Рішення від 06.12.2021 по справі 420/10936/21

Справа № 420/10936/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Ільченко К.Р., представника відповідача - Орлика Л.Л., представник третьої особи - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Оперативне командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Оперативне командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, в якому просить:

- визнати бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що пов'язана з не нарахуванням та виплатою ОСОБА_1 грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за посадою військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки за період з 18.03.2019 року по 07.08.2020 року;

- зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у повному обсязі у період з 18.03.2019 року по 07.08.2020 року за посадою, яку він обіймав до 18.03.2019 року, тобто військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (з січня 2019 року після реорганізації вказаної військової установи - військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки), з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у розмірі грошового забезпечення, зазначеному у довідці військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.06.2021 року, а також матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за період з 18.03.2019 року по 07.08.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 09.06.2017 року до 18.03.2019 року ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 (з грудня 2018 року після реорганізації військових комісаріатів у відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ця посада була перейменована на військовий комісар Южненського міського центру комплектування та соціальної підтримки), у військовому званні “майор”.

Вiдповiдно до п.1 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 714 від 15.12. 2018 року за незадовільне виконання службових обов'язків ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності - накладено дисциплінарне стягнення “позбавлення військового звання”.

Наказом Командувача військ Оперативного командування “Південь № 372 вiд 28.12.2018 року ОСОБА_1 звільнено з вiйськової служби у запас за підпунктом “є” (у зв'язку з позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку) та виключено зі списків особового складу Збройних Сил України з 28.12.2018 року.

Відповідно до п. 4 наказу військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 48 від 18.03.2019 року зазначено, що ОСОБА_1 справи та посаду військового комісара Южненського МВК Одеської області здав, у зв'язку з чим останнього з 18.03.2019 року виключено зі списків Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та з усіх видів забезпечення.

У квiтнi 2019 року ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду зазначенi накази були оскаржені. Рiшенням Одеського окружного адмiнiстративного суду від 16 серпня 2019 року у справі № 420/2215/19 у повному обсязі задоволено позов ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ ЗС України, Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними, скасування рішень (наказів) про притягнення до дисциплінарної відповідальності, звільнення з військової (публічної) служби.

Позивач вказує що 21.01.2020 року та 30.01.2020 року він звернувся до Командування Сухопутних військ 3C України, оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (військова частина НОМЕР_1 ), військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідно, як позивач, на користь якого було ухвалено зазначене вище рішення Одеського окружного адмiнiстративного суду, про скасування зазначених вище наказів про позбавлення позивача військового звання “майор”, звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, - вiдповiдно, а також поновлення його на військовій службі на посаді, що він обіймав до свого незаконного звiльнення з військової служби.

Позивач зазначає, що протягом сiчня - квітня 2020 року він не отримував відповіді на свої звернення від керівників зазначених органів військового управління.

У зв'язку із цим представником позивача за договором про надання правової допомоги адвокатом Война А.А. 21.04.2020 року Командувачу Сухопутних військ ЗС України, як керівнику органу військового управління вищого рiвня, яким було видано наказ про позбавлення позивача військового звання “майор”, на підставі якого у свою чергу командиром вiйськової частини НОМЕР_1 було видано наказ про звільнення позивача з військової служби, спрямовано запит разом із заявою позивача про виконання зазначеного рiшення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року у справі № 420/2215/19 та iншими документами. У цьому запитi адвокатом Война А.А. поставлено питання, чи виконане зазначене рішення суду, чи скасованi зазначені вище накази органів військового управління, які визнано незаконними у судовому порядку, чи вирішено питання про поновлення позивача на вiйськовій службі.

Згідно відповіді на вказаний адвокатський запит начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України В. Ходота від 19.05.2020 року за вих. № 116/9/кц/2/2664 вбачається, що станом на 19.05.2020 року у кадровому центрі Сухопутних військ Збройних Сил України опрацьовується проект наказу щодо скасування пункту 1 наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 15.12.2018 року № 714 по зняттю накладеного дисциплінарного стягнення “позбавлення військового звання”. Після підписання відповідного наказу командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України ОСОБА_1 буде поновлений на військовій службі.

Вiдповiдно до п.21 наказу командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” № 187 від 04.07.2020 року наказ командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” Сухопутних військ ЗС України (по особовому складу) вiд 28.12.2018 року № 372 про звільнення позивача з військової служби у запас за підпунктом “є” (у зв'язку із позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку) скасовано на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року у справі № 420/2215/19 та рішення командувача Сухопутних військ ЗС України від 19.05.2020 року № 16785.

Відповідно до п.2 параграфу 2 наказу командувача вiйськ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” № 237 від 07.08.2020 року позивача, який перебував у розпорядженнi командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, призначено офіцером групи планування забезпечення військовим майном та мобілізаційного розгортання вiддiлу логістики штабу управління оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” Сухопутних військ Збройних Сил України.

Таким чином, після розгляду заяви про виконання Командувачем Сухопутними військами ЗС України та відповідачем рiшення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року у справі № 420/2215/19 зазначенi вище накази про позбавлення позивача військового звання “майор” у дисциплінарному порядку та звільнення позивача з військової служби керівниками відповідних органів військового управління були скасовані, та позивача фактично поновлено на військовій службі з призначенням на вищевказану посаду.

Позивач вказує, що лише 07.08.2020 року відповідними органами військового управління було прийнято кадрове рішення щодо подальшої військової служби ОСОБА_1 . Так, наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (військова частина НОМЕР_1 ) вiд 07.08.2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду офіцера групи планування забезпечення військовим майном та мобiлiзацiйного розгортання вiддiлу логістики штабу військової частини НОМЕР_1 .

В свою чергу, відповідачем після скасування наказів не здійснено виплати грошового забезпечення Позивача у період з 18.03.2019 по 07.08.2020.

З метою належного захисту своїх прав та інтересів, позивач у березні 2021 року звернувся до відповідача щодо виплати за період з 18.03.2019 по 07.08.2020 грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення за 2019 та 2020 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку за 2019 рік, надбавки за умови режимних обмежень (допуск форми 2), у розмірі 20% від посадового окладу тощо, за час вимушеної відсутності ОСОБА_1 за посадою військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Позивач зазначає, що згідно листа вiдповiдача від 24.06.2021 №943/8446, ОСОБА_1 було відмовлено у виплаті, та надано довідку про грошове забезпечення за посадою вiйськового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Розмiр грошового забезпечення за цією посадою є незмінним з сiчня 2019 року та становить 16 800,25 грн.

Ухвалою від 30.06.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 22.07.2021 року об 10:00 год.

У підготовчому засіданні 22.07.2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

Ухвалою від 20.10.2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 08.11.2021 на 12 год. 00 хв.

Представник позивача у судовому засіданні 26.11.2021 року позов підтримав повністю та просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.

У судове засідання, призначене на 26.11.2021 року о 10.30 год., представник третьої особи не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не сповістив.

Від представника відповідача 21.07.2021 року надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначає, що з наведеною у позовнiй заявi думкою ОСОБА_1 про те, що він має право на нарахування та виплату грошового забезпечення за період, починаючи з 18.03.2019 по 07.08.2020 за посадою, яку він обіймав до 18.03.2019, тобто військового комісара Южненського міського військового комісара, зазначаючи, що починаючи з січня 2019 року за посадою військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, неможливо погодитись з огляду на наступне.

Відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №573 від 14.12.2018, вiдповiдно до п.116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, майора ОСОБА_1 , військового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” було увiльнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України та прийнято рішення про утримування його у списках особового складу управління оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.

Згідно наказу командувача військ Оперативного командування Пiвдень №372 від 28.12.2018, відповідно до п.2 ч.5 ст.26 Закону Украйни “Про вiйськовий обов'язок та військову службу” колишнього майора ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил Украйни, колишнього вiйськового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” Сухопутних військ Збройних Сил України було звільнено з військової служби у запас за підпунктом “є” (у зв'язку з позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку” та виключено зі списків особового складу Збройних Сил України з 28.12.2018.

Відповідач вважає, що з наведеного вбачається, що на момент прийняття рішення про звільнення з вiйськової служби позивача, ОСОБА_1 не займав посаду військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у цей час він перебував у розпорядженнi командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.

Отже, оскільки позивач не займав посаду військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на думку відповідача, він не має права на отримання зазначеного ним у позовнiй заявi грошового забезпечення, визначеного ним на власний розсуд за посадою з назвою: Військовий комісар Южненського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Окремо відповідач звертає увагу на те, що відповідне рішення про призначення ОСОБА_1 посаду військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, після виведення позивача у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України не приймалось.

Крім того, як зазначив відповідач, в подальшому, після скасування наказу командувача вiйськ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” №372 від 28.12.2018, наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” № 237 від 07.08.2020, вiдповiдно до п.117 Положення про проходження громадянами України вiйськової служби у Збройних Силах України, майора ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженнi командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, колишнього вiйськового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування “Пiвдень” Сухопутних військ Збройних Сил України було призначено офіцером групи планування забезпечення військовим майном та мобiлiзацiйного розгортання відділу логістики штабу управління оперативного командування “Південь Сухопутних військ Збройних Сил України.

В свою чергу, Южненський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки було утворено 29.12.2018 на підставі спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18 дск “Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році та директиви командувача вiйськ Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” вiд 01.12.2018 року № 17 дск Про проведення додаткових органiзацiйних заходів в вiйськах оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” у 2018 та 2019 роках, за наслідком переформування Южненського міського військового комісаріату у Южненський територiальний центр комплектування та соціальної підтримки.

За наслідком проведення зазначеного переформування, внаслідок цих організаційних заходів, фактично була утворена нова посада з назвою “вiйськовий комісар Южненського територіального центру комплектування та соціальної підтримки”, в свою чергу, посада з назвою “вiйськовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_2 ” припинила своє iснування.

Згідно підпункту 1 п.81 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008, призначення на посади військовослужбовців, які проходять вiйськову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) здійснюється Мiнiстром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Мiнiстром оборони України.

Отже, відповідач вважає, що з наведеного вбачається, що призначення на нову посаду з назвою “вiйськовий комісар Южненського територіального центру комплектування та соціальної підтримки” повинно було бути здійснено відповідною посадовою особою, відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців, яка затверджується Міністром оборони України.

Відповідач зазначає, що з наявних матерiалiв вбачається, що відносно ОСОБА_1 таке рішення не приймалось, що в свою чергу свідчить про безпідставність наявної у позові вимоги щодо визнання протиправними дії ООТЦК та СП щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 зазначеного у позові грошового забезпечення та одноразових додаткових видів грошового забезпечення за посадою з назвою “вiйськовий комісар Южненського територіального центру комплектування та соціальної підтримки”, та як наслідок про безпідставність вимоги про зобов'язання вчинити зазначену дію.

Крім того, відповідач додатково повідомляє, що у період перебування ОСОБА_1 у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснювалась згідно п.1 розділу XXVIII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який затверджений наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України за № 745/32197 від 26.06.2018).

Згідно п.1 розділу XXVIII зазначеного Порядку, грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), зарахованим у розпорядження відповідних командирів або звільненим від посад, виплачується в розмірі грошового забезпечення, яке військовослужбовці отримували за займаними посадами до зарахування в розпорядження, але не більше ніж два місяці. Отже, права на отримання іншого грошового забезпечення ніж те, яке визначено п.1 розділу XXVIII, у ОСОБА_1 не було.

27.07.2021 року надійшла відповідь на відзив згідно якої позивач не погоджується із відзивом відповідача, зазначено, що вимогами чинного законодавства передбачено виплату грошового забезпечення як основних так додаткових його видів. Крім того, позивач вказує, що нормами чинного законодавства передбачено, що увільнення від посади не позбавляє грошового забезпечення.

Заслухавши вступне слово представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що з 09.06.2017 року ОСОБА_1 проходив службу на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно до пункту 2 параграфу 2 наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 14 грудня 2018 року №573, вiдповiдно до пункту 116 Положення про проходження громадянами України вiйськової служби у Збройних Силах України майора ОСОБА_2 , військового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування "Пiвдень", стосовно якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, увільнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, також наказано утримувати у списках особового складу управління оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Підстава: Ухвала Приморського районного суду м.Одеси від 07.12.2018 року.

15.12.2018 року Командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України прийнято наказ №714 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", пунктом 1 якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення "позбавлення військового звання".

Наказом Командувача військ Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” №372 (по особовому складу) від 28.12.2018 року відповідно до п.2 ч.5 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" колишнього майора ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, колишнього військового комісара Южненського міського військового комісаріата Одеської області оперативного командування "Південь" Сухопутних військ Збройних Сил України, звільнено з військової служби у запас за підпунктом “є” (у зв'язку з позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку) та виключено зі списків особового складу Збройних Сил України з 28.12.2018 року.

Відповідно до п.4 наказу військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) №48 від 18.03.2019 року, наказано колишнього майора ОСОБА_1 , колишнього військового комісара Южненського міського військового комісаріата Одеської області, звільненого у запас за підпунктом “є” (у зв'язку з позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку) наказом командувача військ Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 28.12.2018 року №372, вважати таким, що 18.03.2019 року справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до Київського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси. З 18 березня 2019 року виключити із списків особового складу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та з усіх видів забезпечення.

Позивач, не погоджуючись з прийнятими наказами Командувача військ Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 15.12.2018 року №714, від 28.12.2018 року №372 (по особовому складу), наказом військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) від 18.03.2019 року №48, оскаржив їх до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року по справі №420/2215/21 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ), Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (військова частина НОМЕР_1 ), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Визнано протиправним та скасовано пункт 1 наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 15.12.2018 року №714 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності”. Визнано протиправним та скасовано наказ командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 28.12.2018 року №372 в частині, що стосується ОСОБА_1 . Визнано протиправним та скасовано пункт 4 наказу військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) №48 від 18.03.2019 року.

Вказане рішення набрало законної сили 26.11.2019 року.

21.01.2020 року позивач звернувся до керівника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив вирішити питання про поновлення його на посаді, яку він обіймав до свого незаконного звільнення з військової служби (або вирішити питання про призначення позивача на рівнозначну посаду, тiй, що він обіймав до звільнення), виплатити позивачу грошове забезпечення за період вимушеної відсутності на службі, а також питання щодо поновлення у військовому званні “майор”.

22.01.2020 року позивач звернувся до Командувача оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” з заявою про поновлення його на військовій службі, на посаді, яку він обіймав до звільнення з військової служби (або вирішити питання про призначення позивача на рiвнозначну посаду, тій, що він обіймав до звільнення), виплатити позивачу грошове забезпечення за період вимушеної відсутності на службі.

30.01.2020 року позивач звернувся до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частини НОМЕР_2 ) з заявою про виконання рішення суду у частині, що стосується Командувача Сухопутних військ ЗС України, а також вирішити питання щодо поновлення його на військовій службі на посаді, яку позивач обіймав до свого незаконного звільнення з військової служби (або вирішити питання про призначення позивача на рівнозначну посаду, тій, що позивач обіймав до звільнення).

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року №420/2215/19, рішення командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 19.05.2020 року №16785, Командувачем Вiйськ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” видано наказ від 04.07.2020 року №187, відповідно до п.21 якого наказ командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) вiд 28 грудня 2018 року № 372 про звільнення з військової служби у запас за підпунктом "є" (у зв'язку позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку) та виключення зі списків особового складу Збройних Сил України з 28 грудня 2018 року колишнього майора ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженнi командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, колишнього військового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України - скасовано.

Згідно пункту 2 параграфу 2 наказу командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 07.08.2020 року № 237, відповідно до пункту 117 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України майора ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, колишнього військового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування "Південь" Сухопутних військ Збройних Сил України, призначено ОФІЦЕРОМ ГРУПИ ПЛАНУВАННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВІЙСЬКОВИМ МАЙНОМ ТА МОБІЛІЗАЦІЙНОГО РОЗГОРТАННЯ ВІДДІЛУ ЛОГІСТИКИ ШТАБУ УПРАВЛІННЯ ОПЕРАТИВНОГО КОМАНДУВАННЯ "ПІВДЕНЬ" СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ, ВОС - 7001003.

10.03.2021 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою, в якій просив виплатити йому за період з 18.03.2019 по 07.08.2020 грошове забезпечення, матеріальну допомогу на оздоровлення за 2019 та 2020 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку за 2019 рік, надбавки за умови режимних обмежень (допуск форми 2), у розмірі 20% від посадового окладу тощо, за час вимушеної відсутності його за посадою військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За результатом розгляду вказаного звернення надано відповідь від 24.06.2021 року №943/8146, згідно якої зазначено, що в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки повноваження щодо поновлення позивача на військовій службі відсутні, як наслідок такі накази не видавались, крім того накази про поновлення позивача на військовій службі від вищих органів військового управління до повноважень, яких належить поновлення позивач на військовій службі, до Одеського обласного територіального центру комплектування не надходили. За таких обставин, підстави для задоволення звернення позивача у частинi здійснення виплати грошового забезпечення за час вимушеної відсутності на військовій службі в Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернувся до суду за даною позовною заявою.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 43 Основного Закону України проголошує, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-ХІІ).

Статтею 1 Закону №2011-ХІІ передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

У силу статті 2 Закону №2011-ХІІ ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

За змістом частини другої статті 8 Закону №2011-ХІІ військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом або перебуває на кадровій військовій службі, підлягає поновленню на військовій службі на попередній або за його згодою на іншій, не нижчій, ніж попередня, посаді.

У разі поновлення на військовій службі (посаді) орган, який прийняв рішення про таке поновлення, одночасно вирішує питання про виплату військовослужбовцю матеріального і грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці за час виконання військового обов'язку на нижчеоплачуваній посаді, які він недоотримав внаслідок незаконного звільнення (переміщення). Цей період зараховується військовослужбовцю до вислуги років (як у календарному, так і у пільговому обчисленні) та до терміну, встановленого для присвоєння чергового військового звання.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 231 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (надалі - Положення №1153/2008), у разі незаконного звільнення з військової служби військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом, підлягає поновленню на військовій службі на попередній або за його згодою на іншій, не нижчій, ніж попередня, посаді. У разі поновлення на військовій службі орган, який прийняв рішення про таке поновлення, одночасно вирішує питання щодо виплати військовослужбовцю матеріального і грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, які він недоотримав внаслідок незаконного звільнення. Цей період зараховується військовослужбовцю до вислуги років (як у календарному, так і пільговому обчисленні) та до строку, встановленого для присвоєння чергового військового звання.

Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 (далі - Порядок №260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

За приписами пункту 8 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника).

Пунктом 15 розділу І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення не виплачується: за час надання військовослужбовцям відпусток відповідно до чинного законодавства України, за якими не передбачено збереження заробітної плати; якщо виплачуються академічні стипендії; за час відсутності на службі без поважних причин одну добу і більше; за час перебування на лікуванні в лікарняних закладах понад встановлені чинним законодавством строки; за час тимчасового виконання обов'язків понад два місяці за новими посадами у зв'язку з переведенням військової частини на інший штат (внесення змін до штату); за час тримання військовослужбовців під вартою чи перебування під цілодобовим домашнім арештом; за час відбування покарання на гауптвахті військовослужбовцями строкової військової служби.

Військовослужбовцям, які самовільно залишили військові частини або місця служби, виплата грошового забезпечення призупиняється з дня самовільного залишення військової частини або місця служби та поновлюється з дня повернення.

Призупинення та поновлення виплати грошового забезпечення оголошується наказом командира військової частини.

Згідно з пунктом 9 розділу ХХХІ Порядку №260 (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення військовослужбовцям, рішення про звільнення яких з військової служби або переміщення на нижчеоплачувану посаду визнані незаконними та які у зв'язку з цим поновлені на військовій службі (посаді) на підставі рішення повноважного органу (керівника), який прийняв рішення про таке поновлення та виплату грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці за час виконання військового обов'язку на нижчеоплачуваній посаді, недоотримане грошове забезпечення за час вимушеного прогулу або різниця за час виконання військового обов'язку на нижчеоплачуваній посаді виплачується військовослужбовцю за місцем перебування на грошовому забезпеченні.

До розрахунку грошового забезпечення у такому разі включаються щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за займаною штатною посадою до звільнення або переміщення на нижчеоплачувану посаду.

Одноразові додаткові види грошового забезпечення за час вимушеного прогулу не виплачуються.

З системного аналізу наведених вище норм чинного законодавства України випливає, що рішення про поновлення на службі та виплату грошового забезпечення незаконно звільненому військовослужбовцю приймає повноважний орган (керівник), який видавав наказ про звільнення. При цьому, недоотримане грошове забезпечення виплачується військовослужбовцю за місцем перебування на грошовому забезпеченні.

Як встановлено судом, відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 573 від 14.12.2018 майора ОСОБА_1 , військового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” було увільнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України та прийнято рішення про утримування його у списках особового складу управління оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.

Таким чином, на момент видання Командувачем військ Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” наказу №372 (по особовому складу) від 28.12.2018 року про звільнення позивача з військової служби у запас та виключення зі списків особового складу Збройних Сил України з 28.12.2018 року, позивач відповідно до наказу № 573 від 14.12.2018 перебував у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, та не обіймав посаду військового комісара Южненського міського військового комісаріата Одеської області оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року №420/2215/19, рішення командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 19.05.2020 року №16785, командувачем НОМЕР_3 оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” видано наказ від 04.07.2020 року №187 про скасування наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) вiд 28 грудня 2018 року № 372 про звільнення позивача з військової служби.

Отже, саме командувач військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України, поновлюючи позивача, який перебував у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, на службі наказом від 04.07.2020 року №187 та призначаючи позивача наказом від 07.08.2020 року № 237 на іншу посаду, був повноважний вирішити питання про виплату позивачу недоотриманого через незаконне звільнення грошового забезпечення.

Слід зауважити, що питання поновлення позивача на службі та виплату позивачу середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу не були предметом судового розгляду у справі № 420/2215/19. Також не був предметом оскарження і наказ командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 573 від 14.12.2018 про увільнення позивача від посади військового комісара Южненського міського військового комісаріату Одеської області Оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та зарахування його в розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.

Вказаний наказ № 573 від 14.12.2018 не скасований та є чинним.

Отже, на момент звільнення зі служби ОСОБА_1 не обіймав ні посаду військового комісара Южненського міського військового комісаріата Одеської області (з якої він був увільнений), ані військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (на яку позивача не було призначено).

За викладених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача саме до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки цей орган не повноважний був вирішувати та не вирішував питання про поновлення позивача на службі, у цьому органі позивач з моменту його поновлення на службі не перебував на грошовому забезпеченні, та посаду керівника Южненського міського військового комісаріата Одеської області чи військового комісара Южненського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки не обіймав.

Тому у задоволенні позову ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки слід відмовити повністю, оскільки останній є неналежним відповідачем за заявленими позивачем вимогами.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (адреса: вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040), за участю третьої особи - Оперативне командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (адреса: пров. Штабний, 1, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 07966906) - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного.

Повний текст рішення суду складено 06 грудня 2021 року.

Суддя В.В. Андрухів