Справа № 420/24382/21
07 грудня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Андрухів В.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65074)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує, зокрема, визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком; та просить зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
Разом з позовною заявою позивач падав заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, обґрунтувавши її своєю економічною необізнаністю та незнанням математичних розрахунків.
За викладених обставин, позивач просив поновити йому строк звернення до суду.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
При цьому, 30 вересня - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Таким чином, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня до Дня Перемоги за 2016 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.
Перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня до Дня Перемоги за 2017 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - слід обраховувати з 30 вересня 2017 року.
Перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня до Дня Перемоги за 2018 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - слід обраховувати з 30 вересня 2018 року.
Перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня до Дня Перемоги за 2019 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - слід обраховувати з 30 вересня 2019 року.
Перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня до Дня Перемоги за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
При цьому, позивач із зазначеним позовом звернувся до суду 03 грудня 2021 року, тобто з пропуском встановленого шестимісячного строку звернення до суду.
Аналогічна правова позиція щодо обрахунку строку звернення до суду з подібним позовом висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року у справі №607/7919/17.
Тому суд не бере до уваги доводи позивача про необізнаність. Незнання позивачем приписів законодавчих актів, що визначають розмір вказаної допомоги, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших поважних підстав для його поновлення в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком; та зобов'язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 248, 256, 293 КАС України, суд, -
Визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та не виплати щорічних разових грошових допомог до 5 травня до Дня Перемоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком; та зобов'язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачені щорічні разові грошові допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів