Постанова від 07.12.2021 по справі 420/11119/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/11119/21

Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.

рішення суду першої інстанції прийнято у

м. Одеса, 03 вересня 2021 року

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Танасогло Т.М.,

суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2021 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України (відповідач 2), про:

визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 89 % грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення при проведенні 07.05.2021 р. перерахунку основного розміру пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2579 від 12.10.2020р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести з 01.06.2021 р. перерахунок та нарахування основного розміру пенсії позивача виходячи з 89 % грошового забезпечення, з урахуванням довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2579 від 12.10.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов'язання Пенсійний фонд України виплачувати позивачу з 01.06.2021 р. перераховану пенсію виходячи із основного розміру моєї пенсії 89 % грошового забезпечення з урахуванням довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2579 від 12.10.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, з урахуванням раніше проведених виплат;

стягнення на користь позивача судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 908 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області..

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що після звільнення з військової служби призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення. При проведенні перерахунку пенсії позивача у 2021р. позивачу зменшено її розмір з 89 % до 70 %, незважаючи на те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2020р. у справі №420/1454/20 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за вислугу років з 01.01.2018р. з 89 % до 70 % грошового забезпечення. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ має застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках та переліку складових, з яких нараховувалась пенсія, яка діяла на момент призначення пенсії, відтак дії відповідача щодо зменшення розміру грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019р. є протиправними.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Одеській області проти позову заперечував.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 р. до участі у розгляді даної справи залучено Пенсійний фонд України в якості другого відповідача.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року, позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку від 07.05.2021р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок, нарахування та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 р. в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 р. «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2021 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням в частині покладених на Пенсійний фонд України зобов'язань, відповідачем 2 - Пенсійним фондом України на зазначене рішення подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати судове рішення з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України.

В обґрунтування скарги вказано, що суд першої інстанції неповно з'ясував обсяг повноважень Пенсійного фонду України щодо можливості виплачувати пенсію безпосередньо позивачу, оскільки ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що виплата пенсій здійснюється органами ПФ України за місцем фактичного проживання пенсіонера. Функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України, що прямо встановлено положеннями чинного законодавства,оскільки пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014р. №28-2, чітко визначено, що головні управління відповідно до покладених завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, судом першої інстанції не враховано розмежування компетенції Пенсійного фонду України та Головного управління. Спеціальних підрозділів, які б безпосередньо виплачували пенсію, в Пенсійному фонді України не створено і не могло бути створено. Таким чином, на думку апелянта, зобов'язання з виплати пенсії, покладене судом першої інстанції на Пенсійний фонд України в оскаржуваному рішенні, не узгоджується з чинним законодавством, застосоване без урахування розмежування компетенції Пенсійного фонду України та Головного управління та без врахування можливості виконання такого зобов'язання Фондом.

Апелянт також вказує про хибність висновку суду першої інстанції щодо зменшення компетенції головних управлінь Пенсійного фонду України з 01.04.2021р. шляхом переходу повноважень щодо виплати нарахованої пенсії від головних управлінь Фонду до Пенсійного фонду України. Судом не правильно застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» та Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. №1596, оскільки централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не може бути реалізоване без нарахування, складання документів для виплати пенсій територіальним органом Пенсійного фонду та згідно з Порядком №1279, лише спрощує процедуру проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. При цьому, призначення (перерахунок) та виплата пенсій пенсіонерам є дискреційними повноваженнями територіальних управлінь Фонду.

Окрім того, апелянт вважає, що судом першої інстанції помилково не було застосовано у даному випадку строків позовної давності щодо залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду, з огляду на пропуск строку звернення до суду з цим позовом.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідачем - Пенсійним фондом України, не оскаржується рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог, задоволених судом попередньої інстанції стосовно визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Одеській області та покладення на ГУ ПФУ в Одеській області певних зобов'язань, відтак колегія суддів вважає за необхідне здійснювати перевірку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги Пенсійного фонду України щодо наявності правових підстав для зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 р. в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 р. «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2021 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат.

Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в п. 13.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20 травня 2013 року №7, відповідно до якого у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з червня 2002 р. отримував пенсію за вислугу років у розмірі 89 % сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 14).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, позивачу з 01.01.2018 року перераховано пенсію, розмір якої обчислюється з розміру грошового забезпечення, яке становило: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років. Перерахунок пенсії з 01.01.2018 року здійснено, виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення.

