Рішення від 06.12.2021 по справі 400/7539/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

06 грудня 2021 р. № 400/7539/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Приватного підприємства "СТРОЙМАГ", вул. Молодіжна, 14,Мішково-Погорілове,Вітовський район, Миколаївська область,57215,

до:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001, Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001,

про:визнання протиправним та скасування рішення від 09.07.2021 № 6431; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Строймаг" звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області № 6431 від 09.07.2021 року, зобов'язати відповідача виключити ПП "Строймаг" з переліку ризикових платників податків.

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначив, що віднесення ПП "Строймаг" до переліку ризикових порушує його права та інтереси, оскільки контролюючим органом жодним чином не обгрунтовано та не наведено підстав відповідності ПП "Строймаг" Критеріям ризиковості. На переконання позивача, у відповідача відсутні законні та достатні підстави для включення ПП "Строймаг" до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві звернув увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації, відповідно до якого здійснивши моніторинг позивача включено до переліку ризикових, оскільки наявна інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій. Підставою для ухвалення такого рішення стало проведення аналітичного дослідження ПП "Строймаг". Відділом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, проведено дослідження ПП "Олкрікс" щодо наявності ознак ймовірних правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, при здійсненні господарської операції з постачальником першого ланцюгу постачання ПП "Строймаг". Крім того, згідно протоколу допиту від 02.07.2021 ОСОБА_1 , який є директором ПП"Строймаг", не причетний до здійснення фактичної фінансово - господарської діяльності підприємства, так як погодився стати номінальним директором виключно за грошову винагороду. У штаті підприємства на обліку перебуває тільки одна особа - директор. Віднесення Комісією контролюючого органу Товариства до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості є передумовою зупинення податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. А тому, саме рішення про відмову в реєстрації податкових накладних призведе до певних негативних наслідків.

Відповідач надав письмові пояснення, в яких зазначає, що на засіданні комісії ГУДПС у Миколаївській області розглянуто інформацію, викладену в листі Головного управління ДФС у Миколаївській області від 07.07.2021 року щодо наявності ознак фіктивності ПП "Строймаг". Вказане підприємство та посадові особи ПП "Строймаг" не встановлені, відсутні ознаки ведення господарської діяльності позивача. З урахуванням викладеної інформації, Комісією прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості.

Також відповідач надав додаткові пояснення, згідно яких в листі Головного управління ДФС у Миколаївській області від 09.07.2021 повідомлено про те, що покупцем ПП "Строймаг" є ПП "Олкріс", яке доводилось до відпрацювання в категорії підприємств - вигодонабувачів в рамках наказу ДФС України від 28.07.2015 № 543.

Позивач надав відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги. Позивач зазначає, що належними доказами можуть бути лише встановлені вироком суду обставини. Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірних даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами. Щодо того, що віднесення особи до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси, оскільки не породжує правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин позивач не згодний. Прийняття рішення про відповідність заявника критеріям ризиковості платника пордатків має наслідком зупинення реєстрації будь - яких складених ПП "Строймаг" податкових накладних.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку спрощеного позовного провадження, на підставі матеріалів справи.

Приватне підприємтво "Строймаг" зареєстровано в статусі юридичної особи 30.09.2020, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських здійснено запис 1005111020000009011. Основним видом діяльності ПП "Строймаг" є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

03.03.2021 слідчим управлінням ФР ГУДФС у Миколаївській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32021150000000012, в ході якого виявлено підприємство з ознаками фіктивності ПП "Строймаг".

Згідно протоколу допиту свідка від 02.07.2021 допитано керівника та засновника підприємства ОСОБА_1 , який повідомив про непричетність до здійснення фінансово - гоподарської діяльності ПП "Строймаг".

У липні 2021 року позивачем за результатами господарської діяльності направлялись податкові накладні для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

09.07.2021 рішенням Комісії ГУ ДПС у Миколаївській області ПП "Строймаг" включено до переліку ризикових платників податків на підставі п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року затверджено Порядок, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Порядок № 1165).

Відповідно до п. 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Додатками №1, №3 до Порядку №1165 зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1.Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими j засновниками та/або керівниками.

5.Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6.Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст.16 та абз.1 п.49.2 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.

7.Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 та п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України.

8.У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Так, у затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме:

- у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності або

- з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від ..р. № -.

Згідно матеріалів справи, контролюючий орган відніс ПП "Строймаг" до переліку ризикових платників податків на підставі п.1 Критеріїв ризиковості платників податку відповідно до Порядку № 1165. Згідно даних контролюючого органу під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32021150000000012 за ознаками кримінальних порушень ПП "Олкріс" виявлено підприємство з ознаками фіктивності ПП "Строймаг" як постачальником першого ланцюгу постачання, допитано в якості свідка керівника та засновника підприємства, який повідомив про непричетність до здійснення фінансово - господарської діяльності підприємства, про що складено протокол допиту свідка; за податковою адресою підприємство та посадові особи не встановлені.

Верховний Суд у постановах від 19.11.2021 у справі № 140/17441/20, від 16.12.2020 року у справі № 340/474/20, від 05.01.2021 року у справі № 640/10988/20, від 05.01.2021 року у справі № 640/11321/20 зазначав, що при вирішенні спорів такої категорії суди попередніх інстанцій, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Також суд касаційної інстанції зазначав, що Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на них законодавством завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку, та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Відповідно до ч.4 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Повноважень суду, на відступ від правового висновку Верховного Суду, КАС України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не передбачає.

У цьому випадку підставою для віднесення ПП «Строймаг» до платника податків з ознаками ризиковості стали свідчення самого засновника та директора приватного підприємства ОСОБА_1 (арк.спр.54).

ОСОБА_1 сам дав працівникам ГУ ДФС у Миколаївській області 07.07.2021 пояснення, що зареєстрував ПП «Строймаг» на прохання іншої особи за винагороду, діяльністю зазначеного підприємства він не керував та де воно фактичне знаходиться йому невідомо.

На переконання суду, такі пояснення засновника та керівника підприємства, є достатньою підставою для висновків про ризикованість такого платника податків.

При цьому, суд враховує, що віднесення платника податків до переліку ризикових не є перешкодою чи забороною займатися господарською діяльністю. Це лише підстава для більш ретельної перевірки його господарських операцій з боку контролюючих органів на предмет дотримання податкового законодавства.

За таких обставин, суд вважає дії Головного управління ДПС у Миколаївській області про включення ПП «Строймаг» до переліку ризикових платників податків правомірними, а підстав для задоволення позову не знаходить.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Приватного підприємства "СТРОЙМАГ" (вул. Молодіжна, 14,Мішково-Погорілове,Вітовський район, Миколаївська область,57215 43847110) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 43144729) Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 43144729) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко