Справа № 308/10065/20
19.11.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Сарай А.І., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 26.07.2017 року, орган, що видав: 2101, за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
З протоколу про порушення митних правил № 1389/30500/20 від 05.09.2020 року вбачається, що 04.08.2020 року в зону митного контролю на ділянку «В'їзд в Україну» митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав автомобіль марки «MERCEDES BENZ SPRINTER», р.н.з. України НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , в якому в якості пасажирів слідували громадяни України: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які прямували у приватних справах із Угорщини в Україну.
Формою проходження митного контролю ОСОБА_11 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «червоний коридор».
ОСОБА_1 було запропоновано заповнити митну декларацію, в якій вона вказала свої паспортні дані та заявила про наявність у неї товарів, а саме: джинси - 69 шт., вагою 37,770 кг, вартістю 69000 угорських форинтів, та спортивні костюми - 28 шт., вагою 17,770 кг, вартістю 22400 угорських форинтів, загальна вага товару становить 55,540 кг та загальна вартість товару становить 91400 угорських форинтів, що згідно з курсом НБУ станом на 04.08.2020 року складає 8598,55 грн.
В результаті митного контролю встановлено, що ОСОБА_1 переміщується товар, заявлений при усному опитуванні, вказаний в митній декларації та вказаний у рахунку № WSCEA0650436 від 03.08.2020 року, оформленого на ОСОБА_6 ( ОСОБА_12 ) фірмою ОСОБА_13 , 1084 Budapest, Losonci ter 6. 5. em. 12 (Угорщина), поданому до митного контролю. Враховуючи викладене, після проведення всіх необхідних митних формальностей товар був пропущений на митну територію України 09.08.2020 року.
Разом з тим, під час здійснення митних формальностей виникла підозра щодо достовірності та автентичності поданого до митного контролю рахунку № WSCEA0650436 від 03.08.2020 року, оформленого на ОСОБА_6 ( ОСОБА_12 ) фірмою ОСОБА_13 , 1084 Budapest, Losonci ter 6. 5. em. 12 (Угорщина).
В ході проведення перевірки Закарпатською митницею Держмитслужби направлений запит від 04.08.2020 року № 7.7-20-04/17/7182 на адресу директора фірми ОСОБА_13 , 1084 Budapest, Losonci ter 6. 5. em. 12 (Угорщина), з метою підтвердження або спростування факту видачі вказаного рахунку.
02.09.2020 року Закарпатською митницею Держмитслужби отримана офіційна відповідь від директора фірми ОСОБА_13 , 1084 Budapest, Losonci ter 6. 5. em. 12 (Угорщина), відповідно до якої вказана фірма не видавала вказаний чек та він не є дійсний, з 01.07.2020 року фірма видає лише електронні чеки.
Таким чином, за твердженням митного органу, ОСОБА_14 перемістила товари через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товару підробленого документу - рахунку № WSCEA0650436 від 03.08.2020 року.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вважає, що ОСОБА_14 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому її необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати до неї стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
Захисник ОСОБА_14 - адвокат Шерегі В.М. подав до суду клопотання, згідно з яким просить провести розгляд справи без його участі, провадження у справі закрити у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування, а матеріали справи про порушення митних правил повторно передати органу досудового розслідування - Берегівському ВП ГУНП в Закарпатській області. Також захисник надав копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером кримінального провадження 12020075060000205, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.12.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, та постанови прокурора Берегівської окружної прокуратури від 24.09.2021 року про скасування постанови про закриття вказаного кримінального провадження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позицію представника Закарпатської митниці Держмитслужби, приходжу до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
За приписами ч. 1 ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст. 458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення передбачені як КУпАП, так і МК України настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Як роз'яснено у п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Дослідивши та оцінивши у всій сукупності наявні у матеріалах докази, приходжу до висновку, що у даному випадку прослідковується факт наявності ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.
Зважаючи на викладене, вважаю за необхідне матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 передати органу досудового розслідування - сектору дізнання Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Підстав для закриття провадження у справі, виходячи зі встановлених обставин та представлених матеріалів, суддя на час винесення даної постанови не вбачає.
Згідно з протоколом про порушення митних правил на підставі ст. 511 МК України джинси та спортивні костюми іноземного виробництва у кількості 97 шт. (54,540 кг) не вилучалися.
Керуючись ст. ст. 245, 253 КУпАП, ст. ст. 458, 483, 487 МК України,
Матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, передати органу досудового розслідування - сектору дізнання Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (вул. Сечені, 13, м. Берегово, Закарпатська область) як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області А.І. Сарай