08.12.2021
Справа №642/8402/21
Провадження № 3/642/2327/21
08 грудня 2021 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Вікторов В.В.., вивчивши матеріал, що надійшов з ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 164 КУпАП,-
У грудні 2021 р. до Ленінського районного суду м. Харкова з ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області надійшла справа про адміністративне правопорушення за ст. 164 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ №469040 від 26.11.2021, 26.11.2021 близько 15 год. 20 хв. ОСОБА_1 здійснювала продаж бензину за адресою: м. Харків, вул. Холодногірська, 6, без будь-яких дозвільних документів, за що передбачена відповідальність за ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясовувати обставини справи. Для правильного вирішення справи необхідно, щоб були дотримані вимоги щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 256 КУпАП.
Згідно ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 здійснювала продаж без будь-яких дозвільних документів.
Диспозиція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Особа, якою складено протокол, зазначила про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ст. 164 КУпАП, хоча вказана стаття має декілька частин, тобто це порушує право ОСОБА_1 знати, за яке саме правопорушення вона притягається до відповідальності та, відповідно, здійснювати свій захист.
Діючим Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена можливість суду самостійно визначати кваліфікацію вчиненого особою правопорушення.
Таким чином, необхідно чітко зазначити, який саме склад правопорушення наявний в діях ОСОБА_1 із зазначенням конкретного виду господарської діяльності, і кваліфікувати їх за відповідною частиною ст.. 164 КУпАП.
Також слід зазначити, що норма ст. 164 КУпАП є бланкетною, а тому, викладаючи суть правопорушення, слід посилатися на конкретні норми спеціального Закону, які порушила ОСОБА_1 , що, відповідно до ст. 256 КУпАП, має відображатися у протоколі про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Крім того, санкція ст.164 КУпАП передбачає накладення штрафу з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Згідно п. 3 Постанови КМУ № 17 від 16.01.2012 року «Про затвердження Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів», речі і документи приєднуються до справи, крім тих, що за своїми властивостями (габаритами, кількістю, вагою, об'ємом) не можуть бути приєднані до справи. Речі і документи, приєднані до справи, зберігаються в індивідуальному сейфі (металевій шафі) посадової особи, в провадженні якої перебуває справа про адміністративне правопорушення. Речі і документи, що не можуть бути приєднані до справи, зберігаються в приміщеннях уповноваженого органу або його підрозділу, обладнаних сейфами (металевими шафами), стелажами, оббитими металом дверима, гратами на вікнах, охоронною та протипожежною сигналізацією (далі - обладнані приміщення). За відсутності обладнаного приміщення виділяються спеціальні сейфи (металеві шафи) достатнього розміру.
Згідно п. 4.1 зазначеної Постанови відповідальною за зберігання речей і документів в обладнаному приміщенні є посадова особа уповноваженого органу або його підрозділу, яка призначається наказом керівника цього органу або його підрозділу.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення даних вимог закону дотримано не було, оскільки матеріали справи не містять даних стосовно вилучення грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, а в протоколі вилучення не зазначено, на яку суму вилучено бензину та місце його зберігання, у зв'язку з чим, суд, у разі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, буде позбавлений можливості застосувати такий вид адміністративного стягнення, як штраф з конфіскацією грошей, продукції, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу, для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, адміністративний матеріал підлягає поверненню для доопрацювання до ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області.
Керуючись ст.ст. 7, 130, 256, 268, 278 КУпАП, суддя-
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.164 КУпАП повернути до ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В.Вікторов