Рішення від 07.12.2021 по справі 360/850/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/850/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - позивач) до Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування (далі - відповідач), в якому позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресою: 92322, Луганська область, Новопсковський район, смт Білолуцьк, вул. Чернишової, буд. 1А до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 10.02.2021 № 1 (а.с.1-3).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 09.02.2021 по 10.02.2021 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», доручення Прем'єр-міністра України від 27.01.2021 № 2768/1/1-21 та наказу Головного управління № 39-НС від 01.02.2021 «Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю)», на підставі посвідчення на проведення перевірки № 38 від 02.02.2020, здійснено позапланову перевірку відповідача Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування, зареєстрованого за адресою: 92322, Луганська обл., Новопсковський р., смт Білолуцьк, вул. Чернишової, буд. 1А, з метою перевірки виконання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. За результатами перевірки складено Акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 1 від 10.02.2021. Актом перевірки виявлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Актом №1 від 10.02.2021 встановлено 16 порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Позивач зазначив, що подальша експлуатація будівель та приміщень Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Їх невиконання та не усунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки при використанні та експлуатації будівель та приміщень Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування його відвідувачів, співробітників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії; на ліквідацію пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, аварії, надзвичайної ситуації, на забезпечення всіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо. Співробітники та відвідувачі Комунального закладу Білолуцького територіального центру соціального обслуговування постійно перебувають під реальною загрозою втрати життя та отримання травм чи шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки. Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач до канцелярії суду через відділ діловодства та обліку звернення громадян 17.03.2021 за вхідним реєстраційним номером 9703/2021 надав відзив на позовну заяву від 15.03.2021 №83 (а.с.25-26), в якому заперечував проти задоволення позову. В обґрунтування зазначив, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві не визнаються частково та по пунктам 6, 12, 16 Акту №1 від 10.02.2021 недоліки у 2 місячний термін будуть виконані, договори про закупівлю вогнегасників та протипожежних дверей додаються, кількість вогнегасників визначено (а.с.25-26).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, призначено праву до розгляду у відкритому судовому засіданні на 18 березня 2021 року о 10 год. 00 хв. (а.с.21).

Ухвалами суду від 18.03.2021 зупинено провадження у справі, надавши сторонам час для можливого примирення до 18 травня 2021 року (а.с.64).

Ухвалами суду від 15.06.2021 та 16.08.2021 строк зупинення провадження у справі для надання сторонам часу для надання часу для можливого примирення був продовжений (а.с.83,89).

Ухвалою суду від 18.11.2021 поновлено провадження у справі (а.с.123).

07.12.2021 сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином (а.с.127,128).

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю (а.с.129).

Причини неявки у судове засідання, призначене на 07.12.2021, відповідач не повідомив. Жодних клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача до суду не надходило.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що Комунальний заклад Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування (код ЄДРПОУ 21767243) зареєстрований у якості юридичної особи Білолуцькою селищною радою 04.08.1999 за № 13701200000000294, місце знаходження: 92322, Луганська область, Новопсковський район, селище міського типу Білолуцьк(з), вул.Чернишової, будинок 1А.

Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 01.02.2021 № 39-НС, на виконання доручення Прем'єр-міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21 та відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, ст.6 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) стосовно об'єктів, установ, організацій, щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та цивільного захисту згідно з графіком проведення позапланових перевірок (а.с.6).

На підставі посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 02.02.2021 №38, виданого на проведення позапланової перевірки будівель Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування, розташованої за адресою: 92322, Луганська область, Новопсковський район, селище міського типу Білолуцьк, вул.Чернишової, будинок 1А, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на виконання наказу Головного управління ДСНС України у Луганській області від 01.02.2021 № 39-НС, на виконання доручення Прем'єр-міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21 у період з 26 лютого 2020 року по 28 лютого 2020 року посадовими особами Новопсковського МРВ ГУ ДСНС України у Луганській області проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 7).

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування складено акт від 10.02.2021 № 1 (а.с.8-15).

Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:

1.пункти 4.1 глави 4 розділу IV ППБУ - Пункт 9.50 Розділу 9 ДБН В.2.5-20-2018 «Газопостачання» - допущено розміщення газового обладнання в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування ( пожежа);

2.пункти 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; п. 8.2.1, п.8.2.2 розділ 8 ДБН В.2.2-18:2007 «Заклади соціального захисту населення»; пункт 4.9 розділу 4 ДБН В.2.5-77:2014 «Котельні» - допущено влаштування приміщення котельні в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування ( пожежа);

3.пункт 2.31 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пожежа);

4.пункт 4 розділ ІІ ППБУ - для кожного приміщення об'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (пожежа);

5.розділ V Пункт 3.10 ППБУ Розділ ІІІ Пункт 10 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 № 25, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 р. за № 225/31677 - на об'єкті не проведено огляд наявних вогнегасників відповідальною особою за пожежну безпеку, який має проводитися не рідше одного разу на місяць (пожежа);

6.пункти 3.8, 3.9 глави 3 розділу V ППБУ - відповідальним за пожежну безпеку на об'єкті не визначено необхідну кількість та тип первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного приміщення відповідно з наказом МВС №25 від 15.01.2018 “Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників” (пожежа);

7.пункти 1.16, глави 1 розділу ІV ППБУ - електрощити, групові електрощитки не в повному обсязі оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пожежа);

8.розділ V Пункт 1.2 ППБУ, п. 8.1.5 ДБН В.2.5-56:2014 - Для гасіння пожеж при загорянні жиру в зонах з кухонним обладнанням (приміщення кухні) відсутні модульні системи локального пожежогасіння, які спеціалізовані для такого виду загорянь (пожежа);

9.пункт 2.17 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не надано підтверджуючі матеріали щодо горючих матеріалів облицювання стін, пожежна небезпека яких повинна бути не нижча зазначених рівнів пожежної небезпеки (пожежа);

10.пункт 2.28 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не надано підтверджуючі матеріали на покриття підлоги коридорів, сходових кліток (килими, килимові доріжки, лінолеум) на шляхах евакуації щодо токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та групи поширення полум'я (пожежа);

11.пункти 2.9, глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не визначено категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон у середині приміщень та ззовні (пожежа);

12.пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ, Постанова КМУ України № 819 від 23.10.2013р., пункт 10 - не здійснено навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки (аварія);

13.пункт 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - на об'єкті змінено інженерні та планувальні рішення на шляхах евакуації, здійснено прибудову підсобного приміщення з горючого матеріалу. (другий евакуаційний вихід) (пожежа);

14.розділ V Пункт. 3.6 ППБУ - об'єкти (будинки, споруди, приміщення) не в повному обсязі забезпечені первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), приміщення котельні та їдальні згідно Наказу МВС України від 15.01.2018 року № 25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників» (пожежа);

15.пункт 2.28 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - відсутні документи, які характеризують пожежну небезпеку (сертифікат відповідності) на вхідні двері (пластик) (пожежа);

16.пункт 2.3 глави 2 розділу ІІІ, ППБУ; пункт 10.3.6, ДБН В.2.2-9:2018 -в приміщенні котельні не встановлено протипожежні двері (пожежа) (а.с.14-15).

Акт підписано директором заступником начальника Новопсковського МРВ ГУ ДСНС України у Луганській області, головним інспектором Новопсковського МРВ ГУ ДСНС України у Луганській області та директором Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування (зворотній бік а.с.15).

На виконання усунень порушень, вищезазначених в Акті від 10.02.2021 №1 відповідачем до справи надано інструкцію №19 про заходи пожежної безпеки у приміщенні їдальні стаціонарного відділення для постійного проживання КЗ Білолуцький ТЦСО (а.с.35); інструкцію №20 про заходи пожежної безпеки у приміщенні їдальні стаціонарного відділення для постійного проживання КЗ Білолуцький ТЦСО (а.с.36-37); інструкцію №21 про заходи пожежної безпеки для комор стаціонарного відділення для постійного проживання Білолуцький ТЦСО (а.с.38); інструкцію №22 про заходи пожежної безпеки у топковій стаціонарного відділення для постійного проживання Білолуцький ТЦСО (а.с.39); інструкцію №23 про заходи пожежної безпеки у приміщенні пральні стаціонарного відділення для постійного проживання Білолуцький ТЦСО (а.с.40-41); журнал обліку вогнегасників КЗ Білолуцький ТЦСО відділення стаціонарного догляду для постійного проживання (а.с.42); договір №ТП-09-03-2021 (а.с.43); електролічильник побутовий (а.с.44); сертифікат відповідності (а.с.45,46,52); копії посвідчень (а.с.48); технічний паспорт на будівлю постійного перебування пенсіонерів та інвалідів (а.с.49-51); договір від 04.03.2021 №04/03-21 постанови товару (а.с.53-54); заходи Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування щодо усунення недоліків виявлених при позапланової перевірки ДСНС України Головного управління Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Луганській області (а.с.55-57).

28.04.2021 посадовими особами Новопсковського МРВ ГУ ДСНС України у Луганській області проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування складено акт від 28.04.2021 № 3 (а.с.74-81).

Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:

1. пункти 4.1 глави 4 розділу IV ППБУ - Пункт 9.50 Розділу 9 ДБН В.2.5-20-2018 «Газопостачання» - допущено розміщення газового обладнання в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування ( пожежа);

2. пункти 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; п. 8.2.1, п.8.2.2 розділ 8 ДБН В.2.2-18:2007 «Заклади соціального захисту населення»; пункт 4.9 розділу 4 ДБН В.2.5-77:2014 «Котельні» - допущено влаштування приміщення котельні в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування ( пожежа);

3. пункт 2.17 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не надано підтверджуючі матеріали щодо горючих матеріалів облицювання стін, пожежна небезпека яких повинна бути не нижча зазначених рівнів пожежної небезпеки (пожежа);

4. пункт 2.28 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не надано підтверджуючі матеріали на покриття підлоги коридорів, сходових кліток (килими, килимові доріжки, лінолеум) на шляхах евакуації щодо токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та групи поширення полум'я (пожежа);

5. пункти 2.9, глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не визначено категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон у середині приміщень та ззовні (пожежа);

6. пункт 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - на об'єкті знижено клас вогнестійкості огороджувальних конструкцій, здійснено прибудову підсобного приміщення з горючого матеріалу (другий евакуаційний вихід) (пожежа);

7. пункт 2.28 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - відсутні документи, які характеризують пожежну небезпеку (сертифікат відповідно сті) на вхідні двері (пластик) (пожежа);

8. пункт 2.31 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пожежа) (а.с.80).

20.10.2021 посадовими особами відділу запобігання НС Старобільського РУ ГУ ДСНС України у Луганській області проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування складено акт від 20.10.2021 № 16 (а.с.94-102).

Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:

1. пункти 4.1 глави 4 розділу IV ППБУ - Пункт 9.50 Розділу 9 ДБН В.2.5-20-2018 «Газопостачання» - допущено розміщення газового обладнання в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування (пожежа);

2. пункти 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; п. 8.2.1, п.8.2.2 розділ 8 ДБН В.2.2-18:2007 «Заклади соціального захисту населення»; пункт 4.9 розділу 4 ДБН В.2.5-77:2014 «Котельні» - допущено влаштування приміщення котельні в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування (пожежа) (а.с.101).

Відповідачем 01.11.2021 до канцелярії суду надано письмові пояснення від 01.11.2021 №341, в яких зазначено, що у складі територіального центру працює відділення стаціонарного догляду на 30 ліжко місць для постійного проживання людей похилого віку та осіб з інвалідністю. У відділенні постійно можуть перебувати у денні години 35 осіб (5 осіб працівники відділення та 30 осіб мешканці відділення), у ночі перебувають 2 працівника та 30 мешканців).

Посилання на пункт 9.50 Розділу 9 ДБН В. 2.5-20-2018 Газопостачання зазначив наступне:

9.50. При розміщенні в кухнях та приміщеннях топкових житлових- будинків опалювального газового обладнання з відводом продуктів згоряння у димоходи слід передбачати контроль мікроконцентрацій чадного- газу (0,005 об'ємних процентів СО) та контроль довибухових концентрацій газу 20 % нижньої концентраційної межі-займистості (далі - НКМЗ) шляхом установки квартирних сигналізаторів з виводом на індивідуальну попереджувальну сигналізацію. При газифікації будинків вище 10 поверхів слід передбачати застосування сигналізаторів з пристроями автоматичного припинення подавання газу при досягненні вищенаведеної концентраційної межі. 63 Ці вимоги не поширюються на приміщення, в яких установлюються газові конвектори, протонні та ємкісні водонагрівачі з герметичною камерою згоряння, у яких забір повітря для горіння та відвід продуктів згоряння газу здійснюється через зовнішню стіну будинку. В газифікованих природним газом та негазифікованих житлових будинках (крім садибних) газифікованих населених пунктів необхідно передбачати контроль довибухових концентрацій газу (20% НКМЗ) шляхом установки сигналізаторів в підвалах, технічних підпіллях, а за відсутності підвалів та технічних підпіль - в цокольних та перших поверхах з виводом на колективну попереджувальну сигналізацію та на об'єднану диспетчерську службу (далі - ОДС) за її наявності. Установку сигналізаторів слід здійснювати згідно з «Технічними вимогами та правилами щодо застосування сигналізаторів до вибуховонебезпечних концентрацій паливних газів і мікроконцентрацій чадного газу у повітрі приміщень житлових будинків та громадських будинків і споруд».

Сигналізатор з пристроями автоматичного припинення подавання газу при досягненні вищенаведеної концентраційної межі встановлено у 2008 році.

Згідно ДБН В. 2.5.-20-2018 Газопостачання громадських будинків

п.9.51. В громадських будинках допускається встановлення газового обладнання. Для теплозабезпечення допускається влаштування однієї топкової, що працює на природному газі і розміщується на першому поверсі або в прибудові до громадського будинку. Вимоги до приміщень топкових повинні відповідати вимогам, які пред'являються: до приміщень топкових житлових будинків у залежності від сумарної теплової потужності обладнання т.д... Робота топкових здійснюється без постійного перебування працівників з суворим дотриманням вимог п. 3.25 «Правил безпеки систем газопостачання». Влаштування топкових у приміщеннях суміжних до приміщень з можливим масовим перебуванням людей (більше 50 людин у одному приміщенні), в підвальних і цокольних поверхах та в межах сходових- клітин не допускається...... У вбудованих в житлові будинки та прибудованих до них приміщеннях підприємств торгівлі та харчування, побутового обслуговування населення, закладів охорони здоров'я (відповідно до ДБН В.2.2-10), а також приміщеннях науково-дослідних установ, проектних і громадських організацій та управління допускається розміщення топкових, які відповідають вищенаведеним вимогам.

Згідно ДБН В. 2.5.-20-2018 Газопостачання громадських будинків п 9.39

Приміщення топкової незалежно від потужності повинно відповідати таким вимогам:

-висота приміщення не менше - 2,5 м;

-наявність природної вентиляції з розрахунку: витяжка

-в об'ємі трьохкратного повітрообміну в годину;

приплив - в об'ємі витяжки плюс додаткової кількості повітря для горіння газу (при заборі повітря із приміщенню);

розміри витяжних та припливних пристроїв повинні визначатися розрахунком; - об'єм приміщення слід передбачати не менше наведеного в таблиці 9.

Таблиця 9 Сумарна теплова потужність опалювального газового обладнання, кВт Об'єм приміщення, м3 До 30 7,5

Понад 30 до 60 13,5 61

Понад 60 до 200 з умов розміщення і експлуатації обладнання, але не менше 15.

Об'єм топочної у відділенні складає (висота приміщення 3,4 м, довжина 2,5 м, ширина 1,8 м) 15.3 м3, топочна облаштована двома котлами потужністю 20 кВт та 50 кВт, з яких працює один котел, а другий працює у випадку виходу з ладу першого котла.

Правил пожежної безпеки в Україні (30.12.2014 № 1417 Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ №810 від 15.08.2016, № 657 від 31.07.2017, № 830 від 25.11.2020)

4. Газове обладнання.

4.1. Розміщення газових опалювальних котлів, опалювальних апаратів, ємнісних газових водонагрівачів, газобалонних установок має відповідати Правилам безпеки систем газопостачання України, затвердженим наказом Мінпаливенерго України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі -НПАОП 0.00-1.76-15).

До пункту 2 опису виявлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки відповідач пояснив:

У відділенні облаштована топкова. У топковій відділення встановлені побутові газові котли АОГВ-20 та АОГВ -50 . Працює АОГВ- 50, другий котел АОГВ -20 може бути підключеним на випадок поломки АОГВ-50. У відділенні не має котельні, а є топкова.

В Україні топкова - це два котла сумарної потужності до 200 кВт та одиничний до 100 кВт. Це обмеження обумовлено "Правилами безпечної експлуатації котлів…", дія правил Не поширюється на котли потужністю до 100 кВт, які відносяться до побутових. Топкова може бути окремо від будівлі, або прибудованою, або вбудованою. Побутові котли можливо розміщувати у жилих приміщеннях (кухні, окремі приміщення). Тут діють усі правила на ГАЗ.

Вимоги, які вказані при перевірці, не є коректними:

Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 810 від 15.08.2016., № 657 від 31.07.2017, №830 від 25.11.2020)

2.23. Забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою.

ДБН В.2.5-77:2014 «Котельні»

Не допускається проектування котелень (у тому числі окремих котлів обладнання і устаткування), прибудованих, вбудованих дахових для таких будинків і споруд громадського призначення:

-дошкільні навчальні заклади,

-навчальні заклади,

-заклади охорони здоров'я та відпочинку (лікувально -профілактичні санаторно - профілактичні, санаторії та санаторії профілакторії),

-заклади соціального захисту населення (крім центрів зайнятості населення).

Відповідач зазначив, що рішенням сесії районної ради від 16.11.2007 №15/23 було передано будівлю та обладнання відділення постійного перебування пенсіонерів та осіб з інвалідністю з балансу Білолуцької районної лікарні Новопсковського територіального медичного об'єднання на баланс Новопсковського територіального центру соціального обслуговування .Територіальний центр ремонт у топковій не проводив.

У 2020 році головним управлінням державної службі України з надзвичайних ситуацій у Луганській області була проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зауважень стосовно топкової не було (а.с.104-105).

Таким чином судом встановлено, що станом на час розгляду справи по суті відповідач має 2 неусунених порушення, зазначених в акті перевірки від 10.02.2021 №1.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Приписами статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України та полягають у:

1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутності на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі пов'язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Як вже зазначив суд раніше відповідачем на виконання усунень порушень, вищезазначених в Акті № 1 від 10.02.2021, до справи надано відповідні документи (а.с.28-60).

В подальшому, позивачем проводились перевірки та Актом від 20.10.2021 № 16 (а.с.94-102) виявлено два порушення, а саме пункти 4.1 глави 4 розділу IV ППБУ - Пункт 9.50 Розділу 9 ДБН В.2.5-20-2018 «Газопостачання» - допущено розміщення газового обладнання в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування (пожежа) та пункти 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; п. 8.2.1, п.8.2.2 розділ 8 ДБН В.2.2-18:2007 «Заклади соціального захисту населення»; пункт 4.9 розділу 4 ДБН В.2.5-77:2014 «Котельні» - допущено влаштування приміщення котельні в будівлі Білолуцького територіального центру соціального обслуговування (пожежа) (а.с.101).

Вищевказані порушення є дуже суттєвими та впливають на безпечність експлуатації приміщення. Їх невиконання та неусунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.

Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.

Відповідно до статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом.

Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Аналізуючи наведені пояснення відповідача та надані ним докази, суд вважає, що відповідач не усунув в повному обсязі виявлені в ході перевірки порушення, які зафіксовано в акті позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 1 від 10.02.2021.

Відповідачем не надано жодного доказу, який би вказував та підтверджував повного усунення порушень, що виявлені позивачем під час позапланової перевірки.

Разом з тим, суд звертає увагу, що абзацом 1 частини першої статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Отже, належним доказом усунення суб'єктом господарювання порушень, виявлених під час перевірки та які слугували підставою для звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування, є відповідний акт перевірки, в якому буде вказано про повне усунення обставин (порушень), що слугували підставою для вжиття заходів реагування.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Зважаючи на те, що відповідачем не усунуті порушення вимог пожежної безпеки у приміщенні, де перебувають співробітники та відвідувачі Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування, суд вважає недопустимою експлуатацію такої будівлі до повного усунення виявлених перевіркою порушень.

Таким чином, оскільки на час розгляду справи доказів, які б свідчили про повне усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не було надано, а ті порушення, які залишились, продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що наявність наведених порушень вимог протипожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 803/209/16.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що існуючі порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки, в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, що є підставою для задоволення позову та застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації будівлі, приміщень до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 10.02.2021 № 1.

Зменшення кількості порушень не може свідчити про повне їхнє усунення.

Також суд звертає увагу сторін на те, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

До того ж, поняття загроза життю та/або здоров'ю людини є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

До того ж, застосований захід реагування має спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки в приміщеннях відповідача.

Такий захід реагування як зупинення експлуатації будівель та приміщень відповідача - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального закладу Білолуцький територіальний центр соціального обслуговування (код ЄДРПОУ 21767243, 92322, Луганська область, Новопсковський район, смт.Білолуцьк(з), вул.Чернишової, буд.1А) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресою 92322, Луганська область, Новопсковський район, смт.Білолуцьк(з), вул.Чернишової, буд.1А, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначених будівлях, вказаних в Акті перевірки від 10 лютого 2021 року № 1.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова