майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"07" грудня 2021 р. Справа № 906/1119/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу без повідомлення учасників
за позовом Керівника Бердичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області
до Приватного підприємства "Ташір"
про стягнення 69944,73 грн.
Прокурором пред'явлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 69944,73 грн. отриманого доходу від безпідставно набутого майна за період користування ним з червня 2019 по 01.02.2021.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що відповідач безпідставно, без укладення договору оренди, користується земельною ділянкою площею 0,4344 га, яка знаходиться за адресою : Житомирська область, с.Вчорайше, вул.В.Бердичівська,3, та на якій розміщені будівлі та споруди , які знаходяться у приватній власності ПП"Ташір".
Ухвалою від 25.10.21 суд відкрив провадження у справі №906/1119/21 за вказаною позовною заявою та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.
Клопотань про інше від сторін до суду не надходило.
Відповідач отримав вказану ухвалу 28.10.21, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
Позивач є власником нерухомого майна за адресою: Житомирська область Ружинськи (зараз бердичівський) район, с.Вчорайше, вул.В.Бердичівська,3, реєстраційний номер об'єкту 220542718252, що підтверджується свідоцтвом від 02.09.2015, яке видане приватним нотаріусом Ходаківською Л.М., та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Вказане приміщення знаходиться на земельній ділянці площею 0,4344 га за кадастровим номером 1825282400:05:003:0475, що підтверджується Актом від 01.03.2021, який складений Комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яка (Комісія) утворена на підставі "Положення про комісію з визначення та відшкодування Вчорайшенській сільській раді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства", яке затверджене Рішенням виконавчого комітету Вчорайшенської сільської ради №22 від 24.02.2021.
Власником вказаної земельної ділянки є Вчорайшенська сільська рада, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Рішенням шостої сесії 7 скликання Вчорайшенської сільської ради №143 від 10.05.2019 за результатами розгляду заяви ПП "Ташір" надано підприємству строком на 5 років в оренду вказану земельну ділянку зі сплатою оренди в розмірі 6 відсотків від нормативно грошової оцінки.
Згідно даних, які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності, 30.04.2021 між Вчорайшенською сільською радою та ПП "Ташір", на підставі рішення сесії Вчорайшенської сільської ради №461 від 27.04.2021, укладено договір оренди на вищевказану земельну ділянку на строк 45 років, тобто до 30.04.2066.
Державним реєстратором Ружинської селищної ради 31.05.2021 проведено державну реєстрацію права користування за ПП "Ташір" на вищевказану земельну ділянку за кадастровим номером 1825282400:05:003:0475 (номер запису про речове право 42269613).
Як зазначає прокурор, у період з червня 2019 по 01.02.2021 відповідач використовував земельну ділянку без правовстановлюючих документів. На спростування цього відповідачем доказів не надано. В зв'язку з викладеним суд приходить до висновку, що відповідач користувався земельною ділянкою у вказаний період без правоустановчих документів, без державної реєстрації права, тобто порушив вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України.
На підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2230 від 09.04.2019, Комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Вчорайшенської сільської ради №22 від 24.02.21, здійснено розрахунок недоотриманого місцевим бюджетом доходу за безпідставне користування земельної ділянки відповідачем по вул.В.Бердичівська,3, с.Вчорайше Житомирської області, що за період з червня 2019 року по 01.02.2021, який складає складає 69944,73 грн. (а.с.38,47).
31.03.21 Вчорайшинська сільська рада надіслала відповідачу повідомлення про розрахунок збитків №604 від 30.03.21 та документи, на підставі яких здійснено розрахунок, які відповідач отримав 03.04.21 (а.с.50,51).
05.05.21 та 03.06.21 позивач надсилав відповідачу повідомлення про сплату коштів у розмірі 69944,73 грн., які відповідач отримав, однак залишив їх без відповіді та задоволення (а.с.52-57).
Оскільки вказані кошти не були сплачені ПП"Ташір" прокурор звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.ст. 142, 145 Конституції України до матеріальної основи місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Таким чином, надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі".
Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користуванні із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За приписами ст.120 Земельного кодексу України, якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда) розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або оренду набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом.
З аналізу наведених норм матеріального права, які регулюють земельні правовідносини, вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі".
Згідно із ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Рішенням Вчорайшенської сільської ради №143 від 10.05.2019 за результатами розгляду заяви директора ПП "Ташір" Думікяна К.С. надано підприємству строком на 5 років в оренду земельну ділянку площею 0,4344 га за кадастровим номером 1825282400:05:003:0475 зі сплатою оренди в розмірі 6 відсотків від нормативно грошової оцінки.
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Державна реєстрація земельної ділянки площею 0,4344 га за кадастровим номером 1825282400:05:003:0475 проведена 28.08.2016, підтвердженням чого є копія витягу з Державного земельного кадастру на вказану земельну ділянку за № HB-1808140312019 від 03.05.2019. Тобто, з 28.08.2016 указана земельна ділянка сформована, як об'єкт цивільних прав (а.с.21).
Згідно Витягу з технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земель Державного земельного кадастру №97-6-0.34-683/180-19 від 09.04.2019, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 699447,34грн. (а.с.17) .
Згідно ст. 648 Цивільного кодексу України, зміст договору укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту.
Передбачений у рішенні позивача розмір орендної плати 6% від нормативно-грошової оцінки землі не протирічить положенням чинного законодавства.
Отже ухилення відповідача від підписання договору оренди земельної ділянки у 2019 році, суперечило вимогам чинного законодавства, та позбавило позивача доходу у вигляді надходження орендної плати за користування земельною ділянкою.
Отже розмір доходу, який не отримав позивач, за період користування земельною ділянкою відповідачем з червня 2019 по січень 2021 років, становить 69944,73грн. з розрахунку: 699447,34х6%:12х20=69944,73.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За наведених обставин, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними належним чином, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 129, 236 ,237,238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Приватного підприємства "Ташір" (13600, Житомирська область, смт.Ружин, вул.Шкільна,9 ; код 31826055) на користь Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (13610, Житомирська область, Бердичівський (Ружинський) район, с.Вчорайше, вул.Бердичівська,1; код 04344788) - 69944,73грн. неотриманого доходу.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Ташір" (13600, Житомирська область, смт.Ружин, вул.Шкільна,9 ; код 31826055) на користь Житомирської обласної прокуратури (вулиця Святослава Ріхтера, 11, м.Житомир, 10002; код ЄДРПОУ 02909950) - 2270,00 грн. судового збору.
(
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 07.12.21
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
2,3- сторонам (рек. з повідом.)
4- Бердичівська окружна прокуратура (рек. з повідом.)
5-Житомирська обласна прокуратура