Окрема думка від 06.12.2021 по справі 520/7049/21

Окрема думка

в порядку ч. 3 ст. 34 Кодексу адміністративного судочинства України

"06" грудня 2021 р. Справа № 520/7049/21

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в призначенні позивачу пенсії за віком, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 з 10.03.2021 р. пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки в сумі 9118 грн. 81 коп.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 р. позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення № 963400121618 від 11.03.2021 р. відділу перерахунків пенсій № 4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути по суті звернення ОСОБА_1 від 10.03.2021 р. у спосіб призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із використанням арифметичного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки; в решті позовних вимог залишено без задоволення.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2021 р. рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 р. по справі № 520/7049/21 скасовано та прийнято постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Скасовуючи рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 р. по справі № 520/7049/21 та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки заява позивача фактично стосувалась призначення того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена, то вона не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки.

Вважаю, що у даній справі колегія суддів дійшла помилкового висновку щодо правомірності рішення відділу перерахунків пенсій № 4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 963400121618 від 11.03.2021 р., яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з наступних підстав.

Умови та порядок призначення (перерахунків) пенсій державним службовцям встановлюються спеціальними законами. До спеціальних законів відносяться Закон України “Про службу в органах місцевого самоврядування” № 2493-III, Закон України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 р. (Закон втратив чинність на підставі Закону № 889-VIII (889-19) від 10.12.2015 р., крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII (889-19) від 10.12.2015 р., ВВР, 2016, № 4, ст. 43) та Закон України "Про державну службу" № 889-VІІ від 10.12.2015 р. (в подальшому - Закон № 889-VIII).

Згідно із ст. 90 Закону № 889-VII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до п.п. 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016 р.): мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723- XII та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723- XII та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно із п. п. 1, 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно із ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та до 28.02.2019 р. отримувала пенсію за віком, згідно із Законом України "Про державну службу".

З 01.03.2019 р. ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком, згідно із Законом України "Про державну службу" на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як більш вигідніше.

10.03.2021 р., позивачка вважаючи, що отримує пенсію за віком, призначену згідно із Закону України "Про державну службу", звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки.

Рішенням № 963400121618 від 11.03.2021 р. відділу перерахунків пенсій № 4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовлено у здійсненні нарахування пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, оскільки ОСОБА_1 01.03.2019 р. вже отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Із врахуванням вищенаведеного, вважаю, що позивачка, звертаючись після досягнення пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону № 1058-ІV до пенсійного органу з заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України "Про державне службу" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набула право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі ст. 45 Закону № 1058-IV, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням, відповідно до ст. 40 Закону № 1058-IV, оскільки за таким призначенням звернулася вперше.

Крім того, відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 29.11.2016 р. по справі № 133/476/15-а, нормою ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тому, якщо особі було призначено пенсію відповідно до Закону України № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку така особа виявила бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, слід вважати що за призначенням такої пенсії особа звертається вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, а не той, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Вищенаведений висновок також узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, яка була викладена в постанові від 31.10.2018 р. по справі № 876/5312/17, яка зазначила, що Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 р. у справі № 133/476/15-а обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV. Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що в ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV дійсно встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Однак у випадку призначення іншої пенсії за іншим законом має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Зокрема, в постанові від 23.10.2020 р. (справа № 528/196/17) Верховний Суд зазначив:

“частиною 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, а відтак показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачу у справі № 528/196/17 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше.

Після призначення пенсії за вислугу років він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.”

На підставі вищевикладеного, Верховний Суд у справі № 528/196/17 погодився із висновками суду апеляційної інстанції про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачці з жовтня 2008 року призначено пенсію, відповідно до Закону № 3723-XII, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-IV позивачка звернулася вперше в березні 2021 року.

Таким чином, беручи до уваги зазначені вище висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, вважаю, що у позивачки наявні підстави для призначення їй з 10.03.2021 р. (моменту звернення із заявою) пенсії за віком, відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки.

Аналогійний висновок, викладений в постанові Верховного Суду від 17.06.2021 р. у справі № 336/7438/16-а.

Із врахуванням вищевикладеного, вважаю, що у суду апеляційної інстанції були відсутні підстави для скасування рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 р. в частині задоволених позовних вимог та прийняття постанови про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Суддя

Другого апеляційного

адміністративного суду Присяжнюк О.В.