вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"07" грудня 2021 р. Справа № 911/2745/21
Господарський суд Київської області у складі судді Горбасенка П.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження, без повідомлення (виклику) сторін, матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії акціонерного товариства «Укртелеком»
до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації
про стягнення 82 556,40 грн
обставини справи:
16.09.2021 до канцелярії господарського суду Київської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Укртелеком» (далі - позивач/АТ «Укртелеком» в особі Київської міської філії АТ «Укртелеком») до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про стягнення 82 556,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач в порушення законодавчих приписів не виконує свого обов'язку з відшкодування витрат, які були понесені позивачем в результаті надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, внаслідок чого у відповідача і виникла відповідна сума заборгованості.
Господарський суд Київської області ухвалою від 21.09.2021 позовну заяву АТ «Укртелеком» в особі Київської міської філії АТ «Укртелеком» залишив без руху, виявлені недоліки постановив усунути протягом десяти днів з дня вручення зазначеної ухвали.
Господарський суд Київської області ухвалою від 05.10.2021 позовну заяву прийняв до розгляду, відкрив провадження у справі № 911/2745/21, постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання, надав відповідачу строк на надання відзиву.
19.10.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач проти задоволення позову заперечив.
До того ж, 03.11.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від АТ «Укртелеком» в особі Київської міської філії АТ «Укртелеком» надійшло пояснення, згідно якого останній повідомив суд про те, що станом на 01.11.2021 відповідачем витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за вказаний період у сумі 82 556,40 грн не відшкодовані.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази та оцінивши їх в сукупності, суд
установив:
Відповідно до викладених у позові доводів позивача, на виконання вимог законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, позивачем, як оператором телекомунікації в період з 01.08.2020 до 31.12.2020 надано телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян за пільговими тарифами на загальну суму 82 556,40 грн, що підтверджується долученими до матеріалів справи актами звірки розрахунків за надані населенню послуги на пільгових умовах від 01.09.2020 суму 16 713,65 грн, від 01.10.2020 на суму 16 976,33 грн, від 01.11.2020 на суму 16 475,68 грн, від 01.12.2020 на суму 16 174,31 грн, від 01.01.2021 на суму 16 216,43 грн, котрі складені між ПАТ «Укртелеком» Київської міської філії та Управлінням соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації, які підписані зі сторони позивача - Директором департаменту обслуговування споживачів та Керівником групи обліку розрахунків з контрагентами, підписи зазначених осіб скріплено печаткою позивача.
Поряд з тим, на виконання вимог п.п. 10, 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» № 117 від 29.01.2003 позивачем протягом вересня 2020 - січня 2021 направлялися на адресу відповідача листи № 82і250/58-954 від 07.09.2020, № 82і250/58-1104 від 21.09.2020, № 82і250/58-1141 від 05.10.2020, № 82і250/58-1244 від 05.11.2020, № 82і250/58-1416 від 05.12.2020, № 82і250/58-01 від 06.01.2021 з розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за серпень-грудень 2020 згідно за формою « 2-пільга» для належного оформлення актів звіряння розрахунків згідно з формою « 3-пільга».
Вказані акти, листи та розрахунки були надіслані Управлінню соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації, що підтверджується описами вкладення у цінний лист. Копії вказаних документів з доказами їх направлення долучені до матеріалів справи.
Також зазначені акти були направлені на електронну пошту Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації (tetievupszn@ukr.net).
За доводами позивача, надання відповідних пільг певним категоріям громадян при оплаті послуг зв'язку (телекомунікаційних послуг) передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Законом України «Про охорону дитинства».
Однак, за доводами позивача, Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації не відшкодувало вартість витрат по наданню пільг за вказаний період, внаслідок чого у відповідача перед позивачем виникло 82 556,40 грн заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Надалі, позивач звернувся до Управлінням соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації та відповідача з претензією № 14-07/59 від 03.06.2021 щодо відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, на суму 82 556,40 грн. Копія вказаної претензії міститься в матеріалах справи.
