Постанова від 06.12.2021 по справі 300/1913/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/1913/21 пров. № А/857/13407/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,

на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року (суддя - Шумей М.В., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м.Івано-Франківськ, дата складення повного тексту - не зазначена),

в адміністративній справі №300/1913/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У квітні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, в якому просив: 1) визнати бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати призначеної підвищеної пенсії позивачу - протиправною; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, відповідно до судового рішення по адміністративній справі №809/793/17, та у відповідності до статей 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням грошового забезпечення для перерахунку пенсії відображеного в довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Івано-Франківській області про розмір №3581/108/05/8-17 від 20 жовтня 2017 року, у наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн.; підвищення посадового окладу (100 відсотків) - 2700,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (за вислугу 20 років), ( 40 відсотків) - 2960,00 грн.; надбавка за умови режимних обмежень (15 відсотків) - 810,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 10360,00 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків)-1890,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50 відсотків) - 1350,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (42 відсотка) - 3217,2 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50 відсотків) - 2350 грн.; премія (70 відсотків) - 5362,00 грн. з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 лютого 2016 року; 3) з 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження максимального розміру; 4) зобов'язати відповідача до негайного виконання рішення суду відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України; 5) відповідно до статті 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання відповідача, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення; 6) судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Також відповідач у відзиві покликався на необхідність застосування наслідків пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду із даним позовом.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати призначеної підвищеної пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до статей 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з урахуванням грошового забезпечення для перерахунку пенсії відображеного в довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Івано-Франківській області про розмір №3581/108/05/8-17 від 20 жовтня 2017 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 лютого 2016 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 908,00 грн..

З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду ухвалене із порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії цим особам, не входять до компетенції ГУ ПФУ в області. Оскільки судові рішення, які набрали законної сили, виконуються виключно в межах покладених повноважень, а рішенням суду від 26.09.2017 на Головне управління Фонду в області не було покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням «нової» довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, виданої відомством 20.10.2017, у Головного управління Фонду в області були відсутні законні підстави та повноваження щодо здійснення такого перерахунку. Зазначає апелянт, що постановою Верховного Суду у справі №345/4245/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2017 №3581/108/05/8-17 з урахуванням висновків суду, зазначених у цій постанові. Головним управління 12.06.2020 на виконання рішення Верховного Суду було повторно розглянуто заяву та надано відповідь позивачу. Звертає увагу суду, що позивач вже звертався з аналогічним предметом спору до того ж самого відповідача. Також зазначає апелянт, що довідка про розмір грошового забезпечення, видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області від 20.10.2017 №3581/108/05/8 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 у справі №809/793/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 в справі №876/9010/17 втратила чинність у зв'язку з виготовленням та направленням Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нової довідки від 20.03.2018 №1317/8-18 для перерахунку пенсії позивача. Тільки після того, як Головне управління ПФУ направить відповідні списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії до відповідних структурних підрозділів, дані структурні підрозділи мають право видавати та направляти відповідні довідки до Головного управління ПФУ для проведення перерахунку пенсії (відповідно до Порядку №45 від 13.02.2008). В рішенні Великої Палати ВС від 19.02.2020 вказано, що скасування в судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови №103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Щодо зобов'язання здійснити перерахунок без обмеження максимальним розміром, то апелянт вказує, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 встановлено тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2017, максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати 10740 гривень. Також відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 №911-VIII максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Отже, норма ст.43 з урахуванням вимог Закону України від 24.12.2015 р. №911 поширюється на всі пенсії, призначені до і після січня 2016 року. З 1 січня 2017 року максимальний розмір пенсії визначено окремим законом, прийнятим 06.12.2016 (Закон України від 06.12.2016 №1774-VIII), який вніс зміни статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, згідно з якими тимчасово по 31.12.2017 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень. Норма закону про обмеження максимального розміру пенсії, а саме ст.43, не визнавалася неконституційною і на даний час є чинною.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 08.06.2021 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивач подав до суду апеляційної відзив на апеляційну скаргу, у якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, залишивши без змін рішення суду від 08.06.2021 року як таке, що прийняте відповідно до норм процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити частково, з урахуванням наступного.

Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), яка призначена позивачу з 25 листопада 2003 року.

На виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області у справі №809/793/17 від 03.08.2017 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №876/9010/17 від 26.09.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, підготовлено та направлено позивачу, а також до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку №3581/108/05/8-17 від 20.10.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (а.с. 13, 18, 38, 39).

Судом також встановлено, що рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 01.03.2018 року в справі №345/4245/17 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною та реальною інформацією, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 від 20.10.2017 №3581/108/05/8-17 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 в адміністративній справі №809/793/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 у справі №876/9010/17 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2018 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено, рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 01 березня 2018 року у справі №345/4245/17 скасовано та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.

Однак, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі №345/4245/17 рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 01.03.2018 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №345/4245/17 - скасовано. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задоволено частково, а саме, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2017 №3581/108/05/8-17 з урахуванням висновків суду, зазначених у цій постанові (а.с. 31).

Позивач неодноразово звертався із заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про проведення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі вищезазначеної довідки від 20.10.2017 №3581/108/05/8-17 (а.с. 45-60).

