Постанова від 16.11.2021 по справі 320/12658/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/12658/20 Суддя (судді) першої інстанції: Панова Г. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Федотова І.В.,

суддів: Єгорової Н.М. та Чаку Є.В.,

за участю секретаря Бринюк Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Обухівської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рівер Фіш" до Обухівська міська рада Київської області про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» (далі - позивач, ТОВ «Рівер Фіш») звернулось з позовом до Григорівської сільської ради Обухівського району Київській області (далі - відповідач), в якому просило суд:

- визнати незаконним та скасувати Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 109 від 16.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року № 2041.58.VII. «Про надання TOB «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду;

- визнати незаконним та скасувати Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 110 від 22.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року № 2041.58.VII. «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду;

- визнати незаконним та скасувати Рішення п'ятдесят дев'ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року позов було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 109 від 16.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Визнано протиправним та скасовано Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 110 від 22.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Так, апелянт вважає вказане рішення незаконним, необ'єктивним, невмотивованим, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що судом першої інстанції винесено дане рішення з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції обставинам справи, порушенням норм процесуального права.

Доводи апелянта ґрунтуються на тому, що судом першої інстанції не взято до уваги докази, що є додатком до відзиву на позовну заяву.

Також, вказує про те, що рішенням Обухівської міської ради від 30.03.2021 скасовано рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», як таке, що прийняте з порушенням вимог законів України, в тому судом першої інстанції не взято до уваги, що станом на час вирішення спору судом, взагалі відсутній предмет спору.

Відповідно до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» зареєстроване в якості юридичної особи 09.10.2020 номер запису 1 008841020000004061.

Видами діяльності позивача згідно КВЕД є: 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура) (основний); 03.12 Прісноводне рибальство; 03.21 Морське рибництво (аквакультура); 10.20 Перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків; 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.23 Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 81.29 Інші види діяльності із прибирання.

02.10.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» звернулося до Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об'єктом та водним простором (два стави) орієнтовною площею 40,00 га, а також передачу в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об'єктів орієнтовною площею 10,00 га для рибогосподарських потреб, (у тому числі рибництва (аквакультури) з доданими документами.

За результатами розгляду вказаної заяви, 13.10.2020 року Григорівською сільською радою Обухівського району Київської області прийнято рішення №2041.58.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Так, вказаним рішенням вирішено: 1. Надати дозвіл ТОВ «Рівер Фіш» на оформлення проектної документації із землеустрою, щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об'єктом та водним простором (ставами) орієнтовною площею 51,00 га, а також передачі в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об'єктів орієнтованою площею 11,00 га для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), що розташовані в межах Григорівської сільської ради.

2. Розроблення проектної документів із землеустрою доручити землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію.

3. Погодити і затвердити документацію із землеустрою в порядку визначеному ст. 186 ЗК України.

Розпорядженням № 109 від 16.10.2020 року в.о. Григорівського сільського голови Зеленою О.О. було зупинено дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винесено на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» згідно заяви ТОВ «Рівер Фіш».

Вказане розпорядження від 16.10.2020 видане за підписом в.о. Григорівського сільського голови О.О.Зеленою та підписане вказаною особою.

Розпорядженням № 110 Григорівського сільського голови від 22.10.2020 року було прийнято рішення зупинити дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винести на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Вказане розпорядження видане за підписом Григорівського сільського голови Кисіль С.Б.

Рішенням Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року №2047.59.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» за результатами повторного розгляду заяви ТОВ «Рівер Фіш» було вирішено відмовити в наданні дозволу ТОВ «Рівер Фіш» на оформлення проектної документації із землеустрою, щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об'єктом та водним простором (ставами) орієнтовною площею 51,00 га, а також передачу в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об'єктів орієнтованою площею 11,00 га для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), що розташовані в межах Григорівської сільської ради.

Відповідно до відомостей протоколу засідання п'ятдесят дев'ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради від 26.10.2020, всього депутатів сільської ради 14 чоловік, присутні на сесії - 7 депутатів. Також з протоколу вбачається, що згідно порядку денного слухали питання про повторний розгляд заяви від ТОВ «Рівер Фіш» «Про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Вирішили: одноголосно прийняли рішення про відмову в наданні дозволу рішення №2047.

Не погоджуючись з вказаними розпорядженнями та рішенням відповідача від 26 жовтня 2020 року №2047.59.VII позивач звернувся з даним позовом до суду.

Колегія суддів при винесенні даної постанови виходить з наступного.

Частина 2 ст. 19 Конституції України, визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частинами 1, 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до ч. 1-5 статті 12 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 8 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Відповідно до ч. 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Частиною 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені виключні повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради, а саме: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостоюстатті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; 8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; 10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, розпорядженням від 16.10.2020 № 109 було зупинено дію рішення від 13.10.2020 року Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області №2041.58.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Вказане розпорядження було видане за підписом в.о. Григорівського сільського голови О.О.Зелена, а розпорядження від 22.10.2020 № 110 аналогічного змісту видане за підписом Григорівського сільського голови Кисіль С.Б.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що рішенням Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 13.10.2020 №1923.58.VІІ «Про преміювання у 2020 році голови Григорівської сільської ради та надання основної щорічної відпустки» вирішено, в тому числі надати чергову відпустку голові Григорівської сільської ради з 21.10.2020 року тривалістю 16 календарних днів (згідно заяви Кисіль С.Б. від 12.10.2020) за період роботи з 09.11.2019 по 08.11.2020. Головному бухгалтеру виплатити відпускні в установленому порядку. До роботи стати 06.11.2020 року.

Як вбачається з розпорядження Григорівського сільського голови № 104 від 13.10.2020, у зв'язку з перебуванням сільського голови у відпустці з 21.10.2020 по 05.11.2020 обов'язки сільського голови покласти на секретаря Григорівської сільської ради Зелену Ольгу Олександрівну.

Крім того, в матеріалах справи містяться відомості табелю обліку робочого часу за жовтень 2020 року по Григорівській сільській раді щодо сільського голови Кисіля С.Б., відповідно до якої щодо останнього у період з 21 жовтня по 30 жовтня в графі відпрацьованого часу проставлено відмітки В - відпустка.

Таким чином, враховуючи встановлені судом першої та апеляційної інстанції обставини, колегія суддів дійшла висновку, що Григорівський сільський голова Кисіль С.Б. відбув у відпустку з 21.10.2020.

Разом з тим, спірне Розпорядження №109 від 16.10.2020 року в.о. Григорівського сільського голови Зеленою О.О., яким зупинено дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винесено на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» згідно заяви ТОВ «Рівер Фіш» підписане в.о. сільського голови Зеленою О.О.

Враховуючи те, що виконання обов'язків сільського голови було покладено на секретаря Григорівської сільської ради - Зелену О.О на період відпустки Григорівського сільського голови зокрема з 21.10.2020 по 05.11.2020, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що винесення Зеленою О.О. 16.10.2020 Розпорядження №109 від 16.10.2020 року яким зупинено дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» суперечить приписам ч.4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки остання набула статусу виконуючого обов'язки Григорівського сільського голови лише з 21.10.2020, а станом на час прийняття спірного розпорядження обіймала посаду секретаря Григорівської сільської ради, відтак не мала повноважень приймати розпорядження про зупинення рішення ради.

Посилання апелянта на розпорядження №104 від 13.10.2020, яким відповідач обґрунтовує перебування Голови сілької ради у відпустці у період з 15.10.2020 колегією суддів оцінюється критично, з огляду на те, що в матеріалах справи наявні два розпорядження №104 від 13.10.2020, проте різні за своїм змістом.

Відтак, дослідити правову природу виникнення обох розпоряджень як і юридичну значимість одного з них не вбачається можливим.

Разом з тим, з огляду на наявність відомостей табелю обліку робочого часу за жовтень 2020 року по Григорівській сільській раді колегія суддів дійшла висновків наведих вище, з огляду на що посилання апелянта на такі докази є необґрунтованим.

Крім того, апелянтом не спростовано відомості, які містяться у табелі обліку робочого часу за жовтень 2020 року по Григорівській сільській раді.

Щодо висновків суду першої інстанції стосовно Розпорядження №110 Григорівського сільського голови від 22.10.2020 року.

Так, судом першої інстанції вірно встановлено, що вказаним розпорядженням було прийнято рішення зупинити дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винести на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Колегія суддів зауважує, що з огляду на встановлені вище обставини перебування сільського голови у відпустці станом на 22.10.2020 року, вказане розпорядження прийнято останнім неправомірно.

Наведене у сукупності свідчить про неправомірність прийняття обох спірних розпоряджень, що свідчить про їх протиправність та незаконність.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині, а спірні розпорядження підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Враховуючи, що судом першої інстанції було відмовлено в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування Рішення п'ятдесят дев'ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», апелянтом рішення суду у вказаній частині не оскаржується, а тому в силу ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції не переглядає рішення суду першої інстанції у вказаній частині.

Доводи апелянта про відсутність предмета спору з огляду на те, що рішенням Обухівської міської ради від 30.03.2021 № 243/112-8-VІІІ «Про скасування рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 №2041.58.VІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» скасовано рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 №2041.58.VІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», як таке, що було прийняте з порушенням вимог законів України, скасовано рішення Григорівської сільської ради від 26.10.2020 № 2047.59.VІІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», як таке, що було прийняте з порушенням вимог законів України, колегія суддів приймає до уваги, та зазначає, що в частині визнання незаконним та скасування Рішення п'ятдесят дев'ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII судом першої інстанції із вказаних вище підстав було відмовлено у задоволенні вказаної позовної вимоги.

Водночас, рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 №2041.58.VІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» в межах даної справи позивачем не оскаржувалося, а відтак надання оцінки вказаному факту з підстав відсутності предмету спору у вказаній частині виходить за межі позовних вимог.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що вказане вище рішення було прийнято вже після звернення позивача до суду з даним позовом.

Відтак, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Обухівської міської ради Київської області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя: І.В. Федотов

Судді: Н.М. Єгорова

Є.В Чаку

Повний текст постанови виготовлено 29.11.2021 року.