При проведенні даного перерахунку основний розмір пенсії позивача зменшено з 89% на 70%, врахованого грошового забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2020р. у справі №420/1454/20 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 89 % грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 89 % від розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.03.2018 року та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2020р. у справі №420/1454/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018р., виходячи з 89 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с.25).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021р. по справі № 420/13865/20 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, які викладені у листі 11448-11232/Д-02/8-1500/20 від 01.12.2020 року, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2579 від 12.10.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням вже виплачених сум) основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2579 від 12.10.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, починаючи з 01.04.2019 року та провести виплату перерахованої пенсії, з урахуванням вже виплачених сум.

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021р. по справі № 420/13865/20 ГУ ПФУ в Одеській області 07.05.2021р. позивачу проведено перерахунок пенсії та основний її розмір знову зменшено до 70 % відповідних сум грошового забезпечення (протокол перерахунку від 07.05.2021р.)(а.с. 37)..

Не погоджуючись із такими діями ГУ ПФУ в Одеській області, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, пославшись на правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011 вказав, що набуте право не може бути скасоване чи звужене.

Суд першої інстанції у своєму рішенні вказав, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. № 3668-VІ, а в подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014р. № 1166-VIІ зміни до ч. 2 ст.13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

До того ж, суд першої інстанції наголосив на тому, що позивач має вислугу 33 роки, та відповідно до положень ч.1 ст. 13 Закону №2262-XII набув права на призначення пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення (за вислугу 20 років - 50 процентів; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення).

Також, суд першої інстанції зауважив, що вчинити певні дії в інтересах позивача, зокрема щодо виплати пенсії, наразі може ПФ України, у зв'язку із чим дійшов висновку, що наявні підстави для зобов'язання ПФ України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 р. в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 р. «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2021 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновків суду першої інстанції в частині, яка є предметом апеляційного оскарження згідно вимог та доводів апеляційного скарги, апеляційний суд виходить з наступного.

Нормою ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (надалі - Закон України № 2262-ХІІ).

В силу приписів ст.52 Закону № 2262-ХІІ, що регулюють порядок виплати пенсії, пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Вказана вище норма статті 52 Закону № 2262-ХІІ у 2021 році не зазнавала будь-яких змін.

Пенсійний фонд України в свою чергу, у розумінні п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280 (далі - Положення №280) та ст. 58 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Згідно з пунктами4,7 Положення №280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.

Як встановлено п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року) територіальними органами Пенсійного фонду України є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

У відповідності до пп.5 п.4 Положення № 28-2, головні управління Фонду відповідно до покладених на завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, судова колегія погоджується з твердженням апелянта про те, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій, з огляду на вищевикладене, є дискреційним повноваженням головних управлінь ПФУ.

Посилання суду першої інстанції на положення постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» та внесенні цією постановою зміни до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, згідно яких Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, колегія суддів вважає у даному випадку недоречним, позаяк ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є правомірність зменшення відповідачем - ГУ ПФУ в Одеській області при проведення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, відсоткового значення пенсії 90% сум грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.07.2020р. № 11/255.

Апеляційний суд звертає увагу, що пунктом 1 Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою КМУ від 16.12.2020р. №1279, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто, Постанова №1279 жодним чином не змінила повноваження Пенсійного фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Постановою КМУ №1279 внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до пп.4 п.4 Положення №280, згідно з якими Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.

Отже, Пенсійний фонд України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.

Крім того, Постановою №1279 викладено у новій редакції п. 10 Порядку казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 312 від 11.05.2017р.

Між тим, такі зміни не вплинули на обсяг компетенції ПФ України та головних управлінь Фонду щодо виплати пенсій.

Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.

До того ж, пунктом 12 Порядку №1596 визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України. При цьому інформаційний обмін здійснюється між Пенсійним фондом і банками на центральному рівні засобами телекомунікаційного зв'язку з використанням засобів криптографічного захисту інформації, що мають чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно із пунктом 14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

Проаналізувавши наведене, судова колегія дійшла висновку про те, що законодавчо визначена певна процедура щомісячного нарахування органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат, інформування Пенсійного фонду України про розмір таких виплат його територіальними органами, а також вбачається наявність процедури здійснення перерахунку коштів відповідним банківським установам.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії. Фінансування виплати пенсій здійснювалось до 01.04.2021р. також ПФУ, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.