На такі заяви відповідачем ГУ ПФУ в Івано-Франківській області було надано відповіді, за змістом яким відповідач повідомляв, що Головним управлінням пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 31.01.2016 перерахунок пенсії (в межах суми платежу за один місяць) з обмеженням її максимальним розміром 10-ма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Також вказано, що довідка про розмір грошового забезпечення, видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області від 20.10.2017 №3581/108/05/8 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 у справі №809/793/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 в справі №876/9010/17 втратила чинність у зв'язку з виготовленням та направленням Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нової довідки від 20.03.2018 №1317/8-18 для перерахунку пенсії позивача на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Тому, у Головного управління немає законних підстав і відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії (а.с. 40-66, 85-87).

При цьому, колегія суддів враховує, що лист-відповідь ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 12.06.2020 за №1587-1386/П-03/8-0900/20 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 являється результатом виконання постанови Верховного Суду від 28.04.2020 у справі №345/4245/17, якою Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2017 №3581/108/05/8-17 з урахуванням висновків суду, зазначених у цій постанові (а.с. 49-51).

Таким чином, судом встановлено, що відповідач фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2017 №3581/108/05/8, що видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на виконання судових рішень у справі №809/793/17.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку з 01.02.2016 року та виплати призначеної позивачу пенсії, позивач звернувся до адміністративного суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Колегія суддів апеляційного суду частково погоджується із висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

На підставі системного аналізу наведених вище приписів нормативно-правових актів можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Згідно із абз. 2 розділу ХІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про Національну поліцію", за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ.

Аналогічна правова позиція неодноразово викладена у постановах Верховного Суду від 24.07.2018 у справі №822/2560/16, від 18.10.2018 у справі №552/5474/16-а, від 12.06.2019 у справі №243/7339/17.

У відповідності до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пп. 2, 3 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби, останні ж готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

У цій справі відповідач покликається на те, що видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області довідка від 20.10.2017 №3581/108/05/8 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що видана ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою старший оперуповноважений в ОВС Калуського МВ УБОЗ УМВС в області прирівняно до посади старший оперуповноважений в ОВС, втратила чинність у зв'язку з виготовленням та направленням Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нової довідки від 20.03.2018 №1317/8-18 для перерахунку пенсії позивача на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Відповідно частин 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно із ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (із змінами, внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 07.02.2012 №3-1; далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ станом на 01.01.2016.

З матеріалів справи слідує, що позивач, отримавши нову довідку про розмір його грошового забезпечення за №3581/108/05/8 від 20.10.2017, що видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області, звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці.

Крім цього, як уже було вказано судом вище, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі №345/4245/17 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задоволено частково, а саме, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2017 №3581/108/05/8-17 з урахуванням висновків суду, зазначених у цій постанові.

На виконання цього рішення Верховного Суду від 28.04.2020 року і за результатам розгляду заяви позивача від 20.05.2020 року про перерахунок пенсії, відповідач ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом-відповіддю від 12.06.2020 за №1587-1386/П-03/8-0900/20 фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2017 №3581/108/05/8, що видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок пенсії. Передумовою для проведення такого перерахунку є оформлена Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області довідка №3581/108/05/8 від 20.10.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка складена на виконання судових рішень у справі №809/793/17 та відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260.

За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області за №3581/108/05/8 від 20.10.2017 є протиправними. Належним способом для відновлення порушених прав та інтересів позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням вказаної довідки, починаючи з 01.02.2016 року.

При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до ч.2 ст.63 цього Закону, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Водночас, частиною 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, являється вірним і обгрунтованим висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності до статей 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з урахуванням грошового забезпечення для перерахунку пенсії відображеного в довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Івано-Франківській області про розмір №3581/108/05/8-17 від 20 жовтня 2017 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 лютого 2016 року.

Однак, вирішуючи вимогу позивача про проведення відповідного перерахунку та виплати пенсії позивачу без обмеження максимального розміру, суд першої інстанції не врахував, що вимога позивача про проведення спірного перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру є передчасно, оскільки відповідачем ще не проводився відповідний перерахунок пенсії позивача і не обмежувався розмір такої перерахованої пенсії.

У зв'язку з чим, рішення суду першої інстанції від 08.06.2021 року в цій частині, тобто в частині «без обмеження максимального розміру», необхідно скасувати з прийняттям нового судового рішення.

Відносно питань про допуск рішення суду до негайного виконання, та про встановлення судового контролю, то колегія суддів апеляційного суду враховує, що суд першої інстанції рішенням від 08.06.2021 року відмовив у задоволенні цих вимог позивача, і в цій частині рішення суду першої інстанції не оскаржене позивачем в апеляційному порядку.

Відповідно до ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції необхідно скасувати частково, а саме, в частині задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести з 20 грудня 2016 року відповідний перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження максимального розміру, в цій частині слід прийняти нову постанову про відмову у задоволенні такої позовної вимоги.

У решта частині рішення суду першої інстанції від 08 червня 2021 року слід залишити без змін, як таке, що винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги в іншій частині висновків суду першої інстанції не спростовують.

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задоволити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року в адміністративній справі №300/1913/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - скасувати частково, а саме, в частині задоволення позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 20 грудня 2016 року відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру, - і в цій частині прийняти нову постанову.

Відмовити у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 20 грудня 2016 року відповідний перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру.

У решта частині рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року в адміністративній справі №300/1913/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. В. Гуляк

судді Н. В. Ільчишин

Р. Й. Коваль