Справа №461/6903/21
Провадження №3/461/3361/21
02 грудня 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Галкіної Є.Ю., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ), що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Литві, гр. Литви, підприємця, що постійно проживає за адресою АДРЕСА_1 (зі слів громадянина), паспорт НОМЕР_1 , виданий 10 лютого 2016 p., уповноваженими органами Литви (Vilnius (19)
за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,-
згідно протоколу про порушення митних правил № 1368/20900/21 від 23.07.2021 року, 23.07.2021 р. близько 15 години у зону митного контролю пункту місце, час учинення, вид та характер порушень митних правил) пропуску «Рава-Руська - Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці в'їхав автомобіль марки «Subaru Outback», реєстраційний номер НОМЕР_2 , у якому громадянин Литви ОСОБА_1 ) прямував у приватну поїздку з України у Республіку Польщу в якості пасажира.
Під час проходження митного контролю та митного оформлення вищезазначеного транспортного засобу та спрацювання системи аналізу та управління ризиками, встановлено, що громадянином Литви ОСОБА_1 ), у відповідності до інформації електронної бази автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби «Перетин кордону транспортним засобом», 07.04.2019 р. о 09 годині 05 хвилин ввезено на митну територію України автомобіль з реєстраційним номером DHU080 (країна реєстрації Литва) VIN № НОМЕР_3 , через пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС по смузі руху «червоний коридор» в митному режимі «тимчасового ввезення» терміном до одного року для особистого користування. Станом на 23.07.2021 р. вищезначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезено та в інший митний режим не поміщено.
На момент перетину кордону, відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України, зазначеною особою подано не було. У відповідності до вимог ст.192 Митного кодексу України, до найбдйжчого митного органу про обставини; події (аварії або дії обставин непереборної сили), місцезнаходженняя товарів і транспортного засобу вказаний громадянин не звертався.
Автор протоколу зазначає, що громадянином Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищено строк тимчасового ввезення автомобіля з реєстраційним номером DHU080 (країна реєстрації Литва). YIN № 1J4GZN8M5VY514082 більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії органом митниці кваліфіковані як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
Геневічус (Genevicius) Домантас (Domantas) в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно п.3 ч.1 ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів: законності та презумпції невинуватості.
Згідно ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Згідно ч.6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється наявними у справі доказами.
Відповідно до ст.489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 ) підтверджується даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №1368/20900/21 від 23.07.2021 року; копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; копією паспорта Геневічус (Genevicius) Домантас (Domantas); даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску; митними деклараціями та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Як встановлено статтею 460 МК України, вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Нормами ст.108 МК України визначено, що строк тимчасового ввезення товарів встановлюється митним органом в кожному конкретному випадку, а також те, що попередньо встановлений строк може бути продовжений за письмовою заявою власника цих товарів.
Згідно норм абзацу 5 ч.4 ст.380 МК України громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
У відповідності до ч.6 ст.380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Як слідує зі змісту ст.481 МК України, перевищення строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення або строку тимчасового вивезення товарів чи втрата транспортних засобів, якщо таке тривало більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.2); більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів (ч.6).
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Як вбачається із матеріалів справи, громадянином Литви ОСОБА_1 ), у відповідності до інформації електронної бази автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби «Перетин кордону транспортним засобом», 07.04.2019 р. о 09 годині 05 хвилин ввезено на митну територію України автомобіль з реєстраційним номером DHU080 (країна реєстрації Литва) VIN № НОМЕР_3 , через пункт пропуску «Рава-Руська - Хребенне» митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС по смузі руху «червоний коридор» в митному режимі «тимчасового ввезення» терміном до одного року для особистого користування. Станом на 23.07.2021 р. вищезначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезено та в інший митний режим не поміщено.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що згідно з довідкою командира в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_3 , в/ч НОМЕР_4 підтверджує отримання 06.12.2019 року автомобіля Jeep Grand Cherokee з реєстраційним номером НОМЕР_5 (країна реєстрації Литва) VIN № НОМЕР_3 в якості волонтерської допомоги на безоплатній основі від НГО «MELYNA IR GELTONA».
Крім того, згідно довідки т.в.о. командира в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_4 , військова частина НОМЕР_4 дійсним підтверджує, що автомобіль JEEP GRAND CHEROKEE номер НОМЕР_6 був прийнятий від НГО Melyna ir Geltona для виконання бойових задач в районі АТО/ООС, як донор для запчастин на інші машини, так як технічний стан не дозволяв використовувати як транспортний засіб.
З огляду на викладені правові норми та дослідженні в судовому засіданні матеріали справи, суд враховує те, що дії громадянина Литви ОСОБА_1 ), які полягають у невивезенні автомобіля за межі митної території України, не були спрямовані на спричинення шкоди громадським або державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, малозначимість та невисоку суспільну небезпеку, особу громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, беручи до уваги те, що автомобіль JEEP GRAND CHEROKEE номер НОМЕР_6 був прийнятий для виконання бойових задач в районі АТО як донор для запчастин на інші машини та не був вивезений за межі митної території України, оскільки його технічний стан не дозволяв використовувати його як транспортний засіб, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не завдали значної шкоди державним чи суспільним інтересам, слід звільнити громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 22, 36, 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 519, 522, 527, 528 МК
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.481 Митного кодексу України закрити, у зв'язку з малозначністю вчиненого ним діяння, обмежившись усним зауваженням.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско