30 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/4411/21
14:27 год
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Шестак Н.В.,
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
представник позивача: адвокат Бухтоярова Оксана Василівна,
відповідач: Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки - представник Роман Дар"я Марківна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі адвоката Бухтоярової Оксани Василівни (88017, Закарпатська область. м. Ужгород, вул. Митна, 23) до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (88015, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Бородіна, 22, код ЄДРПОУ 08410861) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 30 листопада 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 06 грудня 2021 року.
24 вересня 2021 року ОСОБА_1 через уповноваженого адвоката Бухтоярову Оксану Василівну звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки по не оформленню протягом 10-ти днів відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 22.12.2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про призначення пенсії всіх необхідних документів та подання Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про призначення пенсії (додаток 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), не ознайомлення з ним ОСОБА_1 і не направленню до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, а також поверненню документів ОСОБА_1 та невиконанню функцій щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів відповідно до абзацу 2 пункту 1 та п.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; 2) зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити протягом 10-ти днів відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 22.12.2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про призначення пенсії всі необхідні документи і подання Закарпатського обласного територіальною центру комплектування та соціальної підтримки про призначення пенсії (додаток 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ознайомити з ним ОСОБА_1 і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
29 вересня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та призначено розгляд справи.
1. Позиції сторін.
Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що "22.06.2020 року він досяг 45-ти річного віку та набув право на пенсію за вислугу років, відповідно до п. б ст.12 Закону України № 2262-12 "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (діючого в редакції на час мого звільнення з військової служби). У зв'язку з цим, звернувся за правничою допомогою і в його інтересах було зроблено ряд адвокатських запитів з метою збору документів необхідних для подачі для оформлення і призначення пенсії, що підтверджується адвокатськими запитами з поштовими документами про їх направлення та відповідями на них. 22.12.2020 року представник подала відповідачу заяву з відповідним пакетом документів, в якій просила розглянути подані документи та направити їх до Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області для призначення пенсії за вислугу років. Це підтверджується заявою від 22.12.2020 року. Слід зазначити, що цю заяву з документами представники відповідача приймати не хотіли і прийняли тільки після категоричних наполягань адвоката. Процедура подачі документів для призначення пенсії передбачена Порядком № 3-1. Відповідно до пункту 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. 26.03.2021 року, на адресу представника від відповідача надійшов конверт з листом під 23.03.2021 року, в якому відповідач повернув всі подані документи. Це підтверджується поштовим конвертом, роздруківкою з Укрпошти, поштовим реєстром пошти. При цьому, відповідь відповідача у вигляді листа від 23.03.2021 року являє собою формальну відписку...".
26 жовтня 2021 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що заява про призначення пенсії, подана ОСОБА_1 не відповідає вимогам Порядку 3-1, оскільки подана не особисто заявником, а через представника та не у письмовій формі, при цьому оригінали документів, доданих до заяви до Закарпатського ОТЦК та СП його представником не надавалися, їх копії не були звірені. Крім того, підпунктом 4 пункту 7 Порядку 3-1, яким визначено документи, необхідні для призначення пенсії (тобто додатки, що подаються до заяви), регламентовано, що при призначенні пенсії, згідно п. «б» ст. 12 Закону № 2262 обов'язкова наявність документів про страховий стаж. При ньому, до своєї заяви про призначення пенсії, позивач надав довідку форми ОК 5 та звіт Форми № Д5, що не є достатнім. Крім того, попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію теоретично мало бути складено відповідним відділом уповноваженого структурного підрозділу МОУ при звільненні позивача з військової служби (та долучено до особової справи військовослужбовця), а основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається фінансовим органом, тобто у випадку ОСОБА_1 - Командуванням Сухопутних військ Збройних Сил України.
Разом з тим, звертає увагу суду, що позивач - ОСОБА_1 звільнявся з військової служби два рази, що підтверджується його послужним списком та витягами з наказів №203 від 08.08.2005р. та № 234 від 09.10.2015р., копії яких надані ним до позовної заяви, тобто перший раз 08.08.2005 року та другий раз 09.10.2015року. Оскільки ні при першому, ні при другому звільненні, право на пенсію за вислугою років (згідно п. «б» ст. 12 Закону № 2262) позивач не мав, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію відносно нього не складався. А відтак, відсутність розрахунку вислуги років на пенсію як обов'язкового документа для складання уповноваженим структурним підрозділом МОУ (в даному випадку Закарпатським ОТЦК та СП) подання про призначення пенсії, визначеного додатком 2 до Порядку 3-1 не дає підстав для подання документів позивача до органів Пенсійного Фонду України.
05 листопада 2021 року представником позивача на електронну адресу суду подано відповідь на відзив, в якій зазначають, що доводи відповідача про те, що позивачем порушений Порядок № 3-1- є безпідставними, а саме: вказана постанова взагалі не передбачає повернення документів, що протиправно зробив відповідач, більше того, ч.2 і ч. З п. 12 і п.6 передбачають надання допомоги особі в одержанні документів яких не вистачає і в їх додатковому поданні; вимоги п.1 Порядку щодо подання заяви про призначення пенсії з документами позивачем дотримано повністю; у своєму відзиві відповідач, фактично заперечує можливість подання заяви про призначення пенсії адвокатом, чим фактично, нівелює сенс адвокатської професії (адже саме для таких, в тому числі питань, наймають адвоката) та професійні права адвоката визначені ст.20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Даний Закон має вищу юридичну силу ніж Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; всі оригінали документів надавалися; заява встановленого зразка за підписом ОСОБА_1 була надана; п.6 Порядку встановлює навіть направлення такої зави поштою; відповідачем були порушені норми п.12 вказаного Порядку, який передбачає, що: Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку. Відповідач не оформив подання про призначення пенсії та не ознайомив з ним позивача. Крім того, у листі про повернення документів від 23.03.2021р. № 2274/9 не зазначено що заявник має прийти ознайомитися з поданням та про необхідність завірення копій документів, хоча оригінали їм були подані і пред'являлися (п.13 Порядку), а також про необхідність подання інших додаткових документів, вичерпний перелік яких не був вказаний у листі від 23.03.2021р. №2274/9.
Під час розгляду справи по суті позивач та його уповноважений представник позов підтримали повністю, просили суд його задовольнити з мотивів, що в ньому наведені.
Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечила та просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, 09 жовтня 2015 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини польова пошта НОМЕР_2 та знятий з усіх видів забезпечення, відповідно до витягу з наказу командира військової частини п/п НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 234, (а.с. 74).
02 вересня 2020 року між позивачем ОСОБА_1 та адвокатом Бухтояровою Оксаною Василівною укладено Договір про надання правової допомоги в обсязі та на умовах визначених даним Договором, (а.с.40). Зокрема, за п.2 Договору про надання правової допомоги, Виконавець бере на себе виконання наступної правової допомоги: збір документів для оформлення пенсії за вислугу років, подання заяви в Головне управління Пенсійного фонду в закарпатській області про призначення пенсії за вислугу років через Закарпатський обласний військовий комісаріат, з правом підпису на будь-яких документах, їх складення, подання, посвідчення копій тощо та здійснення будь-яких інших передбачених чинним законодавством дій пов'язаних з оформлення пенсії, 9 а.с.40).
22 жовтня 2020 року представник позивача звернулася до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із пакетом документів в інтересах позивача та заявою в якій просить розглянути заяву та подані документи ОСОБА_1 та направити їх до ГУ ПФУ у Закарпатській області для призначення пенсії за вислугу років, (а.с. 33). В тому числі, була подана заява (оригінал) про призначення пенсії від 22 грудня 2020 року за особистим підписом ОСОБА_1 , (а.с.36).
13 березня 2021 року Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом № 2274/9 повідомив, що в результаті розгляду заяви встановлено, що надана заява для призначення пенсії ОСОБА_1 не відповідає вимогам Пенсійного фонду, а саме порядку 3.1. Бланк заяви заповнюється у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки особисто заявником, до заяви надаються оригінали документів, які засвідчують особу власника та інші документи з яких необхідно виготовити копії (посвідчення, свідоцтва тощо). З отриманих документів вбачається, що ОСОБА_1 звільнявся зі служби 2 рази, перший раз 08 серпня 2005 року другий раз 09 жовтня 2015 року. Умови призначення пенсії не виконувалися ні при першому звільненні, ні при другому звільненні, відповідно підстав для складання розрахунку загального страхового стажу на пенсію за вислугою строків з урахуванням страхового стажу немає. Відсутність розрахунку вислуги, як обов'язкового документа для прийняття рішення щодо складання подання уповноваженим органом не дає підстав для подання документів до територіального управління Пенсійного фонду України. Зважаючи на вищезазначене документи повертаються без реалізації, (а.с. 34-34).
Не погодившись із вказаною бездіяльністю, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 48 Закону № 2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті. Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі по тексту - Порядок № 3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.
При цьому, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28 листопада 2018 року по справі № 537/1980/16-а звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Разом з тим, судом встановлено, що 22 грудня 2020 року представник позивача звернулася до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою в якій просить розглянути заяву та подані документи ОСОБА_1 та направити їх до ГУ ПФУ у Закарпатській області для призначення пенсії за вислугу років, (а.с. 33).
13 березня 2021 року Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом № 2274/9 повідомив, що в результаті розгляду заяви встановлено, що надана заява для призначення пенсії ОСОБА_1 не відповідає вимогам Пенсійного фонду, а саме порядку 3.1. Бланк заяви заповнюється у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки особисто заявником, до заяви надаються оригінали документів, які засвідчують особу власника та інші документи з яких необхідно виготовити копії (посвідчення, свідоцтва тощо). З отриманих документів вбачається, що ОСОБА_1 звільнявся зі служби 2 рази, перший раз 08 серпня 2005 року другий раз 09.10.2015 року. Умови призначення пенсії не виконувалися ні при першому звільненні, ні при другому звільненні, відповідно підстав для складання розрахунку загального страхового стажу на пенсію за вислугою строків з урахуванням страхового стажу немає. Відсутність розрахунку вислуги, як обов'язкового документа для прийняття рішення щодо складання подання уповноваженим органом не дає підстав для подання документів до територіального управління Пенсійного фонду України. Зважаючи на вищезазначене документи повертаються без реалізації, (а.с. 34-34).
Як встановлено судом, відповідно до договору про надання правової/правничої допомоги від 02.09.2020 року виконавець (адвокат ОСОБА_2 ) бере на себе виконання наступної правової роботи: документів для оформлення пенсії за вислугу років, подання заяви в Головне управління того фонду України в Закарпатській області про призначення пенсії за вислугу років через Закарпатський обласний військовий комісаріат, з правом підпису на будь-яких документах, їх складення, і, посвідчення копій тощо та здійснення будь-яких інших передбачених чинним законодавством дій пов'язаних з оформленням пенсії.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: 1) звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб); 2) представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об'єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами; 3) ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом; 4) складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку; 5) доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб та відповідно до закону одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги; 6) бути присутнім під час розгляду своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів та давати пояснення щодо суті клопотань і скарг; 7) збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою; 8) застосовувати технічні засоби, у тому числі для копіювання матеріалів справи, в якій адвокат здійснює захист, представництво або надає інші види правової допомоги, фіксувати процесуальні дії, в яких він бере участь, а також хід судового засідання в порядку, передбаченому законом; 9) посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов'язковий спосіб посвідчення копій документів; 10) одержувати письмові висновки фахівців, експертів з питань, що потребують спеціальних знань; 11) користуватися іншими правами, передбаченими цим Законом та іншими законами.
За таких обставин, висновок відповідача щодо необхідності особисто звернутися з заявою про призначення пенсії, суд вважає безпідставним.
У судовому засіданні позивач пояснив, що у жовтні 2015 року був демобілізований із лав Збройних сил України та вважає, що у зв'язку з тим, що 22.06.2020 року він досяг 45-ти річного віку та набув право на пенсію за вислугу років, відповідно до п. б ст.12 Закону України № 2262-12 "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (діючого в редакції на час чого звільнення з військової служби).
Суд вважає необхідним відмітити, що не вдаючись до підстав набуття права на пенсію за вислугу років позивачем згідно п. б ст.12 Закону України № 2262-XII, оскільки це не було підставою для повернення позивачу поданих документів Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, суд оцінює дії відповідача через призму статті 2 КАС України.
Цей обов'язок випливає із завдань адміністративного судочинства, змістом яких є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що не можна визнати дії відповідача правомірними, що проявилися у поверненні позивачу пакету документів майже через 3 місяці після їх подання, без вирішення по суті, зокрема, такі такі дії вчинені нерозсудливо, з порушенням визначеного строку, без врахування всіх обставин справи, непропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
При цьому, відповідач не вчинив визначених дій за заявою позивача від 22.12.2020 року щодо оформлення у визначений строк (протягом 10-ти днів) всіх необхідних документів та сформувати подання про призначення пенсії відповідно до пункту 12 (додаток 2) Порядку№ 3-1 чи надати мотивовану відмову, то судом констатується протиправна бездіяльність Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а відтак з метою належного захисту прав позивача слід зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вчинити дії за заявою ОСОБА_1 від 22.12.2020 року щодо оформлення протягом 10-ти днів всіх необхідних документів та сформувати подання про призначення пенсії відповідно до пункту 12 (додаток 2) Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій № 3-1 від 30.01.2007 року та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки по заяві про призначення пенсії від 22.12.2020 року ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вчинити дії за заявою ОСОБА_1 від 22.12.2020 року щодо оформлення протягом 10-ти днів всіх необхідних документів та сформувати подання про призначення пенсії відповідно до пункту 12 (додаток 2) Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій № 3-1 від 30.01.2007 року та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В.Скраль