Іменем України
08 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5728/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інлайфбуд" про стягнення коштів за податковим боргом,
11 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративного позову Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інлайфбуд" про стягнення коштів за податковим боргом.
В обгрунтування позову зазначено, що ТОВ "Інлайфбуд" перебуває за основним місцем обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку, Головного управління ДПС у Луганській області, як платник податків та зборів з 03.01.2021.
У відповідності до ст.ст. 19-1, 20, 75, 76 та 102 ПК України Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Інлайфбуд» за листопад 2020 року. За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт від 20.01.2021 № 45/12-32-18-08-12/41187650. Акт перевірки було направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків. Поштовий конверт з актом перевірки повернувся на адресу контролюючого органу 22.02.2021 «за закінченням встановленого строку зберігання», що відповідно до вимог статті 42 ПК України, вважається врученим платнику податків 22.02.2021.
Камеральною перевіркою встановлені порушення платником податків вимог пункту 200.2 статті 200 ПК України, в результаті чого занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду з податку на додану вартість. Відповідальність платника податків передбачена пунктом 123.1 статті 123 ПК України.
За результатами камеральної перевірки контролюючим органом стосовно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 16.03.2021 № 00003451808, яким на підставі пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58 та пункту 123.1 статті 123 ПК України, збільшено суму грошового зобов'язання на суму 9779,00 грн та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 977,9 грн. Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, поштовий конверт з податковим повідомленням-рішенням повернувся на адресу контролюючого органу 20.05.2021 «за закінченням встановленого строку зберігання», що відповідно до вимог статті 42 ПК України, вважається врученим платнику податків 20.05.2021.
Сума донарахованого основного боргу та штрафної санкції у загальному розмірі 10756,90 грн, що визначена в податковому повідомленні-рішенні форми «Р» від 16.03.2021 №00003451808, станом на 28.09.2021 є узгодженою та не сплаченою.
Отже, станом на 28.09.2021 в інтегрованій картці відповідача обліковується заборгованість з податку на додану вартість на загальну суму 10756,00 грн, з яких: основне зобов'язання - 9779,00 грн, штрафні санкції - 977,9 грн.
Контролюючим органом, з метою погашення податкового боргу, відповідно до статті 59 ПК України, було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» № 0016012-1305-1214 від 08.06.2021, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою 15.07.2021.
Незважаючи на вжиті контролюючим органом заходи, податковий борг відповідача залишається несплаченим.
З огляду на зазначене позивач просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інлайфбуд» кошти за податковим боргом у загальній сумі 10756 грн 90 коп. з податку на додану вартість, у тому числі 9779 грн 00 коп. штрафних санкцій, з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків, з рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на користь Державного бюджету України.
Ухвалою суду від 13 жовтня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 22-23).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інлайфбуд" зареєстровано в якості юридичної особи з 02.03.2017 (ідентифікаційний код: 37395418, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, буд. 10) та перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, як платник податків та зборів з 03.01.2021 (а.с. 6-7).
Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Інлайфбуд» за листопад 2020 року. За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт від 20.01.2021 № 45/12-32-18-08-12/41187650 (а. с. 13-14). Камеральною перевіркою встановлені порушення платником податків вимог пункту 200.2 статті 200 ПК України, в результаті чого занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду з податку на додану вартість. Відповідальність платника податків передбачена пунктом 123.1 статті 123 ПК України.
Акт перевірки було направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків. Поштовий конверт з актом перевірки повернувся на адресу контролюючого органу 22.02.2021 «за закінченням встановленого строку зберігання», що відповідно до вимог статті 42 ПК України, вважається врученим платнику податків 22.02.2021 (а. с. 15).
За результатами камеральної перевірки контролюючим органом стосовно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 16.03.2021 № 00003451808, яким на підставі пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58 та пункту 123.1 статті 123 ПК України, збільшено суму грошового зобов'язання на суму 9779,00 грн та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 977,9 грн (а. с. 16).
Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, поштовий конверт з податковим повідомленням-рішенням повернувся на адресу контролюючого органу 20.05.2021 «за закінченням встановленого строку зберігання», що відповідно до вимог статті 42 ПК України, вважається врученим платнику податків 20.05.2021 (а. с. 18).
Сума донарахованого основного боргу та штрафної санкції у загальному розмірі 10756,90 грн, що визначена в податковому повідомленні-рішенні форми «Р» від 16.03.2021 №00003451808, станом на 28.09.2021 є узгодженою та не сплаченою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до частини першої статті 6 Податкового Кодексу України (далі - ПКУ) від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України) податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 ПК України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 4.1.3 пункту 4.1 статті 4 ПК України встановлено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.
Відповідно до п.п. 14.1.178 п.14.1 ст.14 ПКУ податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм ПКУ.
Згідно п.п.14.1.179 п.14.1 ст.14 ПКУ податкове зобов'язання - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.
Пунктом 203.1 ст. 203 ПКУ визначено, що базовим податковим звітним (податковим) періодом з сплати податку на додану вартість є календарний місяць. Податкова декларація подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п. 203.2 ст.203 ПКУ платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку.
Відповідно до п.58.3 ст.58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 ст. 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Оскільки зазначені податкові повідомлення-рішення не оскаржувалися відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку, визначена ними сума грошового зобов'язання є узгодженою та набула статусу податкового боргу.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, -
тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів грошові зобов'язання самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на додану вартість в загальній сумі 98383,45 грн, про що свідчить зворотній бік облікової картки платника з податку на додану вартість (а.с. 57-71) та податковий борг з адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 29000,00 грн, про що свідчить зворотній бік облікової картки платника з податку на додану вартість (а.с. 72)
Згідно розрахунку заборгованості по ТОВ «Інлайфбуд» станом на 28.09.2021 сума податкового боргу у загальному розмірі складає 10756,90 грн (а.с. 10), що також підтверджується зворотним боком облікової картки ПДВ (а. с. 11).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Відповідно до статті 59 ПК України ГУ ДПС у Луганській області було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 08.06.2021 № 0016012-1305-1214, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою 15.07.2021 (а.с. 12).
Оскільки податкова вимога від 08.06.2021 № 0016012-1305-1214 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.
Поняття податкового боргу, відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, включає в себе грошове зобов'язання, яке самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в порядку оскарження, але не сплачене у встановлений ПК України строк.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг у розмірі 10756,90 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інлайфбуд" про стягнення коштів за податковим боргом- задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інлайфбуд" (ідентифікаційний код: 37395418, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, буд. 10) кошти за податковим боргом у загальній сумі 10756,90 грн. (десять тисяч сімсот п'ятдесят шість гривень 90 коп.) з податку на додану вартість, у тому числі 9779, 00 грн (дев'ять тисяч сімсот сімдесят дев'ять гривень 00 коп) основного платежу та 977,90 грн (дев'ятсот сімдесят сім гривень 90 коп) штрафних санкцій, з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків, з рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на користь Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова