про залишення позовної заяви без руху
08 грудня 2021 р. справа № 400/12217/21
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мороз А. О., ознайомившись з позовною заявою:
за позовомфізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доДержавної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135,
провизнання протиправними та скасування постанов від 23.09.2021 р. № 306189, № 306190, № 306187, № 306188, від 30.09.2021 р. № 306302, від 07.10.2021 р. № 306340
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 23.09.2021 р. № 306189, № 306190, № 306187, № 306188, від 30.09.2021 р. № 306302, від 07.10.2021 р. № 306340.
Суд перевірив відповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), і дійшов наступного висновку.
Суд звертає увагу позивача, що при пред'явленні позову позивач має вказати відповідача (відповідачів), вимоги до якого (яких) мають формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Натомість, як вбачається з позову, позивач вказав в якості відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, при цьому, всі оскаржувані постанови прийняті Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки.
Фактично, позивач вказав в якості відповідачів двох суб'єктів владних повноважень: Державну службу України з безпеки на транспорті та Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, разом з тим, до Державної служби України з безпеки на транспорті позовних вимог не заявив.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, позивачу, з урахуванням викладеного, необхідно визначитись із складом відповідачів та вказати відповідача, яким порушені права та інтереси позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 2 270,0 грн.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено шість вимог майнового характеру.
Так, окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Згідно Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 року становить 2 270,0 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Оскільки, кожна з постанов про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу є окремим предметом спору, то судовий збір у такому випадку не може бути меншим ніж його мінімальний розмір, передбачений Законом України "Про судовий збір" за подання кожної вимоги майнового характеру, у зв'язку з чим позивач повинен сплатити судовий збір не від загальної суми усіх штрафів, обрахованої шляхом простого складання сум, а окремо за кожну постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу.
Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позивач подав позов за допомогою системи "Електронний суд", має застосовуватись коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, сума судового збору за подачу даного позову складає 4 358,40 грн. (6 вимог х 726,40 грн., де 726,40 грн. = 2 270,0 грн. х 0,32 (0,4 х 0,8)).
Враховуючи, що позивачем сплачено судовий збір на суму 2 270,0 грн., йому слід надати суду доказ сплати судового збору в розмірі 2 088,40 грн. (4 358,40 грн. - 2 270,0 грн.).
Судовий збір сплачується на рахунок № UA838999980313191206084014478, отримувач коштів Миколаїв.ГУК/тг м. Миколаїв/22030101, код отримувача 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування збору: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ, ідентифікаційний код/серія та номер паспорта позивача).
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, позивачем не додано до позовної заяви однієї з оскаржуваних постанов, а саме від 30.09.2021 р. № 306302, що підтверджується актом про недоліки у формування справи.
Таким чином, позивачу необхідно надати постанову від 30.09.2021 р. № 306302.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 160, 161, 169, 248 КАС України, суд -
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду:
1) позовну заяву для суду та відповідача, в якій вказати відповідача, яким порушені права та інтереси позивача;
2) надати документ про сплату судового збору в розмірі 2 088,40 грн.;
3) надати постанову № 306302 від 30.09.2021 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
4. Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А. О. Мороз