У відповідь на претензію позивача, відповідач своїм листом № 2522/02-14 від 22.06.2021 зазначив, що з 18.01.2021 Управлінням соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації знаходиться в стані припинення, а відтак, позицію позивача, зазначену в претензії, зокрема, щодо визначення Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації як сторони процесу та пред'явлення до нього претензійних вимог, відповідач вважає помилковою та такою, що не призведе до очікуваних наслідків.
Враховуючи вказані вище обставини, позивач просить стягнути з Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації, як правонаступника Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації, 82 556,40 грн заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за період з 01.08.2020 до 31.12.2020.
Дослідивши матеріали справи та подані докази, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до приписів ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначаються, зокрема, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Приписами ч. ч. 1, 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» унормовано, що телекомунікаційні послуги надаються відповідно до законодавства. Телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг, за період з 01.08.2020 до 31.12.2020 позивачем надано телекомунікаційні послуги на пільгових умовах на загальну суму 82 556,40 грн таким категоріям споживачів: ветеранам військової служби та членам їх сімей, членам сімей загиблого ветерана війни, інвалідам військової служби, інвалідам війни, багатодітним сім'ям, постраждалим, внаслідок аварії на ЧАЕС та членам їх сімей, учасникам бойових дій, учасникам війни.
У відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 63 «Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг», затверджених постановою Кабінетом Міністрів України від 11.04.2012 № 295 установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Положеннями ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що виключно Законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
За приписами п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13, п. 18 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; п. 11 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства» встановлені пільги з оплати за послуги зв'язку для окремих категорій осіб.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу регулюються Бюджетним кодексом України.
Згідно зі ст. ст. 2, 30, ч. 6 ст. 48, п. 9 ст. 87, п. 204 ч. 1 ст. 91, ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України видатки бюджету - це кошти, спрямовані на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом.
Видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.
Бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
До видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, зокрема, державні програми соціального захисту.
До видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, Кабінет Міністрів України постановою № 117 від 29.01.2003 затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення).
Згідно п. 3 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою « 1 - пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма « 1 - пільга» затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою « 1 - допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Проте, всупереч згаданих приписів законну, відповідач не виконав своїх зобов'язань з відшкодування понесених позивачем втрат внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у спірному періоді в розмірі 82 556,40 грн. Доказів відшкодування позивачу вказаних втрат відповідач суду не надав.
Згідно вимог ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
До того ж, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 19.07.2021 внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації. Правонаступник - Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації (03193755).
Отже, до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації перейшли всі обов'язки відповідача - Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, як орган, головною функцією якого є реалізація державної політики в галузі соціального захисту населення окремих категорій населення відповідного району, який організовує, координує та контролює надання пільг громадянам, зобов'язаний належно, відповідно до вимог чинного законодавства виконати обов'язок з виплати позивачу витрат, понесених у серпні - грудні 2020 року внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, згідно складених позивачем та надісланих відповідачу розрахунків за передбаченою законом формою.
Отже, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення 82 556,40 грн витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Заперечення відповідача щодо відсутності можливості самостійно погасити заборгованість Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області перед позивачем та відшкодувати витрати за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах жителям колишнього Тетіївського району, у зв'язку з тим, що в акті приймання-передачі майна, прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області кредиторська заборгованість останньої перед позивачем не відображена, є необґрунтованими, оскільки відсутність відображення кредиторської заборгованості в акті приймання-передачі майна прав та обов'язків не звільняє відповідача, як правонаступника Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області та розпорядника відповідних коштів, відшкодувати позивачу витрати, понесені внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Суд відзначає, що решта пояснень та заперечень сторін були досліджені судом і наведених вище висновків щодо наявності підстав для задоволення позову не спростовують.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 129 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237-239, 240 ГПК України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії акціонерного товариства «Укртелеком» до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації про стягнення 82 556,40 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації (09106, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, 2-А, ідентифікаційний код 03193755) на користь Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії акціонерного товариства «Укртелеком» (01033, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 40, ідентифікаційний код 01189910) 82 556 (вісімдесят дві тисячі п'ятсот п'ятдесят шість гривень) 40 коп. заборгованості по витратах , понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за період з 01.08.2020 по 31.12.2020 та 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене у апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 07.12.2021.
Суддя П.В.Горбасенко