Справа № 502/2038/21
07 грудня 2021 року м. Кілія
Суддя Кілійського районного суду Одеської області Маслеников О. А.,
розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до
Кілійської міської ради
про
визнання права власності на житловий будинок за спадщиною, -
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Кілійського районного суду Одеської області з позовом до Кілійської міської ради про визнання права власності на житловий будинок за спадщиною.
Розглянувши позовну заяву разом з додатками, встановлені підстави для залишення позовної заяви без руху, у зв'язку з невідповідності позову вимогам ст. 175 ЦПК України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 120 ЦК УРСР (в ред. 1963 року, що діяла до 15.04.1991 року) майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної власності.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 123 ЦК УРСР доля члена колгоспного двору в майні двору визначається при виході його зі складу двору без утворення нового двору (виділ). Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток всіх членів двору включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Разом з тим:
-в порушення п. 5 ч. 3 статті 175 ЦПК України, позивачем не обґрунтовані підстави щодо визнання за нею права власності, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо учасників колгоспного двору станом на 16.04.1991 року;
Також, в порушення п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позивачем не викладено обставини щодо того, чи відомо їй про наявність інших спадкоємців, в тому числі осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також в порушення п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України, позивачем не обґрунтована ціна позову, виходячи з наступного.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності"під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продане в даному населеному пункті чи місцевості. Механізм проведення оцінки нерухомого та рухомого майна для цілей обчислення державного мита та інших обов'язкових платежів визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" від 21 серпня 2014 року №358. Документом, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна (стаття 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні"). Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності. Згідно зазначеної вище Постанови Кабінету Міністрів України № 358 від 21 серпня 2014 року строк дії звіту про оцінку нерухомого майна становить не більше шести місяців з дати оцінки.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з відповідними змінами та доповненнями, передбачено, що за подання позовної заяви, що судовий збір за позовну заяву майнового характеру, яка подана фізичною особою сплачується у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В позовній заяві, зазначена ціна позову в розмірі 262 383, 00 гривень, виходячи з характеристики будинку, господарських будівель та споруд станом на 18.01.2013 року, однак для визначення ціни позову позивачу слід долучити до позовної заяви оцінку вартості майна станом на час звернення до суду, чи інший доказ про вартість нерухомого майна та визначити дійсну ціну позову у відповідності до ч. 2 ст.176 ЦПК України з метою визначення розміру сплати судового збору за подання заяви майнового характеру.
Окрім того, ч. 5 ст. 95 ЦПК України передбачено, що учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях),повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Проте, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. ст. 175,177 ЦПК України, оскільки при оформленні додатків до позовної заяви не було виконано вимоги ст. 95 ЦПК України, зокрема, додатки, які залучені до позовної заяви не завірені належним чином.
Відповідно до вимог ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст. ст. 175, 185, 353 ЦПК України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кілійської міської ради про визнання права власності на житловий будинок за спадщиною - залишити без руху.
Надати позивачу строк десять днів з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников