233 Справа № 233/5627/21
06 грудня 2021 року м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Левчук О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи №233/5627/21 за позовною заявою:
ОСОБА_1 , що зареєстрована за адресом: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресом: АДРЕСА_2
до
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, юридична адреса: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка вул. Громова, 14
про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
06.12.2021 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
Позов обґрунтовує тим, що 01.12.2021 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про призначення та виплату їй соціальної допомоги у зв'язку з народженням доньки, але відповідач відмовив у виплаті вищезазначеної допомоги, оскільки протягом року з моменту народження дитини позивач не зверталась до відповідача із заявою про призначення та виплату даної допомоги. Жодних рішень про відмову у призначенні допомоги ОСОБА_1 не отримувала. Вважає дії відповідача протиправними та просить скасувати рішення щодо відмови їй у виплаті допомоги про народженні дитини та зобов'язати відповідача призначити вказану допомогу в порядку та розмірі, встановленому ч. 1 ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
При вирішенні питання про відкриття провадження, слід зазначити наступне.
За приписами ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Згідно з пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб з суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядку судового провадження.
Звертаючись до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради з вимогою про зобов'язання вчинити певні дії позивач порушив правила юрисдикції.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктивний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності.
Оскільки спір виник з публічно-правових відносин, тому згідно статті 19 КАС України дані правові відносини повинні врегульовуватись судами віднесених до адміністративної юрисдикції.
До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язані) виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
З огляду на вказане, вважаю, що у даній справі виникли саме публічно-правові відносини, оскільки Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради діє як суб'єкт владних повноважень, дії якого щодо позивача останній вважає неправомірними та такими, що порушують його права.
Таким чином даний спір належить до юрисдикції адміністративних судів, тобто до юрисдикції Донецького окружного адміністративного суду (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд.1).
Керуючись ст.170, 248 КАС України, -
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, разом із доданими до неї матеріалами, повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи відноситься до юрисдикції Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Костянтинівського
міськрайонного суду О.О. Левчук