07 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/1753/21 пров. № А/857/15854/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційні скарги Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року (суддя - Гавдик З.В., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м.Львів, дата складення повного тексту - 12.07.2021),
в адміністративній справі №380/1753/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У лютому 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідачів Управління Держспецв'язку у Львівській області (відповідач-1), Головного управління ПФУ у Львівській області (відповідач-2), в якому просив: 1) визнати протиправними дії Управління Держспецв'язку у Львівській області щодо відмови підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення позивача станом на 13.03.2019, до якої включити надбавку до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі; 2) зобов'язати Управління Держспецв'язку у Львівській області підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення позивача станом на 13.03.2019, до якої включити надбавку до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, в т.ч. надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі, з 01.04.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум), підготовленої на виконання рішення суду у даній справі.
Відповідачі позовних вимог не визнали, в суді першої інстанції подали відзиви на позов. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 13.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. №1037”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Зобов'язано Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 13.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. №1037”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держспецв'язку у Львівській області на користь позивача 1362,00 грн. сплаченого судового збору.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач Управління Держспецв'язку у Львівській області та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду є незаконним, необґрунтованим, поверховим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права та таким, що підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт Управління Держспецв'язку у Львівській області зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення вищезазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій та алгоритм дій, які повинні вчинити суб'єкти владних повноважень чітко встановлені Порядком №45, а після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, якими внесено зміни до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ підставою для перерахунку пенсій є рішення Кабінету Міністрів України. Тому вважає апелянт, що саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави коли може бути проведено перерахунок. Вказані зміни до Закону №2262-ХІІ не визнавалися неконституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню у вказаних правовідносинах. Надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (що не відображена у Довідці станом на 05.03.2019 та яка була направлена в ГУ ПФУ у Львівській області) при перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 не відображена, оскільки постанова КМУ від 06.02.2019 №178 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 №1037 набула чинності 13.03.2019. Із змісту вищевказаної постанови вбачається, що вона не стосується перерахунку пенсій військовослужбовців та його порядку, а лише поширює свою дію на працюючих військовослужбовців. Зауважує скаржник, що вимога позивача стосується видачі Довідки станом на 13.03.2019, а не 05.03.2019. В той же час, Довідка про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05.03.2019 (від 30.07.2020 №03/07) направлена ОСОБА_1 та ГУ ПФУ у Львівській області, та по якій прийнято рішення на користь позивача у справі №380/8375/20. Крім того, позивачем заявлені нетотожні вимоги, а саме, щодо відмови підготувати та надати ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошевого забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою на день його звільнення станом на 13.03.2019 та щодо відмови підготувати та надати безпосередньо позивачу, заявлено в зверненні від 03.11.2020.
За результатами апеляційного розгляду апелянт (відповідач-1) просить скасувати оскаржене рішення суду від 12.07.2021 року та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Також з рішенням суду першої інстанції від 12.07.2021 року у цій справі не погодився відповідач Головне управління ПФУ у Львівській області та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального і процесуального права, судом неповністю досліджено докази, що мають значення для справи, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт Головне управління ПФУ у Львівській області зазначає, що підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Вважає апелянт, що вимога позивача щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 13.03.2019, до якої включити надбавку до посадового окладу за безперервний стаж, є безпідставною, оскільки суперечить Порядку №45, яким визначено послідовність дій державних органів при проведенні перерахунку пенсії. На адресу ГУ ПФУ у Львівській області нова довідка про розмір грошового забезпечення станом на 13.03.2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу не надходила. Отже, Головним управлінням ПФУ у Львівській області не вчинялося жодних дій, що підпадають під оскарження в суді. Тому вважає дану вимогу до ГУ ПФУ у Львівській області передчасною, що суперечить нормам чинного законодавства. Головне управління ПФУ у Львівській області ще не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2019 ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового станом на 13.03.2019, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушенні. Окрім того зазначає скаржник, що ГУ ПФУ у Львівській області виконано рішення суду у справі №380/8375/20 про здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі нової довідки від 30.07.2020 №03/07 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки, за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
За результатами апеляційного розгляду апелянт (відповідач-2) просить скасувати оскаржене рішення суду від 12.07.2021 року в частині задоволення позовних вимог та в скасованій частині постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що дані апеляційні скарги слід залишити без задоволення, з урахуванням наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).
03.11.2020 року позивач звернувся до Управління Держспецзв'язку у Львівській області із заявою, у якій просив підготувати та скерувати на його адресу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 13.03.2019 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення (з врахуванням надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі) та здійснити відповідне повідомлення ГУ ПФУ у Львівській області про введення наведеної надбавки (а.с. 9).
За результатами розгляду такої заяви Управління надало відповідь від 01.12.2020 за №37/01/03-1587, за змістом якої повідомило ОСОБА_1 , що надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (яка не відображена у довідці станом на 05.03.2019 року) при перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року не врахована, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 року №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 року №1037” набула чинності 13.03.2019 року. Відповідно до вимог Загальних положень Інструкції про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 13.03.2018 №151: “Абзац другий пункту 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України № 180 від 28.03.2019 - застосовуються з 13.03.2019”, а підстави для перерахунку пенсії виникли 05.03.2019 року. З тих підстав надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі не була включена до Довідки станом на 05.03.2019, та враховуючи відсутність додаткових звернень від ГУ ПФУ у Львівській області відповідно до алгоритму, визначеного Порядком №45, правових підстав для виготовлення та направлення Довідки станом на 13.03.2019, а також повідомлення ГУ Пенсійного фонду України у Львівській в Управління немає (а.с. 11).
20.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області з інформаційним запитом про те, чи скеровувались з 13.09.2019 року Головним управлінням ПФУ у Львівській області на адресу Управління Держпецзв'язку у Львівській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45) та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 №3-1); чи включалось до цих списків прізвище позивача (а.с. 13).
Листом від 26.01.2021 року №1300-5203-8/7159 Головне управління ПФУ у Львівській області повідомило позивачу, що з 01.01.2018 року на виконання пункту 1 постанови №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, здійснено перерахунок пенсії з оновленого грошового забезпечення, (окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років), визначеного відповідно до постанови від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” станом на 01.03.2018 року. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення пенсії не приймалось (а.с. 14-15).
Вважаючи протиправними дії відповідача-1 щодо відмови підготувати та направити відповідачу-2 спірної довідки станом на 13.03.2019, до якої включити надбавку до посадового окладу за безперервний стає на шифрувальній роботі, позивач звернувся з цим позовом до адміністративного суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача щодо підготовки та надання нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 13.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. №1037”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, в т.ч. надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі, з 01.04.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум), підготовленої на виконання рішення суду у даній справі, суд визнав передчасною, а отже і безпідставною.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 9 Закону №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом апеляційної інстанції враховано, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. (далі - Порядок №45).
Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103), пунктами 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., №77).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Одночасно Постановою №103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою №103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку №45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, в силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019.
Тому з 05.03.2019, тобто дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення вищезазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійний орган та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Відтак, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ відповідно було прийнято рішення суду, яке набрало законної сили у справі №380/8334/20.
Апеляційний суд зазначає, що до 01.03.2018 була чинною “Інструкція про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України”, затверджена наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 30.11.2015 №731, главою 4 розділу ІІІ якої була передбачена виплата надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі.
Відповідно до пункту 3 Постанови №704 (зі змінами) та з метою приведення нормативно-правових актів Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у відповідність до законодавства, наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 13.03.2018 №151 затверджена “Інструкції про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України” (далі - Інструкція №151).
Інструкція №151 до 13.03.2019 не передбачала виплату надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі.
З 13.03.2019 застосовується глава 15 розділу III Інструкції №151, якою доповнено розділ ІІІ Інструкції згідно із наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 28.03.2019 №180.
Зокрема, з 13.03.2019 главою 15 розділу III Інструкції №151 врегульовано питання виплати надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі до посадових окладів у таких розмірах: від 1 до 3 років - 10 відсотків; від 3 до 5 років - 15 відсотків; понад 5 років - 20 відсотків.
Таким чином, з 13.03.2019 відбулося підвищення грошового забезпечення за рахунок вказаної надбавки.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 , як пенсіонер Держспецзв'язку, звернувся листом від 03.11.2020 до відповідача-1 з проханням підготувати та скерувати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України повідомлення про введення у Держспецзв'язку нової щомісячної надбавки грошового забезпечення та його адресу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення за нормами, чинними на 13.03.2019 року, для перерахунку основного розміру пенсії.
Управління розглянуло згадане звернення позивача та листом від 01.12.2020 за №37/01/03-1587 повідомило останнього, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 була направлена до ГУ ПФУ у Львівській області для здійснення відповідного перерахунку пенсійного забезпечення. Надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі не включена до довідки станом на 05.03.2019, даний вид грошового забезпечення набув чинності 13.03.2019, а тому не застосовується для перерахунку пенсії при виникненні підстав станом на 05.03.2019.
Судом враховується, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. №1037”, яка набрала чинності 13.03.2019, внесено зміни до тексту Постанови №1037, а саме: “у першому реченні слова і цифри “з 8 червня 1995 р. працівникам” замінити словами “працівникам, військовослужбовцям та особам рядового та начальницького складу” щодо надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі.
Таким чином, внесені зміни постановою КМУ від 06.02.2019 №178 поширили свою дію з 13.03.2019 на військовослужбовців, а відтак і на позивача.
Отже, до моменту отримання належної довідки, виданої компетентним органом, в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Системний аналіз наведених судом вище правових норм свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, в даному випадку постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. №1037”, що набула чинності 13.03.2019.
При цьому, процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком №45, який є чинним. Тому необхідність прийняття будь-яких додаткових рішень для перерахунку пенсії законодавством не передбачено.
Водночас, визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлений Верховним Судом у рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19, у пункті 24 якого зазначено, що суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою №45. Постановою №704, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Отже, з урахуванням змін (збільшення), у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178, грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, зокрема надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ та пункту 5 Порядку №45 набув право на перерахунок пенсії в частині додаткового виду грошового забезпечення.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені обставини справи, суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 13.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. №1037”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Доводи апелянта (відповідача-1), що у даній справі вимога позивача стосується видачі довідки станом на 13.03.2019, а не 05.03.2019, в той же час довідка про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05.03.2019 (від 30.07.2020 №03/07) направлена ОСОБА_1 та по якій прийнято рішення на користь позивача у справі №380/8375/20 - спростовуються тим, що з 13.03.2019 Інструкцією №151 встановлено надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі, а тому станом на 13.03.2019 у позивача є право на нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням вказаної чинної надбавки.
Щодо доводів апелянта (відповідача-1) про не дотримання позивачем вимог щодо посвідчення копій документів, а саме не зазначено відмітки “Копія вірна” при поданні позову, то такі колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки додані позивачем до позову документи засвідченими належним чином, у порядку, визначеному ст.94 КАС України.
Відповідно частин 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до частини 2 статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, судом апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» (Рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, у пункті 23 рішення Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Доводи скаржників, зазначені в апеляційних скаргах та обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді, оскільки, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції всебічно з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційні скарги Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року в адміністративній справі №380/1753/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль