодавством України органами Казначейства за рахунок коштів бюджетної програми КПКВ 0501150, головним розпорядником якої є ДСА України, у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
Зазначене узгоджується з правовими висновками, наведеними у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 червня 2021 року у справі № 520/13014/2020 з приводу недоотриманої суддівської винагороди, відповідно до якої для таких цілей у віданні ДСА України діє окрема бюджетна програма для забезпечення виконання судових рішень - КПКВ 0501150. Наявність такої програми означає, що списання коштів здійснюватиметься саме за нею.
Враховуючи приписи частини 1 статті 2, частини 1 статті 3 Закону № 4901-VI, списання коштів за судовими рішеннями, боржником за якими є державний орган, можливе у тому випадку, коли способом захисту порушеного права буде стягнення коштів (зокрема, з ДСА України). Відтак, при обранні такого способу захисту порушеного права як стягнення коштів з боржника, яким є державний орган, слід обов'язково враховувати можливість стягнення коштів з бюджетної програми КПКВ 0501150, головним розпорядником якої є ДСА України, оскільки, у даній справі, Восьмий апеляційний адміністративний суд таким державним органом не являється і не має у своєму розпорядженні відповідної бюджетної програми, за якою можливе було б стягнення недоотриманої позивачем суддівської винагороди у період з квітня по липень 2020 року.
Розглянувши заяву про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі, суд приходить до переконання про можливість задоволення заяви та зміни способу та порядку виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі №460/3246/21.
Керуючись статтями 248, 256, 294-295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення задовольнити.
Встановити спосіб і порядок виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі №460/3246/21 наступним чином: стягнути з Державної судової адміністрації України (вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ 26255795) шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВ 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період зз 18 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року у розмірі 318765 (триста вісімнадцять тисяч сімсот шістдесят п'ять) гривень 96 копійок з утриманням з цієї суми, що підлягає виплаті, передбачених законом податків та обов'язкових платежів.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 08.12.21
Суддя Н.В. Друзенко