Рішення від 01.12.2021 по справі 924/913/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" грудня 2021 р. Справа № 924/913/21

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., за участю секретаря судового засідання Шевчук І.А., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницької міської ради м. Хмельницький

до фізичної особи підприємця Куровського Ігоря Вікторовича м. Хмельницький

про стягнення 19725,35 грн. безпідставно збережених коштів

Представники сторін:

від позивача: Кучевська Г.В. - на підставі виписки

від відповідача: Куровський І.В.

вільний слухач: Карван І.Ф.

В судовому засіданні згідно зі ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи:

Хмельницька міська рада м. Хмельницький звернулася з позовною заявою до фізичної особи підприємця Куровського Ігоря Вікторовича м. Хмельницький про стягнення 19725,35 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Трудовій 29/2 у м. Хмельницькому за період з 18.08.2019р. по 06.10.2019р..

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на приписи статті 206 Земельного кодексу України, згідно якої використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, відповідач зберігав кошти, а тому, вказує позивач, ним, як потерпілим, втрачено належне йому майно (кошти від орендної плати). Отже, відповідно до статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, відповідач, на думку позивача, є особою, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, а тому зобов'язана повернути потерпілому це майно та відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна.

Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечує та просить в позові відмовити. Посилається на те, що не є користувачем земельної ділянки площею 6561 кв. м. так як площа нерухомого майна відповідача складає лише 1588,9 кв. м., відповідно площу поза межами виробничого корпусу відповідач у своїй діяльності не використовував. Зазначає також, що в 2019 році підприємницьку діяльність не проводив. Вказує також на наявність двох витягів нормативно грошової оцінки земельної ділянки датованих одним і тим же числом та за однаковими номерами з різною нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки. Зазначає також, що неотримання позивачем відповідних коштів відбулось з вини самого позивача також на те, що при розрахунку розміру безпідставно збережених коштів потрібно використовувати не нормативно грошову оцінку земельної ділянки , а експертну грошову оцінку.

Позивач у відповіді на відзив зазначає, що відповідач є фактичним користувачем земельної ділянки, якою він користувався у спірний період без укладення договору оренди, що призвело до недоотримання позивачем доходів у вигляді орендної плати. При цьому, не має жодного значення для даної справи чому відповідач не оформив право користування земельною ділянкою, є важливим лише факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Щодо площі земельної ділянки посилається на те, що на сьогоднішній день єдиною сформованою і зареєстрованою у Державному земельному кадастрі на якій розташовано об'єкт нерухомого майна який належить відповідачу є земельна ділянка площею 6561 кв. м., яка була передана відповідачу в оренду на підставі рішення Хмельницької міської ради № 83 від 17.04.2019 року та договору оренди землі № 380/01 від 07.10.2019р. Вказує також на те, що для визначення розміру безпідставно збережених коштів складання акту обстеження земельної ділянки не передбачено так як площа земельної ділянки визначається виходячи з офіційних даних про сформовану та зареєстровану земельну ділянку на якій розташовано належний відповідачу об'єкт нерухомого майна. З посиланням на Податковий кодекс та Закон України «Про оцінку земель» зазначає, що витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативно грошову оцінку землі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 13.09.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11.10.2021р.

В підготовчому засіданні 11.10.2021р. оголошено перерву до 20.10.2021р.

Ухвалою суду від 20.10.2021р. відкладено підготовче засідання на 08.11.2021р.

В підготовчому засіданні 08.11.2021р. постановлено ухвалу про продовження строку підготовчого провадження у справі на тридцять днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 18.11.2021р.

18.11.2021р. в підготовчому засіданні постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.11.2021р.

За результатами судового засідання 23.11.2021р. постановлено ухвалу про оголошення в судовому засіданні перерви до 01.12.2021р.

Позивач в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, вважаючи їх обґрунтованими.

Відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив в позові відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 271430537 від 20.08.2021р., ФОП Куровський Ігор Вікторович з 22.03.2017р. є власником виробничого корпусу № 2, загальною площею 1588,9 кв. м., що знаходиться за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 29/2 на підставі договору про поділ нерухомого майна.

Рішенням 30 сесії Хмельницької міської ради № 83 від 17.04.2019р. «!Про припинення права земельними ділянками, розірвання договорів оренди землі за згодою сторін, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), надання земельних ділянок в оренду, постійне користування, надання згоди на відновлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), внесення змін в рішення сесій міської ради та зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок» вирішено затвердити Куровському І. В. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати земельну ділянку в оренду за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 29/2, кадастровий номер 6810100000:06:002:0294, цільове використання, підстава та категорія земель - для обслуговування виробничого корпусу № 2 (рішення 25 сесії міської ради від 10.10.2018р. № 84, договір про поділ нерухомого майна від 22.03.2017р. № р/н 442), категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код класифікації - 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею 6561 кв. м., терміном оренди - на 10 років. (п. 6 Рішення).

Пунктом 18 Рішення визначено, фізичним та юридичним особам надати документи, необхідні для укладення договору оренди землі у чотирьохмісячний термін (від дати прийняття даного рішення).

Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 18-22-0.33-1254/116-19 від 08.05.2019р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки у м. Хмельницькому по вул. Трудова, 29/2 (кадастровий номер 6810100000:06:002:0294), площею 0,6561 га становить 4894864,00 грн.

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 08.05.2019р. для обслуговування виробничого корпусу № 2, що знаходиться за адресою : м. Хмельницький, вул. Трудова, 29/2, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, загальна площа 6561 кв. м. становить 146755,92 грн.

07.10.2019р. між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Куровським Ігорем Вікторовичем (Орендар) укладено договір оренди землі № 380/01, згідно якого Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) на підставі рішення тридцятої сесії міської ради № 83 від 17.04.2019р. із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 6810100000:06:002:0294, яка розташована в м. Хмельницькому по вул. Трудова,29/2. (п.1 договору).

Згідно п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 6561 кв.м.

На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна - три одноповерхові капітальні не житлові будівлі, а також інші об'єкти інфраструктури - проходи, проїзди та площадки площею 4011 кв. м. (п. 3 договору).

Відповідно до п. 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:002:0294, на дату укладання договору становить 4891864,00грн.

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України «Про оренду землі» та розмірі 146755,92 грн. в рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Даний договір підписаний сторонами та скріплений печатками сторін.

Між сторонами складено та підписано акт передачі-прийому земельної ділянки, згідно якого фізична особі-підприємець Куровський І.В. (Орендар) прийняв на підставі договору оренди землі №380/01 від 07.10.2019р. та рішення тридцятої сесії міської ради від 17.04.2019р. № 83 земельну ділянку площею 6561 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова,29/2, для обслуговування виробничого корпусу № 2.

05.04.2021р. управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради звернулось до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з листом № 955/02-13 в якому просило надати інформацію щодо сплачених сум земельного податку/орендної плати, в тому числі і Куровським І. В., за період з 01.05.2019р. по 01.10.2019р., за користування земельною ділянкою, що знаходиться по вул. Трудова, 29/2 (кадастровий номер 6810100000:06:002:0294), площею 0,6561 га.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області надано відповідь за № 4929/6/22-01-24-08 від 27.04.2021р. згідно якої Куровський І. В. орендну плату/земельний податок за період з 01.05.2019 по 01.10.2019 не декларував та не сплачував.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.06.2021р. № НВ-0007070342021 земельна ділянка площею 0,6561 га за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 29/2, з кадастровим номером 6810100000:06:002:0294 зареєстрована відділом у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 21.03.2019р.

Згідно наданого управлінням земельних ресурсів Хмельницької міської ради розрахунку, розмір орендної плати за період з 08.08.2019 року по 06.10.2019 року визначався на підставі таких показників, як площа земельної ділянки (6561 кв. м.), нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 4891864,00 грн., розмір річної орендної плати (3% від НГО) - 146755,92 грн., розмір плати за місяць - 12229,66 грн., в день - (серпень, жовтень) - 394,51 грн., період використання з 18.08.2019р. по 06.10.2019р. (13 днів+1 місяць+6 днів).

Таким чином, розмір безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати склав 19725,35 грн.

Позивачем до матеріалів справи додано: рішення другої сесії Хмельницької міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького» № 20 від 15.12.2010р., рішення 19-ї сесії Хмельницької міської ради «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради» № 64 від 29.08.2012р.

Відповідачем до матеріалів справи додано:

- лист Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів управління земельних ресурсів та земельної реформи № 2355/02-15 від 12.07.2019р. про звернення до ТДВ «Завод «Адвіс» щодо надання інформації щодо наявності або відсутності під'їзної колії ТДВ «Завод «Адвіс» в районі вул. Трудової та вул. Пілотській;

- відповідь ТДВ «Завод «Адвіс» за № 44 від 30.07.2019р. згідно якої було повідомлено управління земельних ресурсів та земельної реформи що під'їзна колія (залізнична дорога) на території старого аеродрому в районі вул. Трудова та вул. Пілотська - відсутня;

- лист Куровського І. В. від 06.06.2019р. народному депутату Худенькому В. В.;

- витяг з протоколу засідання постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища № 84 від 10.06.2019р. згідно якого вирішено підтримати звернення гр. ОСОБА_1 та рекомендувати Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області вилучити відомості про земельну ділянку на якій було розташовано залізнично-дорожнє полотно, з державного земельного кадастру та не брати даний факт до уваги під час розрахунку нормативної оцінки;

- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 18-22-0.33-1254/116-19 від 08.05.2019р. згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 4891864 грн. та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 18-22-0.33-1254/116-19 від 08.05.2019р. згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 5919155 грн.;

- повідомлення ГУ ДПС у Хмельницькій області від 26.10.2021р. про те, що згідно поданих декларацій про майновий стан і доходи ОСОБА_1 , сума оподатковуваного доходу за період з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. становить 0,0 грн.;

- повідомлення приватного підприємства «Земельно-юридичний центр» № 21/99 від 22.10.2021р. про те, що при проведенні кадастрової зйомки на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - виробничий корпус № 2 загальною площею 1588.9 кв. м. і площею забудови 1682 кв. м., а також два навіси;

- схему виробничого корпусу;

- звернення ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 25.10.2021 року;

- повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.10.2021 року в якому зазначено, що після уточнення місцезнаходження ділянки та відсутність локального коефіцієнту - прирейкова зона дало можливість здійснити уточнення у витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1 від 08.05.2019 року № 08-22-0.33-1254/116-19 з визначеною нормативною грошовою оцінкою в сумі 4891864 грн. Уточнений витяг був виконаний 03.09.2019 року і був внесений до договору оренди з помилковою датою та номером;

- акт приймання-передачі земельної ділянки;

- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 83119033 від 22.03.2017р.;

- договір про поділ нерухомого майна в натурі від 22.03.2017р.;

- звернення ОСОБА_1 до Хмельницького міського голови стосовно визначення нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького від 04.11.2021р.;

- технічний паспорт на виробничий корпус № 2 що знаходиться за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 29/2;

- повідомлення комунального підприємства по будівництву , ремонту та експлуатації доріг від 26.10.2021р. згідно якого вулиця Трудова на ділянці від вулиці Тихої до вулиці Півлотської має асфальтобетонне покриття. Дані щодо примикання ділянки за адресою Трудова, 29/2 в КП БРЕД відсутні.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою чи ні.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України селищні міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положеннями частини першої статті 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. п. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).

Майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ч. 1 ст. 190 Цивільного кодексу України).

Позивач звертаючись з позовом про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, посилається на використання відповідачем земельної ділянки по вул. Трудовій, 29/2 у м. Хмельницькому, кадастровий номер 6810100000:06:002:0294, площею 0,6561 га, в період з 18.08.2019р. по 06.10.2019р. без належних правових підстав.

Відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права є предметом регулювання глави 83 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст. 1213 Цивільного кодексу України).

Визначаючи суть і характер правовідносин, які виникли між сторонами, суд виходить з того, що згідно чинного законодавства України, зобов'язання за підставами виникнення поділяються на договірні та позадоговірні. Позадоговірні зобов'язання можуть бути деліктними або безделіктними.

Відсутність укладеного між Хмельницькою міською радою та відповідачем договору оренди земельної ділянки та/або іншого договору щодо земельної ділянки по вул. Трудовій, 29/2 у м. Хмельницькому у період з 18.08.2019р. по 06.10.2019р., виключає договірні зобов'язання.

Також у даному випадку відсутні деліктні зобов'язання з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, вимога позивача про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою без належних на те правових підстав звернена до відповідача, як до власника об'єкту нерухомого майна, що розміщений на вказаній земельній ділянці.

Перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентується Земельним кодексом України. Так, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (частина друга статті 120 Земельного кодексу України).

За змістом глави 15 Земельного кодексу України, право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується, зокрема, через право оренди.

Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини першої статті 96 Земельного кодексу України).

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).

Отже, за змістом указаних приписів виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Не є правопорушенням також і дії/бездіяльність відповідача, що безпосередньо стосуються порядку укладення договору оренди землі. Ні Законами України, ні підзаконними, ні локальними нормативними актами відповідачеві не визначено прямого і безумовного обов'язку підписати договір оренди земельної ділянки одночасно з набуттям права власності на об'єкт нерухомого майна, який на ній розташований. Більш того, згідно існуючому станом на даний час порядку укладення договорів оренди земельних ділянок немає не тільки такого обов'язку, немає навіть і такої можливості. Моменту укладення договору оренди передують різного роду організаційні, правові, технічні та ін. заходи, здійснення яких знаходиться по за межами волі й контролю потенційного орендаря. Їх невиконання (неналежне чи несвоєчасне виконання) не може бути поставлене в провину відповідачу.

Таким чином, спірні правовідносини, які виникли між сторонами, кваліфікуються як бездоговірні та безделіктні.

Судом враховується, що розрахунок розміру орендної плати за земельну здійсненого на підставі уточненого витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.09.2019р. з зазначеною у витязі датою - 08.05.2019р. та № 18-22-0.33-1254/116-19, згідно з яким нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 6561 кв. м. по вул. Трудовій, 29/2 у м. Хмельницькому з цільовим призначенням 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємства переробної , машинобудівної та іншої промисловості складає у 2019 році - 4891864,00 грн.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач у період з 18.08.2019р. по 06.10.2019р. (період заявлений позивачем) користувався земельною ділянкою загальною площею 6561 кв. м (як зазначено позивачем у розрахунку) по вул. Трудовій, 29/2 в м. Хмельницькому, на якій знаходиться виробничий корпус № 2 загальною площею 1588,9 кв. м., що належить ФОП Кіровському Ігорю Вікторовичу, однак, не сплачував за користування вказаною земельною ділянкою орендну плату у встановленому законодавчими актами розмірі, отже без законних підстав зберіг у себе майно - кошти за оренду землі.

Відтак, відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору у спірний період, фактично збільшив свої доходи, а позивач (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати). До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічні правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, а також у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 у справі № 922/1008/15, від 07.12.2016 у справі № 922/1009/15, від 12.04.2017 у справах № 922/207/15, № 922/5468/14.

З огляду на викладене фізична особа-підприємець Куровський Ігор Вікторович, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

З аналізу змісту норм ст. ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України, абз.4 ч. 1 ст. 144, абз. 5 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.

З матеріалів справи вбачається наявність усіх трьох ознак кондикційного зобов'язання відповідача. По-перше, відповідач дійсно зберіг (заощадив) у себе майно - кошти у вигляді орендної плати, що нараховується за володіння і користування земельної ділянки по вул. Трудовій, 29/2 в м. Хмельницькому.

Відсутність договору оренди земельної ділянки у період з 18.08.2019р. по 06.10.2019р. має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати. Відповідно до поданого позивачем розрахунку її розмір складає 19725,35 грн.

По-друге, правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою, згідно 206 Земельного кодексу України, п. п. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача, на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно відсутні. Так само відсутні правові підстави для не нарахування, несплати орендної плати за землю.

По-третє, відповідач зберіг майно саме за рахунок позивача, оскільки власником відповідної земельної ділянки є територіальна громада м. Хмельницького в особі позивача. Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, п. п. 14.1.136. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України власником майна фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельними ділянками) також є територіальна громада м. Хмельницького в особі позивача. Таким чином, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем.

Щодо заперечень відповідача, судом враховується наступне.

Визначення земельної ділянки наведено в ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України, відповідно до положень якої земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Як встановлено приписами ч. ч. 1, 3, 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (ч. 1 ст. 21 названого Закону).

Рішенням тридцятої сесії міської ради № 83 від 17.04.2019р. Куровському Ігорю Вікторовичу було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду земельну ділянку по вул. Трудовій, 29/2, кадастровий номер 6810100000:06:002:0294, площею 6561 кв. м. для обслуговування виробничого корпусу № 2 (рішення двадцять п'ятої сесії міської ради від 10.10.2018р. № 84, договір про поділ нерухомого майна від 22.03.2017р. № 442).

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав передбачає визначення її площі, меж та знесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.06.2021р. № НВ-0007070342021 земельна ділянка площею 6561 кв. м кадастровий номер 6810100000:06:002:0294 є сформованою та зареєстрована як об'єкт цивільних прав з 21.03.2019 року. Це свідчить про те, що з 21.03.2019 року по сьогоднішній день, а також станом з 18.08.2019р. по 06.10.2019р. (спірний період) два основні критерії, які ідентифікують земельну ділянку: площа і кадастровий номер не змінювалися.

Також суд звертає увагу на ту обставину, що на зазначеній земельній ділянці площею 6561 кв. м знаходиться об'єкт нерухомого майна, який належить відповідачу і існування якого неможливо окремо від земельної ділянки.

Окрім того, судом приймається до уваги, що спірна ділянка кадастровий номер 6810100000:06:002:0294 була передана в оренду відповідачу з 07.10.2019 року площею 6561 кв. м.

За розрахунком позивача, за земельну ділянку площею 6561 кв. м. за період з 18.08.2019р. по 06.10.2019р. (13 днів+1 місяць+6 днів), розмір збережених відповідачем коштів від безпідставно набутого майна склав 19725,35 грн. З приводу зазначено судом враховується, що у відповідності до абз. 1 п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, 288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 271.1. Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до частини 2 статті 20 і частини 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Так до позовної заяви позивачем та відповідачем було додано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки датований 08.05.2019 року за № 18-22-0.33- 1254/116-19, відповідно до якого нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 6561 кв. м. по вул. Трудовій, 29/2 з цільовим призначенням 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за 2019 рік становить 4891864,00 грн.

Таким чином, подані позивачем та відповідачем витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідає вимогам ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», а відповідно проведені на його підставі розрахунки безпідставно збережених коштів є обґрунтованими і відповідають вимогам чинного законодавства. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.09.2018 по справі № 920/739/17 у справі № 922/955/18 та від 29.05.2019.

Відповідно до ст. ст. 20, 23, 28 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Спори між суб'єктами оціночної діяльності, пов'язані з оцінкою земель, вирішуються в судовому порядку.

З огляду на викладене, судом при вирішенні спору враховується, що витяги з нормативно-грошової оцінки землі, стосовно внесеної до них інформації, відповідачем, у встановленому законом порядку, не оскаржувались.

Позиція відповідача про те, що неотримання позивачем відповідних коштів відбулося з вини позивача, оскільки зі сторони відповідача здійснювалися всі необхідні дії для укладення договору оренди земельної ділянки суд до уваги не приймає, оскільки положення глави 83 ЦК України, якою регулюються спірні правовідносини і обґрунтовується позов, застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За змістом приписів глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна у набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов'язаннях. Натомість, для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Проте, враховуючи приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані.

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно (частина перша статті 1212 Цивільного кодексу України).

До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Таким чином, при розгляді даної категорії справ не мають жодного значення причини, чому відповідач не оформив право користування даною земельною ділянкою, в тому числі, і якщо це сталося в результаті поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події, а важливим є лише факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду від 04.12.2019 по справі № 917/1739/17 та Верховним Судом у постановах від 13.02.2019 по справі № 922/392/18, від 05.03.2020 по справі № 922/926/19.

Суд погоджується із твердженнями позивача про користування відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та без сплати коштів за користування.

Із врахуванням викладеного, протягом періоду використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів (з 18.08.2019 до 06.10.2019р.) судом визначено, що обґрунтованою є стягнення 19725,35 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Приймаючи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Куровського Ігоря Вікторовича, м. Хмельницький про стягнення 19725,35 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Трудова, 29/2 у м. Хмельницькому задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Куровського Ігоря Вікторовича ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3) (р/р UA968999980314030611000022775, ЄДРПОУ 37971775, одержувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Хмельниц. Мтг/24062200, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу) 19725,35 грн. (дев'ятнадцять тисяч сімсот двадцять п'ять гривень 35 коп.) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Трудовій, 29/2 у м. Хмельницькому, 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення підписано 07.12.2021 року.

Суддя С.В. Гладій

Відрук. 3 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (rada@khm.gov.ua)

3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, провулок Огородній,4, кв. 17)(реком. з повід.)