Колегія суддів погоджується з доводами Пенсійного фонду України стосовного того, що здійснення Пенсійним фондом України централізованого перерахунку коштів не є персоналізованим, а як наслідок не може бути реалізовано без нарахування пенсії та складання відповідних документів територіальними органами Пенсійного фонду України.

Тобто, у Пенсійного фонду України до здійснення спірного перерахунку пенсії позивача за минулий період територіальним органом Пенсійного фонду України не виникне жодного додаткового обов'язку з виділення коштів для виплати пенсії позивача.

Оскільки виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі функції по виплаті та фінансуванню пенсій збережені за головними управліннями, а Пенсійний фонд України здійснює відповідне спрямування та фінансування пенсій, колегій суддів погоджується з доводами апелянта про помилковість висновків суду першої інстанції щодо зменшення компетенції головних управлінь ПФ України та втрати ГУ ПФУ в Одеській області функції по виплаті пенсії.

Суд апеляційної інстанції з огляду на зміст резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного, суду від 03.09.2021р. у даній справі вважає, що абзац 3 резолютивної його частини, яким зобов'язано здійснити перерахунок, нарахування та виплату перерахованої з 01.04.2019р. пенсії позивача виходячи із відповідного відсоткового значення основного розміру його пенсії, повністю захищає та забезпечує відновлення порушеного права позивача.

У суду першої інстанції, з огляду на усе викладене вище були підсудні підстави для покладення на ПФ України зобов'язання здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №280 від 23 липня 2014 року в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16 грудня 2020 року "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги".

Тобто, у цій частині суд першої інстанції неправильно вирішив спір по суті.

Водночас, доводи апеляційної скарги про недотримання позивачам строку звернення до суду з даним позовом та, щодо необхідності застосування наслідків такого пропуску у вигляді залишення позовної заяви, без розгляду, колегія суддів, оцінює критично, виходячи, з наступного.

Строк звернення до адміністративного суду встановлено ст. 122 КАС України, у відповідності до ч.ч. 1, 2 якої, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернену до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод,чи інтересів.

Загальні правила, закріплені у нормах адміністративного процесуального законодавства, передбачають обчислення строку звернення до суду за захистом прав, свобод чи інтересів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення цих прав, свобод,, інтересів.

Поняття "повинна була дізнатись", використане у ст. 122 КАС України, слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа,знала про прийняття оскаржуваного рішення та знала про обставини його прийняття. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Верховний Суд у постанові від 02 березня 2021 року у справі №758/7700/17 зазначив, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Колегія суддів вважає, що про порушення своїх прав на здійснення перерахунку та виплату пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення військовослужбовця відповідної категорії зі сплатою суми недоотриманої пенсії з 01.04.2019р. позивач дізнався саме після отримання пенсії згідно перерахунку, який в свою чергу було здійснено 07.05.2021р.

З даним позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 30.06.2021 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України.

Відповідно до вимог ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне-застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильно тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо-це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи усе вищевикладене, оскільки за наслідками перегляду рішення суду першої інстанції було встановлено неправильне застосування норм права в частині зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014р. в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 р. «Деякі питання організації виплати пенсії та, грошової допомоги» здійснити фінансування перерахованої з 01.04.2021 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат, колегія суддів вважає наявними підстави, для скасування судового рішенця у цій частині.

До того ж, колегією суддів встановлено, що основний розмір пенсії позивача до перерахунку складав 89% відповідних сум грошового забезпечення на момент звільнення, отже перерахунок з огляду на висновку суду першої інстанції мав бути здійснений виходячи саме з такого розмір.

Однак, як вбачається зі змісту абзацу 3 резолютивної частини рішення суду першої інстанції, суд першої інстанції зобов'язав ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, що в свою чергу, з урахуванням наявних у справі письмових доказів та вимог чинного законодавства є необґрунтованим.

Колегія суддів зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відтак, з огляду на викладене, колегія суддів вважає також наявними підстави для зміни абзацу 3 резолютивної частини судового рішення у цій справі.

У іншій частині, судове рішення підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315-317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року у справі № 420/11119/21 в частині зобов'язання Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 р. в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1279 від 16.12.2020 р. «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2021 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат - скасувати.

Абзац 3 резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року у справі № 420/11119/21 змінити, виклавши його у наступній редакції:

«Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок, нарахування та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 89 % відповідних сум грошового забезпечення».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року у справі № 420/11119/21 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя Танасогло Т.М.

Судді Димерлій О.О. Єщенко О.В.