Постанова від 07.12.2021 по справі 635/8881/21

Справа № 635/8881/21

Провадження № 3/635/2812/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2021 року селище Покотилівка Харківського району Харківської області

Суддя Харківського районного суду Харківської області Шинкарчук Я.А., за участі прокурора Харківської окружної прокуратури Харківської області Мельничука О.О. та особи, яка притягується за вчинення адміністративного правопорушення - ОСОБА_1 , розглянувши матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, депутата VІІ скликання Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ?

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2021 року до Харківського районного суду Харківської області надійшов матеріал відносно ОСОБА_1 про вчинення останньою адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП згідно протоколу №623 (справа №635/8881/21, провадження №3/635/2812/2021).

Виходячи із змісту приведеного вище протоколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області, відповідно підпункту "б" пункту 1 частини першої статті 3 та абзацу 15 часини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, суб'єктом декларування, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, «перед звільненням», а саме, 03.10.2021, за період з 01.01.2020 по 24.11.2020, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП повністю визнала та щиро розкаялася.

Прокурор Харківської окружної прокуратури Харківської області Мельничук О.О. в судовому засіданні підтримав обставини, викладені в протоколі, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП.

Суддя, заслухавши пояснення особи, , яка притягується за вчинення адміністративного правопорушення, та думку прокурора, дослідивши докази у справі, встановив наступне.

Так, згідно з рішенням І сесії Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області VІІ скликання від 10.11.2015 ОСОБА_1 набула депутатських повноважень.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений конституцією України.

Згідно частин першої-третьої статті 4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

За частиною третьою статті 8 вказаного Закону на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

У відповідності до вимог абзацу 1 частини першої статті 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об'єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади.

Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №725-р вказана сільська рада увійшла до складу Липецької селищної ради Харківської області.

Рішенням І сесії Липецької селищної ради Харківської області «Про початок повноважень депутатів Липецької селищної ради Харківської області» від 24 листопада 2020 року визначено повноваження депутатів VIIІ скликання цієї ради, серед яких ОСОБА_1 відсутня.

Таким чином, з 24.11.2020 у ОСОБА_1 припинено повноваження депутата Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (далі - Закон №1700-VII) визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини першої статті 65 Закону №1700-VII за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно з підпунктом "б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1700-VІІ суб'єктами на яких поширюється дія вказаного закону, є, зокрема, депутати місцевих рад.

За положеннями абзацу 15 частини першої статті 1 Закону №1700-VII визначено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

За положеннями частини другої статті 45 Закону №1700- VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 №1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено, зокрема, що:

- декларація суб'єкта декларування, який припиняє свою діяльність (декларація перед звільненням) ? декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону №1700-VII не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а" та "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону №1700-VII. Декларація «перед звільненням» охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими такими суб'єктами декларування.

На виконання вимог абзацу 1 частини другої статті 45 Закону №1700-VII, ОСОБА_1 , будучи депутатом Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області VII скликання, у якого припинено повноваження, 03.10.2021 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, «перед звільненням», шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 будучи депутатом Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області VII скликання, у якого припинено повноваження, відповідно до підпункту "б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1700-VII, являючи суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 частини другої статті 45 Закону №1700-VII, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подачі декларації за період, який не охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування, а саме, 03.10.2021 о 12:01 на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію «перед звільненням», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.

Вирішуючи справи цієї категорії, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31.10.2003), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27.01.1999), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15.05.2003), Законом України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини.

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі статті 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.

З системного аналізу норм КУпАП встановлено, що його завдання полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Отже, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону (дозволено роботи тільки те, що дозволено законом статті 6 Конституції України).

Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларацій до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ? ОСОБА_1 в ході судового розгляду визнала свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення та не заперечувала фактів несвоєчасно поданих декларації «перед звільненням». Доказів на підтвердження поважності причин несвоєчасного подання вказаних декларації ОСОБА_1 суду не надано.

Статтею 172-6 КУпАП України передбачена адміністративна відповідальність, в тому числі, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Приміткою до статті 172-6 КпАП України визначено, що суб'єктами декларування у цій статті є особи, які зазначені у пункті 1, підпунктах "а" та "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", які відповідно до частин першої, другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Факт вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення підтверджується: протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією №623 від 02.11.2021; витягом з положення Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженого наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 06.11.2019 №17; довідкою з Інформаційного порталу Національної поліції України, за якими станом 02.11.2021 ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст.172-4-172-9 КУпАП не притягувалася; довідкою оперуповноваженого УСР в Харківській області Димитрієва О. щодо повноважень працівників УСр в області на виявлення правопорушень, пов'язаних з корупцією, та складання відповідних протоколів від 02.11.2021; копією листа Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 23.09.2021 за вих.№4813/55/119/01-2021; копією листа Липецької сільської ради Харківського району Харківської області від 07.10.2021 №3113 з копіями рішення І сесії VІІ скликання Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області від 10.11.2015 «Про визначення повноважень депутатів Глибоцької сільської ради», рішення І сесії VІІ скликання Глибоцької сільської ради Харківського району Харківської області «Про затвердження регламенту Глибоцької сільської ради VІІ скликання», регламенту роботи сільської ради VІІ скликання» та Рішення І пленарного засідання І сесії VІІІ скликання Липецької сільської ради Харківського району Харківської області від 24.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Липецької сільської ради Харківського району Харківської області»; роздруківкою із Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Липецької сільської ради Харківського району Харківської області; роздруківкою декларації «перед звільненням» ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 24.11.2020; письмовими поясненнями ОСОБА_1 .

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У відповідності до статті 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність притягуваного за адміністративне правопорушення, суд визнає щире розкаяння.

Згідно статті 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність притягуваного за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступень її вини, а також обставину, що особа вперше притягується до адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

При таких обставинах, суд вважає необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчинення нею нових правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції частини першої статті 172-6 КУпАП у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Відповідно до вимог статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі, передбаченому пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.24, 27, 33, 40, 221, 251, 256, 283, 284, 285 КУ п АП, суд,

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області.

Суддя - Я.А. Шинкарчук