Справа№ 328/2766/21
03.12.2021
03 грудня 2021 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Гавілей М.М., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонер,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Токмацького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №253402 від 03.10.2021 року, ОСОБА_1 03.10.2021 року о 15-40 год. в м. Молочанськ по вул. Лугова керував мопедом «Ямаха» без державного номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота), від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» та в КУ «Токмацька БЛІЛ» ТМР відмовився у присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. В судовому засіданні правопорушник вину не визнав, суду пояснив, що в жовтні 2021 року після обіду їхав на мопеді Ямаха в м. Молочанськ по вул. Лугова, був зупинений працівниками поліції, оскільки керував мопедом без мотошолому, за що був притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 510,00 грн. Також йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, від чого він відмовився, бо результатам алкотестеру Драгер він не довіряє та пропонував працівникам поліції поїхати до лікарні для медичного огляду, куди його не відвезли, того дня випив безалкогольне пиво, в стані алкогольного сп'яніння не перебував, бо за станом здоров'я йому протипоказано вживання алкогольних напоїв. Працівниками поліції запрошувалося двоє свідків, за участю яких складались якісь документи.
24.11.2021 року в судовому засіданні було допитано інспектора СРПП ВП №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_2 , який суду пояснив, що 03.10.2021 року водій мопеда Ямаха гр. ОСОБА_3 рухався в м. Молочанськ по вул. Лугова без мотошолому, на знак жезлу зупинитися останній не відреагував, змушені були переслідувати його, а після зупинки виявлено ознаки алкогольного сп'яніння - різкий запах алкоголю з порожнини рота, водій пояснив, що випив пляшку пива, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» та від медичного огляду в лікарні відмовився в присутності двох свідків, у зв'язку з чим ним було складено адміністративний протокол відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП за підписом свідків та особи, яка притягується до відповідальності, були відібрані письмові пояснення у свідків, водія було відсторонено від керування транспортним засобом, тимчасово вилучено водійське посвідчення. За керування транспортним засобом без мотошолому постановою від 03.10.2021 року на Бауман накладено штраф у розмірі 510,00 грн.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , показання інспектора СРПП ВП №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області Щербакова І.О., дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.
Водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, що передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Порядок проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння встановлений ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015р. №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735 ), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою КМУ №1103 від 17.12.2008р. (далі - Порядок №1103), Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1395 від 07.11.2015р. (далі - Інструкція №1395).
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 року, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, судам слід враховувати, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника відповідно до встановленого законом порядку, якщо водій ухиляється від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №253402 від 03.10.2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 03.10.2021 року о 15-40 год. в м. Молочанськ по вул. Лугова керував мопедом «Ямаха» без державного номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота), від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру «Драгер» та в КУ «Токмацька БЛІЛ» ТМР відмовився у присутності двох свідків.
З письмових пояснень свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 вбачається, що вони були присутні при складанні адміністративного протоколу серії ААБ №253402 від 03.10.2021 року за ч. 1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , які пояснили, що останній від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в КУ «Токмацька БЛІЛ» ТМР відмовився.
На підставі направлення від 03.10.2021 року ОСОБА_1 направлявся на огляд до КУ «Токмацька БЛІЛ» ТМР з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З відеозапису на DVD-R диску вбачається, що ОСОБА_1 пояснив, що випив пляшку пива, від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою алкотестеру «Драгер» на місці зупинки та від медичного огляду відмовляється.
Доказів, які б спростовували наведені вище докази у справі, суду не надано.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом,від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно довідки інспектора відділення поліції №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області Бауман О.Ф. має посвідчення водія серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 33 КУпАП суддею при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно до ст.23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Так, ОСОБА_1 скоїв правопорушення, що відрізняється підвищеною суспільною небезпекою, є одним із найнебезпечніших правопорушень на транспорті, при керуванні джерелом підвищеної небезпеки, а також з урахуванням його недостатнього знання ПДР України, про що свідчить порушення ним пункту 2.5 ПДР України, тому вважаю за доцільне призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік, яку вважаю необхідною і достатньою мірою з урахуванням обставин вчинення правопорушення, з метою запобігання вчинення нових правопорушень ОСОБА_1 .
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст.23, 33, 34, 40-1, ч. 1 ст. 130, 283, 284 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Відповідно до положень ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: